"Військова допомога, яку Естонія надала Україні перевищує третину оборонного бюджету країни" — міністр оборони Естонії

"Військова допомога, яку Естонія надала Україні перевищує третину оборонного бюджету країни" — міністр оборони Естонії

міністр оборони Естонії Ханно Певкур
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур. Фото: AP

Естонія передала Україні всі свої гаубиці та була серед країн ЄС, які переконували в необхідності відправити в Україну 1 мільйон снарядів калібру 155 мм. Нині Євросоюз погодив цей транш допомоги. Про навчання українських військових в Естонії, військову допомогу та шлях України до НАТО Суспільне поговорило з міністром оборони Естонії Ханно Певкуром.

Нещодавно винищувачі НАТО перехопили російський літак-заправник Іл-78 в небі Естонії. Як ви розцінюєте цей вчинок росіян?

На жаль, перетин повітряного простору Естонії літаками РФ є фактом, і це відбувалося неодноразово протягом багатьох років. Росія не поважає і не дотримується норм міжнародного права.

Естонія сьогодні фактично є прифронтовою країною. Якої допомоги ви очікуєте від союзників?

Естонія є членом НАТО з 2004 року — це те, як ми захищаємося. Наш народ довіряє НАТО, майже 80% населення підтримує членство Естонії в Альянсі. І, звичайно, ми розуміємо ситуацію в Україні. Опитування громадської думки показують: громадяни підтримують надання допомоги Україні. Також вони переконані, що в разі потреби члени Альянсу прийдуть на захист Естонії.

Читайте також: Javelin для України, спільний небезпечний сусід і "держава у смартфоні" — інтерв'ю з послом Естонії

Естонія передала Україні всі свої гаубиці. Яку ще зброю ми можемо очікувати від Естонії?

Частина гаубиць все ще перебуває в Естонії. Вони потрібні для того, щоб українські солдати могли використовувати їх тут для тренувань. Загалом Естонія почала допомагати Україні ще у січні 2022 року, коли ми побачили, що загроза нападу з боку РФ неминуче зростає. Військова допомога, яку Естонія надала Україні, становить близько 400 мільйонів євро, що перевищує третину нашого річного оборонного бюджету. Ми відправили в Україну два типи гаубиць — 155 мм і 122 мм. Крім того, Естонія надіслала в Україну "Джавеліни", протитанкові міни, вантажівки, польові шпиталі, легке озброєння, боєприпаси, засоби індивідуального захисту.

Наше завдання — допомогти Україні виграти війну. Це найбільший виклик для усіх партнерів. Ключове питання зараз — забезпечити Україну достатньою кількістю боєприпасів. Це те, про що ми говорили на останній зустрічі в "Рамштайні" і що є однією з головних тем на зустрічі міністрів оборони та закордонних справ ЄС. Основна ініціатива Естонії спрямована на спільну закупівлю Європейським Союзом 1 мільйона боєприпасів 155 мм калібру, але також необхідно продовжувати надавати менші пакети допомоги, які мають чітко визначену цільову спрямованість.

міністр оборони Естонії Ханно Певкур Олексій Резніков
Міністр оборони Олексій Резніков та його естонський колега Ханно Певкур під час зустрічі у Києві, 26 лютого 2023 року. Фото: Міністерство оборони Естонії

До початку повномасштабного вторгнення Єнс Столтенберг заявляв, що питання вступу України до НАТО не розглядається. Під час одного з останніх виступів він сказав, що Україна стане членом НАТО після перемоги. Чи змінюється ставлення країн-членів НАТО до вступу України в Альянс?

НАТО проводить політику відкритих дверей. Всі 30 країн-членів НАТО повинні дати згоду на вступ до Альянсу нових членів. Є дорожня карта НАТО, є певна стратегія. На цей час Фінляндія та Швеція знаходяться на шляху до членства. Це означає, що Україна також має таку можливість, і три балтійські країни, безумовно, підтримають вас в цьому.

Читайте також: "Умиротворення Росії — це переговори з крокодилом" — міністр закордонних справ Естонії Рейнсалу

Скільки військових нині тренуються в Естонії?

Ми вже підготували близько 600 українських солдатів. Тривають ще дві великі місії. Перша — це частина тренувальної місії ЄС, а друга — естонська, але у ній беруть участь багато європейських країн. Крім того ми готуємо медиків, снайперів. Існує потреба у навчанні, так само як і в обладнанні та амуніції.

Україна вже понад рік просить про винищувачі. Естонія не має жодного. Але чи тисне Естонія на партнерів, щоб ті передали літаки Україні?

Деякі країни надіслали в Україну винищувачі не західного, а радянського зразка. Надання винищувачів західного типу вимагає вирішення низки питань — запасні частини, дозаправка в повітрі, контроль повітряного простору та багато іншого. Важливо надати не лише платформу, але й потужності в цілому.

Як ви оцінюєте ефективність техніки, яку НАТО використовує для захисту східного флангу, в тому числі й Естонії?

Повітряний простір Естонії й Балтії в цілому охороняє Балтійська програма НАТО з патрулювання повітряного простору, що базується в Емарі в Естонії й Шяуляї в Литві. Країни-члени НАТО роблять внесок у цю місію, наразі це Німеччина з її винищувачами "Єврофайтер" і Сполучене Королівство з винищувачами "Тайфун".

Естонія докладає зусиль для забезпечення захисту повітряного простору. Наразі триває закупівля засобів протиповітряної оборони середнього радіуса дії. Ми це почали минулого року спільно з Латвією. Естонія також здійснює спільну закупівлю з Польщею переносних зенітно-ракетних комплексів малої дальності (ПЗРК) Piorun.

Яка ймовірність того, що "Тайфуни" можуть бути перенесені в Україну?

Наразі вони залишаються в Естонії. Кожна країна-учасниця Балтійського повітряного патрулювання сама вирішує, які сили й засоби куди відправити. Приміром, на початку квітня Сполучене Королівство візьме на себе місію Балтійського повітряного патрулювання і захисту повітряного простору Естонії.

Читайте також

На початок