Японія виділить $30 млн на нелетальне озброєння для України. Підсумки візиту Фуміо Кішіди до Києва

Японія виділить $30 млн на нелетальне озброєння для України. Підсумки візиту Фуміо Кішіди до Києва

Японія виділить $30 млн на нелетальне озброєння для України. Підсумки візиту Фуміо Кішіди до Києва
Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда у Києві 21 березня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою, який прибув до Києва з візитом. Глава уряду Японії оголосив, що Токіо виділить 30 млн доларів на постачання нелетального озброєння через трастовий фонд НАТО, повідомляє кореспондент Суспільного.

"Агресія Росії проти України це неподобство, яке руйнує основи міжнародного порядку. Сьогодні я відвідав Бучу і добре це відчуваю", — сказав Кішіда.

Зеленський зазначив, що свій перший візит в Україну прем’єр Японії здійснює в день річниці початку визволення українських територій і розпочав його з Бучі.

Що сказав прем'єр Японії про допомогу Україні

Зеленський Кішіда
Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда у Києві 21 березня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

"Японія підтримує суверенітет та територіальну цілісність України. Минулого року ми відзначили 30-річчя встановлення дипломатичних відносин. Двостороння співпраця поглиблюється та поширюється. Сьогодні ми домовилися про підвищення рівня відносин до особливого глобального партнерства", — сказав прем'єр Японії.

Кішіда зазначив, що від початку війни Японія надала понад 7 млрд доларів допомоги. З минулого року Японія надала гуманітарну та фінансову допомогу на загальну суму близько 1,6 млрд доларів. І надала додаткову фінансову допомогу на суму 5,5 млрд доларів до річниці з початку повномасштабного російської агресії.

"Ці кошти на загальну суму 7,1 млрд доларів послідовно реалізовуються для підтримки України включаючи електроенергетику, розмінування та сільське господарство. Крім того, Японія вирішила виділити 470 млн дол. для нової односторонньої грантової допомоги енергетичному сектору та іншим галузям. Також 30 млн дол. на постачання нелетального озброєння через трастовий фонд НАТО", — сказав він.

За словами японського прем'єра, його країна також надає широкий спектр іншої допомоги на потреби України таких як розмінування, підтримка у сфері телерадіомовлення, освіта та зміцнення держуправління і захист культурної спадщини.

"Також ми вирішили розпочати координація укладання двосторонньої угоди про захист інформації. Для Японії, яка як єдина країна зазнала атомних бомбардувань під час війни, погрози Росії застосування ядерної зброї є неприйнятними. І більше того не можливо, щоб Росія побила 67 річний рекорд не застосування ядерної зброї", — сказав Кішіда.

Він також заявив, що Японія й далі підтримуватиме Україну, доки "мир не повернеться на її прекрасну землю".

Про відносини з Китаєм та РФ

Зустріч Фуміо Кішіди і Володимира Зеленського
Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда у Києві 21 березня 2023 року. Фото: ОПУ

Кішіда зазначив, що під час останньої зустрічі із лідером Китаю Сі Цзіньпіном у листопаді минулого року закликав його до відвертого діалогу попри "наші проблеми та завдання".

"Ми маємо діяти як відповідальні країни, які несуть відповідальність за міжнародні проблеми. І ми хочемо прискорити наші зусилля для встановлення конкретних та стабільних відносин між Японією та Китаєм. І також я закликав Китай, щоб Китай діяв відповідально, щодо ситуації навколо України", — сказав він.

За словами японського прем'єра він домовився з Сі Цзіньпіном провести комунікацію на різних рівнях, в тому числі на рівні Китаю та України.

"Щодо відносин з Росією. Під час саміту G-7, і під час ухвалення резолюції Генасамблеї ООН там сказано негайно і всеосяжно відвести війська з України. Я ще раз закликаю президента Путіна дослухатися до позиції глобальної міжнародної спільноти і негайно припинити агресію на території України", — наголосив Кішіда.

Що сказав президент України

Зеленський, Кішіда
Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда у Києві 21 березня 2023 року. Фото: ОПУ

Зеленський наголосив на важливості саме зараз активізувати глобальне лідерство заради захисту цілей і принципів Статуту ООН та міжнародної безпеки загалом.

"Російська агресія проти України та міжнародного порядку, спровокувала загрози й ризики, яких світ не бачив десятиліттями. І щоб не довелося різним народам у різних частинах світу ще десятиліттями страждати від жорстоких наслідків російської агресії, як-от дестабілізація міжнародних відносин, соціальний хаос та навіть спровокований масовий голод, ми й співпрацюємо з нашими партнерами", – сказав він.

Президент подякував Кішіді за вагому підтримку України: безпекову, економічну, політичну, санкційну, гуманітарну і закликав приділили увагу подальшому санкційному тиску на РФ за агресію.

"Японія застосувала 18 пакетів санкцій щодо російської агресії, і нові санкційні пакети мають продовжувати цей шлях відновлення глобальної безпеки та скорочення потенціалу російського терору. Санкції повинні бути швидшими, ніж здатність Росії адаптуватися до них", — сказав Зеленський.

Він також подякував за готовність Японії співпрацювати для реалізації пунктів української формули миру та підтримку Японією глобальних зусиль для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

Президент також повідомив, що прийняв запрошення голови японського уряду взяти участь в онлайн-форматі у саміті G7, запланованому на травень у Хіросімі.

Зеленський запросив Японію до участі у повоєнній відбудові України, що створить нові напрямки для розвитку суспільства та економік обох країн.

"Запропонував Японії зосередитися на підтримці наших медичних установ та на відновленні деяких секторів економіки. Це автомобілебудування, «зелена» трансформація, зокрема виробництво водневого обладнання та літієвих акумуляторів, де Японія є одним із технологічних лідерів", — сказав він.

Читайте також

Прем'єр-міністр Японії вшанував українців, які загинули у Бучі

Прем'єр-міністр Японії прибув в Україну з несподіваним візитом

На початок