"Маємо впливати на те, що нам підконтрольне" — Спартак Суббота про психологічний стан під час війни

"Маємо впливати на те, що нам підконтрольне" — Спартак Суббота про психологічний стан під час війни

Спартак Суббота
Клінічний психолог та психотерапевт Спартак Суббота, фото з особистої сторінки Субботи у Facebook

Українці живуть в реаліях повномасштабної війни понад рік. За даними Міністерства охорони здоровʼя, 14 млн українців потребують психологічної допомоги. В ефірі Суспільного клінічний психолог і психотерапевт Спартак Суббота зазначив, що немає даних про те, що більшість населення на тлі подій війни — у пригніченому стані.

Навпаки, серед українців спостерігається позитивна динаміка: люди більше вивчають щось нове та більше займаються спортом порівняно з осінню 2022 року, збільшується кількість донатів, зазначив він.

"Статистика говорить, що є у людей на 20% більше проблем депресивного характеру, якщо вони спостерігають життя людей, у яких також є депресивний стан. Але я б не сказав, що це стосується українців. Насправді зараз ми можемо побачити певну динаміку по підвищенню, наприклад, донатів. Певну динаміку по вивченню певних напрямків. Статистично більше людей почали займатися спортом від осені 2022 року. Тобто, значно більша динаміка в позитивну сторону. Але нам властиво за рахунок селективного мислення ігнорувати позитивні моменти і помічати негативні. Я б не сказав, що зараз в українців пригнічений стан. Я б говорив про селективне мислення, вибіркове мислення. Мозок краще чіпляється за негативізм. Це біологічно зумовлена наша модель оцінки ситуації. Це пов’язано з тим, що ми маємо краще відслідковувати негативні моменти. Якщо ми робимо акцент на хорошому, можемо упустити погане. І це завадить нам розвиватися або може зашкодити нашому життю. Тому нам властиво більше помічати негативізм — перше. І друге — за рахунок чого наше селективне мислення може спрацьовувати. Є таке когнітивне викривлення, яке називається "ілюзорна кореляція". Ми враховуємо певний фактор, а ігноруємо всі інші. Зараз починається весна, більше людей з’являється на вулицях, у т.ч. більше людей, у яких може бути депресивний стан. За рахунок цього ми робимо частіше акцент (на них — ред). Тому треба враховувати специфіку оцінки ситуації і робити акцент на тому, що з літа 2022 року загалом сильних і кардинальних змін в настроях українців не відбулося", — розповів він.

Читайте також: Де українці можуть отримати безоплатну психологічну допомогу: список організацій

"Ворог зацікавлений в психологічному тиску. Це не означає, що ми маємо відмовитися від якихось благ. І це не означає, що ми маємо ігнорувати становище України і українців зараз під час війни. Тут має бути золота середина. Ми можемо думки поділити на корисні і не корисні. Корисні переживання — це ті, які пов'язані безпосередньо з фактом, який відбувається, ми можемо на них вплинути, зробити щось, щоб зменшити ризики. Некорисні переживання — це ті, на які ми не впливаємо, які погіршують становище нашого оточення, які викликають у нас негативні стани, тобто не продукують нічого позитивного і хорошого. Ми мусимо впливати на те, що нам підконтрольне. А наш настрій здебільшого нам підконтрольний. Це не означає, що нам треба ігнорувати проблему. Зараз, як ніколи, потрібна допомога ЗСУ. Робіть гарні справи, донатьте — це буде ваш серйозний вклад в нашу перемогу", — додав Суббота.

Читайте також

"Розкажи мені": як працює онлайн-платформа психологічної підтримки українців

Як допомогти дитині, яка бачила війну? Поради психотерапевтки

Вибір редакції

На початок