У "Слузі народу" розповіли, коли українці зможуть отримати перші компенсації за зруйноване під час війни житло

У "Слузі народу" розповіли, коли українці зможуть отримати перші компенсації за зруйноване під час війни житло

Наслідки обстрілу російськими військами житлового будинку у Києві 28 квітня
Наслідки обстрілу російськими військами житлового будинку у Києві 28 квітня. Фото: Анастасія Образцова / Суспільне

Українці можуть отримати перші компенсації за зруйноване або пошкоджене внаслідок російської агресії житло вже у травні. Про це заступниця керівника фракції "Слуга народу", голова комітету Верховної ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк сказала в коментарі Укрінформу.

За словами Шуляк, з моменту набрання чинності закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації” (№7198), Кабінету міністрів надається рівно два місяці, щоб розробити всі необхідні нормативно-правові акти для його реалізації.

Шуляк пояснила, що впродовж цього часу реєстр пошкодженого або зруйнованого майна буде наповнюватися громадянами і громадами.

“З одного боку громадяни подаватимуть через “Дію” інформаційні повідомлення про зруйноване або пошкоджене майно, через ЦНАПи, через центри соціального захисту, за допомогою нотаріусів. З іншого боку цей реєстр буде наповнюватися не тільки щодо житла, а загалом стосовно всіх зруйнованих об‘єктів з боку громад”, — пояснила Шуляк.

За її словами, для виплати компенсацій будуть використовуватися кошти Фонду з ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, створеного 2022 року.

У Фонді вже  є 17 мільярдів гривень, які здебільшого сформовані за рахунок арештованих грошей “дочки” “Сбербанку РФ”, що працювала в Україні. Також, як розповіла представниця “Слуги народу”, на 2023 рік державний бюджет передбачає фінансування цього Фонду в розмірі 52,5 млрд грн.

“Ми очікуємо, що до Фонду також буде направлений і прибуток Національного банку України, про що раніше говорив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Ідеться про 35,5 мільярдів гривень”, — сказала Шуляк.

Шуляк прогнозує, що перші компенсації за зруйноване або пошкоджене житло люди зможуть отримати вже в травні.

“Ми очікуємо травень, тому що Кабінет міністрів готував відповідні постанови, поки закон підписувався президентом. Паралельно проводились роботи з громадами щодо роботи безпосередньо з реєстром. Я сподіваюсь, що вже в травні перші компенсації люди зможуть отримати”, —сказала Шуляк.

Що відомо про закон про компенсацію за зруйноване війною житло

Верховна рада 23 лютого 2023 року ухвалила закон 7198 про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави. Компенсації надаватимуть виключно за пошкоджене чи зруйноване майно з 24 лютого 2022 року. 17 березня президент Володимир Зеленський підписав цей закон.

Закон діятиме протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий розташований чи був розташований об’єкт. Він не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Компенсацію пропонують надавати виключно за пошкоджену або знищену житлову нерухомість: квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції.

Право на компенсацію отримають фізичні особи – громадяни України, які є власниками майна. Не зможуть отримати компенсації громадяни із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

За пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо — для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат — документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми.

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

  1. кошти державного та місцевих бюджетів;
  2. кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  3. міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  4. репарації або інші стягнення з Російської Федерації;
  5. інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

Читайте також

Компенсація за зруйноване війною житло: Рада ухвалила закон

Вибір редакції

На початок