Насіння і розсада: як обирати і яких помилок уникати при вирощуванні. Радить Держпродспоживслужба Рівненщини

Насіння і розсада: як обирати і яких помилок уникати при вирощуванні. Радить Держпродспоживслужба Рівненщини

Насіння і розсада: як обирати і яких помилок уникати при вирощуванні. Радить Держпродспоживслужба Рівненщини
Фото: Суспільне Рівне

У спецмагазині, з україномовною інформацією і довідкою про якість — у Держпродспоживслужбі Рівненщини дали поради, як вибирати насіння. Якість посівного матеріалу там назвали головною умовою гарного врожаю та спростували поширені практики при вирощуванні розсади.

Радять, зокрема, купувати насіння у спеціалізованих магазинах та прочитати інформацію на упаковці. Має бути зазначена країна походження, підприємство, де насіння розфасоване, назва культури і сорт, число насінин або маса. А також номер насіннєвої партії, рік врожаю та поради з вирощування.

"Зазначені показники можуть наноситись на упаковку безпосередньо або методом механічного чи ручного штампування. Фарби, якими наносять штампування, не повинні осипатися, бруднити руки. На упаковці з протруєним насінням обов’язково повинно бути нанесено попереджувальний напис "Протруєно". Інформація на упаковках має надаватися державною мовою. Упаковка насіння з інформацією іншими мовами, без української, свідчить про невідоме походження насіння, яке не перевірялося в Україні", — наголосили у Держпродспоживслужбі області.

Покупцеві на вимогу також мають надати "Довідку про сортові та посівні якості насіння". Документ містить інформацію про чистоту та вологість насіння, як воно сходить. Номер партії на упаковці і в довідці обов'язково має збігатися.

У Держпродспоживслужбі області також радять зберігати квитанцію й упаковку з неушкодженим маркуванням і звертатися до них, якщо насіння не зійде, або не відповідатиме заявленим властивостям.

У повідомленні також наголосили на помилках, яких слід уникати при вирощуванні розсади:

  • сольовий розчин, щоб відсортувати добрі й погані насінини. Порожні й легкі мають спливти вгору, а "нормальні" опуститися на дно. Насправді у деяких здорових насінин утворюється велика насіннєва оболонка — і така насінина буде плавати. А деякі "мертві" — тонуть. Деякі насінини, наприклад, шпинату та щавлю, плавають, навіть якщо вони всі життєздатні;
  • відвар, або настій лушпиння цибулі, яким поливають розсаду для лікування чорної ніжкиЦе хвороба, яку викликає цілий комплекс збудників. Це можуть бути як фітопатогенні гриби, що відносяться до родів Rhizoctonia, Fusarium, Phytophtora, Pythium, так і бактерія Erwinia carotovora. . Він, начебто, містить фітонциди, які знищують "шкідливі бактерії та грибок". Те, що може стримати розвиток хвороби — не доведено. Тому задля профілактики ліпше не перезволожувати субстрат, уникати високої вологості та низької температури повітря, не загущувати сіянці, та використовувати протруєне насіння;
  • використання стерильного субстрату. Абсолютно стерильного субстрату не існує і пакують його не в стерильних умовах. Звісно, це не означає, що ґрунт для розсади помідорів можна брати з ділянки, де раніше росла картопля чи томати, але використання звичайного універсального субстрату або продуманого "саморобного" суттєво не збільшить шанси розсади захворіти;
  • настій зі шкірок бананів як універсальне добриво через великий вміст калію, кальцію та магнію. Насправді бананова шкірка містить приблизно таку ж кількість макро- і мікроелементів, як і будь-яка інший рослинний продукт, придатний для компостування. Скажімо, як шкірка з кавуна чи картоплі. Тому купувати банани як "чудодійне" добриво не варто;
  • вирощування розсади в яєчній шкаралупі, як додатковому джерелі кальцію. Насправді яєчна шкаралупа є замалою, щоб виростити в ній повноцінну розсаду. До того ж кальцій в яєчній шкаралупі міститься у нерозчинній і дуже стійкій формі карбонату кальцію, що практично не засвоюється рослинами.

Читайте також

  • На Рівненщині зросла кількість хворих на коронавірус та грип
  • "Велике читання" на Рівненщині: з квітня стартує проєкт, для якого обрали книги Сергія Гридіна
  • Безробіття у війну: скількох переселенців працевлаштували на Рівненщині з початку року через службу зайнятості

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок