Alina Pash: "На День Перемоги України я сидітиму за столом і співатиму три дні співанки"

Alina Pash: "На День Перемоги України я сидітиму за столом і співатиму три дні співанки"

Alina Pash: "На День Перемоги України я сидітиму за столом і співатиму три дні співанки"
Фото: Сергій Галушка (Радіо Промінь)

Alina Pash перегортає нову сторінку творчості. У співачки виходить збірка "Ґорґани", присвячений, як не дивно, знову ж таки рідним Карпатам зі всіма їх таємницями та загадками. Про власне магічне сприйняття, нові меседжі в творчості та глобальні майбутні плани Alina Pash розповіла в ефірі шоу "Вікенд нової музики" на Радіо Промінь.

"Зараз в українців ніби нова сторінка, яку ми пишемо власноруч"

Аліно, привіт! Як твої справи?

У мене все нормально, дякую. Повернулася до Києва буквально кілька днів тому, і розумію, що кожен клаптик міста хочеться цілувати. Десь місяць мене не було – дуже-дуже скучила.

Де ти була?

Я була в Лос-Анджелесі. Пишу там зараз нову музику, розвиваю себе. Хочеться піднімати рівень і свій, і загалом український, тому що я українська співачка.

Про попередню пісню "Вірити" ти розповідала нам неймовірно цікаву історію – як священник дав тобі листочок з чотирма словами: віра, довіра, впевненість і вірність. А як щодо твоєї нової пісні "Карпатська"? Яка в неї історія створення?

Я її почула від своїх друзів із Криворівні – там багато різних співанок. Там є така Марії Кречунєк Чукутиха. Як говорять гуцули, ця Чукутиха знала стільки співанок, що її можна було на весілля запросити, і за три дні – а саме так гуляють на заході України, – вона б жодного разу не повторилася. Мені теж хочеться, коли я вже буду старенька гуцулка із люлькою, – щоб у мене теж так було. Паш буде вистачати співанок, щоб не повторюватися.

І "Карпатська" – одна з тих співанок, яка мені полюбилася. Але в гуцулів дуже довгі співанки – вони як мантри. Тому я трошки її переробила, вибрала найголовніше.

Для мене тут підіймаються важливі моралі. Як ми взагалі ставимося до свого рідного? Чи вірно ми газдуємо свою історію, культуру, природу? Зараз ніби нова сторінка в українців, час настав. Ми усі власноруч пишемо нову сторінку зараз. Дякую усім, хто бере в цьому участь. Певно, вже немає зараз тих, хто байдужий. І я хотіла б нагадати, що ми маємо дбати про наш рідний край, нашу природу, нашу воду. У нас насправді стільки проблем разом із великою війною! Я дуже хочу, щоб ми про це не забували.

Ти цією піснею відкриваєш збірку "Ґорґани"?

Саме так. Це хребти карпатські, "горготіти" – це шуміти. Дуже мені сподобалося це слово, коли ми були в поході. Я восени зібрала всю команду і ми поїхали в Карпати для того, щоб трохи видохнути, і, як то кажуть, "закапчатися" – об’єднатися думками. Щоб зрозуміти, як нам розвиватися далі. Минулого року в нас багато було змін, і зараз ми теж починаємо зі своєрідного чистого листа.

То у вас був такий тімбілдінг?

Так. Будували команду.

"Українізація і сильна повинна бути, і водночас тонка і продумана"

А які унікальні інструменти прозвучать на цій збірці?

Точно буде звучати дримба. Вона буде звучати на збірці "Горгани" у двох піснях. А ще буде телинка, флоярка – та багато чого буде. Мені дуже подобається в мою музику привносити дещо з минулого. Але зовсім трішки. Щоб воно не було нав’язливим. Українізація і сильна повинна бути, і водночас тонка і продумана. Щоб люди думали – ну то файно, хочу навчитися грати на дримбі.

Аліно, чи скоро тебе наживо почує європейська публіка?

Так, ми вирушаємо в тур Європою. Дай Боже, щоб ми змогли виїхати з нашими хлопцями. Є, на жаль, неприємна тенденція від тих, хто не повернувся з-за кордону, і тепер від цього страждаємо ми – артисти, які робили все для того, щоб підтримувати культурний фронт України, збирали донати, говорили про Україну. Тисячі, мільйони людей нас почули, перейняли наше горе і зрозуміли, як ми боремося з цим горем. Сподіваюся, у нас вийде і цього разу. І, до речі, дримби в нас можна буде придбати у мерчі.

Ми хочемо показати європейцям файне, українське, карпатське. Я точно знаю, що мій рідний край і люди, які мене оточували, вклали в мене чимало. І я за це вдячна. Справді, мені пощастило вирости в тому краї, де шанували, любили українське, де плекали традиції.

Знаю, що в Європі до мене прийдуть наші люди, вимушені переселенці з Миколаєва, Херсона, Харкова, Донецька. І я б хотіла, щоб ці люди закохувалися в українське. Я буду робити все можливе, щоб ці люди стали більше шанувати і розуміти, що воно класне, воно наше, рідне. Саме це ми будемо робити в Європі і збирати гроші для наших військових, яким потрібна допомога. На наших екранах будуть великі QR-коди. Це будуть півторагодинні концерти, велика програма – дуже готуюся, дуже чекаю.

Alina Pash: "На День Перемоги України я сидітиму за столом і співатиму три дні співанки"
Фото: Сергій Галушка (Радіо Промінь)

"Творчість, як дзеркало. У мене можна конкретно побачити періодами, як я себе почувала"

Твоя рання творчість і пісні, які ти почала писати з 2021 року, дуже відрізняються. А яку Аліну Паш побачить публіка в турі "Слухай"?

Побачить абсолютно різну, якою я, власне, і є. Десь темну, десь заплутану. Творчість така штука – вона, як дзеркало. Особливо коли ти пишеш власні пісні. У мене можна конкретно побачити періодами, як я себе почувала. Коли я була більш впевнена, коли менш. Усе можна почути в моїй музиці. Але є й моменти, де я абсолютно світла.

У мене 2 альбоми, 2 EP і багато синглів – навіть не увесь матеріал увійшов до концертної програми. Мене можна буде побачити різною. Ми ще підготували відео, яке буде позаду мене, – дуже мені хочеться, щоб люди переживали особливий експіріенс. Щоб вони могли проникнутися візуальними ефектами, пройти зі мною те, що я пройшла і, можливо, почерпнути для себе те, що їм допоможе.

Можливо, навіть будуть фокуси, які ви не очікуєте. Я ж з естрадно-циркової академії. Дуже люблю Cirque du Soleil. Я намагалася в Штатах дивитися ті шоу, які не присутні в Європі. Дуже багато там було магії, містерії – того, що мені до душі. Я карпатська душа. У нас там багато езотеричних моментів. Мольфари, ритуали – мені все це завжди подобалося. Я з дитинства мала свою книгу темряви, боролася з демонами, збирала зілля, сушила трави. Робила чаї — для здоров’я, для гарного сну. Тому так, мені хочеться показувати людям якусь казку.

Слухай, трави, чаї – це теж може бути мерч.

А в нас буде. Кристали, які земля-матінка вирощувала. Ці кристали – давні наші друзі, які тут просто мільйони років. Я нещодавно була в Америці, в Техасі – побачила там розкопки, кістки динозаврів, неймовірні кристали. Побачила, як золото формується. Наша планета – просто неймовірний дім. Ми маємо її берегти і любити.

У тебе відбувся реліз пісні "Втомлені" – вона ж насправді не зовсім твоя? Це пісня, яку ти створила разом з Діззі (d1331).

Так, це музикант, діджей, мій бро, який плекає український реп. Я дуже рада, що він знову пішов у написання слів – бо він бітмейкер.

"Сподіваюся, що на день Перемоги України ми будемо сидіти за одним великим столом – із заходу на схід. І я буду співати співанки безперервно три дні!"

А якщо від втомлених перейти до заряджених – що за цей рік тебе найбільше зарядило?

Людські очі. Коли дивишся прямо в них. Коли розумієш, що українці – таки родина. А ми якийсь час цього не викупали. От нещодавно зустріла я в Івано-Франківську сім’ю з Харкова. Підійшли сфотографуватися. Зав'язалася розмова, і вони кажуть – от ми в Рахові жили вже під час війни, потім в Чернівцях, зараз в Івано-Франківську. Така Україна гарна! Нам вже за шістдесят, і ми вперше тут.

І це не перша така історія. Ми наче сусіди, які жили разом в одному будинку, але один до одного не ходили, пироги не носили. Не кажу що усі, але багато хто з нас. Але такою ціною ми все ж таки зблизилися і стали родиною. І я дуже сподіваюся, що на день Перемоги України ми будемо сидіти за одним великим-великим столом. Він буде із заходу на схід. Я точно буду за тим столом сидіти, співати співанки три дні!

Звучить як план.

Так, і я цей план хочу здійснити. Я вірю в молитви, в афірмації, я люблю медитувати – це було моїм порятунком, коли минулоріч була каша в голові. У мене ця каша почалася трохи раніше повномасштабного вторгнення. Усе, що мене рятувало тоді, – заплющування очей і дихання. Інакше я б просто не вигребла.

Alina Pash: "На День Перемоги України я сидітиму за столом і співатиму три дні співанки"
Фото: Сергій Галушка (Радіо Промінь)

Сльози котяться – а з сусідньої кімнати радіо грає якесь реггі, – і слова "роби, що ти можеш". І я то сприйняла за знак.

А яка голова афірмація твого життя?

Мабуть, немає однієї. Є якась кількість. Вчора я, наприклад, дістала неприємну новину. Не хочу нею ділитися, але мені було важко з нею впоратися. Я сіла в медитацію і зрозуміла, що зараз покотяться сльози. І я питаю – Господи, як мені обирати свій шлях, щоб я максимально могла приносити користі собі та людству? Щоб воно все було в балансі. Сльози котяться – а з сусідньої кімнати радіо грає якесь реггі, – і слова "роби, що ти можеш". І я то сприйняла за знак. Сльози гіркі перетворилися на щось хороше. Я буду робити, що я можу, до самого кінця.

"Я люблю темний вайб. Але розумію, що в мені конкретно горить сяйво – і це світле сяйво"

Пісня "Вірити" була першим синглом твого нового альбому, який має вийти у 2023 році. На якому він етапі роботи?

У мене стільки всього перемінилося за минулий рік! Я в якійсь глибокій трансформації. Я планую щось одне, а воно потім виливається в щось зовсім інше. Час зараз такий. І це не тільки через війну в Україні. Подивися, які катаклізми у світі відбуваються! Мені здається, що час навіть по-інакшому почав рухатися.

Тоді восени я була налаштована на темно-дарковий альбом. Я люблю такий вайб. Мій улюблений режисер — Тім Бертон. А перша книга, яку я повноцінно прочитала, — це "Граф Дракула". Але. Я розумію, що в мені конкретно горить сяйво. І це світле сяйво. І я б в першу чергу хотіла б нести людям надію і віру.

Тому поки що я перекручую цей альбом, як кубик Рубіка. Певно, до осені 2023 року він може набрати нових сенсів. Може, взагалі трошки інакше буде звучати Аліна Паш? І я це приймаю, тому розумію, що в одну коробку я себе не годна засунути. Тому буде нову сюрприз для вас, друзі. Ті, хто мене слухають, таке люблять.

"Мрію, що українська музика колись звучатиме на Coachella"

Так, а що буде раніше? "Ґорґани"?

Так, вони вже майже виходять. Ось "Карпатська" вже є. А через пару тижнів вийде щось нове. А потім іще щось нове. Готуйтеся – буде багато файної музики з Карпат. Усе це буде українською.

А от альбом я б хотіла спрямувати так, щоб він звучав на світовій арені. Вірю, що ми можемо співати українською на світових фестивалях.

Тепер коли мене питають, чи хотіла б ти знов на "Євробачення", я відповідаю, що тепер маю на меті, щоб українське почули не лише в Європі. Україна три рази вигравала на "Євробаченні", і це круто! Усі знають, що Україна — сильний представник! Але от в Америці, на величезному фестивалі CoachellaНа Coachella 2022 року виступав український електронний дует ARTBAT, про Україну не так сильно чули. І я мрію, що колись там буде звучати українська музика.

Редакторки текстової версії: Світлана Берестовська і Міла Кравчук

Підписуйтеся на подкаст "Вікенд Нової Музики" на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок