18 червня – день заснування фортеці Святої Єлисавети. Історики вважають цю дату помилковою

18 червня – день заснування фортеці Святої Єлисавети. Історики вважають цю дату помилковою

18 червня – день заснування фортеці Святої Єлисавети. Історики вважають цю дату помилковою

18 червня – день заснування фортеці Святої Єлисавети – бастіону, який став початком теперішнього Кропивницького. Про це, зокрема, можна прочитати на сайті обласної наукової бібліотеки імені Чижевського. Три роки тому знайшли документ, який вказує на те, що місто започатковане 12 червня. Про це Українському радіо:Кропивницький розповів історик-краєзнавець, кандидат історичних наук, завідувач кафедрою історії України Центрального педагогічного уеніверситету імені Володимира Винниченка Олександр Чорний.

"18 червня, як дата заснування міста, зафіксована у відповідній довідці, розміщеній на сайті обласної бібліотеки, у статті про Кропивницький у Вікіпедії, ця дата фігурує в ряді досліджень, у тому числі, в посібнику для школярів "Кіровоградщина. Історія рідного краю", – говорить Олександр Чорний.

У 2017 році історик Анатолій Пивовар в Центральному державному історичному архіві України в Києві знайшов документ, який вказує на іншу дату заснування міста – 12 червня 1754 року. "Під цією датою значиться запис, що на запрошення командира Нової Сербії генерал-майора Івана Глєбова прибули священники із монастирів Лівобережної України і з містечка Крилова, правонаступником якого зараз вважається місто Світловодськ, які по відповідному чину, з молитвою та процедурою освячення, заклали фортецю Святої Єлисавети", – розповідає історик. Цей документ є автентичним, немає підстав сумніватися у його оригінальності.

Перше повідомлення про будівництво фортеці з'явилося в європейській пресі та спровокувало міжнародний скандал – проти будівництва висловлювалося Молдавське князівство, Кримське ханство та Туреччина. Російського посла у Туреччині Олексія Обрєскова викликали на аудієнцію до султана і запитали, що відбувається на Інгулі. "Посол у цій ситуації повів себе досить цікаво, – розказує Олександр Чорний, – спочатку його поведінка нагадувала позицію ''іх там нєт'', а потім, після отримання консультацій з російським урядом, йому вдалося залагодити конфлікт".

Повністю розмову можна послухати тут.

Фото Олександра Майорова.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди