Кулеба: усі держави-учасниці Римського статуту, якщо Путін опиниться на їхній території, зобов’язані його затримати

Кулеба: усі держави-учасниці Римського статуту, якщо Путін опиниться на їхній території, зобов’язані його затримати

Кулеба: усі держави-учасниці Римського статуту, якщо Путін опиниться на їхній території, зобов’язані його затримати
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час засідання ООН через порушення прав людини внаслідок війни в Україні, 22 лютого 2023 року, фото: AP

Усі країни, які підписали Римський статут, відповідно до ордера Міжнародного кримінального суду зобов’язані затримати президента Росії Володимира Путіна, якщо той опиниться на їхній території,

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Довгий непростий шлях був до цього рішення (ордеру на арешт Путіна та Бєлової, виданого МКС — ред.). Спочатку світ не хотів серйозно розглядати питання депортації українських дітей. Це явище здавалося недостатньо масштабним на тлі воєнних злочинів, які вчинялися. І ось це рішення, ордер, який видав МКС, це сигнал, що Україні вдалося", — зазначив дипломат.

Він нагадав, що відтепер усі держави-учасниці Римського статуту, якщо Путін опиниться на їхній території, зобов’язані його затримати на виконання ордера МКС.

Читайте також: Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

"З юридичної точки зору, вперше офіційно не політично, а юридично президент Путін кваліфікований як воєнний злочинець. І не просто як злочинець, а як людина, яка краде дітей. А крадіжка дітей може бути кваліфікована як одна з ознак геноциду", — сказав Кулеба.

За його словами, рішення суду в Гаазі — це чіткий політичний сигнал для всіх учасників Римського статуту, що жодне повернення до справ з Путіним неможливе.

Читайте також: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня 2023 року видав міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна

"Це сигнал всім країнам, які вважають за можливе тиснути руку Путіну, зустрічатися з ним, що вони зустрічаються з міжнародно визнаним воєнним злочинцем. І це суттєво ускладнить контакти Путіна і Росії з низкою держав", — зауважив урядовець.

Міністр додав, що рішення суду рішення сприятиме створенню спецтрибуналу щодо агресії РФ.

Що відомо про видачу міжнародного ордера на арешт Путіна

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня 2023 року видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Вони є підозрюваними у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.

У Генпрокуратурі України, назвали рішення історичним. За словами генпрокурора Андрія Костіна, щодо насильницької депортації дітей, Офіс Генерального прокурора передав МКС понад 40 томів матеріалів — понад 1000 сторінок.

Водночас речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що рішення Міжнародного кримінального суду про арешт не мають для РФ жодного значення, зокрема з правового погляду.

Що відомо про звернення України до МКС

У 2014 та 2015 роках Україна звернулася до МКС із запитами щодо розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених на території України. У 2022-му році було ухвалено необхідні зміни до законодавства, які дозволили Офісу Прокурора МКС повноцінно здійснювати розслідування в Україні. Найближчим часом представництво офісу Прокурора МКС запрацює в Україні.

Прокурори Офісу Генпрокурора щодня працюють в тісному контакті з МКС щодо випадків насильницької депортації українських дітей, зазначають в Офісі Генпрокурора України. Забезпечують роботу представників МКС з потерпілими та свідками. Допомагають в отриманні всієї необхідної інформації. Для цього було підготовлено понад 30 запитів до органів державної влади та місцевого самоврядування.

До МКС було передано понад 40 томів матеріалів кримінального провадження. Зокрема, електронні докази, протоколи оглядів за методикою Берклі, протоколи з відео допитами свідків та потерпілих.

У межах кримінального провадження, розпочатого за фактом порушення законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України), перевіряється інформація щодо примусової депортації 16 226 дітей. Досудове розслідування триває та здійснюється СБУ.

Читайте також

Наслідки для Росії будуть катастрофічно страшними: Данілов прокоментував рішення МКС щодо арешту Путіна

"У справі є реальна перспектива": Зеленський про видачу міжнародного ордера на арешт Путіна

Заступник голови британського уряду про рішення МКС: Путіну стане складно пересуватися світом

У МЗС Росії назвали "юридично нікчемним" рішення МКС щодо арешту Путіна

На початок