Колишня вулиця Ломоносова в Києві тепер має ім’я математикині Юлії Здановської. Волонтерка з Харкова загинула під час ракетного удару по будівлі Харківської обладміністрації торік у березні. Коли почалося повномасштабне вторгнення, Юлія допомагала Збройним силам та цивільним.
Юлії був 21 рік. Математикиня мріяла навчати дітей, розповідає мати загиблої Олена Винник.
"У неї були якісь надзвичайні здібності, ми цього не оцінили повністю. Коли закінчила 8 клас, вона брала участь у Всеукраїнській олімпіаді з фізики, ніяких місць тоді вона не отримала, але тоді її запросили на навчання до Українського фізико-математичного ліцею в Києві. Вона туди поїхала, саме там вона почала перемагати на всіх олімпіадах", — розповідає мати.

Юля хотіла потрапити на міжнародну олімпіаду, згадує мати загиблої.
"Там є квоти, треба потрапити у першу "дванадцятку". Юля була 12-ою в рейтингу, але вона пішла на апеляцію після олімпіади, сказала, що за задачу їй поставили 7 балів, а вона вважає, що заслуговує тільки на 5. У всіх був шок, їй виправили бал з 7 на 5, вона стала 13-ою і не потрапила на олімпіаду", — каже Олена Винник.
Після бакалавріату Юля до магістратури не вступила.

"Вона пішла в проєкт "Навчай для України". Вона хотіла, щоб діти не боялися вчити математику. Вона мріяла займатися шкільною реформою, але Юля розуміла, що для цього треба мати досвід навчання у звичайній школі. Тому Юля поїхала викладати в сільську школу в село Юр'євка Дніпропетровської області. Вона в березні планувала запускати там гурток робототехніки", — розповідає мати.
Мати дівчини згадує, у лютому Юля приїхала до батьків у Харків, на канікули. Тут і застала повномасштабне вторгнення. Вирішила волонтерити у штабі оборони.

"26 лютого вона зібрала свій наплічник і прийшла в облдержадміністрацію, записавши нам невеличке відео", — згадує мати Юлії.
Штаб оборони, який працював у будівлі обласної адміністрації, Юлія не покинула й після ракетного удару 1 березня, коли там загинули майже 30 людей.
"3 березня ми переписувалися востаннє десь о 17:00, здається. Усі харків'яни почули вибух. З’явилося просто повідомлення вибух у центрі, більше ніяких повідомлень про цей вибух не було", — згадує мати Юлії.

Коли Юля за кілька годин не вийшла на зв'язок, батьки поїхали до адміністрації.
"Зустрілися з представниками штабу оборони, які сказали, що ракета прилетіла у двір й влучила в групу волонтерів, які бігли до сховища. Ніяких офіційних повідомлень з того часу не було. Єдине, що вони сказали, що живих не залишилося", — говорить Олена Винник.

"Юля, мабуть, могла б бути дуже корисною нашій країні, вона б досягла всього, чого хотіла. ЇЇ пам’ятають її учні, колеги. Її ім'ям найпрестижніші університети називають навчальні програми для обдарованих математиків з України. У Києві ту вулицю, якою вона ходила 7 років, рівно третину свого життя, там стоїть гуртожиток її, ця вулиця тепер має її ім’я. Звісно, це не поверне нам нашу рудоволосу красуню", — каже мати.
Кілька університетів назвали іменем Юлії Здановської навчальні програми для обдарованих математиків. У Києві на її честь назвали вулицю, яка раніше мала ім’я Михайла Ломоносова.

Мама Юлії говорить: хоче, щоб у Харкові увічнили імена всіх загиблих 3 березня.

"Я хочу, щоб була вшанована пам’ять всіх волонтерів, які там загинули, не Юлі, а всіх! Вони всі були тут свідомо, вони всі герої", — говорить мати волонтерки.
Що відомо
- Юлія Здановська — 21-річна українська математикиня, срібна призерка Європейської олімпіади з математики для дівчат 2017 року. Вона загинула внаслідок обстрілу обладміністрації 3 березня 2022 року.
- У пам'ять про Здановську кафедра математики Массачусетського технологічного інституту організувала безплатну освітню програму з математики для старшокласників з України.
- 10 листопада 2022 вулицю Ломоносова в Києві перейменували на честь Здановської за ініціативи студентів КНУ. Таблички там поки не замінили, але студенти розвісили листівки в березні 2023 року.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube