Харчі для ЗСУ: "Схеми" отримали ще сім таємних контрактів із підрядниками. Які висновки

Харчі для ЗСУ: "Схеми" отримали ще сім таємних контрактів із підрядниками. Які висновки

ЗМІ
Будівля Міністерства оборони України
Фото: Міноборони

Після скандалу із закупівлями продуктів для ЗСУ внаслідок оприлюдення договору між приватною компанією “Актив Компані” та Міністерством оборони розслідувачі “Схем” отримали сім інших контрактів із приватними підрядниками Міноборони на загальну суму майже 29 мільярдів гривень. Про це пише Радіо Свобода.

Документи отримані саме в тому вигляді, в якому вони були укладені у грудні 2022 року з переліком цін на продукти для армії, поки не йшлося їхню публічність.

Це дало змогу проаналізувати, наскільки від початку були завищені ціни і в інших приватних підрядників, обраних Міноборони поза будь-яким конкурсом. Та наскільки вони зрештою знизили ціни, відзначають розслідувачі.

Також розслідувачі “Схем” та “Bihus.Info” дістали внутрішню фінансову звітність усіх цих фірм. Це дало інформацію, за якими цінами приватні підрядники армії взагалі закуповують продукти, які постачають армії.

Виявилось, що “дорогою” у військові частини вартість продуктів для армії часто зростає у 2-3 рази, порівняно із закупівельними та ринковими цінами, зазначають розслідувачі.

КАРТОПЛЯ

Картопля — у топі закупівель Міноборони для харчування армії за кількісним показником. За даними “Схем”, у засекречені грудневі контракти з Міноборони постачальники заклали від 17,7 гривень і до 27 гривень за кілограм картоплі. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі — так і залишили на рівні 17,7 грн/кг.

Самі ж приватні постачальники закуповували картоплю, яку продають,  у грудні-січні за ціною від 7,6 до 10,8 грн за кілограм.

“Тобто, “маржинальність” для приватників, на цьому найбільш “масовому” продукті все одно зберігається на рівні 40-50 відсотків навіть після зниження цін. Це стосується 4 з 5 проаналізованих “Схемами” постачальників харчів для армії — вони продаватимуть армії картоплю майже вдвічі дорожче, ніж самі її закуповують. І майже вдвічі дорожче, ніж вона представлена в більшості мережевих супермаркетів України”, — йдеться у розслідуванні.

ЯБЛУКА

Як відзначають розслідувачі, 13 березня журналістка Тетяна Ніколаєнко оприлюднила свіжу видаткову накладну, за якою в одній військовій частині прийняли замовлені продукти від компанії “Актив Компані”. Там, зокрема, були яблука вартістю 51 гривня за кілограм. “Схеми” проаналізували фінансові звіти компанії — закупівельна ціна на яблука протягом листопада-лютого становила для неї 15 гривень за кілограм.

Порівняно з “Актив Компані” інші постачальники  закуповують яблука також по 15-16 гривень за кілограм і перепродають їх армії вдвічі, а не втричі, дорожче.

КАПУСТА

Фірма “Актив Компані” за оновленим контрактом продаватиме її за 22 гривні. “Схеми” виявили, що протягом грудня-січня фірма закуповувала цей товар по 8,5 гривень за кілограм.

Ще два постачальники закуповували капусту протягом зими в середньому по 10-12 гривень, а постачатимуть для війська вдвічі дорожче, відзначили розслідувачі.

ЯЙЦЯ

В оновлених угодах фірми “Актив Компані” ціна одного яйця для армії від цієї фірми зафіксована на рівні 9 гривень за штуку, відзначили “Схеми”.

У контрактах інших чотирьох постачальників ціна на яйця не змінилась. В грудневому контракті вони коштували від 8 до 9 грн, в оновлених додатках ціна та сама.

“Водночас, як “Схеми” змогли побачити з закритої податкової документації компаній, самі постачальники закуповують яйця по ціні від 5,4 до 6,3 грн за штуку. Тобто на шляху до армії вони дорожчають в середньому на 30-40 відсотків, незалежно від регіону постачання”, — йдеться у матеріалах журналістського розслідування.

Читайте також: Міноборони закликає громадян інформувати про ознаки корупції у секторі оборони. Куди звертатися

“Схеми” звернулися до всіх згаданих компаній з проханням прокоментувати основні тенденції, помічені розслідувачами.

Директор ТОВ “Актив Компані” Валерій Мелеш у коментарі “Схемам”, зокрема, повідомив, що знизити ціну на продукти вдалося завдяки зменшенню закупівельних цін для самої компанії. Різницю у маржі він пояснив тим, що компанія витрачає кошти на логістику.

“Вартість палива, зарплата, зберігання. І ми не в одне місце веземо, вчора було в одне місце, потім ми в інших трьох-чотирьох місцях”, — сказав Мелеш.

За його словами, нині Міноборони заборгувало “Актив Компані” 2 мільярди гривень.

Яйця більше не по 17 грн. Що відомо про оновлені договори щодо закупівлі продуктів для ЗСУ

Оновлені договори щодо закупівлі продуктів для армії оприлюднило 28 лютого Міністерство оборони. Згідно з ними, послуга із забезпечення харчування становитиме від 137 до 144 гривень, повідомили у пресслужбі відомства. Зниження цін було зумовлене зменшенням термінів контрактів, додали у міністерстві.

“Для дотримання прозорості закупок та доступу до інформації та публікації звітів щодо закупок послуг з організації харчування Збройних сил України 20 лютого 2023 року були внесені зміни до 8 (восьми) договорів, відповідно до яких зменшено термін дій угод і, відповідно, внесені зміни до вартості послуги з організації харчування та ціни в каталозі продукції”, — йдеться у повідомленні.

Ціна яєць становить від 8,40 до 8,76 гривень в залежності від сорту, макаронних виробів — 42,24 — 42,30 грн за кілограм, куряче стегно — від 90,26 до 91,96 грн за кілограм.

Як наголошують у Міноборони, ціни на продукти, які закуповує постачальник, враховують логістику.

Що відомо про скандал із закупівлею харчів для ЗСУ

Міноборони підозрюють у розкраданні коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України. 21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому стверджується, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. Зокрема, за словами журналіста, відомство, законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

У Міноборони заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману. У відомстві повідомили, що проводять внутрішню перевірку та готують матеріали до СБУ для проведення розслідування щодо поширення свідомо неправдивих даних.

На тлі справи про ймовірне розкрадання коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України за участі Міноборони з'явилася інформація про можливу відставку Олексія Резнікова з посади міністра.

Резніков прокоментував можливе рішення щодо своєї відставки. Він сказав, що жоден чиновник не вічний на своїй посаді, однак зазначив, що в будь-якому разі працюватиме для перемоги України. Він також висловив сподівання, що його фах юриста дозволить Україні "не просто перемогти у війні, а ще потім покарати військово-політичне керівництво РФ".

Читайте також

Уряд призначив першого заступника міністра оборони та інших посадовців

НАБУ розслідує скандал із закупівлею харчів для ЗСУ. Резніков прокоментував "яйця по 17 грн за штуку"

Скандал в Міноборони: заступник міністра подав у відставку

Закупівлі Міноборони синхронізують зі стандартами НАТО — Резніков

Вибір редакції

На початок