Заміновані території та проблеми з транспортом: як живуть і з ким співпрацюють прикордонні громади Чернігівщини

Заміновані території та проблеми з транспортом: як живуть і з ким співпрацюють прикордонні громади Чернігівщини

Заміновані території та проблеми з транспортом: як живуть і з ким співпрацюють прикордонні громади Чернігівщини
ФОТО: Gettyimages (ілюстративне)

Чотири прикордонні громади Чернігівщини, а саме: Городнянська, Добрянська, Ріпкинська та Сновська 8 березня 2023 року підписали документи про співпрацю (одну умову та три меморандуми) з польськими гмінами Гміна, також ґміна — адміністративна одиниця в Польщі, місто, село або група сіл і міст.– Сколишин, Бжиська, Дембовець, Тарновець. В рамках співпраці вже відбувся обмін учнями. Також громади Чернігівщини отримали генератори, акумулятори та пожежну машину.

Як живуть і з ким співпрацюють прикордонні громади Чернігівщини, говорили в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" з Городнянським міським головою Андрієм Богданом, Сновським міським головою Олександром Медведьовим, Ріпкинським селищним головою Сергієм Гарусом, головою Добрянської селищної ради Світланою Бицько та директором Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації Володимиром Бойком.

Транслюють російські передачі та не їздить транспорт: як живуть і з ким співпрацюють прикордонні громади Чернігівщини
З ліва направо: Володимир Бойко, Олександр Медведьов, Сергій Гарус, Світлана Бицько. ФОТО: Суспільне Чернігів

Городнянська громада

Села, які обстрілюють війська РФ, часто залишаються без електроенергії, розповів міський голова Городні Андрій Богдан.

"Ми живемо у напрузі, у нас постійно відбуваються обстріли прикордонних населених пунктів. Якщо з Сеньківки вже виїхали, то, в Берилівці, де живуть 19 людей — немає світла. З Обленерго не їдуть ремонтувати, кажуть, що там обстрілюють. Зв'язок теж не ремонтують".

У громаді прийняли програму переселення.

"Найскладніше тим селам, які на прикордонні, і які постійно обстрілюють. Там є постійна небезпека. Будемо купляти хати в інших населених пунктах. Ми не можемо людей наражати на таку небезпеку, яка на сьогодні там є. Я буду знову виїжджати й вмовляти людей переїжджати в межах громади".

Навчання у Городнянській громаді відбувається в онлайн-режимі, окрім однієї школи, яка розташована поза сорокакілометровою зоною.

"Батьки готові підписи збирати, щоб могли діти в школу приходити, по черзі. Ми готові графіки розробити, щоб не було скупчення дітей. Ми зробили укриття. Але, на жаль, сьогодні діє заборона відвідувати школу в очній формі. Вчителям важко так працювати. Але ми все розуміємо, йде війна і така у нас доля, що ми прикордонна громада".

Сновська громада

У Сновській громаді до сіл, які зазнають обстрілів, не їздить транспорт. Зі слів Сновського міського голови Олександра Медведьова, у селах Єліне, Хрінівка, Клюси досі проживають люди.

"Села, які поблизу з кордоном агресора, постійно обстрілюють. Є жертви серед цивільного населення. Горять постійно хати. Кого могли, ми евакуювали. Але ж залишилися люди, які відмовляються виїжджати, бо є господарство".

Зі слів Медведьова, до прикордонних сіл проблематично доставляти продукти першої необхідності. Є також проблеми з навчанням. У тих селах, які поблизу кордону, відсутній Інтернет-зв'язок.

"Немає також трансляції наших українських програм, а транслюють російські програми. Загалом, у Сновську працюють всі підприємства, в тому числі харчові, працює лікарня, працює культура".

Ріпкинська громада

Як розповів Ріпкинський селищний голова Сергій Гарус, у громаді замінована велика територія земель, і це створює певну небезпеку для її жителів.

"Ми межуємо з прикордонням Білорусі. Через такого сусіда у нас велика територія зайнята оборонними укріпленнями, мінними полями. Це обмежує діяльність цих людей на даній території, а також робить велику небезпеку по певним напрямах руху"

Вимоги у громаді до навчального процесу такі ж, як і в інших прикордонних громадах.

"Онлайн-навчання не згуртовує дітей. Це навчання від безвиході. Якщо було б змішане навчання, то це б покращило ситуацію, і знання були б на порядок вищі ніж ті, що ми маємо на сьогоднішній день. Ми зверталися до губернатора (начальника Чернігівської військової адміністрації — ред.), бо рішення приймаються на рівні області, щоб нам створили умови для змішаного навчання. Але, враховуючи загрозу артилерійських обстрілів, які неможливо передбачити, ми залишаємося на онлайн-навчанні".

Добрянська громада

У громаді відбувається укріплення території, каже голова Добрянської селищної ради Світлана Бицько. Це також створює певний рівень небезпеки для місцевого населення.

"Ситуація досить неоднозначна. Населений пункт стоїть на самому кордоні. Добрянка — центр громади. У нас одна з вулиць закінчується місцевим пунктом перетину. Фактично, ми на кордоні. Віддаленості зовсім немає. Це створює певну напругу, люди розуміють, що доводеться вживати певних заходів у разі агресії.

З громади люди продовжують виїжджати, говорить Бицько.

"Мені боляче на це дивитися, бо виїжджають молоді сім'ї з маленькими дітьми. Будемо сподіватися, що вони повернуться. Відповідно, якщо виїжджає сім'я, то це зменшення і кількості населення, і кількості учнів у школі, і це кадрові питання, бо зараз це також проблема в організації роботи. Ми сподіваємося, що ми вчасно розпочнемо відбудову і не тільки, щоб показати, які ми згуртовані, а щоб сусідня держава заздрила, що ми вибороли свою свободу, яку не може вибороти Білорусь".

Співпраця з польськими гмінами

У рамках співпраці з польськими гмінами Добрянська громада вже отримала потужні акумулятори, розповіла Світлана Бицько.

"Наша громада підписала угоду, співпрацю ми вже почали. Зараз треба навчитися жити, як Польща. Ми сподіваємося, що налагодимо систему взаємодії. Потім будемо говорити, що це будуть якісь спільні програми, які будуть допомагати нам налагоджувати ті плани, які є".

"Наші польські друзі надали нам гуманітарну допомогу. Подарували бензопили десятьом громадам області, були й генератори. Батурин отримав і пожежну машину", — сказав Володимир Бойко.

Співпраця з польськими гмінами — це співпраця на майбутнє та залучення додаткових коштів, каже Медведьов.

"Ми розвиваємо контакти. Це меморандуми, це спорт, це медицина, охорона навколишнього середовища, це розвиток малого та середнього бізнесу. Це написання проєктів. Дуже важливо залучити європейські гроші. Підписання меморандуму — це робота на перспективу. Треба знаходити партнерів, шукати спільні ідеї", — сказав Олександр Медведьов.

"Це обмін учнями. Вони також згодні надавати допомогу нашим військовослужбовцям, які потребують довготривалої реабілітації. Співпраця розпочнеться тоді, коли буде зроблена відповідна програма і будуть під це виділені кошти. Створенням такої програми будуть займатися всі, хто підписав її. Хотілося б, щоб ми досягли того рівня, що є у них", — сказав Сергій Гарус.

Читайте також

У Вашингтоні проходить фотовиставка із краєвидами Качанівки – заповідника на Чернігівщині

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок