ООН офіційно не зверталася щодо здійснення злочинів українськими військовими — ВСП ЗСУ

ООН офіційно не зверталася щодо здійснення злочинів українськими військовими — ВСП ЗСУ

прапори ООН та України
Офіс ООН у Харкові. 21 грудня, 2022. Фото: Суспільне Харків

Організація об'єднаних націй офіційно не зверталася до України щодо здійснення воєнних злочинів та порушення гуманітарного права українськими військовими. Про це у коментарі Суспільному сказав головний спеціаліст відділу виявлення запобігання злочину та інших правопорушень управління запобігання вчиненню злочинів та інших правопорушень головного управління військової служби правопорядку ЗСУ (ВСП ЗСУ) Андрій Гринчук.

Він зазначив, що управлінню невідомо про випадки вчинення злочинів українськими військовими і нагадав про випадок, коли російська сторона зверталася, що українці скоїли вчинок, який суперечить нормам гуманітарного права, розстрілявши військовослужбовців, які виявили бажання здатися в полон.

"Але детальна перевірка і дослідження цього питання встановили, що не все так гладко. Не все дорозповіли. Бо з 9-ти військових лише 8-м вийшли, лягли, поклали зброю у визначеному місці неподалік себе", — сказав Гринчук.

Він пояснив, що в тій ситуації українські військові не мали змоги оглянути полонених чи ізолювати їх і повністю контролювати ділянку, на якій вони перебували, чи є ще хтось у будівлі, з якої вийшли російські солдати.

"Була дана команда всім вийти. І от коли переважна більшість вийшла, один відрив вогонь, а решта потягнулися за зброєю, аби завершити задум і вийти із ситуації так", — сказав представник ВСП ЗСУ.

Читайте також: З початку вторгнення в Україні зафіксовано понад 72 тисячі воєнних злочинів — ОГП

Гринчук зазначив, що йдеться про випадок із нібито розстрілом російських полонених у листопаді у селі Макіївка Луганської області.

"Мені невідомі випадки, аби до нас зверталася ООН офіційно. І цей випадок, по якому я говорив, це відбулося 11 листопада, 19-го СБУ внесла в кримінальне провадження початок досудового розслідування, а ми розпочали (розслідування, — ред.) за дорученням міністра оборони 28 листопада", — сказав представник ВСП ЗСУ.

За його словами, щоб встановити обставини ВСП провела перевірку "об'єктивних причин та умов, дослідження самої ситуації, яка там відбулась".

"Хай оприлюднять, що це за випадки, будемо розбиратися", — сказав Гринчук.

Гринчук також припускає, що російські військові могли оприлюднити оприлюднили ролик з розстрілом військового за слова "Слава Україні", провокуючи ЗСУ на помсту.

"Що ми будемо знімати на відео (вбивства російських військових. — ред.) і розповсюджувати. Але керівництво ЗСУ проводить роз'яснення щодо міжнародного гуманітарного права, як можна вчиняти, як ні. Командири проводять роботу з особовим складом. Бо кожен випадок індивідуальний. Динаміка дій дуже змінна. Нема однакових обставин та випадків. В кожному випадку командир, який керує веденням бойових дій чи операцією, приймає рішення виходячи з ситуації", — сказав він.

Що відомо про розстріл російських військових у Макіївці

13 листопада у соцмережах зʼявилося відео з кадрами вбитих росіян в одному з дворів. Інцидент, який, ймовірно, стався і потрапив на відео, відбувся 12 листопада або раніше у селищі Макіївка на лінії фронту на Луганщині.

Населений пункт був окупований російськими силами. Про відновлення контролю над селом 13-го листопада повідомив очільник Луганської облдержадміністрації, 16 листопада звільнення офіційно підтвердило Міністерство оборони.

Згодом зʼявилося відео нібито з місця події. На ньому видно, як російські окупанти виходять із будівлі і лягають. Один із них під час виходу з будівлі відкриває вогонь по українських військових — потім відео обривається.

До цього Міноборони РФ назвали інцидент "кривавою розправою, що відображає сутність київського режиму". Згодом голова Ради з прав людини при президенті РФ Валерій Фадєєв заявив, що направив "інформацію про страту у Макіївці" до ООН, ОБСЄ, Amnesty International та інших організацій.

Уповноважений Верховної ради України з питань прав людини Дмитро Лубінець 20 листопада прокоментував відео, на якому російські військові здаються в полон, а потім один з них відкриває вогонь. Він наголосив, що фіктивна здача в полон є воєнним злочином. Скориставшись інсценуванням здачі в полон, росіяни вчинили воєнний злочин.

22 листопада Луганська обласна прокуратура відкрила кримінальну справу за фактом віроломства під час здачі полон російських військових у Макіївці на Луганщині. Йдеться про те, що російські військові, імітуючи здачу у полон до військовослужбовців Збройних сил України, відкрили вогонь по українських захисниках.

"Слава Україні": що відомо про вбивство українського бійця

6 березня у мережі з'явилося відео, на якому російські військові розстріляли українського полоненого за слова "Слава Україні". В Офісі президента та омбудсмен обіцяють розплату за цей та кожен воєнний злочин.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана розпочати негайне розслідування.

Президент Володимир Зеленський відреагував на відео, на якому російські військові розстрілюють полоненого українського воїна за слова "Слава Україні". "Хочу, щоб ми всі разом, у єдності, відповіли на його слова: "Герою слава! Героям слава! Україні слава!" І ми знайдемо вбивць", — сказав він.

У 119-й бригаді тероборони повідомили, що вважають: полоненим українським бійцем, якого розстріляли росіяни, був солдат 163-го батальйону цієї бригади Олександр Мацієвський. Про це Суспільному повідомив начальник служби зв'язків з громадськістю 119-ї бригади Сергій Калініченко. Сина на кадрах з відео впізнала також мати.

12 березня Зеленський надав звання "Герой України" Мацієвському.

Читайте також

"Я аж крикнула: "Саша!": мати Олександра Мацієвського впізнала свого сина на відео росіян з його розстрілом

Розстріл за "Слава Україні": у ГУР кажуть, що убивць вже розшукують

На початок