17 березня — 387 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Речниця російського МЗС Захарова заявила, що це "не матиме для Росії жодного значення".
- Україна має свідчення про інші страти російськими військовими українських беззбройних військовополонених, повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.
- Словаччина передасть Україні 13 винищувачів МіГ-29 і частину своїх ЗРК "Куб".
- Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги. До нього, зокрема, увійшли 155-мм снаряди, боєприпаси для РСЗВ, пістолети, генератори, намети.
- Командир батальйону 46-ї окремої аеромобільної бригади Анатолій Козел (позивний "Купол") заявив про тиск з боку командування та пониження в посаді через його інтерв'ю "The Washington Post". Він написав рапорт на звільнення з військової служби.
- Переговори про розмову між Володимиром Зеленським та лідером Китаю Сі Цзіньпіном тривають, але поки що зарано говорити, чи вона відбудеться, заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк. Утім, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів телефонну розмову зі своїм китайським колегою Цінь Ганом.
- Загальний наступ групи "Вагнера" на Бахмут наближається до кульмінації і Сили оборони України мають можливості перехопити ініціативу на фронті. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
- Сполучені Штати наразі здійснюють підготовку нового пакета оборонної підтримки для України, і оголосять його найближчим часом. Про це заявив під час брифінгу координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 387 дня війни. Нову хроніку 18 березня — читайте тут.
Щодоби під Бахмутом Росія втрачає від 150 до 300 окупантів — Череватий
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.
"Ми бачимо понад 150 чоловік вбитими щодоби, це вже багато тижнів підряд, а буває і за 200, і за 300, зрозуміло що це виснажує противника, проте намірів своїх він не покидає", — розповів Череватий.
17 березня армія РФ обстрілювала позиції українських бійців понад дві сотні разів.
"За цю добу відбулося на всьому відтинку Бахмутського фронту в районі Оріхового, Василівки й самого Бахмуту, Іванівського, Григорівки 27 боєзіткнень, 14 тільки в районі самого населеного пункту Бахмут. 216 раз ворог обстрілював наші позиції зі ствольної та реактивної артилерії, наніс один авіаудар, а також 35 обстрілів здійснив тільки в районі міста Бахмут. Під час цих боїв ворог зазнав втрат. 165 окупантів було знищено, 201 зазнав поранень різного ступеня", — повідомив Сергій Череватий.
Романенко: МІГи для України — це поповнення наших втрат
Днями уряд Словаччини ухвалив відправку в Україну 13 літаків МіГ-29, яким чином ці літаки посилять флот України Суспільному пояснив провідний науковий співробітник державного Музею авіації Валерій Романенко.
"МІГи — знайомі літаки для наших пілотів, але з якими ми давно не бачилися, які дуже змінилися. Для нас — це поповнення наших втрат. Вони просто закрити діру в наших втратах за рік війни. Фактично ці літаки такі самі, як в нас, навіть трішки гірші. Ми отримаємо літаки, в яких всі шкали у футах, вузлах, милях. І нам треба буде деякий час на них перенавчатися. Там буде відрізнятися радіоелектронне обладнання", — наголосив Романенко.
Він також додав, що ще 28 літаків Україні може надати Польща.
Читайте також: Перші чотири літаки МіГ-29 будуть передані Україні найближчими днями — Дуда
На Житомирщині працює ППО
Про це повідомив голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко.
"Зберігайте спокій, не знімайте та не викладайте фото та відео роботи протиповітряної оборони!", — написав Бунечко у Telegram.
Мер Новомосковська підтвердив вибухи на Дніпропетровщині
"Вибухи в місті. Не розповсюджуйте інформацію про місце вибухів та не публікуйте зйомки. Надзвичайники працюють над усуненням наслідків атак", — повідомив мер Новомосковська Сергій Резнік.
Рада Безпеки ООН зібралася для обговорення гуманітарної ситуації в Україні
Рада Безпеки ООН розпочала засідання для обговорення гуманітарної ситуації в Україні, спричиненої повномасштабним російським вторгненням.
Суспільне транслює подію наживо з українським перекладом.
У Дніпрі під час повітряної тривоги пролунали вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного. Офіційної інформації поки немає.
"Укрзалізниця" обіцяє декілька етапів українізації. Що буде змінено
За результатами голосування в “Дії”, замість Південно-Західної залізниці із центром у Києві буде Центральна залізниця. А залізниця, яка раніше називалась Південною і мала свій центр у Харкові, отримала назву Харківська. Про це Суспільному розповів речник пасажирського напрямку “Укрзалізниці” Олександр Шевченко.
“Всього в нашому голосуванні за перейменування Південної залізниці взяло участь понад 860 тисяч українців, із них понад 330 проголосувало за варіант “Харківська залізниця”. Це доволі висока частка і ми розуміємо, що це об’єктивно”, — сказав Шевченко.
Говорячи про розраховану на 2 роки програму українізації залізниці, Шевченко сказав, що там є декілька трудомістких процесів. Зокрема, йдеться про перевстановлення всіх табличок, всіх стовпчиків, які показують кілометраж.
Заступник голови уряду Великої Британії про рішення МУС: Путіну стане складно пересуватися світом
Про це заявив заступник прем'єр-міністра Великої Британії Домінік Рааб.
"Це буде, як я підозрюю, довгий процес, але те саме говорили про Югославію, про Руанду, і багато людей, відповідальних за кровопролиття, у результаті опинилися в суді. Я думаю, що вже найближчим часом для президента Путіна буде дуже складно переміщатися світом, бо є так багато країн, які підтримують МКС, у яких є зобов'язання арештувати його. Але, що дійсно важливо зараз, щоб ті члени міжнародної спільноти, які підтримують МКС переконалися в тому, що суд має достатню підтримку у розслідуванні, у криміналістичній експертизі, в опитуванні свідків. І це те, що ми робитимемо тут у Лондоні спільно з нашими голландськими колегами та нашими партнерами по всьому світу", — наголосив Рааб.
Він додав, що вважає це початкове звинувачення є дуже важливим.
"Він зосереджений на злочинах проти дітей, насильницькій депортації дітей з України до Росії, жахливому злочині, який явно суперечить усім основним правилам і нормам ведення війни. І я вважаю, що це цілком правильно, що існує відповідальність за цей злочин без шкоди для будь-яких інших рішень МКС", — додав політик.
На Київщині — повітряна тривога, загроза атаки дронами
Про це повідомила Київська міська військова адміністрація
"Київська область! Загроза атаки дронами. Закликаємо жителів перебувати в безпечних місцях до завершення сигналу "повітряна тривога", — йдеться у повідомленні.
На Миколаївщині під час польових робіт на міні підірвався фермер
17 березня у селі Киселівка Миколаївського району водій трактора натрапив у полі на міну та отримав мінно-вибухові травми. Про це повідомив начальник Національної поліції в Миколаївській області Сергій Шайхет.
У Киселівці 50-річний водій трактора виїхав у поле, аби підготувати землю до посіву. Чоловік натрапив на російську протипіхотну міну, яка вибухнула. Фермер отримав травми різного ступеню важкості.
Станом на 17 березня чоловік перебуває в лікарні.
У Кропивницькому обрали запобіжний захід 20-річній підозрюваній у державній зраді
У Кропивницькому обрали запобіжний захід 20-річній жительці Олександрійського району Кіровоградської області, яку підозрюють у державній зраді. Вона була російською агенткою, розвідувала місця розташування підприємств українського оборонпрому, розповіла Суспільному речниця управління Служби безпеки України в регіоні Юлія Ткач. Підозрювана сказала, що свою провину визнає частково.
Підозрювана попросила не показувати її обличчя.
Прокурор Володимир Лещенко сказав, що підозрювана надсилала повідомлення з місцями розташування блокпостів, які охороняють Кременчуцький нафтопереробний завод, писала про готовність збирати дані про його охорону та результати ракетних ударів РФ: "Надіслала повідомлення з адресою оборонного підприємства, розташованого в Києві, дані відносно якого збирала представникам ЛНР/ДНР".
Верещук: Мінреінтеграції зменшить кількість перевірок щодо втрати статусу ВПО
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявила віце-прем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"У нас відбулася нарада, на якій ми вказали ОВА та перевіряючим органам на недопустимість тотальних перевірок щодо втрати статусу ВПО. Бо за два місяці 2022 року (листопад-грудень) було проведено 56 тис перевірок. Занадто багато контролю на людей, які є з числа ВПО. Було ухвалено рішення зменшити кількість перевірок. І у січні-лютому це лише 4,5 тис перевірок, які мають на меті факт ймовірного порушення тими людьми, які отримують виплати. права на такі виплати. Це випадки, коли людину можна позбавити права на отримання виплат з держбюджету: коли людина перетнула кордон і на сьогодні проживає за кордоном, це підтверджує система прикордонного контролю", — пояснила Верещук.
Вона додала, що другою підставою для позбавлення виплат є ситуація, коли людина повернулася на своє місце проживання і не повідомила органи протягом місяця.
"Рішення про припинення статусу ВПО ухвалює Міністерство соцполітики. Вони є держателем реєстру, вони здійснюють виплати. Ми як Міністерство адвокуємо у даному випадку наших ВПО і намагаємось, щоб на них тиск був меншим, перевірки були точковими та підставними. Наприклад, якщо людини не було вдома - це не може бути підставою. Людина має право не перебувати вдома на момент перевірки", — додала вона.
Наразі вдалося повернути понад 300 дітей з усіх, яких вивезла Росія — Зеленський
Про це повідомив президент у вечірньому зверненні.
"Наразі вдалося повернути трохи більш як 300 дітей з усіх, які були вивезені силою, вкрадені з України. Очевидно, що маємо повернути всіх. Очевидно, що будемо й надалі робити все для цього. Для повернення кожного українця, кожної українки, кожної нашої дитини. І для реальної відповідальності всіх винних у цій депортації – від керівника держави-терориста до всіх виконавців", — зазначив Володимир Зеленський.
За даними Національного інформаційного бюро, безпосередньо до РФ депортували 4600 українських дітей, повернути вдалося 96. З Маріуполя російські окупанти вивезли до Росії понад 1300 дітей.
Зеленський про ордер на арешт Путіна: Рішення, з якого почнеться історична відповідальність
"Сьогодні маємо вагоме рішення міжнародної юстиції. У справі, в якій є реальна перспектива. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна. Історичне рішення, з якого почнеться історична відповідальність. Керівник держави-терориста і ще одна російська посадова особа офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині. У депортації українських дітей – незаконному переміщенні тисяч наших дітей на територію держави-терориста", — заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
Президент подякував команді прокурора Каріма Хана та Міжнародному кримінальному суду, "усім у світі, хто допомагає нам боротися за справедливість. Вдячний за принциповість і за готовність реально притягти до відповідальності тих, хто є винним".
Сили оборони збили російський літак СУ-25 під Берестовим
Про це повідомляє 10 окрема гірсько-штурмова бригада "Едельвейс".
"Російський літак Су-25 був збитий підрозділом ППО 10-ої ОГШБр "Едельвейс" над населеним пунктом Берестове з польського ПЗРК Piorun (Перун). Дальність 2-3 км", — йдеться у повідомленні.
У відео присутня нецензурна лексика!
Україна може вимагати арешту Путіна і Львової-Бєлової на території тих країн, які визнають рішення міжнародного кримінального суду, щойно вони там з’являться — речник МКС
Як пояснив Суспільному речник Міжнародного кримінального суду Фаді Ель-Абдалла, коментуючи ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна, цей суд має право розслідування таких справ. Тому що українська влада надіслала запит з матеріалами, щоб провели це розслідування.
“І це уможливило розслідування цієї справи. Розслідування розпочалося. Наш прокурор розпочав розслідування, і сьогодні ми оголосили, що є підстави для того, аби видати ордер на арешт Путіна та Бєлової за незаконну депортацію дітей з України до РФ”, — сказав Ель-Абдалла.
За його словами, 123 країни визнають легітимність Міжнародного кримінального суду. РФ не входить до їх числа. Але це рішення надає більше прав Україні, яка визнає рішення МКС, ніж Росії. Тож, у правовому полі тепер Україна може оперувати цим рішенням, пояснив речник Міжнародного кримінального суду . Тому що у своїх відносинах з країнами, які визнають рішення суду, Україна може оперувати цим рішенням.
Україна може вимагати арешту Путіна і Львової-Бєлової на території тих країн, які визнають рішення міжнародного кримінального суду, щойно вони там з’являться, додав Ель-Абдалла.
“Ми не можемо проводити слухання за відсутності особи, тому поки він не буде заарештований, ми не можемо проводити заочні засідання суду. Тож ми будемо домагатися вирішувати цю справу за рахунок співпраці з іншими країнами, які визнають наші рішення”, — сказав речник МКС.
Фільм "Чорнобиль 22" Олексія Радинського потрапив до програми фестивалю в Обергаузені
Документальний фільм "Чорнобиль 22" українського режисера Олексія Радинського увійшов до міжнародного конкурсу кінофестивалю короткометражних фільмів в Обергаузені.
"Я давно хотів зробити фільм у Чорнобильській зоні, і буквально за кілька тижнів до вторгнення в лютому 22-го ми з колегами обговорювали можливість зробити проєкт у Чорнобилі", – розповів Радинський у коментарі для Суспільне Культура.
У стрічці, за словами режисера, історія окупації Зони розказана безпосередніми очевидцями російського вторгнення з-поміж колективу ЧАЕС. Створення фільму стало можливим тільки за сприяння з боку Державної агенції з управління зоною відчуження, оскільки доступ до Зони досі ускладнений з причин безпеки.
СБУ і БЕБ заявили про ліквідацію масштабної схеми розкрадання державного газу за участі 16 облгазів
Служба безпеки України спільно з Бюро економічної безпеки повідомили про ліквідацію масштабної схеми привласнення промислових обсягів блакитного палива із газотранспортної системи НАК "Нафтогаз України" за участю топменеджменту 16 регіональних газових підприємств. Про це повідомила пресслужба СБУ.
"До організації оборудки причетний топменеджмент 16 регіональних газових підприємствах у Київській, Харківській, Дніпропетровській, Львівській, Вінницькій, Житомирській, Волинській, Закарпатській, Сумській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській та Івано-Франківській областях, які пов’язані з одним із українських олігархів", — йдеться у повідомленні.
За даними правоохоронців, схема полягала у тому, що "на папері" посадовці платили за газ приватним підконтрольним компаніям, але насправді не отримували його від них. Фактично вони здійснювали несанкціонований відбір блакитного палива, яке знаходилося у газотранспортній системі і належало державі.
Такі злочинні дії завдали Україні збитків на майже 3,5 млрд грн лише у 2021 році.
Інша частина схеми полягала у тому, що облгази отримували сплату за тарифами від споживачів, але одержані гроші використовували не для придбання газу. Ці кошти "перераховувалися" підконтрольним комерційним структурам для виведення у тінь.
Україна наполягає, аби зернова угода була безстроковою і подовжувалась автоматично на 120 днів — Шмигаль
Україна наполягає, аби зернова угода була безстроковою і подовжувалась автоматично на 120 днів. Про це, відкриваючи засідання уряду 17 березня, сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Такої ж позиції дотримуються Туреччина та ООН, додав глава уряду. За його словами, спроби Росії скоротити терміни продовження угоди – це маніпуляція заради подальшого шантажу та нагнітання глобальної продовольчої кризи.
“Маємо цього не допустити”, — сказав Шмигаль.
Він розповів, що Україна одночасно разом із партнерами наразі докладає зусиль для продовження зернової ініціативи.
“Від початку дії ініціативи нам вдалося експортувати понад 24 млн тонн продовольства. За умов розблокування чорноморських морських шляхів можемо експортувати вдвічі більше”, — сказав Шмигаль.
Україна є однією з ключових ланок світової продовольчої безпеки, додав він.
Термін дії нинішньої угоди завершується 18 березня.
Данілов про рішення МУС щодо арешту Путіна: Це тільки початок "чорних лебедів", які будуть залітати до РФФ
В ефірі телемарафону "Єдині новини" секретар РНБО Олексій Данілов нагадав, що Міжнародний кримінальний суд (МУС) має зараз юрисдикцію в 120 країнах.
"Якщо на території однієї з цих країн з’являться ці люди, які є під кримінальним провадженням цього суду, ці країни мають здійснити відповідні дії. Свого часу у 2000 році РФ так само брала участь, була учасницею Римського статуту, але вона його не ратифікувала, і у 2016 році вони вийшли з цієї угоди Заяви, що вони не визнають цей суд, що це не матиме для них наслідків, все це матиме для них наслідки, які будуть катастрофічно страшними для Путіна та його найближчого оточення. Це тільки початок тих “чорних лебедів”, які зараз стаями будуть залітати на простори РФ. Найближчим часом дуже багато цікавих подій буде відбуватися", — заявив Данілов.
Він нагадав, що Україна вимагає повернення до кордонів 1991 року, відповіді за злочини з боку РФ, компенсації всіх без винятку збитків за рахунок РФ та подальших гарантій безпеки.
Юристка-міжнародниця про ордер на арешт Путіна: Моральний бар'єр подоланий
"Моральний бар'єр подоланий в тому, що це перші ордери на арешт і що це ордер на арешт проти глави держави. Було дуже багато дискусій про те, чи діючий глава держави, яка не є стороною Римського статуту, користується абсолютним, персональним імунітетом допоки він виконує функції глави держави. Але очевидно, що прокруори МКС, як і судді, які підтвердили, видали цей ордер на арешт, все ж таки дотримуються іншої практики, що застосовували і до президента Судану. Що такі імунітети все ж не діють перед МКС", — розповіла у коментарі Суспільному юристка у сфері міжнародного кримінального права Ґаяне Нуріджанян.
Читайте також: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародний ордер на арешт Путіна
Яка вірогідність арешту Путіна. Відповідає екссуддя Трибуналу
17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Яка вірогідність арешту президента країни-агресорки Суспільному пояснив екссуддя Трибуналу для колишньої Югославії Володимир Василенко.
"Якщо він (Путін - ред.) залишить кордони Росії, то з'являється вірогідність його затримання. Говорять про те, що глави держав і міністри мають персональний імунітет. Так, є таке положення. Але воно розраховано на застосування в умовах миру. В умовах війни і вчиненні главою держави чи іншими керівниками міжнародних злочинів, знімає з них імунітет. Вони не можуть прикриватися імунітетом для вчинення злочинів", — зазначив Василенко.
Боррель: Рішення МУС щодо арешту Путіна — це тільки початок
"Рішення Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт Володимира Путіна за військовий злочин у незаконній депортації та передачі дітей з України до Росії є початком процесу притягнення до відповідальності. Ми цінуємо та підтримуємо роботу МУС", — заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Замисел Росії зробити Україні енергетичну блокаду не вдався — Кучеренко
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив народний депутат ("Батьківщина"), перший заступник голови Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКГ Олексій Кучеренко.
"У ворога не вдався його стратегічний замисел зробити нам енергетичну блокаду. Слава нашим силам ППО, ЗСУ та безумовно нашим енергетикам і комунальникам. Спрацювали на відмінно. Питання закінчення опалювального сезону непросте: з одного боку люди може б і хотіли грітися до травня, але з іншого боку, ресурс обмежений. Вже сьогодні ресурсу не вистачає як фінансово, так і енергетично. Треба знаходити раціональне рішення", — зазначив Кучеренко.
Він додав, що профільний комітет Верховної ради буде аналізувати, як так сталося, що на кінець опалювального сезону вугілля лишилося на складах 1 млн тонн.
"Це — дуже багато, ми на ТЕС, які генерують електроенергію, не спалили вугілля, залишилося на складах. А газу навпаки вони більше споживали, в т.ч. Трипільська ТЕС компанії Центренерго. Бо газ дорожчий", — додав депутат.
До початку інших військових дій Бахмут є дуже важливою фортецею — Данілов
Бахмут залишається ключовою точкою для Сил оборони, поки не почнуться подальші бойові дії, заявив в інтерв’ю "Радіо Свобода" секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов.
На питання, що може бути показником того, що утримувати Бахмут неможливо, Данілов нагадав про засідання Ставки верховного головнокомандувача, де генерали Залужний та Сирський разом із президентом Зеленським підтвердили важливість оборони міста.
"Словосполучення "утримати Бахмут" має суто військове значення. Ми розуміємо, що це когось дратує, хтось вважає, що ми маємо поступатися. Але це наша земля, і ми не маємо права її не боронити", — сказав Данілов.
Він зауважив, що в боях в районі Бахмута "щодня величезна кількість терористів залишаються там назавжди".
По усій східній лінії фронту росіяни проводять наступальні операції — Сирський
Про це заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський.
"Фактично по усій східній лінії фронту ворог проводить наступальні дії, намагаючись прорвати оборону наших військ і просунутися в глибину їх бойових порядків. Найбільш запеклі бої тривають в районах Кремінної, Торського, Білогорівки, Спірного", — розповів Сирський.
Утім, він додав, що епіцентром бойових дій залишається Бахмут.
"Бої за місто тривають. Противник задіяв всі свої потужності та намагається прорвати оборону на декількох напрямках та повністю оточити місто. Бої ідуть на півночі, сході та півдні міста, завдяки мужності наших воїнів ворог зазнає величезних втрат та вкотре відкочується без успіху. На жаль, і ми маємо втрати, але набагато менші, ніж наші оборонці завдають ворогу. На деяких ділянках наші підрозділи мають частковий успіх", — зазначив командувач.
У російської армії зросла кількість важкопоранених бійців — Генштаб
Про це передає Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні.
"У місті Сватове Луганської області, в одній з будівель, яка знаходиться в східній частині міста розташовано новий шпиталь окупантів. Наразі там перебуває близько 30 важкопоранених військових ЗС РФ, які були завезені туди протягом останніх двох діб. Загалом відзначається збільшення кількості важкопоранених російських військових - евакуаційних рейсів на територію Росії побільшало з двох до трьох на тиждень. До обслуговування поранених залучають місцевих жителів, які мають хоч якусь медичну освіту", — йдеться у повідомленні.
Також вказується, що військові РФ, за активної підтримки місцевих колаборантів, збільшують кількість катівень на тимчасово окупованих та захоплених територіях України: "Новостворену катівню помічено в південно-східній частині Енергодара Запорізької області. Там піддаються жорстоким тортурам громадяни з проукраїнськими поглядами, а також ті, хто не бажає виконувати вимоги місцевої окупаційної так званої влади".
За добу армія РФ завдала 19 авіаційних ударів та 26 разів обстріляла територію України з РСЗВ
"Протягом доби агресор завдав 19 авіаційних ударів та здійснив 26 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Високим залишається рівень ракетної загрози по всій території України", — повідомляє Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зверненні.
- На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Противник продовжує здійснювати інженерне обладнання місцевості у прикордонних районах Брянської та Курської областей. Протягом доби війська РФ здійснили обстріли районів населених пунктів Старикове, Волфине та Соляники Сумської області, а також Стрілеча, Глибоке, Стариця, Вовчанськ, Колодязне, Красне Перше, Кутьківка, Дворічна, Западне та Тернова Харківської області.
- На Куп’янському та Лиманському напрямках росіяни безуспішно намагалися прорвати оборону українських військ. Вчергове артилерійських обстрілів зазнали низка населених пунктів вздовж лінії бойового зіткнення, а саме: Веселе, Гряниківка, Вільшана, Крохмальне, Берестове, Діброва і Андріївка Харківської області та Новоєгорівка, Невське і Білогорівка - Луганської. Російські війська безуспішно намагалися наступати у напрямку Гряниківки, Верхньокам’янського та Спірного.
- На Бахмутському напрямку військові РФ не полишають спроб захопити місто Бахмут де тривають постійні позиційні бої. В той же час, Сили оборони відбили атаки РФ в районах населених пунктів Кліщівка та Іванівське. Обстрілів зазнали, зокрема, Міньківка, Оріхово-Василівка, Залізнянське, Васюківка, Бахмут, Григорівка, Іванівське, Озарянівка та Олександро-Шультине Донецької області.
- На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках військові РФ здійснили безуспішні наступальні дії в напрямку населених пунктів Кам’янка, Невельське, Авдіївка та Мар’їнка Донецької області. Обстрілів РФ зазнали, зокрема, Кам’янка, Авдіївка, Водяне, Красногорівка, Георгіївка, Максимільянівка, Марїнка, Вугледар, Велика Новосілка та Золота Нива Донецької області.
- На Запорізькому та Херсонському напрямках російська армія веде оборону. Обстрілів зазнали, зокрема, Малинівка, Гуляйполе, Залізничне, Білогір’я, Мала Токмачка, Новоандріївка, Малі Щербаки і Кам’янське Запорізької області; Времівка Донецької області; Добра Надія - Дніпропетровської, а також Дудчани, Качкарівка, Веселе, Козацьке, Іванівка, Микільське, Дніпровське, Херсон, Берегове Велетенське і Кізомис на Херсонщині.
В ОП відреагували на рішення МКС
"Світ змінився… Тому МКС видав конкретний ордер на арешт… «стратега» Путіна? 1. Це конкретний сигнал RU елітам. Що з ними буде далі. І чому «як раніше» не буде… 2. Це початок кінця РФ у нинішньому вигляді на світовій арені. 3. Це безпосередня юридична процедура. Дочекайтесь", — написав радник керівника ОП Михайло Подоляк.
В МЗС привітали рішення суду в Гаазі щодо ордеру на арешт Путіна
"Колеса справедливості крутяться: я вітаю рішення МКС видати ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за примусове переміщення українських дітей. Міжнародні злочинці відповідатимуть за крадіжки дітей та інші міжнародні злочини", — написав очільник Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба.
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна
Судді МКС видали ордери на арешт Володимира Володимировича Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Олексіївни Львової-Бєлової, повідомили у пресслужбі суду.
Генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконного примусового переміщення українських дітей.
Це означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду.
У східних областях оголосили повітряну тривогу.
Зеленський провів чергове засідання Ставки
Президент України Володимир Зеленський у п’ятницю, 17 березня, провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Про це інформує пресслужба Офісу президента.
“Головнокомандувач ЗСУ поінформував про загальну ситуацію на фронті. Командувачі оперативно-стратегічних угруповань військ доповіли про обстановку на їхніх напрямках. Окремо члени Ставки зупинилися на перебігу бойових дій у найскладніших точках фронту”, — йдеться у повідомленні.
Крім того, керівники розвідки розповіли про плани та ймовірні дії окупантів у близькій та середньостроковій перспективі. Також учасників засідання поінформували про результати контррозвідувальної роботи українських спецслужб.
Розглянули на Ставці й актуальну зовнішньополітичну ситуацію в контексті відбиття російського вторгнення.
У засіданні взяли участь керівник Офісу президента Андрій Єрмак, начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, секретар РНБО Олексій Данілов, командувачі родів військ та оперативних напрямків. До засідання Ставки також долучилися члени уряду, очільники силових відомств і правоохоронних органів.
Протягом доби армія РФ майже 100 разів обстріляла Запорізьку область
Протягом минулої доби, 16 березня, окупаційна армія РФ 97 разів обстріляла населені пункти Запорізької області. Зокрема, влучання зафіксували у Пологівському районі. Про це сьогодні, 17 березня, повідомили у пресслужбі ГУ Нацполіції у Запорізькій області.
Поліцейські зафіксували 13 зруйнованих об’єктів інфраструктури.
Влучили російські війська по містах Гуляйполе та Оріхів, у селах Залізничне, Ольгівське, Новоданилівка, Новоандріївка, Червоне, Чарівне, Білогір’я, Шевченко, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.
Росіяни застосовують БПЛА, наносять удари з РСЗВ та ствольної артилерії. На території Оріхівщини у результаті збройної атаки пошкоджені близько 10 осель мирного населення.
У Авдіївці залишаються 11 дітей — керівник МВА
В Авдіївці станом на 17 березня залишаються 11 дітей, повідомив Суспільному начальник міської військової адміністрації Віталій Барабаш.
"16 березня у місті було ще 13 дітей. Сьогодні, 17 березня, тільки приїхала машина для евакуації, ми плануємо вивезти ще двох дітей. Тобто у місті лишається 11 діток. І завтра плануємо ще двох неповнолітніх вивезти. Їх записали на евакуацію. Вони їдуть з батьками", — розповів Барабаш.
За словами начальника МВА, опікунських родин у місті нема, бо їх вивезли раніше.
Україна має свідчення про інші страти беззбройних військових — Лубінець
Розстріл російськими військовими українського полоненого Олександра Мацієвського після фрази "Слава Україні", на жаль, непоодинокий випадок на війні РФ проти України. Про це повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.
За його словами, Україна має свідчення про інші страти російськими військовими українських беззбройних військовополонених.
️"Росіяни розстрілюють відкрито та цинічно. За згоди командирів і з впевненістю, що уникнуть покарання. ️Вкотре переконуємося, що для Росії не існує Женевських конвенцій та норм міжнародного гуманітарного права. Окупанти систематично скоюють воєнні злочини, порушуючи закони та звичаї війни",— написав омбудсмен у Telegram.
Лубінець зазначив, що про кожен такий злочин інформує міжнародну спільноту.
"Притягнення Російської Федерації до відповідальності — не лише мета, а й обов’язок всього цивілізованого світу", — написав він.
Нардеп від "ЄС" генерал-лейтенант Забродський складає депутатські повноваження
Народний депутат від “Європейської солідарності” генерал-лейтенант Михайло Забродський написав заяву про складання депутатських повноважень. Відповідний проєкт постанови про дострокове припинення його повноважень народного депутата України зареєстровано у Верховній раді.
"Складаю депутатські повноваження, відповідно до пункту 1 частини другої статті 81 Конституції України, пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про статус народного депутата України", — йдеться у заяві Забродського, датованій 10 березня.
Михайло Забродський — перший заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Обраний до Верховної ради 2019 року. Забродський ішов четвертим номером у списку "Європейської солідарності".
З весни 2014 р. Забродський брав участь в АТО на сході України. В березні 2015 року Забродського призначили командувачем Високомобільних десантних військ України. У листопаді 2017 року був призначений командувачем Десантно-штурмових військ ЗСУ.
Армія РФ обстріляла Українськ на Донеччині. Загинула жінка
17 березня російська армія обстріляла Українськ Селидівської громади. Загинула жінка. Про це повідомила Селидівська міська військова адміністрація.
"Російські військові поцілили по місту з РСЗВ "Ураган". Внаслідок ракетного обстрілу постраждала жінка,1980 р.н., вона померла в лікарні від отриманих травм", — йдеться у повідомленні адміністрації.
За даними МВА, пошкоджені багатоповерхові житлові будинки.
Військові РФ обстріляли дитячий садок у Білозерській громаді
Російські війська обстріляли Велетенське Білозерської громади, поцілили у дитячий садок, повідомила в Telegram ОВА.
Також у приватних будинках вибиті вікна, пошкоджено паркан та бетонні ворота. Поранених та загиблих немає.
Жителів Бахмута евакуюють лише ЗСУ. В місто не завозять гуманітарну допомогу — МВА
В Бахмуті на Донеччині евакуація проводиться за допомогою українських військових. Гуманітарну допомогу у місто завести неможливо, розповів Суспільному заступник міського голови Бахмута Олександр Марченко
"Ситуація в Бахмуті дуже напружена армія РФ атакує. Місто майже зруйноване. Евакуацію не можливо провести, бо обстрілюються дороги. В'їзд до міста з усіх боків практично під вогневим контролем російських окупантів", — розповів Олександр Марченко.
"Ніщо не сильніше за нас". Історії жінок, які після загибелі рідних на війні почали допомагати військовим
Психологиня громадської організації "ТАПС-Україна" Олена Шилова в липні 2015-го втратила на війні чоловіка Сергія. Михайло — син керівниці громадської організації "Волонтерський центр "Солдатський привал" Галини Гончаренко, поліг улітку 2014-го на Донеччині. Чоловік волонтерки Тамари Яніної, Олексій, загинув у Маріуполі під час повномасштабного вторгнення. Після втрати найближчих людей на російсько-українській війні ці жінки знайшли у собі сили допомагати українським військовим. Суспільне розповідає їхні історії.
На Херсонщині чоловік підірвався на російській міні, коли збирав дрова
На Херсонщині, у селі Мала Сейдеминуха Калинівської громади 57-річний чоловік підірвався на російській міні, коли збирав дрова. Про це повідомляється в Telegram Херсонської ОВА.
У повідомленні сказано, що чоловік залишився без частини лівої ноги та отримав осколкові поранення правої гомілки. Чоловіка доставили до лікарні у важкому стані.
З початку вторгнення в Україні зафіксовано понад 72 тисячі воєнних злочинів — ОГП
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні зафіксовано понад 72 тисячі воєнних злочинів, скоєних російськими військовими. Про це під час круглого столу заявив представник з департаменту нагляду за розслідуванням злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту ОГП Микола Говоруха, передає кореспондентка Суспільного.
"На ранок ми маємо статистику, що з 24 лютого 2022 року вчинено понад 72 тисячі (воєнних злочинів, — ред.). І понад 80 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури були зруйновані чи пошкодженні", — сказав він.
За словами Говорухи, прокурори передали до суду обвинувальні акти щодо 150 осіб, і 29 з них вже отримали вирок.
"Зрозуміло, що більшість осіб притягаються ло відповідальності заочно. Наші європейські колеги ухвалили рішення в Гаазі створити центр, який відповідатиме за притягнення за злочини агресії. Ми також цим займаємося. Ми вже майже 200 осіб притягнули до відповідальності", — сказав представник ОГП.
Армія РФ ракетою поцілила у багатоповерхівку в Авдіївці
Вранці 17 березня ракетним ударом армія РФ поцілила у 14-поверховий житловий будинок в Авдіївці, повідомив начальник міської військової адміністрації Віталій Барабаш.
"Росіяни вкотре перемогли житловий будинок в Авдіївці. Імовірно ракетою Х-59", — написав Барабаш.
Він зауважив, що наслідки обстрілу і чи є постраждалі нині з’ясовують.
У Києві скоротять комендантську годину
Комендантська година в Києві, найвірогідніше з 26-го березня 2023 року, триватиме з 00:00 до 05:00 щодня, повідомив начальник КМВА Сергій Попко.
Під час комендантської години забороняється перебувати на вулиці та в інших громадських місцях, а також переміщатись транспортом або пішки. Якщо в заборонений час людина знаходиться на вулиці, то комендантський патруль має право затримати дану особу і перевірити у неї наявність документів, встановити причину порушення комендантської години. У разі потреби може бути проведений огляд речей, транспортного засобу та навіть помешкання затриманого. Якщо затриманий чинить опір або не виконує законні вимоги комендантського патруля, то до такої особи можуть застосувати фізичну силу чи (в крайньому випадку) вогнепальну зброю.
Українські розвідники звільнили з полону українців, які були в Сирії
Співробітники ГУР МО України провели операцію з визволення з полону та евакуації громадян України, яких утримували на території Сирії. Воєнні розвідники повернули додому двох українських жінок та шістьох дітей ― вночі 17 березня вони перетнули державний кордон.
МВФ наступного тижня здійснить другий платіж для України
“ЄС прагне підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Ми очікуємо, що наступного тижня здійснимо другий платіж MFA+ - 1,5 мільярда євро екстреної підтримки, щоб допомогти Україні задовольнити невідкладні потреби”, — написав у Твіттері віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.
Словаччина передасть Україні винищувачі
Уряд Словаччини схвалив відправку 13 МіГ29 в #країну.
"Обіцянки потрібно виконувати і коли Зеленський попросив більше зброї включно з винищувачами, я сказав, що ми зробимо все можливе. Радий, що інші роблять те саме. Військова допомога, це ключ, щоб забезпечити Україні захист себе та всієї Європи від Росії", — написав прем’єр країни Едуард Геґер.
На Сумщині внаслідок обстрілів РФ зруйновано автомобіль — поліція
Через обстріли російськими військовими 16 березня, на Сумщині знищено один автомобіль. Про це повідомили в поліції 17 березня.
Автомобіль був знищений у Білопільській громаді, зазначив у коментарі Суспільному начальник відділу комунікації поліції Сумської області Володимир Крупецьких. За даними фактом у поліції відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України.
У Києві та області частково застосовані стабілізаційні відключення
У частині Голосіївського, Святошинського, Шевченківського та Солом'янського районів столиці застосовують стабілізаційні відключення світла. Також стабілізаційні графіки були застосовані у частині Бучанського, Обухівського та Фастівського районів Київської області.
У ДТЕК повідомили, що через пошкодження обладнання енергооб’єкти не можуть передавати енергію для всіх мешканців цих районів.
Війська РФ обстріляли вісім оластей України: Як минула ніч у регіонах
Обласні військові адміністрації повідомили, як у регіонах минула ніч на 17 березня
Сумщина: 16 березня протягом дня росіяни здійснили обстріли територій Шалигинської, та Білопільської громад. Були зафіксовані ворожі обстріли з мінометів та АГС. Обійшлося без втрат та руйнувань.
Запорізька: за минулу добу війська РФ обстріляли цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів Гуляйполе, Залізничне, Чарівне, Ольгівське, Новоданилівка, Оріхів, Новоандріївка, Червоне, Білогір'я, Шевченко, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.
Надійшло 13 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів
Дніпропетровщина: 16 березня російські війська націлили важку артилерію на Нікопольський район, снаряди влучили по Марганецькій громаді. По Великомихайлiвськiй громадi Синельниківського району вдарили з РСЗВ.
Попередньо, — без загиблих та постраждалих. Інформація щодо руйнувань уточнюється.
Харківщина: на Слобожанському напрямку росіяни обстріляли понад 20 районів населених пунктів. Серед них – Стрілеча, Красне, Мороховець, Огірцеве, Мала Вовча, Мілове, Обухівка, Новомлинськ, Кутьківка та Шевченкове.
На Куп’янському напрямку війська РФ вели безуспішні наступальні дії у районі населеного пункту Гряниківка. Здійснив артилерійські обстріли районів населених пунктів Дворічна, Гряниківка, Крохмальне.
Увечері 16 березня росіяни вкотре обстріляли м. Вовчанськ, також було обстріляне м. Куп’янськ. Пошкоджено приватний будинок. Без жертв.
Луганщина: на Куп’янському та Лиманському напрямках фронту російські війська намагаються прорвати оборону українських військ. Протягом доби — безуспішні наступальні дії у районах Кремінної та Кузьминого.
Росіяни також здійснили артилерійські обстріли районів Новоселівського, Невського і Білогорівки.
Ситуація в області залишається напруженою.
Донеччина: зранку 17 березня росіяни ракетами вдарили по Авдіївці, влучання трьох ракет по центральній частині міста. Інформація щодо пошкоджень, руйнувань та постраждалих встановлюється, попередньо — без жертв серед цивільного населення.
По лінії оборони навколо міста тривали хаотичні обстріли позицій, на ранок — активізація штурмових дій напрямок Красногорівки та Веселого та Водяного.
Протягом доби росіяни обстрілювали Авдіївку, Бахмут, Костянтинівку, Курахове, Залізне, Часів Яр, смт Велика Новосілка, смт Гостре, смт Південне, с.Красногорівка.
Пошкоджено 37 житлових будинків (з них: 5 – багатоквартирних), будівля виправної колонії, школа, 2 господарські споруди, 3 службові і 2 цивільні автомобілі.
По області за добу 2 загиблих, 8 поранених.
Миколаївщина: 16 березня протягом дня війська РФ кілька разів завдавали мінометних ударів по акваторії Очаківської громади. Постраждалих немає.
Херсонщина: за минулу добу росіяни здійснили 76 обстрілів, випустивши 275 снарядів з важкої артилерії та "Градів".
Херсон обстрілювали 13 разів. 47 снарядів влучили у житлові квартали, приватні й багатоквартирні будинки та об’єкт соціальної інфраструктури. Одна людина дістала поранення.
Росіяни атакували медзаклад у Херсоні. За оперативною інформацією, ударів по території медзакладу завдали з безпілотників. Внаслідок атаки пошкоджено транспортні засоби та будівлі поряд. Попередньо, пацієнти та медики не постраждали.
З деокупованої території області евакуйовано 56 осіб.
Повітряна тривога у Чернігівській, Сумській, Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Херсонській та Миколаївській областях.
Росіяни пришвидшили паспортизацію жителів окупованих територій
Про це повідомляє Луганська обласна військова адміністрація.
"Росіяни усіма можливими способами намагаються прискорити процес відмовлення від громадянства України жителів тимчасово окупованих територій. Дійшли вже й до дітей, аби не чекати їхнього повноліття і більшого розуміння ситуації навкруги", — ідеться у повідомленні.
В ЛОВА зазначили, що згідно із нещодавно прийнятим "законом", заяву на припинення громадянства за дитину, яка не досягла 14 річного віку, може подати один із батьків, єдиний батько або усиновлювач.
Крім того, за дітей, які залишилися без піклування батьків, у тому числі постійно перебувають в освітній, медичній, організації, що надає соціальні послуги, заява подається опікуном або уповноваженим представником такої установи.
"Тобто дитину ніхто не питає", — зауважили в адміністрації.
В ЛОВА також зазначили, що з березня на території "ЛНР" почали перераховувати пенсії, але звернутися до відповідних органів людина може виключно з паспортом РФ з реєстрацією на території регіону. Паспорти України чи "ЛНР" не приймаються.
"Тим часом, невдоволені з’являються на Новопсковщині, яка під окупацією вже рік. Ті, хто пішов працювати в комунальні установи загарбників, зокрема, у РЕС, вже декілька місяців не отримують зарплату. А нещодавно людям повідомили, що вони переходять на триденний робочий тиждень. Звісно, пропорційно знизиться і оплата праці", — йдеться у повідомленні.
Війська РФ втратили боєздатність і нездатні навіть на локальні наступи — британська розвідка
Росія проводить одні з найнижчих показників локальних наступальних дій на фронті. У британській розвідці вважають, що це пов'язано з тимчасовим ослабленням боєздатності російських військ. Про це йдеться у звіті Міноборони Великої Британії.
Зазначається, що останніми днями ЗС РФ та група "Вагнера" зайняли плацдарм на захід від річки Бахмутка в центрі міста Бахмут на Донеччині. Минулого тижня річка позначала лінію фронту. Збройні сили України продовжують обороняти західну частину міста.
"Однак, загалом, на лінії фронту Росія проводить одні з найнижчих показників локальних наступальних дій, які спостерігалися принаймні з січня 2023 року.Швидше за все, це пов’язано з тим, що російські війська тимчасово виснажили боєздатність розгорнутих формувань настільки, що навіть локальні наступальні дії зараз неможливі", — зазначили у британській розвідці.
У відомстві припускають, що російські лідери, ймовірно, намагатимуться відновити наступальний потенціал сил після поповнення особового складу та запасів боєприпасів.
"Тим часом командири, ймовірно, будуть змушені вибирати між проведенням наступальних операцій і веденням надійної оборони по всій лінії", — йдеться у звіті.
Повітряна тривога у Чернігівській, Сумській, Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Кіровоградській, Херсонській та Миколаївській областях.
Лідер КНР Сі Цзіньпін на запрошення президента Володимира Путіна відвідає Росію 20-22 березня
Про це повідомляє пресслужба Кремля.
Зазначається що Путін і Сі обговорять "актуальні питання" подальшого розвитку відносин всеосяжного партнерства, стратегічну взаємодію між Росією та Китаєм, а також "поглиблення російсько-китайської співпраці на міжнародній арені".
Крім того, лідери РФ та Китаю планують підписати низку важливих двосторонніх документів.
Вночі 16 березня росіяни обстріляли Семенівську громаду на Чернігівщині
16 березня о 23:40 росіяни з мінометів обстріляли Семенівську громаду. Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.
За її словами, росіяни вели вогонь з мінометів калібру 82 міліметри з села Бровничі (Брянська область). Прикордонники зафіксували шість вибухів.
За минулу добу військові РФ обстріляли 13 населених пунктів Запорізької області
Про це повідомили в Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію ГУ Нацполіції у Запорізькій області.
Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру в районі населених пунктів: Гуляйполе, Залізничне, Чарівне, Ольгівське, Новоданилівка, Оріхів, Новоандріївка, Червоне, Білогір'я, Шевченко, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.
Надійшло 13 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.
РФ втратить вплив у державах ОДКБ через війну проти України — ISW
Через війну проти України Росія, швидше за все, втратить військовий вплив в інших пострадянських державах, зокрема Вірменії, Киргизстані та Таджикистані, які є членами ОДКБ. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.
За словами аналітиків, Передислокація Росією своїх "миротворчих сил" з Нагірного Карабаху в Україну підриває вплив Росії на Вірменію. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 16 березня звинуватив Азербайджан у підготовці нового широкомасштабного нападу та геноциду проти етнічних вірмен у Нагірному Карабасі.
Пашинян заявив, що Вірменія повинна звернутися до Радбезу ООН, якщо РФ не зможе підтримувати перемир'я в Нагірному Карабасі від 9 листопада 2020 року, посередником з укладення якого з Азербайджаном була Москва.
"Російські "миротворчі сили" в Нагірному Карабасі, швидше за все, недостатні. Російські військові передислокували підрозділи 15-ої окремої гвардійської мотострілецької бригади – єдиної спеціальної миротворчої бригади Росії – з Нагірного Карабаху в Україну в березні 2022 року", — йдеться у звіті.
В Інституті зазначили, що за даними Генштабу ЗСУ, що українські війська серйозно послабили 15-ту окрему гвардійську мотострілецьку бригаду, вбивши близько 800 і поранивши близько 400 бійців із 1800 військовослужбовців бригади, які перебували в Україні станом на червень 2022 року.
"Росія, швидше за все, втратить військовий вплив в інших пострадянських державах, оскільки Москва передислокувала елементи постійно дислокованих російських сил з російських баз у Киргизстані, окупованій Грузії (Абхазії та Південній Осетії) і Таджикистані для боротьби в Україні", — зазначили в ISW.
У Чорному морі кількість російських ракетоносіїв зменшилась до чотирьох
Про це повідомив спікер Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.
Можливий залп ракетоносіїв складає до 24 "Калібрів".
"Продовжуючи маневри та пошукову операцію в Чорному морі, ворог тримає на бойовому чергуванні 19 кораблів", — зазначив він.
Також за даними Владислава Назарова, після шторму на морському узбережжі може підвищитися мінна небезпека.
Дві людини загинули та вісім поранених за добу на Донеччині
За добу у Донецькій області армія РФ обстрілами вбила двох місцевих, ще вісьмох поранила.
Начальник обласної військової адміністрації Павло Кириленко підсумував кількість жертв від початку вторгнення до 17 лютого:
- 1414 людей загинули,
- 3218 поранені.
Зокрема, за 16 березня росіяни вбили двох жителів Донеччини: у Торецьку та селі Красногорівка. Ще вісім людей в області зазнали поранень, зокрема, шість у Костянтинівці, одна у Торецьку та одна у Бахмуті. "Наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі", — додав Кириленко.
Мешканці Києва та області сьогодні можуть чути звуки вибухів
Як повідомляє Київська ОВА, сьогодні у Вишгородському районі буде проходити знищення вибухонебезпечних предметів.
Роботи планові, тож мешканців закликають зберігати спокій.
За добу армія РФ втратила 760 військових, гелікоптер та 15 танків і бронемашин — Генштаб
Станом на ранок 17 березня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 163 320 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 760 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 3506 (+2) од,
- бойових броньованих машин ‒ 6823 (+13) од,
- артилерійських систем – 2552 (+13) од,
- РСЗВ – 504 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 265 (+0) од,
- літаків – 305 (+0) од,
- гелікоптерів – 290 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2145 (+0),
- крилаті ракети ‒ 907 (+0),
- кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 5401 (+7) од,
- спеціальна техніка ‒ 258 (+1).
Дані уточнюються.
Війська РФ 76 разів обстріляли Херсонщину, одна людина поранена
Російські війська протягом доби 16 березня з важкої артилерії та "Градів" 76 разів обстріляли Херсонщину. Випустили по області 275 снарядів, повідомив у Telegram керівник ОВА Прокудін.
Херсон війська РФ атакували 13 разів. Снаряди влучили у житлові квартали, приватні й багатоквартирні будинки та об’єкт соціальної інфраструктури, одна людина поранена.
Рашизм: політолог і депутат пояснили значення і потребу юридично затвердити цей термін
У Верховній раді зареєстрували проєкт заяви, в якій пропонують офіційно визначити політичний режим Росії як "рашизм", а також засудити його ідеологію та суспільні практики як тоталітарні і людиноненависницькі. Документ оприлюднили на сайті парламенту.
Детальніше про те, для чого потрібен закон про "рашизм" та як трактують цей термін, один з ініціаторів заяви, історик і народний депутат Володимир В'ятрович та рівненський політолог Віталій Лебедюк розповіли в етері телемарафону Суспільне. Спротив.
Автори проєкту заяви у пояснювальній записці зазначили, що це дозволить визначити форми агресії та спонукатиме засудженню державами світу політики Російської Федерації.
Один з ініціаторів проєкту заяви, народний депутат і кандидат історичних наук Володимир В'ятрович потребу ухвали такого документа пояснює тим, що настав час юридично пояснити і затвердити, що є в основі політики Російської Федерації і які загрози вона несе не лише для України, а й всього світу.
"Те, що зараз ми спостерігаємо — це геноцид, ідеологічною основою якого є те, що ми, власне, називаємо терміном "рашизм". Це поєднання дуже різних ідеологій — того ж російського імперіалізму, шовінізму, комунізму, націонал-соціалізму, фашизму. Свого часу, щоб зрозуміти, які загрози світові несе Третій рейх, треба було розуміти його ідеологію — нацизм. Щоб зрозуміти, які загрози ніс світові совєцький союз, треба було зрозуміти ідеологічні основи комунізму, який пояснював дуже багато конкретних кроків комуністичної влади у світі. Те ж стосується і рашизму. Ця ідеологічна основа плюс ці практики, які використовуються кремлівським режимом, які дають можливість просто перебачити, чого можна ще очікувати", — пояснив Володимир В'ятрович.
На потребі закріпити термін "рашизм" не лише в інформаційному, а й в правовому полі, наголошує і доцент кафедри національної безпеки та політології Острозької академії, кандидат наук з державного управління Віталій Лебедюк.
За його словами, якщо ініціатива буде підтримана, то це привід для того, щоб трактувати "рашизм" нарівні з іншими подібними ідеологіями, які були засуджені в ХХ столітті.
"Бо спільний корінь у фашизму, нацизму, рашизму єдиний — це є зверхність його нації над іншими. Наприклад, якщо нацисти ставили на порядок вище расу, фашисти — звернення до держави, як до великої колись Римської імперії. Рашизм так само ставить вищість своєї нації над іншими. І в шовіністичних імперіалістичних виступах російської еліти те саме спостерігаємо. Вони навіть не розуміють, вони ж постійно говорять, що українців як таких не існує, той самий корінь вищості. Ми є титульною нацією і відстоюємо свої власні інтереси, які будь-яка демократична країна. Але вони цього не можуть зрозуміти, тому що в них імперіалістична схиблена голова, і вони мислять тільки в масштабах, що все має бути стерте з лиця", — зазначив Віталій Лебедюк.
З його слів, у міжнародній спільноті на рівні теорії ще існують дискусії щодо проявів рашизму, але практично, в побуті, він стає зрозумілішим.
Сили оборони завдали понад 20 ударів по позиціях військ РФ — Генштаб
Основні зусилля армія РФ зосереджує на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. Протягом минулої доби росіяни здійснили понад 70 атак. Сили оборони завдали понад 20 ударів по позиціях військ РФ.
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу.
За інформацією Генштабу, на окупованій території Запорізької області продовжується примусова паспортизація населення. Зокрема, в місті Мелітополь, окупаційна влада, разом з представниками російської федеральної податкової служби заборонила здійснювати будь-які виплати та розрахунки громадянам, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків РФ. Його, своєю чергою, можливо отримати виключно за наявності паспорта громадянина Росії.
Ситуація на фронті
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін, формування наступальних угруповань армії РФ не виявлено. На полігонах Білорусі триває підготовка підрозділів російських військ.
Протягом доби росіяни обстріляли райони населених пунктів Берилівка, Хрінівка, Єліне і Тимоновичі Чернігівської області; Старикове, Атинське, Волфине, Степне, Кіндратівка, Покровка та Грабовське на Сумщині, а також понад 20 районів населених пунктів на Харківщині. Серед них – Стрілеча, Красне, Мороховець, Огірцеве, Мала Вовча, Мілове, Обухівка, Новомлинськ, Кутьківка та Шевченкове.
На Куп’янському та Лиманському напрямках військо РФ намагається прорвати оборону українських військ. Вели безуспішні наступальні дії у районах населених пунктів Гряниківка, Кремінна, Кузьмине, Верхньокам’янське та Спірне. Здійснив артилерійські обстріли районів населених пунктів Дворічна, Гряниківка, Крохмальне Харківської області; Новоселівське, Невське і Білогорівка — Луганської та Спірне і Роздолівка на Донеччині.
На Бахмутському напрямку російські війська не полишають спроб штурмувати місто Бахмут. Відбито численні атаки в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське та Григорівка. Російських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів поблизу лінії зіткнення. Серед них — Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Григорівка, Новомаркове, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Предтечине та Олександро-Шультине Донецької області.
На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках росіяни здійснили безуспішні наступи в районах населених пунктів Кам’янка, Авдіївка, Первомайське, Невельське і Мар’їнка. На цій ділянці фронту протягом минулої доби найбільше атак росіяни здійснили в районі Мар’їнки – 12. Усі відбито. Обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, зокрема, Парасковіївка, Новобахмутівка, Авдіївка, Орлівка, Тоненьке, Сєверне, Первомайське, Нетайлове, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка та Вугледар Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ обороняються. Обстрілів зазнали, зокрема, Червоне, Чарівне, Новоданилівка, Преображенка, Степове та Новосілка Запорізької області; Михайлівка, Новоолександрівка, Качкарівка, Милове, Одрадокам’янка, Миколаївка Херсонської області та місто Херсон.
За інформацією Генштабу, російське військо продовжує зазнавати втрат. Так, на території Олешківської районної лікарні тимчасово зайнятої території Херсонської області, на лікування привезли понад 20 важкопоранених російських солдатів.
Протягом минулої доби Авіація Сил оборони завдала 7 ударів по районах зосередження росіян, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 5 пунктів управління, 5 районів зосередження особового складу та техніки військ РФ, склад пально-мастильних матеріалів, 2 радіолокаційні станції, станцію радіоелектронної боротьби та зенітно-ракетний комплекс на вогневій позиції.
Росія не зможе розслідувати вибухи на газогонах Nord Stream — МЗС Данії
Данія не дозволить Росії взяти участь в розслідуванні причин вибуху на газогонах Nord Stream. Про це заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен, передає DR.
"І Данія, і Швеція, і Німеччина є правовими державами, і ви можете бути впевнені в наших розслідуваннях. Ми сказали росіянам, що ретельно це розслідуємо. І щойно ми це зробимо, то оголосимо про результати", — заявив очільник МЗС.
Наголошується, що Данія має право контролювати, хто бере участь у розслідуванні вибуху, що стався у данській економічній зоні.
Повідомляється, що президент Росії Володимир Путін раніше цього тижня заявив, що хоче, щоб Данія дозволила Росії взяти участь у розслідуванні.
Представниця МЗС РФ Марія Захарова назвала відмову Данії "махінацією" і "справжнім лохотроном".
За минулу добу росіяни завдали 5 ракетних та 18 авіаційних ударів по Україні
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
Росіяни також здійснили 73 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Внаслідок чергового обстрілу Костянтинівки на Донеччині поранено 6 цивільних громадян, пошкоджені понад 20 будинків, школа та інші об’єкти цивільної інфраструктури.
Високою залишається вірогідність російських ракетних ударів по всій території України.
Блінкен: Вкрай важливо, щоб Росія дозволила продовжити зернову угоду
Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час візиту до Нігера.
Він зазначив, що Чорноморська зернова ініціатива допомогла зменшити продовольчу небезпеку, спричинену війною та російською морською блокадою, що стримувала важливий експорт української сільськогосподарської продукції по усьому світу.
"Мільйони людей по всьому світу, і особливо тут, в Африці, покладаються на цю ініціативу, щоб допомогти вирішити проблему продовольчої безпеки. Вкрай важливо, щоб вона продовжувалася, і вкрай важливо, щоб Росія дозволила їй продовжуватися", — сказав Блінкен.
Наразі Росія, Україна, Туреччина і Організація Об'єднаних Націй ведуть переговори про продовження угоди.
Командир "Купол" заявив про тиск з боку командування через інтерв'ю "The Washington Post"
Командир батальйону 46-ї окремої аеромобільної бригади Анатолій Козел (позивний "Купол") у коментарі Суспільному повідомив про тиск з боку командувача Десантно-штурмових військ, генерал-майора Максима Миргородського та заступника Головнокомандувача ЗСУ генерал-лейтенанта Євгена Мойсюка.
За словами військового вже є наказ на його переміщення на посаду заступника командира батальйону навчального центру. У зв'язку з цим "Купол" написав рапорт на звільнення з військової служби: "Пан Миргородський викликав мене на бесіду в суботу, сказав "ну якщо ти такий розумний, даєш інтерв'ю, то ти підеш на пониження в навчальний центр".
Начальник управління зв'язків з громадськістю ЗСУ Богдан Сеник Суспільному сказав, що "командування ДШВ, враховуючи всі обставини при прийнятті тих чи інших рішень може відповідно і їх пояснити, відповідаючи на запити". 16 березня речник командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України не відповідав на дзвінки та повідомлення Суспільного.