На Городнянщині люди збираються відновити церкву, в яку влучила блискавка. Потрібно пів мільйона

На Городнянщині люди збираються відновити церкву, в яку влучила блискавка. Потрібно пів мільйона

На Городнянщині люди збираються відновити церкву, в яку влучила блискавка. Потрібно пів мільйона У ДСНС у Чернігівській області

Відновити церкву, в яку влучила блискавка, збираються жителі села Слобода і їхні сусіди. Їй більше ста років. За словами отця Василя, який правив в цій церкві, на відновлення потрібно пів мільйона гривень. Після пожежі, окрім кам’яного фундаменту та ґанку, нічого не збереглося.

Згоріла сторічна церква у селі Слобода. Лив дощ, рятували церкву надзвичайники. Після пожежі все одно лишився сам фундамент та каркас ганку. Обвуглені дерев’яні стіни храму святого Феодосія досі тліють.

Роман Макухін, житель села Слобода, бачив, як горіла церква. Каже, боротися з полум’ям було неможливо.

«Стільки років стояла, а минали блискавки, але 15 числа в понеділок, о 3 годині, коли була тут в нас гроза, влучила блискавка у верхню із дзвіниць, і зайнялося, і шансів у пожежників насправді не було. Було видно з того, як вона розгоралася, що тут погасити майже було не можливо. Шансів не було, тому що це дуже старе, сухе дерево. Тому що тут дуже старий, сухий дуб, сосна. Все знаходиться під дахом скільки років, скільки років і так висохло».

Прихожанка Ольга Дуда прийшла на згарище.

«Приїхали сюди, плакали, кричали. Ой, ви знаєте, я так не плакала, як моя мама померла. Так шкода мені церкву цю 1.52 00.49 Ой ви знаєте, це для нас така святиня була, це наше дитинство. Моя подруга в Ужгороді, так я їй зателефонувала і вона теж плакала. Ми тут з дитинства були, розумієте? Служба наша тут на очах проходила. І коли церква закрилась, було дуже боляче. Хоронили тут, заносили в церкву людей, хто вінчався, хрестили дітей…»

Виконувачка обов’язків старости Бутівського округу Валена Холій каже, це була єдина церква на весь округ, в ньому живе 337 людей. В самому селі Слобода лишилося 20 жителів.

«Трійна блискавка у сам дах, де дзвіниця знаходиться і воно пішло загорання. Церква була дуже цінною. Як розказували старожили, була збудована без жодного гвіздка. На нашому окрузі вона, звичайно, дуже і цінилась, і дуже ми пишалися цією церквою. Учора тут шукали й дивились, кажуть - нічого. І дзвони думали, що залишились, та, мабуть, все розплавилось».

Цій церкві було від 110 до 120 років, розказав місцевий житель Роман Макухін.

«Це була така пам’ятка історична цього села. І кожний, хто приїжджав сюди з друзів, знайомих із Києва, всі йшли до церкви дивитися. Бо це унікальна церква дерев’яна, вона була із тринадцяти, як мені відомо, із Чернігівської області дерев’яних церков. Закладали в 1890-му і в 96-му вона вже почала працювати. З 90-го року, коли її відремонтували, були поставлені нові куполи. І проблема була лише в тому, що куполи поставили, а про громовідвід якраз і не подумали».

Та точний рік, коли церкву побудували ніхто не знає, розказує Катерина Смаль. «У фундаменті був закладений рік, а коли приїжджали священики вже в 30-х роках, коли її хотіли зносити, там були закладені священні слова про те, що це святиня і її зносити ні в якому разі не можна. Про це було сказано людям».

Дівчина пов’язує рушник, каже, так попросила бабуся.

Катерина Смаль, жителька Городні, розповідає:

«Коли люди помирають - вішають рушники, правильно? А церква теж. Для мене – це святе місце. Якось так склалось, що мої родичі – і дядьки, і діди, мій пра-пра-прадід її починав будувати, Лаврін Рудцький. Потім реставрував, виносив ікони, моєї бабусі брат рідний. Коли вже її почали відновлювати, мій дядько ставив хрести. Якось воно все одно в пам’яті зберігається».

Протягом трьох років церква пустувала. Цьогоріч перед Великоднем у храмі відновили службу. Правив Отець Василь.

«Начебто, і людей немає, начебто, пуста церква, бо ви ж бачили, в селі їх майже немає. Ну благодать тут відчувати можна було. Я не знаю, сподіваюся. Що хоча б маленьку, може, навіть меншу оцієї… Але відновлювати я буду», - говорить отець Василь, служитель Спасо-Преображенської церки у селі Хрипівка.

Священник каже, будуть збирати гроші на відновлення церкви. Потрібно близько півмільйона гривень. Учора, сказав, ходив до підприємця.

«Він пообіцяв матеріалами трохи допомогти. Ну і так, думаю, до одного, до третього, - з миру по нитці».

Валентина Холій каже, люди налаштовані відновлювати храм.

«Люди дуже-дуже хочуть відновить. Буквально вчора уже об’їздили кругом, де можна. Уже задіяні приватні підприємства. Всі обіцяють допомогти, також будемо ходити по дворах. Хто гривню, хто що може дати».

Ольга Дуда, прихожанка: «Все одно ми будемо відновлювати свою церкву, тому що це для нас святиня. Це для нас дуже дороге місце».

За кілька днів на згарищі влаштують прибирання. За словами отця Василя, всі залишки потрібно захоронити на території церкви.

Читайте також: У Чернігові горіла фура, завантажена гумою

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди