16 березня — 386 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Польща найближчими днями передасть Україні чотири винищувачі МіГ-29.
- Дев'ять країн взяли на себе зобов'язання надати понад 150 танків Leopard, заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час 10-го саміту "Рамштайн", який відбувався в онлайн-форматі за участі міністрів оборони понад 50 країн. Результати саміту міністр оборони України Олексій Резніков назвав "оптимістичними", а Володимир Зеленський заявив, що "є рішення".
- Уряд запустив єдиний онлайн-майданчик для допомоги українцям, постраждалим внаслідок війни. Це перша в Україні онлайн-платформа, де зібрана повна інформація про всі ключові сервіси допомоги.
- У МВФ розраховують домовитися щодо нової програми для України найближчими днями. Про це йдеться у заяві постійного представника МВФ в Україні Ваграма Степаняна за підсумками перемовин у Варшаві.
- Сполучені Штати дистанційно видалили секретне програмне забезпечення з безпілотника MQ-9 Reaper перед тим, як він впав у Чорне море. Це сталося, щоб запобігти збору Росією секретної інформації. У Пентагоні назвали поведінку пілотів РФ, які збили безпілотник США 14 березня, "небезпечною та непрофесійною".
Переговори про можливу розмову Зеленського та Сі тривають — Подоляк
Переговори про можливу розмову між президентом України Володимиром Зеленським та лідером Китаю Сі Цзіньпіном тривають, але поки що зарано говорити, чи відбудеться ця розмова. Про це заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Ми не можемо сказати точно, тому що переговори тривають", — сказав Подоляк.
Президент України відкритий до розмов і з іншими лідерами, а не тільки з Сі, додав він: "Щоб пояснити природу війни і сказати, чому без урахування позиції України цю війну не можна закінчити".
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 386 дня війни. Нову текстову хроніку 17 березня — читайте тут.
Зеленський: У рашизму не вийде залишитися непокараним злом
Під час вечірнього звернення президент Володимир Зеленський згадав про воєнний злочин РФ — знищення драмтеатру у Маріуполі рік тому.
"Написи "Діти" поряд із будівлею однозначно свідчили про те, хто став мішенню для Росії. Однією з багатьох таких мішеней. За кожну з них держава-зло відповідатиме. Настане день, і буде створено трибунал, який повертатиме справедливість нашому народу. Трибунал, який покарає цього агресора так само, як були покарані агресори минулого. Настане день, і всі винуватці воєнних злочинів проти українців опиняться в залах Міжнародного кримінального суду та національних судів", — зазначив Зеленський.
Він додав, що Україна робить для цього усю юридичну роботу: "Усіх партнерів, які для цього необхідні, мобілізуємо. Це вже робиться. Щодня ми наближаємо повернення справедливості для України. Щодня працюємо заради цього. Генеральний прокурор та його Офіс, українські правоохоронці, спецслужби, уряд, дипломати, мій Офіс. У рашизму не вийде залишитися непокараним злом. Покарання буде. А якщо хтось із терористів сподівається десь там сховатися... Не вийде".
Зеленський: Результати розмови з прем'єром Британії невдовзі будуть у наших воїнів
"Сьогодні я говорив із премʼєр-міністром Британії. Загалом про те, як посилити наші оборонні можливості. Як завжди, дуже конкретна розмова, і я дякую Ріші (Сунаку - ред.), дякую всім британцям за незмінну й уважну підтримку. Результати розмови будуть. Будуть у наших воїнів", — повідомив президент Володимир Зеленський за підсумками 386 дня війни.
США найближчим часом оголосять новий пакет військової допомоги для України
Про це заявив під час онлайн-брифінгу 16 березня координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, передає кореспондент Укрінформу.
"Найближчими днями ви побачите ще одне оголошення про надання безпекової допомоги від Сполучених Штатів", — сказав Кірбі.
Він також додав, що США зберігатимуть рішучість допомагати Україні й надалі.
Переговори про можливу розмову Зеленського та Сі тривають — Подоляк
Переговори про можливу розмову між президентом України Володимиром Зеленським та лідером Китаю Сі Цзіньпіном тривають, але поки що зарано говорити, чи відбудеться ця розмова. Про це заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Ми не можемо сказати точно, тому що переговори тривають", — сказав Подоляк.
Президент України відкритий до розмов і з іншими лідерами, а не тільки з Сі, додав він: "Щоб пояснити природу війни і сказати, чому без урахування позиції України цю війну не можна закінчити".
Дві громади Сумщини армія РФ обстріляла з мінометів та АГС-17
16 березня сили РФ обстрілювали території Шалигинської й Білопільської громад Сумщини з мінометів та автоматичних станкових гранатометів. Втрат і руйнувань, за інформацією Сумської ОВА, немає.
У Білопільській громаді зранку зафіксували 8 ударів з мінометів та близько 90 – з АГС-17. У Шалигинській – 43 удари з мінометів, зазначили в ОВА.
В Оперативному командуванні "Північ" повідомили, що вдень 16 березня солдати РФ двічі обстрілювали село Старикове (Шалигинська громада). З 12:40 до 13:00 було 20 влучань, ймовірно з міномета 120 мм. Через півтори години було ще 21 влучання. Без наслідків.
Китай пропонує "негайно припинити вогонь" в Україні всупереч Статуту ООН
“Мирна” пропозиція Китаю щодо війни в Україні, яка передбачає, що сторони мають припинити вогонь та почати домовлятися, відповідає інтересам Кремля і суперечить Статуту ООН. Про це заявив під час онлайн-брифінгу координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, передає кореспондент Укрінформу.
“Всі бачили план із 12 пунктів, і це викликало великий розголос. Він закликає до припинення вогню”, — сказав Кірбі.
За його словами, з одного боку, ця пропозиція звучить цілком розумно. Водночас припинення вогню просто зараз ратифікує захоплення українських територій російськими окупантами.
“По суті, це визнало би здобуток Росії в усіх її спробах захопити силою територію сусідньої країни. Крім того, це дозволило би російським військам продовжувати окупацію території суверенної України. Тому припинення вогню просто зараз, на нашу думку, означало би чергове порушення Статуту ООН”, — сказав Кірбі.
Зеленський проінформував прем'єра Британії щодо ситуації на фронті
"Поінформував його про ситуацію на фронті, оборону Бахмута. Обмінялися думками щодо останніх міжнародних подій. Як завжди, маємо конкретні результати щодо посилення оборонної та економічної підтримки України. Цінуємо непохитну позицію Великої Британії", — повідомив президент Володимир Зеленський.
Шестеро людей поранені внаслідок обстрілу касетними боєприпасами Костянтинівки — Кириленко
Про це повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко. За його словами, пошкодження отримали щонайменше 19 будинків, школа та підприємство.
"Незважаючи на відносну віддаленість від лінії фронту, Костянтинівка постійно потерпає від ворожих обстрілів. Росіяни невпинно гатять з усього, що дістає до міста, тримаючи його в постійному терорі", — заявив він.
У Запоріжжі на шпилі башти замість радянської зірки встановили Герб України
Герб України замість радянської зірки встановили на шпилі башти одного з будинків на проспекті Соборному у Запоріжжі. Ініціатива належить військовим.
Про це повідомив Суспільному директор обласного департаменту культури та інформаційної політики Владислав Мороко.
“Замість радянської зірки з’являються українські тризуби. Тризуб, який має відношення до України. Робиться це, і робиться правильно. Зірки треба було знімати ще 30 років тому”, — наголосив посадовець.

У Києві вшанували памʼять загиблих, які загинули у драмтеатрі Маріуполя після удару РФ
Біля Національного театру опери та балету імені Тараса Шевченка у Києві виклали лампадками виклали слово "ДЕ ТИ". Сотні людей із лампадками прийшли вшанувати памʼять всіх загиблих у маріупольському драмтеатрі рік тому, повідомляє кореспондентка Суспільного.
У другій половині березня драмтеатр в Маріуполі став прихистком для багатьох людей. Напис російською "ДЕ ТИ" був спеціально написаний великими літерами для льотчиків РФ, оскільки тоді місто зазнавало частих авіаційних ударів, розповів організатор акції Альбертас Тамашаускас.
Серед учасників акції лампадку принесла і уродженка Маріуполя Анастасія Василенко. Вона розповіла, що під час бомбардування драмтеатру там знаходилися її друзі.
"Це річниця того, як розбили серце тим, хто жив, народився або виріс у Маріуполі. Для мене це особиста трагедія, тому я тут. Я хочу памʼятати про тих, хто помер і хто досі в окупації, наприклад мої батьки. У мене є знайомі, які в той час там були і на щастя вони живі", — розповіла Анастасія.

Україна сподівається домовитися про обмін "всіх на всіх" — Координаційний штаб
Україна сподівається домовитися про обмін "всіх на всіх", але третя країна, яка б могла бути посередником у процесі обміну, поки не визначена, заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
Під час зустрічі з сім'ями військовослужбовців 23 загону морської охорони Державної прикордонної служби України Юсов зазначив, що постійно тривають перемовини про кілька обмінів паралельно.
У штабі запевнили, що Україна не полишає надій домовитися про обмін "всіх на всіх", але це тривалий процес.
Transparency International закриває відділення у Росії
Підрозділ міжнародної організації боротьби з корупцією Transparency International у Росії оголосив про ліквідацію юридичної особи.
"Дане рішення прийняте тому, що ми, творці та керівники "ТІ-Росія", вважаємо, що люди, які працюють з нами і які повірили в нашу місію — протидія корупції, просування прозорості, підзвітності та порядності, — важливіші за слова, назви та інші нав'язані нам правові обставини", — заявили представники організації.
Армія РФ обстріляла два райони Дніпропетровщини
Протягом дня, 16 березня, російські військові вдарили по двох район Дніпропетровщини – Нікопольському та Синельниківському. Про це повідомив очільник обласної ради Микола Лукашук.
Пообіді війська рф вдарили з важкої артилерії по Марганецькій громаді, що на Нікопольщині. Поранених немає.
Також надвечір під вогонь потрапила Великомихайлівська громада в Синельниківському районі. Наразі наслідки атаки з‘ясовують.
Зеленський доповів про ситуацію на фронті
"Провів зустріч із Прем'єр-міністром Латвії Кріш’янісом Каріньшем. Розповів про ситуацію на фронті. Критично важливо об'єднати зусилля всіх партнерів і союзників України у цей вирішальний момент. Першочергово – в питанні надання необхідної для українського наступу зброї", — повідомив президент Володимир Зеленський.
У Києві на станціях метро проведуть безплатні тренінги з меддопомоги
Про це повідомляє Департамент охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації.
Навичкам домедичної допомоги киян та гостей міста навчатимуть інструктори Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Зокрема, медики розкажуть і покажуть, як зробити первинну оцінку стану постраждалого, надати допомогу при масивній кровотечі, порушенні дихання, термічних опіках. Заняття безкоштовні. Час проведення тренінгів із 13:00 до 17:00. Локації:
- станція метро "Університет" (проміжний вестибюль);
- станція метро "Дружби народів" (перехід);
- станція метро "Шулявська" (проміжний вестибюль);
- станція метро "Арсенальна" (проміжний вестибюль);
- станція метро "Печерська" (проміжний вестибюль);
- станція метро "Дорогожичі" (проміжний вестибюль);
- станція метро "Олімпійська" (перед турнікетами);
- станція метро "Палац "Україна" (вестибюль перед турнікетом);
- станція метро "Театральна" (перехід);
- станція метро "Площа Льва Толстого" (вестибюль перед турнікетом);
- станція метро "Позняки" (балкон над платформою);
- станція метро "Героїв Дніпра" (вестибюль перед турнікетом).
У Херсоні армія РФ з безпілотників атакувала медичний заклад: пошкоджені автівки та будівлі
16 березня ввечері російські військові атакували з безпілотників подвірʼя одного з медичних закладів Херсона, повідомив у Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.
Через російську атаку пошкоджені транспортні засоби та будівлі поряд. За попередньою інформацією, медичні працівники та пацієнти не постраждали.
Швеція передасть Україні 8 артилерійських систем Archer
Про це повідомляє Міністерство оборони Швеції.
У рамках цієї співпраці Швеція може поставити 14 систем Archer Великій Британії, яка, в свою чергу, може передати Україні артилерійські системи AS90. Швеція також має намір передати Україні 8 артилерійських систем Archer.
Додаткові поправки до бюджету на суму понад 6 мільярдів шведських крон, які ухвалив уряд Швеції, також передбачають дозвіл на передачу раніше оголошених танків Leopard 2, надання коштів на заміну обладнання, а також запчастини та боєприпаси для системи протиповітряної оборони HAWK. До бюджету також включили витрати на транспортування, навчання, охорону та підготовку обладнання.
"Артилерійські системи, такі як Archer, разом з бойовими машинами і танками підвищать обороноздатність України і дозволять відвойовувати території", — заявив міністр оборони Швеції Пол Йонсон.
Україна вже отримала від Латвії військової допомоги на понад 300 мільйонів євро
Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль на брифінгу з головою уряду Латвії Кріш’янісом Каріньшем у Києві.
"Україна вже отримала від Латвії військової допомоги на суму понад 300 мільйонів євро. І ми дякуємо за затвердження нового пакету допомоги, завдяки якому ця сума досягне 370 млн євро, або більш ніж 1% ВВП Латвії", — наголосив Шмигаль.
США оприлюднили карту з приблизним місцем збиття безпілотника MQ-9 Reaper
Військово-повітряні сили США опублікували карту з приблизним місцем і часом зіткнення безпілотника MQ-9 Reaper з російським винищувачем, після чого дрон впав у Чорне море.
Командування ВПС США в Європі зазначило, що "точки на карті нанесені не в масштабі, відстані, вказані в текстових полях, є оцінкою місця інциденту".
Раніше американські військові також оприлюднили розсекречене відео зіткнення безпілотника з російським винищувачем над Чорним морем.
Генштаб: РФ штурмує Бахмут, вірогідність ракетних ударів по всій Україні
Військо РФ продовжує штурмувати Бахмут. Також окупанти продовжують підготовку до відновлення наступу на Вугледар. Про це повідомив Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні 16 березня. Високою залишається вірогідність ракетних ударів по всій території України.
За добу російські військові завдали 2 ракетних та 16 авіаційних ударів, а також здійснили 25 обстрілів із реактивних систем залпового вогню.
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Протягом доби російське військо здійснило обстріли районів населених пунктів Берилівка, Тимоновичі Чернігівської області; Атинське, Волфине, Степне, Кіндратівка, Покровка та Грабовське Сумської області; Леміщине, Козача Лопань, Глибоке, Гатище, Бударки, Амбарне, Кам’янка та Западне Харківської області.
На Куп’янському та Лиманському напрямках російські військові вели безуспішні наступальні дії у районах населених пунктів Гряниківка, Кремінна, Кузьмине, Верхньокам’янське та Спірне. Обстріляли з артилерії райони населених пунктів Дворічна, Гряниківка і Крохмальне Харківської області, а також Невське і Білогорівка — Луганської.
На Бахмутському напрямку військо РФ продовжує штурмувати місто Бахмут. Сили оборони відбили атаки окупантів у районах Оріхово-Василівки, Бахмута, Іванівського та Григорівки. Російських обстрілів зазнали, зокрема, Васюківка, Залізнянське, Григорівка, Новомаркове, Бахмут, Іванівське, Майорськ, Залізне та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках окупанти безуспішно наступали в районах Кам’янки, Авдіївки, Невельського та Мар’їнки. Продовжують підготовку до відновлення наступу на Вугледар. Російських обстрілів зазнали, зокрема, Кам’янка, Авдіївка, Ласточкине, Водяне, Невельське, Нетайлове, Красногорівка, Мар’їнка, Георгіївка та Вугледар Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти обороняються. Обстрілів зазнали райони населених пунктів неподалік лінії зіткнення, зокрема, Малинівка, Гуляйполе, Мала Токмачка, Малі Щербаки, Кам’янське та Запоріжжя; Золота Балка, Берислав, Веселе, Іванівка, Інгулець, Антонівка, Зеленівка, Зимівник та Дніпровське Херсонської області та місто Херсон.
Незалежній міжнародній слідчій комісії ООН щодо України не вдалося налагодити співпрацю з РФ
Незалежна міжнародна слідча комісія ООН щодо України не мала жодної співпраці з боку Російської Федерації, попри спроби членів Комісії налагодити діалог. Про це повідомили учасники Комісії на пресконференції Ради з прав людини ООН 16 березня. “Звичайно, ми прагнули налагодити змістовний діалог з ними, як ми налагодили з українською владою. Ми вважаємо, що повний облік деяких порушень, які ми розглядаємо, наприклад, передача дітей, передача людей, які були затримані в Україні та депортовані до Російської Федерації — усі ці речі були б було б набагато простіше прояснити, якби ми повністю співпрацювали з російською владою, але ми не мали такої співпраці”, — сказав член Комісії Пабло де Грейффа. Це не полегшувало роботу Комісії, додав він. Де Грейффа також сказав, що війну в Україні вирізняє те, що участь у ній бере держава, яка має ядерну зброю, яка є постійним членом Ради Безпеки. “І це, звичайно, відрізняє його від деяких інших конфліктів. Є експерти у військовій війні, які проводять аналогії в тому, як цей конфлікт ведеться, набагато більше з Першою світовою війною та окопною війною, ніж з нещодавніми конфліктами. Руйнування і насильства, які можна спостерігати в країні, я вважаю, певною мірою підтверджують цю аналогію”, — сказав де Грейффа. Як повідомили члени Комісії, вона має 24 слідчих і трьох уповноважених, які, за їхніми словами, сумлінно, неупереджено і незалежно переглядають всі отримані докази. У порівнянні з вереснем 2022 року Комісія має більш чітку картину. Зараз йдеться не лише про чотири регіони, як у вересні, а фактично включили дев’ять регіонів у оцінки Комісії.
Зеленський поговорив з прем'єром Британії
"Хороша розмова з Прем'єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Поінформував про ситуацію на фронті, оборону Бахмута. Обмінялися думками щодо останніх міжнародних заходів. Як завжди, маємо конкретні результати в посиленні оборонної та економічної підтримки України. Цінуємо незмінну позицію Великої Британії!", — написав президент України.
Кулеба та очільник МЗС Китаю провели телефону розмову
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову зі своїм китайським колегою Цінь Ганом. Зокрема під час розмови дипломати обговорили українську "формулу миру".
"Під час телефонної розмови обговорили важливість принципу територіальної цілісності. Я наголосив на важливості "формули миру" для припинення агресії та відновлення справедливого миру в Україні", — написав Кулеба.
Своєю чергою очільник МЗС Китаю Цінь Ган закликав Україну та Росію до переговорів і висловив занепокоєння Китаю "тривалістю конфлікту та загрозою ескалації".
"Сподіваємося, що Україна та Росія збережуть готовність до діалогу та переговорів, якими б важкими та складними вони не були, і не закриють двері для політичного врегулювання", — зауважив Цінь Ган.
Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги. Що туди увійшло
Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги. Як повідомляється на сайті німецького уряду, до нового пакету допомоги, доставленої в Україну, зокрема, увійшли 155-мм снаряди, боєприпаси для РСЗВ, пістолети, генератори, намети.
За даними уряду ФРН, Німеччина в останньому пакеті передала:
- 5000 артилерійських снарядів калібру 155 мм (з урахуванням переданого раніше всього Україна отримала 23 500 снарядів)
- 155-міліметрові високоточні боєприпаси (кількість не вказано)
- боєприпаси для реактивних систем залпового вогню MARS II (кількість не вказана)
- 500 пістолетів SFP9
- два автонавантажувачі (раніше вже було передано шість)
- два ангарних тенти
- чотири мобільні антенно-щоглові системи (раніше було передано 30)
- 25 генераторів (раніше передали 270).
Планується також передати ще 5330 снарядів калібру 155 мм і ракети для системи ППО Iris-T, йдеться на сайті німецького уряду.
“З міркувань безпеки Федеральний уряд утримується від надання детальної інформації про способи та дати транспортування до завершення передачі”, — зазначається на урядовому сайті.
Загалом у період з 1 січня 2022 року по 13 березня 2023 року Німеччина передала Україні військової допомоги майже на 2, 7 млрд євро.
Канцлер ФРН Олаф Шольц заявив у Бундестазі, що тема налагодження безперебійного постачання та у великих кількостях Україні боєприпасів буде однією з тем саміту ЄС наступного тижня.
Комісія ООН дослідила депортацію українських дітей в РФ
Російські офіційні особи вжили правових і політичних заходів щодо українських дітей, депортованих до Російської Федерації і, таким чином, порушили права цих дітей. Про це повідомили учасники Комісії на пресконференції Ради з прав людини ООН. Йдеться про громадянство та влаштування в сім'ю, заходи, які можуть мати певний вплив на особистість дитини. “Точна кількість (депортованих дітей — ред.) людей невідома, тому що ми маємо різну інформацію від держав-сторін: від Російської Федерації та від України. Але також офіційна інформація з української сторони — близько 16 500 зареєстрованих випадків”, — сказала представниця Комісії Жасминка Джумхур.
Французькі бронемашини AMX-10RC доставили в Україну
Україна отримала французькі броньовані машини AMX-10 RC. Ці бронемашини також називають колісними танками.
Про це повідомляє Le Figaro з посиланням на заяву міністра оборони Франції Себастьєна Лекорню. За його словами, обіцяні Францією на початку січня розвідувальні бронемашини AMX-10 RC "щойно прибули в Україну". Він додав, що деякі з них вже поїхали на передову, не назвавши кількість доставленої техніки.
Російське керівництво наказало атакувати американський дрон — NBC
Найвище керівництво РФ схвалило агресивні дії російських військових винищувачів СУ-27 проти американського військового безпілотника MQ-9 Reaper над Чорним морем. Про це повідомляє телеканал NBC з посиланням на трьох офіційних осіб США, знайомих розвідданими.
Російські літаки скинули реактивне паливо на дрон, що було безпрецедентною дією, і двоє чиновників сказали, що розвідка припускає, що наміром росіян було збити MQ-9 з курсу або вимкнути його можливості спостереження.
Це був "намір російського керівництва бути агресивним у перехопленні", — сказав один із чиновників.
Крім того, один з чиновників сказав, що він не отримав ознак того, що наказ виданий Путіним. Інші офіційні особи відмовилися надати деталі, озвучивши тільки що наказ був даний на "найвищому рівні".
Телеканал також повідомляє, що троє представників Міноборони США та один представник адміністрації Байдена заявили, що росіяни вже досягли району, де впав MQ-9 Reaper.
Росіяни активно шукають уламки за допомогою кораблів і літаків, але США не бачать жодних ознак того, що їм вдалося їх знайти, заявили офіційні особи. Один чиновник сказав, що велика частина уламків затонула в Чорному морі.
За словами трьох американських чиновників, знайомих із розвідданими, США навряд чи намагатимуться відновити залишки розбитого безпілотника.
"Армія РФ обстрілює тимчасово окуповані пункти Херсонщини та звинувачує у цьому ЗСУ" — пресофіцер тактичної групи "Грім"
На Херсонщині російські військові обстрілюють населені пункти, які знаходяться під їх окупацією та звинувачують у цьому ЗСУ. Про це в ефірі загальнонаціонального марафону повідомив пресофіцер тактичної групи "Грім" Дмитро Плетенчук.
"Обстріли відбуваються майже щодня. Вони з‘ясовують в якому районі більше людей не йдуть на колаборацію, де більше людей мають проукраїнську позицію і з власних мінометів наносять вогневе ураження по цих районах. А у цьому обвинувачують ЗСУ. Там вони посилили поліцейські заходи. Людей грабують, ґвалтують. Тактика у них залишається незмінною", — каже Плетенчук.
Як розповів пресофіцер тактичної групи "Грім", також на лівобережжі спостерігають, як окупанти виїжджають з деяких населених пунктів. Зокрема, такі ротації бачили в Снігурівці.
"Якась група колаборантів виїжджає на ротацію додому і везе награбоване. Поки казати, що це є реакція на якісь наші дії, я б не став. Єдине у мене виникає питання, коли вони їдуть в напрямку Криму, що вони будуть робити, коли Крим стане островом?", — говорить Дмитро Плетенчук.
Україна та ЄС продовжили ще на рік дію "транспортного безвізу"
Дія угоди про лібералізацію вантажних автоперевезень подовжена до 30 червня 2024 року. Документ, який був підписаний у червні 2022 року, скасував необхідність отримання українськими перевізниками відповідних дозволів для здійснення двосторонніх та транзитних перевезень в держави ЄС, повідомили в Міністерстві інфраструктури.
Колаборанти готуються до евакуації з Василівки, — міський голова Каліман
Представники окупаційних адміністрацій та ті, хто пішов на співпрацю з росіянами, готуються до евакуації з тимчасово окупованої Василівки Запорізької області. Про це Суспільному телефоном повідомив міський голова Василівки Сергій Каліман.
За словами посадовця, очікуючи контрнаступу Сил оборони України, колаборанти та окупаційна влада Василівки готуються до евакуації: "Приїхала ця Наталія Романіченко, збирала колаборантів та обговорювали план їхньої евакуації з території. Романіченко, вона ж була як мер міста Василівки. У них зараз панічні настрої. Це було і в Михайлівці так само, деякі вже навіть повиїжджали, вони говорять на тих територіях, що у найближчий час буде наступ".
У ГУР розповіли, де Росія намагається купити озброєння
Росія відчуває брак боєприпасів, а тому шукає постачальників снарядів для війни в Україні в Африці та Азії. Про це в етері телемарафону сказав представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.
Він зазначив, що українська розвідка має документи про плани і наміри РФ і щодо отримання боєприпасів, реактивних снарядів та іншого озброєння.
"Насамперед це пов'язано з тим, що Росія почала відчувати дефіцит боєприпасів. Ми достеменно знаємо, що активно вони працюють з Іраном. Ведуться перемовини з М'янмою, з країнами Африки, Близького Сходу. Вони зараз направили свої делегації Міноборони, Служби зовнішньої розвідки, інші відомства і міністерства РФ, щоб як можна більше здобути для себе боєприпасів та іншого озброєння для війни", — сказав Скібіцький.
Представник ГУР зазначив, що зараз у світі всі розуміють, що допомагаючи Росії можна потрапити під міжнародні санкції, а по-друге, багато країн дивляться, а якими будуть результати наступальних дій РФ проти ЗСУ.
"Іран постачає боєприпаси. Росія намагається отримати інше озброєння — безпілотники. Не тільки ті, які вже використовує, а й інші", — сказав він.
Скібіцький наголосив, що РФ зацікавлена також у балістичних ракетах, проте Іран зайняв вичікувальну позицію.
Сили оборони на Бахмутському напрямку вбили 225 солдатів РФ, 306 поранили — Череватий
За добу росіяни на Бахмутському напрямку намагалися атакувати 42 рази, 256 разів обстрілювали різними типами зброї позиції Сил оборони. Про це в ефірі марафону повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.
За його словами, за добу армія РФ на Бахмутському напрямку намагалася атакувати в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Богданівка та Іванівського.
"Тільки у районі міста Бахмут відбулося 24 бойових зіткнення і 53 обстріли з артилерії та реактивних систем залпового вогню, в результаті боїв знищено 225 окупантів, 306 поранено", — розповів він.
Він також зазначив, що інша зона активності росіян — це Лимансько-Куп'янський напрямок, Гряниківка, Спірне та Білогорівка.
"Там відбулося 4 боєзіткнення, цей напрямок відрізняється тим, що там декілька тижнів активно працює артилерія ворога — за добу відбулося 435 обстрілів, 7 авіанальотів, ворог втратив 54 вбитими 96 пораненими", — сказав він.
Також Череватий додав, що на цього напрямку щодоби ворог втрачає велику кількість бронетехніки — за добу 2 танка Т-80, 5 БМП, один РСЗВ "Град", три БПЛА.
Польща передасть Україні чотири літаки МіГ-29
Найближчими днями Польща передасть Україні чотири літаки в повному робочому стані. Решту літаків обслуговують і готують, повідомив президент країни Анджей Дуда.
"Йдеться про літаки МіГ-29, які досі є діючими літаками ППО нашої країни. Дійсно, таке рішення було прийнято на рівні органів державної влади. Можна з упевненістю сказати, що зараз ми буквально доставляємо ці МіГи в Україну. Ми маємо ще десяток таких МіГів. Це ті МіГи, які ми отримали на початку 90-х від армії НДР. Це останні роки їх експлуатації відповідно до їх технічних можливостей", — сказав президент Польщі.
Відправлені в Україну літаки замінять поставлені FA-50 з Південної Кореї, а потім ескадрильї літаків F-35.
Генштаб: ЗСУ створили "Сітку смерті", щоб забезпечити успішний наступ піхоти. Про що йдеться
Збройні Сили України навчилися комплексним вогнем усіх засобів ракетно-артилерійського ураження забезпечувати успішний наступ піхоти. Йдеться про так званий створили “кілнет” — або “Сітку смерті ЗСУ”. Про це розповів тимчасовий виконувач обов’язків начальника Головного управління бойових ударних систем Генерального штабу ЗСУ полковник Сергій Баранов, передає Military Media Center. “Західні партнери України навіть стверджують, що ми створили надзвичайний "кілнет" — або "Сітку смерті ЗСУ". Йдеться про те, що ми навчилися комплексним вогнем усіх засобів ракетно-артилерійського ураження забезпечувати успішний наступ піхоти. За статистикою, до 80 відсотків втрат росіян у бойовій техніці й живій силі — це наша робота”, — сказав Баранов. Він додав, що українські гармаші і ракетники комплексно взаємодіють з іншими засобами ураження — до авіації включно. “Завдяки західним високоточним ракетно-артилерійським системам ми скомбінували і створили далекобійний "вогневий кулак", який б’є настільки потужно, що ворог вже не має змоги вести з нами дієву контрбатарейну боротьбу”, — пояснив Баранов. За його словами, українські воїни не чекають відкриття вогню артилерії окупантів, а завчасно виявляємо і знищуємо їх ще до того, як вони будуть готові завдати удару. “Робиться це ювелірно, щоб не постраждали ані наші війська, ані мирне населення й об’єкти інфраструктури. Нашу “далекобійку” ворог не дістає, а ми їх — так”, — сказав представник Генштабу ЗСУ.
На сході сили оборони збили китайський безпілотник — CNN
Українські військові на сході України збили китайський безпілотник Mugin-5. Про це повідомляє CNN.
"Українські солдати вивели нас на галявину, де показали нам уламки озброєного безпілотника, який вони, за їх словами, збили з АК-47 на вихідних. Дрон Mugin-5 виготовлений у Китаї", — пише видання.
У CNN додали, що такі дрони були доступні для продажу за ціною до 15 000 доларів на китайських веб-сайтах, включаючи Alibaba і Taobao. Його модернізували для військових цілей.
Компанія виробник Mugin Limited, підтвердила CNN, що це був їхній планер і додала що інцидент з модернізації росіянами їхнього безпілотника "дуже сумний".
Офіцер британської армії та фахівець з безпілотників Кріса Лінкольн-Джонс розповів CNN, що БПЛА не мав гарної камери, та використовувався як баражуючій боєприпас, або іншими словами — "бомба".
У Чорному морі побільшало російських носіїв ракет
У Чорному морі зросла кількість російських ракетоносіїв до п'яти, два з яких — підводні. Загальний залп може складати до 32 "Калібрів". Про це повідомили в Оперативному командуванні "Південь".
"Досить нетипова кількість корабельного угруповання в 21 одиницю може бути пов'язана і з демонстрацією панування в морі, як реакція на намір США направити корабель для пошукової операції після повітряного інциденту", — йдеться у повідомленні.
Військові РФ вивозять з Херсонщини вкрадені габаритні речі вантажівками, дрібними — розраховуються в магазинах — Маляр
Російські військові продовжують масово вивозити награбоване майно з тимчасово окупованих населених пунктів Херсонської області. Габаритні речі – холодильники, пральні машини та телевізори, вивозять вантажівками на яких доставляли боєприпаси.
Про це у своєму Telegram написала заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр.
У дописі сказано, що минулого тижня в тимчасово окупованих населених пунктах Роздольне, Каланчак, Нова Збур’ївка та Гола Пристань військові РФ обшукували будинки місцевих жителів, в тому числі покинуті, під приводом проведення "антитерористичних заходів".
"Після обшуків російські військовослужбовці купували продукти та алкоголь в місцевих магазинах. А розрахуватись пропонували вкраденими дрібними предметами побутової техніки, столовим посудом, ноутбуками та смартфонами", — написала Маляр.
У США показали момент зустрічі літака РФ та американського безпілотника
Європейське командування США показало момент з російським літаком і американським безпілотником MQ-9 над Чорним морем.
Як заявили американські військові, 14 березня російські літаки скинули пальне на MQ-9, намагаючись засліпити або пошкодити його, і пролетіли перед дроном, перш ніж один із винищувачів зачепив гвинт БПЛА. Росія це заперечує.
На Житомирщині офіцеру, якого звинувачують у побитті строковика, оголосили підозру
Офіцеру, який побив строковика в одному з навчальних центрів Житомирщини, оголосили підозру за фактом перевищення службових повноважень. Про це на своїй сторінці у мережі Facebook повідомив Офіс Генерального прокурора України
У повідомленні сказано, що офіцеру інкримінують порушення вимог Статутів Збройних Сил України та порядку проходження військової служби в умовах воєнного стану. Наразі вирішується питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу.
У коментарі Суспільному речниця територіального управління ДБР у Хмельницькому Катерина Герасімук розповіла, що у разі доведення вини офіцерові може загрожувати до дванадцяти років позбавлення волі.
"Наразі молодшому лейтенанту повідомлено про підозру за частиною 5 статті 426-1 Кримінального кодексу України – перевищення службових повноважень, вчинене в умовах воєнного стану. Командира відсторонено від посади на час розслідування, вирішується питання щодо обрання йому запобіжного заходу. Йому може загрожувати до 12 років позбавлення волі", – каже Катерина Герасімук.
Посилити ППО і тримати російську авіацію подалі від кордону: Ігнат пояснив навіщо Україні винищувачі F-16
Винищувачі F-16 потрібні Україні, щоб стати вагомою складовою загальної протиповітряної оборони, а також допоможуть тримати російську авіацію далеко від українських кордонів і тим самим вбережуть міста і села від бомбардувань.
Про це в інтерв'ю "24 каналу" сказав речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
За його словами, сучасні західні літаки допомогли б ЗСУ завоювати перевагу в повітрі, ефективно і безпечно завдавати точкові удари, "душити" ППО, перебивати логістику росіян, командні пункти тощо.
"Завоювавши перевагу в повітрі на певній ділянці фронту, можна цілком розраховувати на успішну наземну операцію з деокупації. І, можливо, навіть не потрібно буде проводити важкі бої. Можливо, окупанти після цього просто побіжать, як у Херсонській та Харківській областях", — сказав речник ПС ЗСУ.
Ігнат зазначив, що Повітряним Силам необхідно зосередитись на єдиному типі багатоцільового літака, а F-16 – найпоширеніший у світі літак свого класу, з тих, що відповідають потребам України.
"Такі літаки нам потрібні в першу чергу для захисту від терористичних ракетних атак Росії по наших містах і критичній інфраструктурі. Вони стануть вагомою складовою загальної протиповітряної оборони", — сказав він.
Речник ПС зазначив, що літаки типу "МіГ" і "Су" не можуть ефективно збивати крилаті ракети й "Шахеди", а F-16 з потужним радаром та сучасними ракетами дозволить збивати ці цілі дійсно ефективно.
За його словами, на лінії бойового зіткнення росіяни почали застосовувати плануючі кориговані авіабомби масою 1500 кг і при цьому російські літаки навіть не входять в зону ураження української ППО і запускають ці бомби за десятки кілометрів від лінії фронту.
"Протистояти цим загрозам можуть далекобійні зенітні ракетні системи, які лише мають прийти в Україну, і то в невеликій кількості. А також і сучасні багатоцільові винищувачі, застосовуючи ракети класу "повітря-повітря", на кшталт AIM-120 AMRAAM", — сказав Ігнат.
Він пояснив, що одна із модифікацій цих ракет може діставати повітряні цілі на відстані до 180 км.
"Таке озброєння швидко б допомогло дистанціювати російську авіацію далеко від наших кордонів і ми б могли уберегти наші міста та села від російських бомбардувань", — зазначив речник ПС.
Крім того, за словами Ігната, ця F-16 має широкий спектр озброєння, яким можна завдавати потужних ударів по наземних цілях, та навіть морських.
"Нам потрібен саме літак, який має далекобійну зброю, який може ефективно запускати ракети HARM, запускати сучасні боєприпаси різних типів, які є на озброєнні країн НАТО. Це дуже гарні ракети, керовані авіаційні бомби та інше озброєння", — наголосив він.
Військова бригада з Сумщини "приземлила" російський безпілотник за допомогою комплексу РЕБ
Військовослужбовці 58-ї окремої мотопіхотної бригади ім. гетьмана Івана Виговського "приземлили" російський безпілотник БПЛА ZALA 421-16E2. Про це повідомили на своїй сторінці у Facebook.
У дописі йдеться, що вразити безпілотник вдалось воїнам зі взводу радіоелектронної боротьби групи інженерного забезпечення завдяки "Буковель-AD".
За інформацією військових, цей російський безпілотник призначений для ведення повітряної розвідки та спостереження, оснащений камерою та тепловізійним модулем, має розмах крила 2,8 метра.
У Києві та області частково застосовані стабілізаційні відключення
У частині Голосіївського, Святошинського, Шевченківського та Солом'янського районів відбуваються відключення згідно стабілізаційних графіків. Через пошкодження обладнання енергооб’єкти не можуть передавати енергію для всіх мешканців цих районів, повідомили в ДТЕК.
На Київщині світло вимикатимуть у частині Бучанського, Обухівського та Фастівського районів.
G7 не планує знижувати граничну ціну на російську нафту — WSJ
Країни-члени "Група семи" (G7) хочуть зберегти граничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель, що зруйнувало надії деяких європейських країн на посилення західних санкцій цього місяця. Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела.
За їхніми словами, президент США Джо Байден заявив главі Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, що Вашингтон не має бажання коригувати нафтові санкції. Прессекретар Ради національної безпеки США відмовився від коментарів газеті.
WSJ зазначає, що позиція "Групи семи" може викликати нову напругу в ЄС через схему обмеження цін. Західні офіційні особи погодилися переглянути рівень 60 доларів за барель для обмеження ціни в березні, а Польща та країни Балтії неодноразово наполягали на обмеженні нижче 60 доларів за барель. Українські чиновники підтримали зниження обмеження, сподіваючись на подальше скорочення доходів Росії від нафти.
Офіційні особи Міністерства фінансів США, які розробили план обмеження цін, заявили, що поточна система обмеження цін здебільшого працює за призначенням. Вони стверджували, що план уже досягає двох своїх цілей: збереження доступності російської нафти на світових ринках, водночас зменшуючи доходи Кремля від продажу.
"Представники казначейства заявили, що за потреби змінять ліміт, щоб краще досягти своїх цілей. Офіційні особи США уважно ставилися до того, щоб не робити кроків, які могли б поставити під загрозу постачання російської нафти — і, отже, підштовхнути світові ціни", — пише WSJ.
Газета зазначає, що у своїй заяві на початку лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен пообіцяла, що в березні буде переглянуто обмеження ціни на нафту, що породило надію серед прихильників зниження стелі ціни, що Вашингтон може погодитися на такий крок.
Наступ групи "Вагнера" на Бахмут наближається до кульмінації, ЗСУ мають можливості перехопити ініціативу на фронті — ISW
Загальний наступ групи "Вагнера" на Бахмут наближається до кульмінації і Сили оборони України мають можливості перехопити ініціативу на фронті. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.
Зазначається, що речник українського Об'єднаного пресцентру Таврійських військ оборони полковник Олексій Дмитрашківський 15 березня заявив, що за останній тиждень російські наступальні дії значно скоротилися, і зазначив, що щоденні наземні атаки росіян скоротилися з 90 до 100 атак на добу до 20-29 на день.
Дмитрашківський повідомив, що російські війська дещо втратили наступальний потенціал через значні втрати живої сили та техніки
За словами аналітиків, заяви Дмитрашківського узгоджуються із загальним спостереженням ISW щодо темпів російських операцій на всій лінії фронту в Україні.
"Російська наступальна операція в Луганській області, ймовірно, наближається до кульмінації, якщо вона ще не кульмінувала, хоча Росія перекинула на лінію Сватове-Кремінна більшість підрозділів у складі щонайменше трьох дивізій", — йдеться у звіті.
В Інституті зазначили, що протягом останнього тижня російські сили досягли лише мінімальних тактичних успіхів уздовж всієї лінії фронту в Луганській області, а українським військам, ймовірно, нещодавно вдалося провести контратаки та повернути територію в Луганській області.
Крім того, за словами аналітиків, схоже, що загальний наступ групи "Вагнера" на Бахмут наближається до кульмінації. Українські військові джерела відзначають помітне зменшення кількості атак у Бахмуті та навколо нього, особливо за останні кілька днів.
В Інституті зазначили, що засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин нещодавно поскаржився, що через нестачу боєприпасів і важкі бої довелося розширити оточення міста
"Останні досягнення "Вагнера" на північ від Бахмута свідчать про те, що жива сила, артилерія, і втрати техніки в боях за Бахмут, ймовірно, обмежать здатність "Вагнера" завершити близьке оточення Бахмута або отримати значні території в боях за райони міста", — зазначили в Інституті.
За словами аналітиків, захоплення маленьких сіл на північ від Бахмута та на схід від траси E40 навряд чи збільшать здатність "Вагнера" захопити сам Бахмут чи отримати інші значні з оперативної точки зору досягнення.
В ISW припускають, що наступ російських військ на Бахмут все більше наближається до кульмінації.
"Росіяни не ведуть активних або успішних наступальних операцій на інших ділянках фронту, і оскільки темпи сповільнюються, то українські сили мають більше можливостей відновити ініціативу", — йдеться у звіті.
За минулу добу військові РФ обстріляли 17 населених пунктів на Запоріжжі
Протягом минулої доби, 15 березня, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру у районі 17 населених пунктів Запорізької області.
Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів: Чарівне, Затишшя, Ольгівське, Гуляйполе, Оріхів, Преображенка, Червоне, Новоданилівка, Кам'янське, Залізничне, Мала Токмачка, Малинівка, Новоандріївка, Темирівка, Степове, Кушугум, Малокатеринівка.
Надійшло 10 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.
Військові РФ обстріляли з артилерії та гранатомету громаду на Сумщині
Зранку 16 березня російські військові обстріляли територію Білопільської громади на Сумщині з артилерії та гранатомету АГС, повідомили у військовій адміністрації.
За даними Сумської ОВА, всього зафіксовано 23 удари з артилерії та 110 пострілів з АГС. Попередньо, руйнувань та поранених людей внаслідок обстрілу немає. За словами голови Білопільської громади Юрія Зарка, обстріли продовжуються, тому інформація про наслідки наразі уточнюється.
Повітряна тривога оголошена по всій Україні
Попасна знищена: росіяни виключили місто зі списку населених пунктів
Росіяни окупанти "офіційно" виключили місто Попасна Луганської зі списку населених пунктів. Місто було зруйновано навесні 2022 внаслідок постійних обстрілів армії РФ та вуличних боїв.
Про це повідомляє Луганська обласна військово-цивільна адміністрація.
"У так званій ЛНР уведені в дію"закони" "Про адміністративно-територіальний устрій". Ухвалені 11 міських та 17 муніципальних округів (районів). В жодному з переліків немає Попасної", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що раніше окупанти неодноразова заявляли про недоцільність відновлення Попасної, але тільки зараз це закріплено документально. Навколишні населені пункти колишнього району підпорядкували найближчим містам.
На Донеччині від обстрілів загинула одна людина, ще 11 жителів отримали поранення
Протягом 15 березня на Донеччині від обстрілів російської армії загинула одна людина у Бахмуті, ще 11 людей в області отримали поранення.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
За даними Кириленко, поранені жителі у Костянтинівці та Бахмуті.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1412 людей, поранення отримали 3210 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
За добу армія РФ втратила 1040 військових, літак, 13 дронів та понад 20 танків і бронемашин — Генштаб
Станом на ранок 16 березня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 162 560 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 1040 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 3504 (+12) од,
- бойових броньованих машин ‒ 6810 (+11) од,
- артилерійських систем – 2539 (+11) од,
- РСЗВ – 503 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 265 (+3) од,
- літаків – 305 (+1) од,
- гелікоптерів – 289 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2145 (+13),
- крилаті ракети ‒ 907 (+0),
- кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 5394 (+17) од,
- спеціальна техніка ‒ 257 (+0).
Дані уточнюються.
G7 не планує знижувати цінову стелю на російську нафту — WSJ
Країни-члени "Групи семи" мають намір зберегти верхню межу ціни на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Про це повідомляє The Wall Street Journal.
За даними газети, президент США Джо Байден заявив главі Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, що Вашингтон не має бажання коригувати нафтові санкції.
Водночас прессекретар Ради національної безпеки США відмовився від коментарів газеті.
WSJ зазначає, що позиція "Групи семи" може викликати нову напругу в ЄС щодо схеми обмеження цін.
У середу, 15 березня, агентство Bloomberg повідомило, що Польща, Литва та Естонія закликали союзників знизити верхню межу цін на російську нафту у березні 2023 року з 60 до 51,45 долара за барель. За даними журналістів, 27 країн-членів Євросоюзу мали обговорити це питання найближчім засіданні.
Армія РФ 88 разів обстріляла Херсонщину, обласний центр — п'ять разів. Три людини поранені
Впродовж 15 березня військові РФ задали 88 ударів з важкої артилерії та РСЗВ "Град". Використали 413 снарядів.
Про це повідомив в Telegram керівник ОВА Олександр Прокудін.
По обласному центру російські війська вдарили п'ять разів. 16 снарядів РФ влучили у житлові квартали, приватні й багатоквартирні будинки. Три людини поранені, йдеться у повідомленні.
Війська РФ ведуть наступи на п'ятьох напрямках, ще на двох — обороняються — Генштаб
Російські війська продовжують вести наступи, не зважаючи на втрати. Основні зусилля зосереджують на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. Протягом минулої доби росіяни здійснили понад 75 атак на цих напрямках. Сили оборони завдали понад 20 ударів по позиціях військ РФ, збили літак Су-25 і 13 безпілотників.
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
Ситуація на фронті
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін, формування наступальних угруповань не виявлено. На полігонах Білорусі триває підготовка підрозділів російських військ. Росія зберігає військову присутність у прикордонних районах.
Протягом доби росіяни обстріляли райони населених пунктів Хрінівка, Тимоновичі, Берилівка Чернігівської області; Єліне, Старікове, Атинське, Волфине, Степне, Кіндратівка, Покровка та Грабовське Сумської області та Леміщине, Стрілеча, Красне, Стариця, Вовчанськ, Бочкове, Бударки, Амбарне та Колодязне Харківської області.
На Куп’янському та Лиманському напрямках війська РФ вели безуспішні наступи у районах Гряниківки, Білогорівки та Спірного. З артилерії обстріляли райони населених пунктів Дворічна, Гряниківка, Куп’янськ, Крохмальне Харківської області; Новоселівське, Невське, Діброва і Білогорівка Луганської області, а також Колодязі, Сіверськ, Спірне та Федорівка на Донеччині.
На Бахмутському напрямку росіяни не полишають спроб штурмувати місто Бахмут. Сили оборони відбили численні атаки противника в районах населених пунктів Оріхово-Василівка та Богданівка. Російських обстрілів зазнали населені пункти поблизу лінії зіткнення, серед них — Привілля, Оріхово-Василівка, Григорівка, Богданівка, Бахмут, Часів Яр, Предтечине, Олександро-Шульгине, Курдюмівка, Озарянівка, Дачне та Шуми Донецької області.
На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках російські війська здійснили безуспішні наступи в районах населених пунктів Степове, Кам’янка, Авдіївка, Сєверне, Нетайлове, Первомайське, Невельське, Мар’їнка та Вугледар. На цій ділянці фронту, протягом минулої доби, найбільше атак зафіксовано в районі Мар’їнки – 12, усі вони відбиті Силами оборони. Російських обстрілів зазнали райони, зокрема, Новокалинового, Кам’янки, Ласточкиного, Авдіївки, Тоненького, Георгіївки, Невельського, Побєди, Вугледара, Времівки та Великої Новосілки Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках армія РФ веде обороняється. Обстрілів зазнали райони населених пунктів, неподалік лінії зіткнення, зокрема, Ольгівське, Малинівка, Гуляйполе, Чарівне, Єгорівка, Мала Токмачка, Новоданилівка, Новоандріївка і Кам’янське Запорізької області; Марганець — Дніпропетровської; Червоний Маяк, Токарівка, Антонівка, Дніпровське Херсонської області та місто Херсон.
Протягом минулої доби Авіація Сил оборони завдала 16 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки росіян. Українські воїни збили ворожий літак Су-25 та 13 безпілотних літальних апаратів різного типу.
Підрозділи ракетних військ і артилерії, своєю чергою, уразили пункт управління, 3 райони зосередження особового складу та техніки військ РФ, а також 2 радіолокаційні станції, станцію радіоелектронної боротьби та зенітно-ракетний комплекс на вогневій позиції.
З початку війни Росія завдала майже п'ять тисяч ракетних ударів по Україні
Від початку повномасштабного вторгнення Росія завдала по території України майже 5 тис. ракетних і 3,5 тис. авіаційних ударів. Про це заявив перший секретар Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні Данило Кубай під час засідання Форуму з безпекового співробітництва, передає Укрінформ.
"Загалом з початку війни РФ здійснила майже 5 тис. ракетних ударів, майже 3500 авіаударів та майже 1100 ударів безпілотниками", — заявив він.
За словами дипломата, внаслідок цих дій РФ кількість жертв серед цивільного населення зростає з кожним днем.
Кубай наголосив що за нещодавно оновленими оцінками Управління Верховного комісара ООН з прав людини, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинув 8 231 цивільний, 13 734 зазнали поранень.
Він також зазначив, що попри кількісну перевагу російські війська не можуть досягти поставлених цілей і продовжують зазнавати значних втрат.
"Лише за минулий тиждень в районі Бахмута ворог втратив 1100 вбитими та щонайменше 1500 пораненими", — додав дипломат.
Війська РФ завдали понад 30 ракетних та авіаударів по Україні
Про це йдеться у зведенні Генштабу ЗСУ.
"РФ продовжує застосовувати тактику терору щодо мирного населення України, не припиняє завдавати ударів та здійснювати обстріли населених пунктів", — йдеться у повідомленні.
За минулу добу росіяни завдали 3 ракетні удари, зокрема, і по об’єкту цивільної інфраструктури Харкова. Також завдали 29 авіаційних ударів та здійснили 79 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
Високою залишається вірогідність подальших ударів по всій території України.
Генерал Міллі: тактичні просування армії РФ поблизу Бахмута мають дорогу ціну
Армія Росії має невеликі тактичні успіхи у боях навколо Бахмуту Донецької області, але вони дорого даються військам окупантів.
Про це на пресконференції за підсумками зустрічі у форматі "Рамштайн" заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.
"Зараз навколо Бахмута точаться інтенсивні бої, і росіяни роблять невеликі тактичні просування, але дорогою ціною", - сказав Міллі.
За його словами, недостатньо навчені, погано керовані та погано оснащені російські сили проводять безглузді атаки "в лоб" та жертвують сотнями людей на день. Генерал США також додав, що в інших місцях лінія фронту залишається відносно статичною, із значним обміном артилерією, але жодна зі сторін не має значних переваг у маневрі.
Іспанія планує передати Україні ще 4 танки Leopard
Іспанія обіцяє передати Україні ще чотири танки Leopard 2, таким чином збільшивши кількість відповідних машин, призначених для українських Сил оборони, до десяти.
Про це повідомляє видання El Espagnol із посиланням на міністерку оборони Іспанії Маргариту Роблес. Зазначається, що відповідну обіцянку про збільшення кількості танків Роблес дала під час десятого засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн".