Росія утримує 180 політв'язнів заарештованих у Криму чи дотичних до Криму — Ташева

Росія утримує 180 політв'язнів заарештованих у Криму чи дотичних до Криму — Ташева

Постійний представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева
. Постійний представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева. Фото: УНІАН

180 людей — такою є загальна цифра політичних в’язнів яких утримують на території Криму чи на території РФ. Вони були заарештовані на Кримському півострові або дотичні до нього. 116 з них — це кримські татари. Історія з кримськими політв'язнями триває з 2014 року, а Україна робить усе можливе для їх звільнення. Про це розповіла в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Культура постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.

Нещодавно політв'язнів було 182, каже Ташева. "Двоє з них – Костянтин Ширінг та Джеміль Гафаров – загинули в місцях утримання. Вони загинули в неволі, це в'язні Кремля", — додає вона.

"Фактично їх довели до смерті. Це не людське поводження, не надання медичної допомоги. Згідно з Женевською конвенцією це фактично тортури над людьми".

За словами Таміли Ташевої, наразі відомо про 50 політичних в'язнів у яких поганий стан здоров'я.

Крім того, за інформацією представництва президента України в АР Крим — викрадених людей з окупованої території Херсонської області перевозять на територію Криму в Сімферопольське СІЗО. "З цих 180 незаконно ув'язнених — 33 людини з Херсонщини. До них застосовують тортури. Це щоденна практика", – каже Ташева.

Розрив дипломатичних стосунків між РФ та Україною

Адміністративна межа між Україною та окупованим Кримським півостровом працювала 8 років, до повномасштабного вторгнення РФ на територію України. "Активісти та адвокати могли потрапити з материкової частини до Криму. Потрапити було дуже складно, там було багато силових структур, ФСБ, але їм це вдавалося", — зазначила Ташева. Після 24 лютого 2022 року, коли фактично були зруйновані КПП та країни розірвали дипломатичні стосунки також припинили роботу консульські служби.

"Вони виконували велику роботу – відвідували наших політичних в'язнів, особливо в тих місцях, які віддалені від Криму, куди не доїжджали адвокати. Поки що це неможливо відновити", — каже вона.

Також, представниця президента в АР Крим каже, що Україна після 24 лютого здійснювала ряд кроків для того, щоб визначити третю країну, яка могла б виконувати консульські служби, але Росія не дала "добро" на це.

"Зараз єдина можливість отримувати інформацію – від кримських адвокатів, від родин політв'язнів. Намагаємось з ними комунікувати", — додає Ташева.

Обмін "всіх на всіх"

Росія відкидає варіант обміну "всіх на всіх", на якому наполягає Україна.

"Є доручення від Президента України щодо звільнення політв'язнів. РФ не погоджується на це".

Окупаційна влада вважає екстремізмом, зокрема, вивішування у Криму кримськотатарського прапора, державного українського прапора та виконання українських пісень.

"Абсурд та "орвеловщина", яку ми бачимо зараз на окупованій території в Криму є безпрецедентними," – резюмувала вона.

Читайте також

На початок