Без лазерів, дронів та фотоапаратів — лише інформація від людей: як робили 3D-модель маріупольського драмтеатру

Без лазерів, дронів та фотоапаратів — лише інформація від людей: як робили 3D-модель маріупольського драмтеатру

Без лазерів, дронів та фотоапаратів — лише інформація від людей: як робили 3D-модель маріупольського драмтеатру
Скріншот з 3D-туру Маріупольським драмтеатром компанії "Skeiron"

Львівська студія Skeiron, яка займається оцифровуванням культурної спадщини, створила З-D модель Маріупольського драматичного театру в рамках проєкту #SaveUkrainianHeritage. Робота над створенням ЗD-моделі тривала понад три місця. Аби зібрати необхідну інформацію, запускали краудфандингову кампанію. Будівля театру нині повністю зруйнована, під її руїнами 16 березня 2022 року загинули щонайменше 600 людей. У роковини бомбардування російською армією драмтеатру у Маріуполі Суспільне розповідає про проєкт, який має на меті зберігти дані про архітектурну пам'ятку міста, захопленого армією РФ.

Львівська Студія Skeiron займається оцифруванням об'єктів культурної спадщини з 2016 року. Протягом 2022 року вони зробили цифрові моделі понад 40 об'єктів архітектурної спадщини в України.

Сканування архітектурних пам'яток команда студії робить за допомогою геодезичних приладів, а також лазерних сканерів, дронів та фотоапаратів. У разі пошкодження або знищення бойовими діями завдяки 3D-моделям пам’ятку можна буде відтворити. Також цю інформацію можна використовувати і для реставрації.

Один із засновників проєкту #SaveUkrainianHeritage Андрій Гривняк розказав Суспільному Донбас, що робота на 3D-моделлю маріупольського драмтеатру тривала понад три місяці. Найскладнішим виявилось знайти відео та фото.

"Ми працювали з тими матеріалами, які знаходили в інтернеті. Також запускали краудфандингову кампанію для збору фото та відео матеріалів з різного часу, щоб по тих даних створити те, що ми зараз зробили. Саме через збір матеріалів ми над проєктом працювали довше, ніж зазвичай, бо процес пошуку тривав довгий час", — розказав Андрій.

Маріуполь драмтеатр
ЗD-модель драмтеатру у Маріуполі. Скриншот з сайту skeiron.com.ua

За його словами, перші матеріали для 3D-проєкту Маріупольського драмтеатру, вони отримали від маріупольця Олексія Генералова.

"Це місцевий житель, він колись за допомогою дрона знімав Маріуполь. Основні матеріали, які ми використали для відновлення театру, були від нього, а решту вже нам надсилали інші люди", — пояснив співзасновник проєкту.

Для відтворення внутрішнього вигляду будівлі спеціалісти використали матеріали ще однієї жительки Маріуполя — Ольги Демідко, авторки сферичного відеотуру по театру.

"Я в Ольги питав дозвіл на використання їх відео, бо як раз по них ми відтворювали внутрішні інтер'єри. І чесно я був вражений, що попередньо робилась подібна робота, завдяки якій ми зараз маємо хоч якісь матеріали для відтворення. Їх насправді дуже мало. Бо у Google Street View не було Маріуполя, це 360-панорама — і по вулицях можна пройтись, виявилось, що у Маріуполі вулиці навіть не були відзняті. Ми побачили це, досліджуючи цей проєкт", — розказав Андрій.

Також перед публікацією 3D-моделі театру, за словами Андрія, Ольга залишила коротенький відгук: "Корисною справою займаєтесь".

Копія, але не точна

Але 3D-модель драмтеатру не є точною копією. "Ми займаємось точним скануванням пам'яток. З Маріуполем це все є не точним, бо ми не застосовували наші прилади — лазерні сканери", — зазначив Андрій.

Команда планує й дали створювати цифрові копії об'єктів для тимчасово окупованого міста: стару водонапірну вежу у Маріуполі та ще кількох будівель навколо драмтеатру.

Маріуполь цифрова модель
3D-модель району Маріуполя навколо драмтеатру. Скриншот із сайту skeiron.com.ua

"Є два варіанти відтворення. Перший — це коли ми формуємо 3D модель. А другий, коли ми формуємо 3D тур по панорамах, які ми отримуємо від різних людей. Якщо говорити про таку модель як хмара точок, яку можна покрутити, то у нас є інформація по вежі Маріупольській, яку ми могли б найближчим часом зробити і ще кілька будівель біля парку навколо драматичного театру. Також ми дуже будем раді, якщо маріупольці поділяться візуальними матеріалами міста, які мають. Всі відео, всі фото нам підходять", — поділився планами Андрій.

Будівля Маріупольського драматичного театру має статус "Пам'ятка архітектури місцевого значення". При її відбудові, сподівається Андрій Гривняк, їхня робота допоможе.

Крім оцифрування архітектури Маріуполя, команда проєкту також планує робити копію будівель Святогірської лаври.

"Якщо говорити саме про Донеччину та Луганщину, то у наших планах є один об'єкт, але початок роботи залежить від безпекової складової. До нас звернувся Святогірський історико-архітектурний заповідник", — розказав Андрій.

Що відомо про бомбардування драмтеатру у Маріуполі

Україна й міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних скоєних у Маріуполі воєнних злочинах. Обстріл пологового будинку й удар по Маріупольскому драматичному театру, де ховалися люди, — одні з них. Міноборони Росії називає ці звинувачення "фейками".

Бомбардування драмтеатру 16 березня 2022 року в Україні розслідують за статтею порушення законів та звичаїв війни (ч. 2, ст. 438 ККУ). Як повідомили Суспільному у прокуратурі Донецької області, за попередніми даними, які вдалось встановити за цей рік, загинули від авіадару 600 людей, поранень та ушкоджень зазнали приблизно 400.

"У зв’язку з відсутністю доступу до тимчасово окупованої території, остаточна кількість потерпілих не відома. Лише частину з них на цей час вдалось встановити та допитати", — повідомили у прокуратурі.

Організація Amnesty International визначила, що 16 березня Росія умисно обстріляла Маріупольський драматичний театр, попри те, що їм було відомо, що там ховаються сотні мирних жителів. Правозахисна організація зібрала свідчення 53 людей, які були свідками бомбардування драмтеатру, 28 з яких — перебували всередині або поруч із театром під час вибухів. Amnesty International також проаналізувала супутникові зображення та радіолокаційні дані безпосередньо перед бомбардуванням і незабаром після нього, завірені фото- та відеоматеріали, надані постраждалими та свідками, а також два комплекти архітектурних планів театру.

В травні видання Associated Press опублікувало розслідування про авіаудар російської армії по маріупольському драмтеатру 16 березня. Журналісти припустили, що кількість загиблих є вдвічі більшою за ту, що надала українська влада: йдеться не про 300 людей, а щонайменше про 600 загиблих.

Маріуполь російська армія захопила у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв та оборони. У місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів.

У середині травня російські військові завершили розбирати завали драмтеатру у Маріуполі та відкрили територію.

У липні російські окупанти заявляли, що в Маріуполі мають відкрити драмтеатр 10 вересня, але цього не сталось.

Читайте також про Маріупольський драматичний театр

"Це було серце міста". Спогади про Маріупольський драмтеатр

"Звук літака. Лунає свист. Чоловік поряд закриває мене собою" — історії свідків бомбардування маріупольського Драмтеатру

Біля знищеного авіацією РФ театру у Маріуполі були написи "діти" — супутникові знімки Maxar

Окупанти РФ зносять Маріупольський театр, на який у березні скинули бомбу: що відомо

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Вибір редакції

На початок