Два роки з дня нападу на активістку Катю Гандзюк: хроніка розслідування

Два роки з дня нападу на активістку Катю Гандзюк: хроніка розслідування

Два роки з дня нападу на активістку Катю Гандзюк: хроніка розслідування
.

31 липня 2018 року радницю міського голови Херсона та громадську активістку Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою біля під'їзду її будинку. Вона отримала численні опіки, перенесла кілька операцій і за 3 місяці померла в лікарні.

Подія сколихнула всю країну. Завдяки правозахисникам та активістам, які слідкували за перебігом розслідування, справу не вдалося замовчати. Виконавці – "група Торбіна" – уже відбувають терміни за ґратами, але тривалий час слідство не могло притягти замовників нападу до відповідальності.

Згадуємо ключові події однієї з найрезонансніших справ незалежної України.

Квітень 2018 року – ”Хто ви, містер Мангер?”

Журналіст Сергій Нікітенко у Верховному суді починає доводити, що факти, викладені у його фільмі "Хто ви, містер Мангер?" не підлягають сумніву. У розслідуванні йдеться про те, як нікому не відомий власник казино, пивних наметів та інших напівкримінальних бізнесів став політиком обласного рівня, і про людей, які стоять за цим успіхом.

27-30 травня 2018 року – Підпал лісу

В Олешківському районі Херсонщини підпалюють ліс задля безперешкодного списання та розпилу. Вогнем охоплено понад 100 га. За три дні пожежа охопить понад 600 га лісу та вийде з-під контролю паліїв.

6 липня 2018 року – Катя

Радниця міського голови Херсона та активістка Катерина Гандзюк на своїй Facebook-сторінці звинувачує Владислава Мангера та Андрія Гордєєва у причетності до підпалу лісу.

31 липня 2018 року – Напад

Вранці молодик у чорному одязі виливає на Катерину літр концентрованої сірчаної кислоти. Вона щойно вийшла з під’їзду і прямувала на роботу, але потрапила до реанімації у важкому стані з 40% опіків на тілі.

Поліція спочатку кваліфікує справу як "хуліганство", але незабаром, після обурення громадськості, напад перекваліфіковано на "умисні тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування".

3 серпня 2018 року – Новіков

Генпрокурор Луценко прийняв рішення передати розслідування до СБУ. Арсен Аваков повідомив про затримання першого підозрюваного – Миколи Новікова.

12 серпня 2018 року – Невинуватість підозрюваного

Журналісти Мар’яна П'єцух та Денис Казанський встановлюють, що у момент нападу арештований Новіков був в іншому місті. Про це заявили двоє свідків, мешканці Львова, які перебували з ним на відпочинку, що доводить неможливість його участі у нападі.

16 серпня 2018 року – Графіті

По всій Україні з’являються тисячі графіті з питанням “Хто замовив Катю Гандзюк?”.

17-18 серпня 2018 року – Затримання

Затримано п’ять підозрюваних: Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова, Микиту Грабчука та Сергія Торбіна, якого слідство вважає координатором нападу. Один із затриманих вказує на депутата від БПП Максима Паламарчука та його помічника, раніше судимого Ігоря Павловського, який є посередником між виконавцями нападу та замовником.

26 вересня 2018 року – "Гандзюк – це не просто моє призвище"

Виходить відеозвернення Гандзюк до громадськості та влади. У відео вона нагадала, що за останній рік в Україні сталося 40 нападів на громадських активістів. Утім, замовників жодного з них не було названо.

4 листопада 2018 року – Смерть

Катерина Гандзюк померла на 34-му році життя. Наступного дня активісти повідомили офіційну причину: "поліорганна недостатність; хімічні опіки із залученням 30-39% тіла; напад з використанням хімічної речовини з метою вбивства чи нанесення ушкоджень".

12 листопада 2018 року – Арест Павловського

Його взяли під варту через 8 днів після повідомлення ініціативи "Хто замовив Катю Гандзюк" про його причетність до нападу. Пізніше Павловського, нібито через погане самопочуття, відпустили під домашній арешт, а згодом взагалі залишили без запобіжного заходу.

4 грудня 2018 року – Левін

Луценко повідомляє про підозру Олексію Левіну (Москаленку). Слідство встановило, що Левін отримав замовлення від Мангера на організацію нападу на Катерину Гандзюк, яка нібито заважала йому впроваджувати схеми з незаконної вирубки лісу, а також підривала авторитет в області.

Олексій Левін (справжнє прізвище Москаленко) – херсонський кримінальний авторитет. У 2012 році засуджений до 12 років ув’язнення. Після амністії у 2016 році змінив прізвище на Левін і став помічником депутата Херсонської облради. Займався вирішенням "делікатних питань". Виїхав з України після затримання перших підозрюваних у справі Гандзюк.

15 лютого 2019 року – Арешт Мангера

Шевченківський райсуд Києва заарештував Мангера до 3 березня з правом внесення застави, хоча інкримінований злочин належить до категорії особливо тяжких і передбачає покарання у вигляді довічного ув’язнення. У той же день заставу внесли, а в листопаді того ж року знизили до 1,2 млн грн.

3 червня 2019 року

Обвинувачений у вбивстві Катерини Гандзюк Сергій Торбін погодився на угоду зі слідством і визнав свою провину.

6 червня 2019 року – За гратами

Сергія Торбіна засудили до 6,5 років позбавлення волі, Микиту Грабчука – до 6 років, Володимира Васяновича та В'ячеслава Вишневського – до 4 років, Віктор Горбунов отримав 3 роки за ґратами.

19 червня 2019 року – Обшуки

СБУ вперше проводить обшуки по справі Гандзюк у колишніх партійців БПП Гордєєва та Рищука, а також на базі відпочинку, яку адвокат Мангера подарував кримінальному авторитету Левіну. Друзі Катерини наполягають, що Гордєєв і Рищук, разом з Мангером, є замовниками вбивства активістки, однак офіційні звинувачення натепер висунуті лише Мангеру.

20 січня 2020 року – Спецоперація

У Херсоні правоохоронці проводять спецоперацію із затримання членів організованого злочинного угруповання. Її керівнику – колишньому помічнику народного депутата України попередніх скликань Ігорю Павловському – повідомлено про підозру.

24 січня 2020 року – Арешт Левіна

Правоохоронці Болгарії разом з представниками Генпрокуратури та Служби безпеки України затримали Левіна. Ідентифікувати його вдалося за відбитками пальців адже підозрюваний змінив зовнішність.

2 червня 2020 року – Інтернет у Сізо

Судове засідання у справі обвинувачення Ігоря Павловського не відбулося через неможливість проведення відеозв’язку з обвинувачуваним та його захисником. СІЗО СБУ в Одесі, де перебуває під вартою Павловський, повідомило, що в них вимкнули інтернет. Суддя відклав засідання до 17 червня.

16 червня 2020 року – Участь у процесі

Суд дійшов висновку, що Мангер, якого госпіталізували в кардіологічний диспансер у Херсоні, може бути транспортований до Києва у присутності лікаря. Суддя вважає, що шляхом госпіталізації обвинувачений ухиляється від участі в процесі. Ввечері того ж дня після судового засідання Мангера доправили до СІЗО СБУ.

17 червня 2020 року – Катування

Зранку 17 червня адвокати Мангера заявили про катування їхнього підзахисного, а також про те, що вони подали матеріали до Європейського суду з прав людини. Судове засідання щодо зміни запобіжного заходу Владиславу Мангеру тривало до ночі, й близько 2:00 18 червня суд ухвалив відправити його під варту без права застави до 28 липня.

26 червня 2020 року

Печерський районний суд міста Києва продовжив арешт Олексія Левіна, підозрюваного в організації вбивства Катерини Гандзюк. Його триматимуть під вартою до 24 серпня.

9 липня 2020 року

Київський апеляційний суд відклав до 13 липня розгляд апеляційної скарги адвокатів Мангера щодо застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. За інформацією спільноти "Хто замовив Катю Гандзюк", судді відклали засідання через те, що на нього не з’явився Мангер. Його адвокат заявив, що фігурант справи не був присутній, "бо його не доправили з конвоєм".

10 липня 2020 року – Психотропні препарати

Адвокат Владислава Мангера заявив, що клопотатиме про проведення судово-наркологічної експертизи, оскільки вважає, що його підзахисному в СІЗО СБУ дають психотропні препарати. За тиждень СБУ спростувала Суспільному заяви адвокатів підозрюваного про те, що його стан здоров'я погіршився через вживання психотропних препаратів.

13 липня 2020 року

Київський апеляційний суд не задовольнив позовну заяву адвокатів Владислава Мангера щодо застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

15 липня 2020 року – Мангер залишається під вартою

Печерський районний суд продовжив тримання під вартою Владислава Мангера до 11 вересня. Згідно з ухвалою судді, у зв’язку зі зволіканням підозрюваними та їхніми захисниками при ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, судом задоволено клопотання прокурора та встановлено граничний строк ознайомлення до 24 липня. Після цього прокурором ОГПУ до суду буде скеровано обвинувальний акт.

28 липня року – Справу скеровано до суду

У заяві пресслужби Офісу генпрокурора повідомили, що досудове розслідування встановило причетність Владислава Мангера й Олексія Левіна до організації нападу на Катерину Гандзюк.

Читайте також: "Катя створювала їм такий світ навколо, що вони реально боялися". Інтерв'ю з чоловіком Каті Гандзюк"

На початок