Зранку 14 березня два російські літаки Су-27 здійснили небезпечне перехоплення безпілотного літака розвідки, спостереження і рекогносцировки MQ-9 ВПС США, який діяв у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Про це інформує командування Військово-повітряних сил США в Європі. За даними командування, внаслідок інциденту американські сили були змушені збити MQ-9 у міжнародних водах.
“Приблизно о 7:03 ранку за центральноєвропейським часом один з російських літаків Су-27 влучив у пропелер MQ-9, внаслідок чого американські сили були змушені збити MQ-9 у міжнародних водах. Кілька разів перед зіткненням Су-27 скидали паливо на MQ-9 і пролітали перед ним у нерозважливий, екологічно небезпечний і непрофесійний спосіб”, — йдеться у повідомленні.
Цей інцидент демонструє не лише брак компетентності, але й небезпечність та непрофесіоналізм, зазначили у командуванні.
"Наш літак MQ-9 виконував рутинні операції в міжнародному повітряному просторі, коли його перехопив і збив російський літак, що призвело до катастрофи і повної втрати MQ-9", - заявив командувач ВПС США в Європі і Африці, генерал ВПС США Джеймс Б. Хеккер.
За його словами, фактично, цей небезпечний і непрофесійний вчинок росіян ледь не призвів до катастрофи обох літаків.
"Літаки США і членів Альянсу продовжуватимуть діяти в міжнародному повітряному просторі, і ми закликаємо росіян поводитись професійно і безпечно", — додав Хеккер.
Як заявили у командуванні, цей інцидент є черговим прикладом небезпечних дій російських пілотів під час взаємодії з літаками США і членів Альянсу над міжнародним повітряним простором, в тому числі над Чорним морем. Ці агресивні дії російських екіпажів є небезпечними і можуть призвести до прорахунків і ненавмисної ескалації, йдеться у заяві Європейського командування ВПС США.
Як заявив на брифінгу речник Пентагону генерал Патрік Райдер, внаслідок інциденту є певні пошкодження й російського літака.
"Як ми знаємо, російськи літак приземлився, не буду вдаватися в подробиці, де саме це сталося", — сказав Райдер.
За його словами, Пентагон працює над тим, щоб розсекретити візувальну інформацію про зіткнення.
Президент США Джо Байден був поінформований про інцидент радником з національної безпеки Джейком Салліваном у вівторок вранці, повідомив координатор з питань комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі. Про це пише CNN.
Кірбі сказав, що перехоплення російськими літаками американських літаків над Чорним морем — "не рідкість", і зазначив, що протягом останніх тижнів були й інші перехоплення. Але додав, що епізод у вівторок був унікальним, оскільки дії Росії були "небезпечними, непрофесійними і нерозважливими".
"Державний департамент буде говорити безпосередньо зі своїми російськими колегами і висловить нашу стурбованість з приводу цього небезпечного і непрофесійного перехоплення", — цитує Кірбі агенція Reuters.
Посла Росії в США Анатолія Антонова викликали до Державного департаменту через інцидент в Чорному морі, який призвів до падіння безпілотника MQ-9 Reaper.
Яка версія щодо падіння дрона США у Міноборони РФ
У Міноборони РФ заявили, що американський безпілотник летів над акваторією Чорного моря в районі Кримського півострова у напрямку Державного кордону Російської Федерації.
“Політ безпілотного літального апарату здійснювався з вимкненими транспондерами з порушенням меж району тимчасового режиму використання повітряного простору, встановленого з метою проведення спеціальної військової операції, доведеного до всіх користувачів міжнародного повітряного простору і опублікованого відповідно до міжнародних норм”, — йдеться у заяві Міноборони Росії.
Там повідомили, що у повітря підняли винищувач. Унаслідок різкого маневрування безпілотний літальний апарат MQ-9 начебто перейшов у некерований політ із втратою висоти і зіткнувся з водною поверхнею.
“Російські винищувачі бортового озброєння не застосовували, з безпілотним літальним апаратом у контакт не вступали і благополучно повернулися на аеродром базування”, — йдеться у заяві.

Військово-повітряні сили США в Європі — Повітряні сили в Африці регулярно здійснюють польоти над суверенною територією Європи і міжнародним повітряним простором у координації з чинним законодавством приймаючої країни і міжнародними законами. З метою зміцнення колективної європейської оборони і безпеки ці місії підтримують національні цілі членів Альянсу, партнерів і США.
Читайте також
День добровольця, обстріл Краматорська, суд у Гаазі відкриє справу щодо злочинів РФ. 384 день війни. Онлайн