Суд зобов'язав ексголову "Нафтогазу" Коболєва носити електронний браслет і не змінив розмір застави

Суд зобов'язав ексголову "Нафтогазу" Коболєва носити електронний браслет і не змінив розмір застави

Ексголова Нафтогазу Андрій Коболєв
. Засідання ВАКС у справі Андрія Коболєва, 14 березня 2023 року. Фото: Каріна Бугайченко, Суспільне

Вищий Антикорупційний суд у вівторок, 14 березня, розглянув клопотання щодо зміни запобіжного заходу ексголові "Нафтогазу" Андрію Коболєву. Суд наклав на Коболєва додатковий обов’язок носити електронний браслет, заставу залишив на рівні 229 млн грн. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

За інформацією сторони захисту, 107 млн грн застави вже внесено завдяки коштам, зібраним українським бізнесменом Ігорем Мазепою і "Демсокирою".

Наразі Коболєв може пересуватися Києвом та областю.

Прокурори просили суддів змінити запобіжний захід на тримання під вартою із альтернативним правом внесення застави 365 млн грн. Адвокати були проти.

Що кажуть Коболєв і сторона захисту про рішення суддів

У коментарі Суспільному Коболєв сказав, що немає потреби в обмеженні його браслетами чи арештом.

“Я приїхав, знаючи про розслідування, очікуючи на підозру, розуміючи всі наслідки. Подібні жорсткі рішення не тільки неприємні для мене, але й насправді підривають довіру до всієї антикорупційної вертикалі”, — сказав ексголова “Нафтогазу”.

За його словами, з точки зору європейського права і європейського правосуддя, надмірні застави (а Коболєв сказав, що вважає свою заставу надмірною) є неприйнятними і є ознаками несправедливості.

Він додав, що це дає можливість багатьом людям через роки іти в Європейський суд і оскаржувати такі рішення. Коли вони оскаржуються у Європейському суді це потім веде до підриву авторитету України як правової країни, пояснив Коболєв. Крім того, за його словами, такий приклад надмірної застави може ускладнити екстрадицію для України з європейських країн.

Крім того, за словами Коболєва, сторона обвинувачення надала клопотання про арешт його рахунків в Україні.

“Прокурори казали, що не блокували рахунки. Але ми сьогодні з'ясували, що клопотання про арешт всіх моїх рахунків в Україні було надано, тобто вони апелюють до того, що рахунки не арештовані, а з іншого боку вони вже надали клопотання про арешт їхній”, — сказав ексголова “Нафтогазу”.

Раніше у САП наголошували, що в цій справі суд не арештовував рахунки та не блокував активи підозрюваного.

"Раніше Апеляційна палата ВАКС повідомляла, що у випадку невнесення повної суми застави на Андрія Коболєва може бути покладено більш тяжкий запобіжний захід. Андрій Коболєв не вніс повну суму, але, як бачимо, більш тяжкий запобіжний захід не обрано. Отже — часткової суми застави у 107 млн. виявилось достатньо. Втім, прокуратура може спробувати знову оскаржити це рішення до апеляції", — йдеться у повідомленні сторони захисту у Фейсбук.

Що розповів Суспільному представник САП

Заступник керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Андрій Синюк сказав Суспільному, що сторона обвинувачення вжила всіх заходів і намагалася довести свою позицію суду. Подальші дії плануватумуться після отримання повного тексту рішення суду, пояснив Синюк. За його словами, наразі триває стадія досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.

“Строк досудового розслідування наразі менше двох місяців і може бути продовжений судом ще до 12 місяців. Тобто, відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу України, ми можемо ще здійснювати досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні до середини січня наступного року”, — сказав Синюк.

І лише після завершення досудового розслідування буде прийматись рішення про необхідність скерування кримінального провадження до суду, пояснив він.

Раніше Апеляція Вищого антикорупційного суду призначила ексголові правління “Нафтогазу” Андрію Коболєву заставу у розмірі 229 млн грн. Після цього ексголові "Нафтогазу" Коболєву, якого засудили через премію, почали збирати гроші на заставу.

Що відомо про справу Коболєва

19 січня правоохоронці повідомили про підозру колишньому голові правління НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву. За версією слідства, Коболєв отримав премію на 229 млн гривень більше дозволеної законом.

20 січня Вищий антикорупційний суд оголосив перерву в обранні запобіжного заходу Коболєву до 23 січня 2023 року.

У САП повідомили, що справу щодо Коболєва за клопотанням детективів НАБУ та погодженням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури розпочали розглядати в суді 19 січня. Прокурор наполягав на застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 365 млн грн.

23 січня Вищий антикорупційний суд залишив клопотання прокурора щодо тримання під вартою Коболєва без задоволення.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура оскаржила рішення суду про відмову в застосуванні до ексголови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва запобіжного заходу.

Що відомо про премію Коболєва у "Нафтогазі"

Наприкінці грудня 2019-го Україна отримала 2,9 мільярда доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Після цього керівництво НАК "Нафтогаз України" проголосувало за виплату премії правлінню компанії у розмірі 1% від цієї суми. Таким чином, сума премії становила 29 мільйонів доларів, або близько 700 мільйонів гривень.

На початку 2020 року директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що триває досудове розслідування щодо премій для керівництва НАК "Нафтогаз" за перемогу над російським Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

3 березня того ж року Кабінет міністрів заборонив виплачувати керівникам державних компаній зарплатню більш ніж 1,25 мільйона гривень. Раніше повідомлялося, що заробітна плата голови Нафтогазу Андрія Коболєва становить понад 1 мільйон гривень на місяць.

У серпні 2020-го Кабінет міністрів встановив максимально допустимий розмір базової винагороди для членів наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в розмірі 246,8 тисячі гривень на місяць.

Читайте також: "Успіх повинен мати безпрецедентний бонус": члени правління "Нафтогазу" заявили про законність премії Коболєва
На початок