В Олександрівському краєзнавчому музеї, що в Кіровоградській області, працює виставка сірників. На вітринах розмістили понад дві сотні коробок, розповів керівник музею Василь Білошапка. Більшість пачок приніс на виставку олександрівський філуменіст Олексій Савін. Решта – з фондів музею і від інших жителів Олександрівки.
Виставку хотіли відкрити торік у березні, завадила війна, каже Василь Білошапка. Захід перенесли й почали збирати більше експонатів. Водночас дослідили, чи не пов’язана історія краю з виробництвом сірників. "З’ясувалося, що сірникова фабрика була у сусідньому містечку Кам’янці на початку XX століття", – каже Василь Білошапка.
Шукаючи експонати, працівники музею познайомилися з олександрівським філуменістомКолекціонер сірників і сірникових етикеток Олексієм Савіним. "Ми зв’язалися з ним, і він буквально в той самий день приніс частину колекції, – розповідає керівник музею. – І там виявилися цікаві сірники – з Німеччини, Італії, Іспанії, Австрії. Їх використовують не тільки для розпалювання в будинку. Сірники є туристичні, сигнальні, сувенірні, рекламні. Дуже великі – це камінні. Вони для камінів і котлів".


Зі слів Василя Білошапки, частину сірників привіз він з Польщі. Також сірники передали інші місцеві жителі. Олена Ткаленко принесла пачки радянських часів. Оксана Шпирко – сірники з європейських країн. Три пачки сірників з Франції передав уродженець села Нова Осота, зараз киянин Вадим Роздобудько. Найбільшу за розміром коробку принесла головна редакторка місцевої газети Галина Шевченко. "На ній написано дві тисячі сірників. Мою увагу привернув напис "Muzeum filumenistyczneФілуменістичний музей (переклад з польської)", – каже Василь Білошапка. – Тобто в Польщі є музей сірників".

Найстаріша з пачок, які опинилися в музеї, датована 1950 роками. "Чи горять сірники, ми не перевіряли. Це музей, і з міркувань безпеки тут не можна палити", – говорить керівник музею.
На виставці є й альбом з тисячею сірникових етикеток. Їх також приніс олександрівський філуменіст Олексій Савін. Виставка діятиме до кінця березня.
Читайте також
- “Ти – волонтер і завдяки цьому ти розвиваєшся”. В Олександрівці шиють одяг для військових
- "Вплітаємо душу для наших захисників". Жителі Олександрівки дев'ятий рік плетуть маскувальні сітки
- Замість цифр і знімальних майданчиків – військова форма і зброя. Історія кропивницької нацгвардійки
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб