Демонтаж пам’ятників у Полтаві: які рішення можуть ухвалити депутати

Демонтаж пам’ятників у Полтаві: які рішення можуть ухвалити депутати

Демонтаж пам’ятників у Полтаві: які рішення можуть ухвалити депутати
Фото: Суспільне Полтава

У Полтавській міській раді можуть ухвалити рішення про демонтаж пам’ятників радянським військовим Ватутіну та Зигіну, російському поетові Пушкіну та постаментові на місці відпочинку Петра І. Проєкти рішень про це підготувала депутатка Юлія Городчаніна. За її словами, прибрати ці монументи буде не так складно, адже вони не мають охоронного статусу.

У Березовому сквері у середмісті Полтави скульптура, загорнута у чорний поліетилен. Це погруддя російському поетові Олександрові Пушкіну, яке можуть демонтувати.

Демонтаж пам’ятників у Полтаві: які рішення можуть ухвалити депутати
Погруддя російському поетові Олександрові Пушкіну. Фото: Суспільне Полтава

"Історія повинна залишатися історією. І пам’ятники культури не потрібно демонтувати. Хай це буде уроком для нас, що потрібно думати про свою культуру. Я вважаю, що потрібно демонтувати пам’ятники тих осіб, які досить негативно висловлювалися про Україну або негативну політику проводили", — каже житель Полтави Дмитро Потапенко.

Проєкт рішення про демонтаж цього погруддя, а ще – постаменту на місці відпочинку Петра І і радянським військовим часів Другої Світової війни Миколі Ватутіну та Олексію Зигіну підготувала у міську раду депутатка Юлія Городчаніна.

"По Ватутіну, Зигіну і Пушкіну – там простіша процедура, тому що це пам’ятки місцевого значення. І рішення достатньо міста. Місто має як балансоутримувач звернутися до органу охорони культурної спадщини, в департамент (культури – ред.) області, щоб позбавити статусу пам’яток. Далі область звертається у Міністерство (культури – ред.). Тобто є процедура певна, але ми можемо самостійно ухвалити це рішення. Якщо домовляться між собою лідери фракцій і включать у порядок денний, то це вже буде на найближчій сесії", — каже депутатка Полтавської міської ради Юлія Городчаніна.

Демонтаж пам’ятників у Полтаві: які рішення можуть ухвалити депутати
Пам'ятник Ватутіну. Фото: Суспільне Полтава

За словами депутатки, після ухвалення рішення демонтаж можна здійснити упродовж місяця.

Експертна рада Мінкульту торік рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи у Полтаві. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну.

А на початку лютого 2023-го обговорили питання про демонтаж та перенесення й деяких інших пам’яток під час візиту в обласний центр міністра культури Олександра Ткаченка. За його словами, розробити механізм перенесення пам’ятників та ухвалити відповідне рішення мають у Полтавській міській раді. Це стосується монументів, які несуть символіку Російської імперії та Радянського Союзу.

"Якщо вони (рішення – ред.) не будуть ухвалені, ми знайдемо підстави, щоб ухвалити це на рівні області, на рівні міністерства", — каже Міністр культури та інформаційної політики України ­­Олександр Ткаченко.

Демонтаж пам’ятників у Полтаві: які рішення можуть ухвалити депутати
Пам'ятник Зигіну. Суспільне Полтава

"Повноваження ніхто не змінював. І замість міської ради виконати це наразі ніхто не може. І пам’ятник Келіну, і колона Слави, і місце відпочинку Петра І – це все частини комплексу музею «Поле Полтавської битви», це пам’ятка національного значення. І там, справді, погодження має бути тільки через Міністерство (культури – ред.). І треба розуміти – а що на заміну?", — говорить депутатка Полтавської міської ради Юлія Городчаніна.

"Вони прислали нам документ, у якому рекомендують нам діяти виключно у законодавчому полі. Тобто технічну документацію виготовляти, робити певні дії. І якщо брати у часовому проміжку, то це десь займе рік, два, три. Але з іншого боку я не бачу логіки в тому, щоб зробити технічну документацію, наприклад, на якийсь із пам’ятників, а потім взяти його і знести, витратити 2 мільйони. Можливо, ми підемо десь і не по процедурі. Просто візьмемо і знімемо", — каже перший заступник голови Полтавської міської ради Валерій Пархоменко.

Вибір редакції

На початок