Путін може зробити Пригожина "цапом-відбувайлом" за провали РФ у війні — ISW

Путін може зробити Пригожина "цапом-відбувайлом" за провали РФ у війні — ISW

Путін може зробити Пригожина "цапом-відбувайлом" за провали РФ у війні — ISW
Засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин. Фото: AP

Конфлікт між Міністерством оборони Росії та фінансистом групи "Вагнер" Євгеном Пригожиним, ймовірно, досяг своєї кульмінації на тлі битви за Бахмут і Пригожина можуть використати як "цапа-відбувайла" за провали РФ на війні. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.

"Міноборони РФ, зокрема міністр Сергій Шойгу та начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов, ймовірно, користуються нагодою, щоб навмисно витратити в Бахмуті як елітні сили "Вагнера", так і засуджених, щоб послабити Пригожина та зруйнувати його амбіції щодо більшого впливу", — йдеться у звіті.

За словами аналітиків, Міноборони РФ все більше обмежувало можливість Пригожина вербувати засуджених і отримувати боєприпаси, що змусило Пригожина публічно визнати свою залежність від МО Росії.

"Пригожин, наприклад, публічно скаржився, що надіслав лист і намагався відправити свого представника – ймовірно, до Шойгу та Герасимова – з терміновою вимогою про боєприпаси, але представнику не дозволили подати свої скарги", — зазначили в інституті.

Як зазначається у звіті, Пригожин зміг збільшити свою ПВК на 40 тисяч засуджених, яка, ймовірно, отримала дозвіл Кремля вербувати у в’язниці у 2022 році, але втратила цей дозвіл і доступ до кадрового резерву на початку 2023 року.

"Пригожин погрожував вивести війська Вагнера з Бахмута та натякнув, що російське МО використало Вагнера, щоб взяти на себе тягар інтенсивної виснажливої ​​міської війни, щоб захопити Бахмут, щоб зберегти російські звичайні сили. Ці погрози та скарги свідчать про те, що Пригожин усвідомлює всю серйозність свого конфлікту з МО РФ", — йдеться у звіті.

На думку аналітиків, ймовірно, російське військове керівництво намагається помститися Пригожину за конфлікт, який він ініціював у травні 2022 року. Пригожин з травня 2022 року вів дифамаційну кампанію проти російського Міноборони та військового командування. Також власник "Вагнера" вмовив Путіна надати його приватній армії доступ до боєприпасів Міноборони і дозволити вербувати ув'язнених.

"Путін надав Пригожину доступ до цих ресурсів, оскільки він, ймовірно, дедалі більше розчаровувався в російському військовому командуванні, яке не змогло захопити Київ і фактично розтратило резерви, не досягнувши відчутного результату. Ймовірно, Путін сприйняв заклики командування до мобілізації як загрозу стабільності свого режиму та довірився Пригожину, сили якого вже допомогли захопити Попасну, Сєвєродонецьк і Лисичанськ у Луганській області", — зазначили в ISW.

В Інституті припускають, що рішення Путіна стати на бік Пригожина, розлютило Шойгу та Герасимова, яким тоді було доручено ділитися обмеженою кількістю обладнання та боєприпасів з найманцями "Вагнера".

"Пригожин переоцінив залежність Путіна від сил "Вагнера" та спробував замінити російське військове та політичне керівництво фігурами, пов’язаними з "Вагнером". Він намагався встановити афілійованих з ПВК військових посадових осіб частково для забезпечення більшого доступу до складів боєприпасів і бюджету російського МО", — йдеться у звіті.

На думку аналітиків, військово-політичні амбіції Пригожина, ймовірно, насторожили Путіна в жовтні. Вже у січні 20223 року Путін остаточно дозволив МО Росії повернути контроль над Бахмутським напрямком, оскільки ПВК "Вагнер" не змогла досягти обіцяної перемоги над Бахмутом до кінця 2022 року.

В ISW зазначили, що Путін шукає "цапів-відбувайлів", на яких зможе покласти провину за російські провали у війні проти України і Пригожин може стати одним з них

"Путін, ймовірно, використає великі втрати "Вагнера", повідомлення про низький моральний дух і воєнні злочини, щоб відволікти увагу від гірших проблем у російських збройних силах", — йдеться у звіті.

На думку аналітиків, велика частина російського та західного висвітлення боїв навколо Бахмута вже зосереджена в основному на великих втратах "Вагнера", що дозволяє МО РФ приховати або применшити інші втрати російської регулярної армії.

"Пригожин навряд чи зможе відновити прихильність Путіна в такій мірі, як це було в період з травня по жовтень 2022 року. Путін, швидше за все, ще не вирішив, чи пощадить він Пригожина, і доля Вагнера, швидше за все, залежить від здатності Пригожина переконати Кремль у своїй лояльності", — зазначили в ISW.

Читайте також

СБУ підтвердила особу загиблого героя України, Росія шукає країни, де придбати зброю. 383 день війни. Онлайн

Вибір редакції

На початок