Що сталося у 50-кілометровому масстарті в Норвегії.
Сезон Кубка світу з лижних перегонів 2022/23 продовжився етапом в норвезькому Голменколлені. 24-м стартом сезону став 50-кілометровий масстарт — досі найдовша гонка на турнірі від початку змагального року.
Старт у Норвегії відбувся менш ніж за тиждень після закінчення чемпіонату світу з лижних видів спорту в словенській Планиці. Останньою гонкою світової першості також став масстарт на 50 кілометрів, в якому два перших місця посіли представники Норвегії ("золото" відійшло чотириразовому чемпіону світу Полу Голберґу).
Утім, друга за тиждень 50-кілометрова лижна гонка не спричинила ажіотажу з боку провідних спортсменів сезону. З топ-30 лижників у поточному заліку Кубка світу на масстарт у Голменколлені вийшло лише дев'ятеро.
Що сталося
Серед інших, пропустити старт вирішив італієць Федеріко Пеллегріно, третій номер загального заліку 2022/23 та переможець спринту в швейцарському Давосі в грудні. Не змагалися в Норвегії і шведи Калле Галфварссон з Вілльямом Поромаа — сьомий та дев'ятий лижники сезону відповідно, які на двох виграли чотири медалі поточної кампанії.
Пеллегріно перед змаганнями в Голменколлені окреслив складнощі, з якими зіткнулися лижники через програму сезону 2022/23. За його словами, дві поспіль 50-кілометрові гонки за тиждень представляють надмірне навантаження для учасників.
"50 кілометрів у Голменколлені за шість днів після 50 кілометрів у Планиці — я вважаю це маячнею. Це неможливо, просто неможливо", — наводить слова олімпійського віцечемпіона видання MTV Uutiset.
"Я б хотів взяти участь у всіх змаганнях, тому що мені це подобєаться. Я тренуюся, аби підходити в найкращій формі до кожної гонки. Але я не можу [змагатися в Голменколлені], я не настільки сильний".

Як минув масстарт у Голменколлені
Зрештою, перегони 11 березня в Норвегії розпочали лише 36 лижників — найменший показник в історії турніру. Досі антирекордом на цьому рівні залишався стартлист з 46 учасників у 2019 році.
У самій гонці переважали господарі змагань, які розділили між собою одразу 10 перших сходинок за підсумками масстарту. Третю перемогу в сезоні здобув норвежець Сімен Геґстад Крюґер, що подолав дистанцію за 1:55:01.5 години, вигравши 5.7 секунди у найближчого переслідувача Ганса Крістера Голунда.
Та попри тотальний тріумф місцевих лижників, навіть у самій Норвегії відзначають неефективну позицію організаторів у плануванні змагань.
"Це може бути найкращий результат в історії. Або ж найгірший в історії, скажімо так, — розповідає Торґейр Бйорн, коментатор і колишній учасник змагань Кубка світу. — Це дійсно безнадійний список".
"Як норвежцю, мені приємно бачити [місцевих лижників] у топ-10. Аля для міжнародних лижних перегонів це найгірший результат в історії", - цитує Бйорна видання NRK.
Відповідні коментарі можна почути й від самих учасників перегонів. Норвежець Йоганнес Клебо відзначає дивні враження від змагань після сьомого підсумкового місця в гонці.
"Усе було, як ми й боялися. Шкода, що було більше людей на старті. Дивно, що більше іноземців не вважають доцільним їхати сюди. Немає таких місць у календарі Кубка світу, де ми стикаємося з тим, що бачимо тут".

Як реагують організатори
Свою оцінку ситуації надав гоночний директор Міжнародної федерації лижного спорту Міхал Ламплот. Той розповів NRK, що попри гучні заяви, що лунають у спільноті, старт у Голменколлені не має негативно позначитися на майбутньому всього спорту в цілому.
"Це нонсенс. Я не знаю, як хтось може називати 50-кілометрову гонку жартом. Це прояв неповаги до тих, хто змагався тут та віддав усе, що мав. Дивно це чути".
"Не думаю, що можна робити висновки щодо всього сезону, виходячи з результату сьогоднішного старту. Коли дивишся на результати за увесь сезон, вони значно більш колоритніші. Це, швидше, виключення, аніж правило".
Кубок світу з лижних перегонів 2022/23: що відомо
- Чоловічі змагання Кубка світу з лижних перегонів триватимуть до 26 березня. Наступним стартом на турнірі стане класичний спринт у норвезькому Драммені у вівторок, 14-го числа.
- Йоганнес Клебо очолює загальний залік Кубка світу серед чоловіків. Від початку сезону він став переможцем 14 етапів, а також тріумфував у класичному спринті на чемпіонаті світу в Планиці.
- У неділю, 12 березня, свій 50-кілометровий масстарт у Голменколлені мають провести жінки. Гонка стане найдовжою для лижниць у сезоні після масстарту на 30 кілометрів у Планиці на початку березня.