Сімох перевізників можуть позбавити ліцензії за переправку ухилянтів за кордон. У ДБР пояснили, як працює схема

Сімох перевізників можуть позбавити ліцензії за переправку ухилянтів за кордон. У ДБР пояснили, як працює схема

Сімох перевізників можуть позбавити ліцензії за переправку ухилянтів за кордон. У ДБР пояснили, як працює схема
Фото ілюстративне / Суспільне Рівне

Оформляли водієм рейсового автобуса, перетинали кордон, а там ухилянт розраховувався з перевізником і зникав. Таку приблизну схему переправки військовозобов'язаних чоловіків в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповіла радниця з комунікацій Державного бюро розслідувань Тетяна Сапьян. За незаконне вивезення військовозобов’язаних через державний кордон, від системи "Шлях"Система "Шлях" для перетину кордону дозволяє чоловікам-водіям (волонтерам) легально перетинати кордон України в умовах воєнного стану. Вона була створена насамперед для усунення корупційних ризиків у процесі видачі дозволів та спрощення самої процедури. відключать сім перевізників.

Працівники ДБР встановили, що три приватні товариства і чотири фізичні особи-підприємці у період дії воєнного стану були причетні до організації каналів переправлення ухилянтів за кордон.

Зі слів Тетяни Сапьян, йдеться про перевізників, які оформляли військовозобов'язаних чоловіків другим водієм рейсового автобуса. Той платив за це гроші і виїжджав за кордон.

"Де-юре їх оформляли водіями, де-факто вони не збиралися працювати водієм рейсового автобуса. Це приблизна схема, яку використовували підприємці для перевезення чоловіків призовного віку. Річ у тім, що перевізники мають право подавати пропозиції для внесення громадян в систему "Шлях" і в умовах воєнного стану вирішили на цьому непогано підзаробити. Чоловіки призовного віку, охочі виїхати з України, платили за це від двох до 12 тисяч доларів, частину – при оформленні, решту – коли вже перетинали кордон України", – пояснила радниця з комунікацій ДБР.

Законність внесення громадян до системи “Шлях” для виїзду за кордон силовики взялися перевіряти за дорученням Ради національної безпеки і оборони від 23 січня 2023 року, яке своїм указом ввів в дію президент Володимир Зеленський.

"І зараз на розгляд комісії з питань припинення доступу ліцензіатів подано ще десятки фактів зловживань із внесенням даних у систему. Якщо відкрите кримінальне провадження і буде достатньо доказів, то я не виключаю, що за це можуть бути не лише адміністративні покарання, наприклад, виключення чи штраф, а й кримінальна відповідальність, якщо, скажімо, перевізник робив це на постійній основі. Але це вже будуть вирішувати слідчі і суд", – зазначила Тетяна Сапьян.

Що відомо

  • Системою "Шлях" можуть скористатися водії, які здійснюють перевезення для потреб ЗСУ або інших утворених військових формувань, та водії, що перевозять медичні вантажі, гуманітарну допомогу автомобільними транспортними засобами за наявності відповідного обґрунтування обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їхнього перевезення. Відповідні звернення подаються до Мінінфраструктури або обласних військових адміністрацій, після чого дані водіїв внесуть до системи та будуть погоджувати у Держприкордонслужбі.
  • Прикордонна служба України приймає рішення про пропуск водія на підставі витягу з розпорядження відповідної обласної військової адміністрації та наявності відомостей у системі "Шлях". Дозвіл одержують фактично на один місяць.
  • Якщо водій-волонтер не повертається у зазначений термін, Укртрансбезпека має право заборонити перевізнику або фонду використовувати систему. А якщо мету поїздки не буде підтверджено, то Держприкордонслужба може відмовити у перетині кордону.

Читайте також

  • Гривня зміцніла: що вплинуло на курс нацвалюти, які перспективи та чи варто купляти долари
  • На Рівненщині планують збудувати 101 кілометр лісових доріг. Яка їхня функція
  • На Рівненщині створять дитячу гру для гаджетів, яка навчатиме правил пожежної безпеки

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок