40% бізнесу стикнулося з блокуванням податкових накладних — бізнес-омбудсман

40% бізнесу стикнулося з блокуванням податкових накладних — бізнес-омбудсман

Бізнес-омбудсмен України Роман Ващук
Бізнес-омбудсмен України Роман Ващук. Фото: Медіацентр

Понад 40% українських бізнесів стикалися з блокуванням податкових накладних через зміни, які уряд вніс у постанову про систему моніторингу оцінки ризиків (СМКОР) восени 2022 року.

Про це повідомив бізнес-омбудсман України Роман Ващук на брифінгу.

За результатами дослідження Ради бізнес-омбудсмана, у четвертому кварталі 2022 року Державна податкова служба блокувала податкові накладні близько 65 тисячам бізнесам, при тому, що у цей період активно працювало та подавало податкові накладні 161 550 платників податків. Тобто, з блокуванням стикнулося понад 40% бізнесів.

"У четвертому кварталі близько 65 тисяч представників бізнесу в Україні, і це тільки продавці, які мали зупинені накладні", — сказав Ващук.

За словами Романа Ващука, держава не вбачає великих проблем у блокуванні окремих податкових накладних, адже вони дивляться на проблему узагальнено, як "на приблизно 1-2% зупинення накладних від усіх поданих на реєстрацію". Однак для бізнесу, який з цим стикається, це велика проблема, що заважає роботі.

Аби розв'язувати цю проблему, Рада бізнес-омбудсмана розробила "Звіт за результатами розслідування за власною ініціативою" та напрацювала рекомендації, які передано державним органам.

"Це має сприяти налагодженню автоматизованої роботи системи ПДВ без надмірного людського втручання та зменшенню негативних наслідків для добропорядного бізнесу", — сказав Ващук.

У Раді бізнес-омбудсмана наголошують, що скарги на роботу СМКОР наразі перевищують 40% усіх скарг бізнесу, які до них надходять, що свідчить про критичне значення цієї проблеми для бізнес-середовища. Там також закликають владу до прозорого діалогу з бізнесом задля усунення проблем, які виникають під час адміністрування ПДВ.

Після масових скарг бізнесу на роботу СМКОР уряд вніс нові зміни до своєї постанови, яка набрала чинності у січні 2023 року. Влада врахувала частину пропозицій бізнесу, та дещо покращила ситуацію з блокуваннями накладних. Наразі на розгляді Мінфіну перебуває ще один пакет змін до урядової постанови, однак їхній розгляд та затвердження затягується вже протягом кількох місяців.

Читайте також

Кожен другий малий бізнес в Україні відкривають жінки — Опендатабот

Українські бізнеси поступово відмовляються від податкової пільги — Опендатабот

На початок