Гривня зміцніла: що вплинуло на курс нацвалюти, які перспективи та чи варто купляти долари

Гривня зміцніла: що вплинуло на курс нацвалюти, які перспективи та чи варто купляти долари

Ексклюзивно
Гривня зміцніла: що вплинуло на курс нацвалюти, які перспективи та чи варто купляти долари
Фото ілюстративне / Суспільне Рівне

У лютому 2023 року готівковий курс гривні до долара помітно зміцнився, повідомив голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. В етері телемарафону Суспільне. Спротив 10 березня він пояснив, що на це вплинуло. Економіст Олег Пендзин розповів, що очікувати українцям і як можна заробити на курсі долара.

Що впливає на зміцнення гривні

З початку 2023 року зниження курсу відбулося на рівні 4,4%, це найнижчий курс з літа минулого року, каже Данило Гетманцев.

"І різниця між офіційним курсом 36,6 і готівковим курсом в обмінниках становить 6%, що також є найменшою різницею з літа минулого року. Цьому сприяла своєчасна ритмічна допомога, яку отримуємо від партнерів. Тільки з початку року ми отримали 6,3 мільярда доларів фінансової допомоги і продовжуємо її так само стабільно отримувати. Сподіваюся, що так буде залишатись і надалі”, — коментує Данило Гетманцев.

Крім того, допомогли зміцнити курс гривні і деякі рішення Нацбанку. Зокрема, НБУ підвищив нормативи для вкладень на вимогу і таким чином підвищив попит на гривню, що і зміцнило також курс:

“Також покращилися очікування у людей щодо подальшого зростання чи падіння курсу гривні. Посівна — традиційно в Україні той період, коли гривня зміцнюється, бо аграрії продають валютний виторг і обмінюють його на гривню. Посприяли деякі інструменти Нацбанку, які є достатньо популярними. Наприклад, деякі види вкладів, коли можна обміняти на валюту за офіційним курсом НБУ чи наближеним до цього курсом”.

Перспективи курсу

Не менш вагомим є те, що зміцнення чи послаблення курсу відбувається поступово, адже будь-який стрибок негативно впливає на економіку, бізнес, зауважив Данило Гетманцев. Зміцнення в Україні відбувається поступово:

“Якщо говорити про перспективи, то будь-яких підстав для якихось стрибків в той або інший бік немає. Безперечно, ми не будемо мати довоєнного курсу, але поступова незначна зміна у той або інший бік є. Можливо, і точно не буде якогось стрімкого здешевлення або здорожчання гривні”.

Курсоутворення, зазначив він, залежне від очікувань. Відтак, на курс впливають і події на фронті, а також активна політична допомога на найвищому рівні. За словами Гетманцева, в Україні “очікування змінюється в бік позитивних, і це вже достатньо помітний тренд”.

“Основною характеристикою сьогоднішньої України є невизначеність. І якщо ми можемо говорити про короткострокову перспективу кількох місяців — у нас нема підстав говорити про здешевлення гривні, то в подальшому все буде залежати від багатьох факторів, першим і найголовнішим з яких є фронт”, — акцентував він.

Данило Гетманцев пояснив, що золото-валютні резерви НБУ є достатніми, інтервенції Нацбанку на валютний ринок зменшилися.

Про коригування офіційного курсу долара

Підстав для коригування офіційного курсу долара немає, вважає Данило Гетманцев:

“Ми маємо дуже невелику різницю між офіційним і валютним курсом, трішки більше ніж 6%, хоча ще декілька місяців тому це було 10%. Таким чином, на сьогодні фіксований курс повністю відповідає реаліям курсоутворення і будь-яких підстав для зміни офіційного курсу НБУ немає”.

Він також нагадав, що введення офіційного курсу НБУ стосовно долара в лютому 2022 року втримало курс гривні, обмежило паніку, викликану першими днями й тижнями війни.

Погляд економіста

Співвідношення готівкової гривні й готівкового долара формує нинішній курс, пояснює економіст, виконавчий директор “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин:

“Тобто, якщо ми говоримо, що курс укріплюється, це означає, що гривні в обороті стає менше, а долара більше. Сприяла тому, що гривні меншає, певна політика НБУ, він збільшив резервування для банків. Національний банк України намагається зв'язати ту гривню, яка сьогодні в обігу, щоби зменшити тиск на валютний ринок”.

Другим фактором він називає своєчасну допомогу партнерів: 3 мільярди євро від ЄС, 1,1 — від США. У перспективі — запровадження програми з Міжнародним валютним фондом, а це 14 мільярдів доларів на два роки. Відзначає експерт і позитивний вплив посівної на зменшення гривні на ринку посівної.

“Все це і призвело до тих цифр, які ми бачимо. Фактично було 40, зараз 39 курс гривні до долара. Є надзвичайно великі очікування, що ота позиція, ріст валютних резервів НБУ, — а це десь 29,5 мільярдів доларів, а влітку 2022 року було 21, — призведе до того, що до кінця цього року Нацбанк буде знімати валютні обмеження. І ми з вами до кінця року побачимо максимальне зближення готівкового і безготівкового курсів. І, можливо, НБУ забере останнє обмеження щодо розриву, щодо формування офіційного курсу”, — каже економіст.

Вплив зернової ініціативи

“Безперечно, це впливає на курс. Я абсолютно впевнений, що з 18 березня ця зернова угода буде продовжена. Думаю, що власне одним з аргументів є приїзд Генсека ООН, крім того, ми бачимо чітку позицію Туреччини, турки зацікавлені в тому, щоби угода працювала”, — зауважив Олег Пендзин.

Він акцентував, що Туреччина дуже зацікавлена у продовольстві, в українському зерні і зроблять все для того, щоб зернову угоду продовжити:

“А якщо це буде працювати, рахуйте, ми 24 мільйони тонн вивезли, це достатньо велика кількість доларів, що надходять в країну. Так, нам активно допомагають партнери. Цього року планують дати 37 мільярдів доларів. Але ще 10 мільярдів не завадить, тому і далі надзвичайно потрібно, щоб гроші за зернові угоди приходили в країну і щоб наші аграрії мали більш-менш стабільний ринок реалізації зерна, яке вирощують. Це буде сприяти зменшенню голоду у світі й стабільній ціновій ситуації на внутрішньому ринку України по зерну”.

Чи купувати валюту

Олег Пендзин акцентував, що діє пропозиція від Нацбанку, коли долар можна придбати по безготівковому курсу НБУ, поклавши на три місяці на депозит:

“Сьогодні можна купити долар по 37,5-38 гривень і через три місяці спокійно зняти. Якщо порахувати по сьогоднішньому готівковому курсу, то це навіть вигідніше, ніж класти на депозит під 18% річних. Якщо в когось є сьогодні зайва гривня і він думає, яким чином її примножити і зберегти свої гроші, то це прекрасний спосіб і в долари увійти, і убезпечити себе, і ще й заробити на тому”.

Він зауважив, що все ж значна кількість українців живе від однієї до іншої заробітньої платні й висловив сподівання, що ситуація з реальними доходами українців у 2023 році покращиться.

Читайте також

  • На Рівненщині обміняли понад пів мільйона ламп розжарювання на енергоощадні
  • Вихователька дитсадка на Рівненщині, яку звільнили за фото в купальнику, вдруге виграла суд
  • Маленькі, великі і дивні: які є пам'ятники Шевченку на Рівненщині

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції

На початок