Під час окупації Балаклії росіяни заклеїли банер з рядками Тараса Шевченка. Натомість на білборд помістили плакат з російським гаслом. Після звільнення міста у вересні 2023 року бійці зривали російські банери, під одним з них вони побачили вірш українського поета. Про долю патріотичного плаката — у матеріалі Суспільне Харків.
Тарас в окупації
Рядки з поеми "Кавказ" Тараса Шевченка "Борітеся — поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава, і воля святая" з'явилися у місті за декілька місяців до повномасштабного вторгнення — банер повісили напередодні Дня незалежності України у серпні 2022 року, розповідає секретарка Балаклійської міської ради Оксана Бондар.
"Коли зайшли російські війська 1 березня, банер висів. І під час окупації висів з цим гаслом до 31 березня, а потім, десь у червні, почали свої гасла вішати. І на Тараса Шевченка повісили, що Україна і Росія "едины", — розповідає Бондар.

Таким чином російські окупанти боролися з будь-якими проявами українського у місті, говорить місцева жителька Галина Слабко.
"Коли вже прийшла їхня адміністрація, то вони почали міняти всі білборди. Вішали, що "Росія тепер з нами". Росіяни хотіли знищити все українське. Вони не просто хотіли знищити, а вони хотіли нас ще й розтоптати та подавити цим", — впевнена Галина.

Під час захоплення міста російські окупаційні війська проводили масштабну пропагандистську роботу, розповідає секретарка міської ради Оксана Бондар.
"Як вони казали, "Россия здесь навсегда". Вони запевняли місцевих жителів, що України тут не буде. Вони проводили тут велику роботу: "Єдина Росія", молодіжний рух, збори. Було прикро, але віра була. Віра в перемогу, в те, що ми повернемося додому, що слова великого Кобзаря нам допоможуть. Вони віщі. Сьогодні впевнилися, що так, як говорив Тарас Шевченко: "За нами воля, за нами правда. Борітеся — поборете", — говорить Бондар.
Відродився, як фенікс
Балаклію звільнили українські військові під час вересневого контрнаступу на Харківщині.
"Раділи, плакали, кричали. Коли ми бачили відео, що на адміністрації скинули прапор, коли тут зняли банер російський, це було просто неперевершено", — розповідає місцева жителька Галина Слабко.

У секретарки міськради, яка вимушена була на час окупації виїхати з міста, на очі навернулися сльози, коли вона побачила відео, як українські військові здирають російський плакат.
"Коли прийшли хлопці, визволили Балаклію, така була ейфорія, як люди раділи. Віра є, місто ожило, працює. Всі стараємося задля перемоги. Кобзар — це наш поет. І він у лихі години для балаклійської родини був з нами, і його не знищили, його тільки прикрили, а потім він, як фенікс із попелу відродився", — говорить Бондар.

Нині банер з віршем Шевченка зняли, бо він був пошкодженим, повідомила секретарка Балаклійської міської ради Оксана Бондар. За її словами, розпечатати нові плакати з віршами поета планують наступного тижня.
Читайте також
"Тарас — це символ незламності". У знеструмленому Харкові відзначили день народження Шевченка
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube