"Зміна позиції є незрозумілою". Українські федерації вимагають від МОК не повертати атлетів РФ до міжнародного спорту

"Зміна позиції є незрозумілою". Українські федерації вимагають від МОК не повертати атлетів РФ до міжнародного спорту

"Зміна позиції є незрозумілою". Українські федерації вимагають від МОК не повертати атлетів РФ до міжнародного спорту
AP Photos

Про що пишуть у зверненні олімпійці України.

Представники українських федерацій з олімпійських видів спорту підписали звернення до Міжнародного олімпійського комітету із закликом залишати в силі усунення російських та білоруських спортсменів від міжнародних змагань. Текст звернення оприлюднив очільник Федерації бобслею та скелетону України Михайло Гераскевич.

Лист до МОК виник у відповідь на позицію міжнародної організації, що від початку року допустила можливість повернення росіян та білорусів до змагань. Таке повернення може відбутися в Азії, олімпійський комітет якої висловив готовність приймати спортсменів з двох країн на своїх континентальних турнірах.

Зі свого боку, НОК України в особі президента Вадима Гутцайта припустив, що може вдатися до бойкоту літньої Олімпіади-2024, якщо на турнір зможуть відібратися російські та білоруські атлети. МОК у своїй відповіді наполіг на своєму зобов'язанні "дотримуватися міжнародних прав людини", хоча й заперечив підготовку до повернення росіян на Олімпійські ігри.

Читайте також: "Зобов'язані дотримуватися прав людини". МОК відреагував на звернення Європарламенту через потенційне повернення росіян

На тлі розв'язаної Росією повномасштабної війни, що триває понад рік, українські федерації задаються питанням, чому позиція МОК щодо участі росіян та білорусів у змаганнях змінилася з плином бойових дій в Україні. Та вказують на причини, чому спортсмени обох країн мають залишатися поза світовим спортом — щонайменше, до завершення війни.

Гераскевич
Михайло Гераскевич. Dyvis.info

"Російські та білоруські спортсмени коштом країн-агресорок готуються в комфортних умовах та є активними учасниками політики керівництва цих держав, публічно підтримують військові дії в Україні та лише для участі в міжнародних змаганнях обирають маску нейтральності, яку одразу знімуть після завершення змагань", — йдеться у тексті.

"Запровадження санкцій проти порушників Олімпійської хартії, міжнародного спортивного порядку є справедливим обмеженням прав атлетів та антуражу, яке може бути зняте лише після усунення причини — завершення війни Росії за підтримки Білорусі проти України. На підтримку цієї війни виступають керівники НОК Росії й Білорусі, переважна більшість федерацій з різних видів спорту цих країн, судді, тренери та атлети".

"Рекомендації Виконкому Міжнародного олімпійського комітету від 28.02.2022 [про відсторонення Росії та Білорусі від міжнародного спорту] були логічними та справедливими. Наразі незрозумілою є зміна позиції щодо можливого допуску спортсменів Росії та Білорусі до міжнародних змагань, особливо до Олімпійських ігор".

"Як представники української спортивної спільноти ми вважаємо, що не важливо, чи російські та білоруські спортсмени виступатимуть під своїм національним прапором, чи [під] нейтральним. Спортсмени цих країн — яскравий приклад, як за замовчуванням політика прилаштовується до вибіркових ситуацій: влада одночасно фінансує участь у змаганнях і витрати на військову зброю, а більшість членів олімпійських збірних мають окрім спортивних досягнень ще й військові звання".

"З огляду на вищезазначене, ми дотримуємося позиції, що допоки триває російська збройна агресія, ми не бачимо можливості повернення російських та білоруських спортсменів на міжнародні змагання".

Повернення РФ до спорту: що відомо

  • На офіційному рівні наміри МОК щодо повернення росіян та білорусів до змагань вже засудили в Європарламенті та низці країн — союзниць України.
  • Зокрема, міністри спорту шести країн — Польщі, Словаччини, Литви, Латвії, Чехії та Естонії — у лютому підписали спільну декларацію із закликом утримувати російських та білоруських атлетів поза турнірами.
  • Не підтримують можливу участь росіян в Олімпіаді-2024 й у самій Франції, чия столиця прийматиме змагання наступного року. Публічно проти цього вже виступили міська голова Парижа Анн Ідальго та міністерка спорту Амелія Удеа-Кастера.
Читайте також: Франція виділить мільйон євро на підготовку українських спортсменів до Олімпіади в Парижі: заява міністерки спорту
На початок