У консерваторії імені Петра Чайковського відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО

У консерваторії імені Петра Чайковського відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО

У консерваторії імені Петра Чайковського відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО
Фото: kyivconservatory/Instagram

9 березня у Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО "Музика, освіта, наука – заради миру".

"Дата відкриття кафедри є знаменною з двох причин: по-перше, сьогодні день народження символу української незламності Тараса Шевченка, а, по-друге, саме цього дня рік тому відбулася мистецька акція "Вільне небо/Free Sky", – повідомили у консерваторії.

Сьогодні, 9 березня, на Майдані Незалежності відбувся концерт симфонічного оркестру "Київ-Класик" під керівництвом диригента Германа Макаренка. У програмі заявлено:

  • гімн України та гімн Європи – фрагмент "Оди до радості" Людвіга ван Бетховена;
  • фрагмент балету "Лілея" українського композитора Костянтина Данькевича за однойменною баладою Тараса Шевченка;
  • "Козачок" із першої опери на лібрето українською мовою "Запорожець за Дунаєм" Семена Гулака-Артемовського;
  • українська народна пісня "Ніч яка місячна";
  • фрагмент увертюри до опери "Тарас Бульба" Миколи Лисенка.

Проректор з навчальної роботи Національної музичної академії Віктор Бондарчук. зазначив, що кафедри ЮНЕСКО різного гуманітарного спрямування є у багатьох вищих навчальних закладах, але музична – перша і поки що єдина у світі:

"Вона буде популяризувати українську культуру в Європі і світі і презентувати нашу країну і нашу музичну академію та її досягнення".

У Києві відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО
У київській консерваторії імені Петра Чайковського відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО. Фото: Вікіпедія

Програма UNITWIN/Кафедри ЮНЕСКО започаткована у 1992 році та підтримує їх у ключових пріоритетних галузях, що стосуються сфер компетенції Організації – освіта, природні та соціальні науки, культура і комунікації. Сьогодні у світі діє 851 кафедра ЮНЕСКО у понад 115 державах-членах.

У Україні створено і діють 10 кафедр ЮНЕСКО у галузях філософії людського спілкування, застосування інформаційних і комунікаційних технологій в освіті, превентивної освіти та соціальної політики, екології техногенних регіонів, кріобіології, прав людини і демократії.

Імʼя російського композитора Петра Чайковського у назві консерваторії

Викладачі консерваторії, студенти та представники громадськості закликають керівництво закладу прибрати імʼя російського композитора Петра Чайковського із назви, однак ця дискусія триває уже майже рік.

У квітні 2022 року професорка кафедри історії світової музики Олени Корчової опублікувала у виданні The Claquers, присвячене академічній музиці, відкритий лист до Національної музичної академії України. Вона виділила кілька причин необхідності такого перейменування. Зокрема вказала, що образ Чайковського вже давно й активно використовується ворожою пропагандою.

До закликів викладацького складу долучались протягом 2022 року і студенти: у травні Студентське Наукове Товариство публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського.

Стіни, що червоніють від сорому, й китайські партнери: колонка Ольги Кричинської про консерваторію Чайковського

У червні 2022 року робоче засідання Вченої ради консерваторії розглянуло можливість зміну назви закладу, однак шляхом голосування одностайно було вирішено залишити імʼя композитора.

У Мінкульті та у Держагентстві з питань мистецтв відреагували щодо прохання керівництва закладу не змінювати назву, зауваживши, що рішення вченої ради є перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. І вони запропонували винести це питання на публічне обговорення.

Зрештою, у грудні 2022 року відбулися збори трудового колективу, на яких так і не змогли вирішити, чи прибирати з назви консерваторії ім'я російського композитора.

У Києві відкрили першу у світі музичну кафедру ЮНЕСКО
Вчена рада НМАУ. Фото: сайт НМАУ

"Майже половину [на зборах трудового колективу] склали члени Вченої ради, яка незмінно голосує одностайно і виключно за вказівкою ректора. Як результат маємо неприйнятне рішення, ухвалене більшістю присутніх (приблизно 2/3 від загальної кількості), про відтермінування, поглиблений розгляд та експертну оцінку питання. Насправді ж про збереження імені Чайковського в назві Академії", — зазначила у інтервʼю виданню "Вечірній Київ" Олена Корчова.

10 лютого 2023 року міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що МКІП внесло пропозицію щодо відмови від імені Чайковського у назві НМАУ. Однак керівництво закладу поки ніяк не відреагувало.

Через небажання керівництва прибирати імʼя Чайковського, з університету уже звільнилась професорка Олена Корчова та головний диригент і художній керівник Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України Володимир Сіренко, а композиторка Алла Загайкевич подала заяву на звільнення.

Чи має Чайковський стосунок до київської консерваторії?

Петро Чайковський — композитор, диригент і педагог. Автор 10 опер, 3 балетів, 6 симфоній, великої кількості романсів та інструментальних творів.

Він є одним із засновників Київської консерваторії, в Україні він написав значну частину своїх творів (зокрема, балет "Лебедине озеро", опера "Мазепа"), хоча народився й помер на території сучасної Росії. Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського.

Більше про біографію Чайковського читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок