"Я читаю Шевченка". Науковець і боєць з Кропивницького ініціював акцію до дня народження Шевченка

"Я читаю Шевченка". Науковець і боєць з Кропивницького ініціював акцію до дня народження Шевченка

"Я читаю Шевченка". Науковець і боєць з Кропивницького ініціював акцію до дня народження Шевченка
На фото - Олександр Ратушняк. Фото: Facebook-сторінка Олександр Ратушняк

Кропивницький науковець і боєць Олександр Ратушняк ініціював акцію "Я читаю Шевченка". Запропонував записати на камеру декламацію улюбленої поезії Шевченка, виставити відео в соцмережі й передати естафету. Суспільне поспілкувалося з ініціатором та учасниками акції.

"Виставте це відео в соцмережі з хештегом #я_читаю_Шевченка і затегайте тих, кому передаєте цю естафету. Нехай прозвучить потужне поетичне слово пророка, що об'єднав нашу націю! Ми сьогодні є такими сильними й незламними, тому що Тарас Григорович Шевченко вдихнув у нас гордість за наших прадідів великих", — написав Олександр Ратушняк у Facebook.

Для акції обрав поезію "І небо невмите, і заспані хвилі". "Мені вона близька тим, що ліричний герой цієї поезії, перебуваючи на засланні в Новопетрівському укріпленні, на півострові Мангишлак, на березі Каспійського моря, передає тугу самотності, яку довелося пережити самому", — сказав Олександр Ратушняк.

Олександр Ратушняк розповів Суспільному, що був три місяці під Вугледаром. Зараз чекає на ротацію.

До акції долучаються жителі різних міст і сіл України. Одна з учасниць – Анна Малявіна з Дніпра. Вона – вчителька української мови й літератури в школі №54. Для акції обрала поезію "То так і я тепер пишу". У відеоролику звернулася до вимушених переселенців зі словами "Повірте, ви робите багато". У телефонній розмові з журналісткою Суспільного розповіла, чому приєдналася до акції.

"Я особисто знаю Олександра Ратушняка не тільки як бійця ЗСУ і нашого захисника, а й фахівця своєї справи, висококваліфікованого педагога. Тому до дня народження Тараса Шевченка вирішила взяти участь у дуже гарній акції. Обираючи вірш, захотіла відійти від шкільних рамок і взяти поезію, яка мені припала до душі. І знаєте, саме рядки, що людина намагається в Україну повернутися хоча б думками, мені дуже суголосні через цю ситуацію, яка зараз склалася. Тараса Шевченка вважаю геніальною людиною. І, вивчаючи його життя й творчість в школах, треба робити акцент не на бідного сироту, залишеного напризволяще. Ми маємо говорити про нього як про великого філософа й пророка української незалежної держави".

Микола Мох живе в Харкові. Він – актор театру й кіно, волонтер і громадський діяч. У рамках акції читає поезію "Кавказ". У телефонній розмові розповів, як ставиться до Тараса Шевченка.

"Я вважаю Шевченка за генія й батька нації. Він сягнув таких глибин української історії, українського життя, які повторюються через роки. Це та сама війна, ті самі взаємини з Росією, з її культурою, з її народом. Мій пост у Фейсбуці взагалі спочатку заблокували. Я там написав слово "к…и" повністю, і вони його прикрили як нецензурне звертання. Це в них не за правилами. Ми його переробили й залишили дві букви. Але я думаю, й так усім зрозуміло, про що йдеться. Вірш "Кавказ" я обрав, бо він дуже перекликається з нинішніми подіями. Шевченко тоді так само писав про війну кавказьких верховинців з російською армією. Минуло 170 з гаком років з часу написання "Кавказу", а Росія практично залишилася та сама, що й була. Загарбницька й нелюдська. Вона недарма послала Якова де БальменаУкраїнський художник і офіцер, приятель Тараса Шевченка, якому присвячено "Кавказ", тільки щоб його знищити. Він зустрічався з Шевченком, який уже тоді був під опалою. І тому в Росії вирішили, що Яків де Бальмен теж небезпечна особистість. Зараз ті самі історії повторюються. Руки по лікті в крові в росіян. Я сам дуже люблю поезію Шевченка й постійно її читаю перед глядачами. Читаю експресивно, відтворюючи ті моменти, про які говорив Шевченко".

Читайте також

  • "Заборонений". У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса
  • У Кропивницькому Юрій Андрухович читав уривки "з книги, яка, можливо, й не напишеться"
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок