Зеленський зустрівся з генсеком ООН. Говорили про мир і зернову угоду

Зеленський зустрівся з генсеком ООН. Говорили про мир і зернову угоду

Оновлено
Зеленський, Гутерреш
Президент Володимир Зеленський і генсек ООН Антоніу Гутерреш 8 березня 2023 року. / Фото: ОПУ

Президент Володимир Зеленський зустрівся у Києві з генеральним секретарем Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутеррешем. Під час зустрічі обговорювали, як повернути мир в Україну необхідність продовження дії Чорноморської зернової ініціативи.

Це третій приїзд Гутерреша в Україну з початку повномасштабного вторгнення РФ.

"Дуже важливо, що саме в Києві ми говоримо про те, як повернути мир і міжнародну безпеку, повну силу Статуту ООН – тим нормам, які однаково важливі для всіх народів на землі", — зазначив Зеленський.

За словами Зеленського, Україна захищає цілі та принципи статуту ООН, а отже саме зараз в Україні вирішується те, яким буде майбутнє ООН та якою буде глобальна роль Організації.

"Я вдячний пану Гутеррешу за засудження ним агресії РФ, як грубого порушення статуту ООН. І висловив сьогодні сподівання, що особисте лідерство пана генсека допоможе реалізувати нашу резолюцію. Такий мандат від Генасамблеї ООН фактично вже є", — сказав він на пресконференції.

За словами президента, під час розмови він і генсек ООН зосередилися на питаннях безпеки.

"На тому, що складає основу нашої формули миру. Та усіх шляхів повернення глобальної європейської безпеки. Це продовольча безпека, безпека атомних об'єктів, безпека людей. Мільйони українців та українок, яким Росія погрожує знищенням, сотні тисяч, яких силою депортували в РФ. Ми маємо повернути всіх наших громадян додому. І наших воїнів, що отримують в російському полоні", — сказав він.

Зеленський зустрівся з генсеком ООН
Президент Володимир Зеленський і генсек ООН Антоніу Гутерреш 8 березня 2023 року. / Фото: ОПУ

Зеленський і Гутерреш погодилися, що продовження продовольчої зернової ініціативи після 18 березня критично необхідне.

"Також важливо працювати заради нашої гуманітарної ініціативи "зерно з України". І в межах цієї ініціативи нам вдалося залучити вже 200 млн дол. та відправити понад 140 тисяч тонн до Європи, Кенії, Ефіопії, Сомалі, до країн, що страждають від голоду", — сказав президент.

Співрозмовники також обговорили, як припинити ядерний шантаж Росії і відновити безпеку усіх АЕС, зокрема Запорізької. За словами Зеленського, ЗАЕС має повернутися під повний український контроль — це питання глобальної, а не лише української безпеки.

"Я поінформував пана генсека щодо наших ініціатив про повернення справедливості до України, зокрема щодо нашої роботи для створення спецтрибуналу щодо злочинів агресії Росії. Та проєкту відповідної резолюції ООН, яку ми готуємо", — сказав він.

Зеленський і Гутерреш також обговорили викрадання Росією українських дітей і їхнє повернення додому, а також українську "формулу миру".

Гутерреш і Зеленський за столом
Президент Володимир Зеленський і генсек ООН Антоніу Гутерреш 8 березня 2023 року. / Фото: ОПУ

У своїй промові Антоніу Гутерреш заявив, що позиція ООН чітка — російське вторгнення в Україну є порушенням статуту ООН та міжнародного права. Суверенітет, єдність та територіальна цілісність України мають бути збережені згідно з міжнародно визнаними кордонами.

"Наша остаточна ціль — справедливий мир. Поки це не досягнуто, ми продовжимо працювати, щоб полегшити страждання людей в Україні та мінімізувати глобальні наслідки", — сказав він.

Генсек ООН висловив солідарність з тими українцями, хто постраждав, втратив життя, втратив близьких, змушений був тікати.

Він підкреслив надзвичайну важливість продовження Чорноморської зернової ініціативи після 18 березня.

"Чорноморська зернова ініціатива" забезпечила експорт 23 млн тонн зернових з українських портів. Завдяки цьому вдалося знизити продовольчі ціни у світі і забезпечити підтримку в країнах, що розвиваються", — сказав Гутерреш.

Він також наголосив на важливості безпеки ЗАЕС: "Я вважаю, що демілітаризація там дуже важлива, і ООН зі свого боку може запропонувати свої послуги".

Гутерреш зазначив, що ООН продовжить працювати над розв'язання гуманітарних проблем, зокрема з обміном військовополонених.

"Жахливі кадри, коли український військовослужбовець очевидно був убитий — це нагадування про те, що законів ведення війни треба дотримуватися. Запевняю, що ми продовжимо шукати рішення задля досягнення миру", — сказав генсек ООН.

Читайте також

Генсек ООН прибув до України, загибель "Да Вінчі". 378 день війни. Онлайн

Шмигаль і віцепрезидент ЄК обговорили санкції проти "Росатому"

Вибір редакції

На початок