Кирилівська громада, що в Мелітопольському районі Запорізької області, знаходиться в тимчасовій окупації. Половина жителів виїхали, ті, які лишилися живуть під постійним тиском і бояться виходити на зв'язок.
Про це в інтерв'ю "Українському радіо Запоріжжя" розповів селищний голова Кирилівки Іван Малєєв.
Як живе Кирилівська громада в окупації — читайте далі.
- Чи можуть нині люди виїхати з Кирилівки?
"Ні. Зараз, на жаль, виїзду практично немає, люди виїжджають, але це поодинокі випадки. Вони їдуть через Росію. Виїзду через Василівку немає вже давно. Хоча я розумію, що багато людей ще б хотіли виїхати".
- Чи можна виїхати до сусідніх населених пунктів?
"Я так розумію, що люди потрошку виїжджають: їздять до Мелітополя, до Якимівки. Але сьогодні змушують всіх отримувати російські паспорти, щоб пересуватися вільно".
- А якщо люди не хочуть їх отримувати?
"Вони просто вимушені. Особливо вразлива категорія населення. На жаль, ми їм допомогти не можемо. Заблоковані картки, українські банки. Тому деякі з них вимушені отримувати пенсії й допомогу російську. Їм треба якось виживати, на жаль. Українська гривня практично не ходить там. Люди ще можуть її тільки обміняти в нелегальних обмінниках".

- Чим допомагаєте людям, які виїхали на територію підконтрольну Україні?
"В Запоріжжі у нас є свій хаб. Постійно спілкуємось зі своїми мешканцями, в нас є внутрішня група "Кирилівка". Надавали фінансову допомогу з бюджету, надавали кожному мешканцю Кирилівської громади матеріальну допомогу перед Новим Роком й видаємо продукти харчування".

- Серед тих, хто залишився, яка кількість добровільно пішли на співпрацю з ворогом?
"Якщо брати загальну кількість громади, а до війни було 6 тисяч 600 осіб, — то на сьогодні не більше 10 – 15% зрадників, які перейшли добровільно й підтримують російську окупацію".
- Минулого року зрадниця Катерина Уманець попередила тих, хто залишився на територіях, особливо власників курортного бізнесу, про так звану націоналізацію баз відпочинку. Що вам відомо з цього приводу?
"У Кирилівці більше ніж 500 баз відпочинку. Нам відомі випадки, коли бази розкрадаються. До тих баз відпочинку, власники яких не зареєстрували їх, приходить комісія, переписує все майно. Потім потрошку вивозять його. Зараз відбувається обкрадання. Я думаю, що Уманець там в перших рядах".

- Чи планували бюджет на цей рік?
"Так, ми прийняли бюджет, затвердили, все добре. На сьогодні ми деякі кошти навіть зарезервували на повернення, щоб хоча б провести там якісь дії, якісь роботи. Ми розуміємо прекрасно, що росіяни нам там нічого не залишать".
- Закладали гроші на розмінування територій, перевірку водних об’єктів?
"У нас розроблена програма деокупації, туди ці пункти якраз входять, фінансування також передбачене".
- Які ще плани на цей рік?
"Повернутися додому швидше — найголовніший план. Ми чекаємо кожного дня, кожної хвилини чекаємо визволення, щоб повернутися й почати працювати далі".
Читайте також
"Немає такого, щоб тут хтось голодував" — голова селищної ради Кирилівки
З російського полону повернули селищного голову Кирилівки Івана Малєєва
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber