Під час окупації не навчалися, а після звільнення робили уроки вдома — за таких умов здобували освіту восьмеро прийомних дітей Олени Єчиної з прикордонного села Мілового на Харківщині. Волонтери "Червоного Хреста" перевезли родину до Харкова й поселили в одному з соціальних центрів, де вони мешкають вже другий тиждень.
Олена згадує, коли у вересні українські військові звільнили Мілове від окупантів, учні почали вчитися вдома. Інтернету і зв'язку в селі не було, а школа — за 12 кілометрів, тому завдання діти отримували на аркушах.
"Діти писали в зошитах. Ми їх відвозили в школу — на свій страх і ризик проїжджали небезпечну зону. У вчителів міняли зошити, вони їх перевіряли. На цьому все наше навчання закінчувалося", — говорить Олена.

Нині майже усі односельці повиїжджали, залишилися пенсіонери та інваліди, розповідає жінка.
"Обстановка в рідному селі важка. Обстріли щоденні. Що тільки над нами не літало — і гради, і все інше. Я навіть не знаю всієї зброї. Ми до обстрілів звикли, як-от у місті звикають до сигналу повітряної тривоги. У наше село, на щастя, не прилітало, тільки по околицях. Ми так довго й не виїжджали через це", — згадує жінка.

Олена каже, їх родина чекала, що ситуація стабілізується, але цього не сталося.
"Наші діти почали гратися у війну, хоча раніше такого не було. Це не те, що можна побажати дитині. Хочеться, щоб діти жили в мирній країні, ходили у звичайну школу, щоб їм проводили справжні уроки. Діти забули, що таке школа. Нам ще вчитися, потім вступати, а діти багато чого недоотримали", — каже Єчина.
У Міловому залишився чоловік Олени.
"Нікому не хочеться покидати свій дім. А ще річ у тому, що вдома господарство. У нас корови, телятка, поросятко. Боїмося, що можуть бути випадки мародерства", — розповідає жінка.

"Сподіваємося, що найближчим часом обстановка нормалізується, воєнні дії відсунуться від нас, і, звісно, ми б не хотіли тут довго залишатися. Надіємося, у вересні діти підуть у звичайну школу, на звичайні уроки, і ми вже будемо вдома", — ділиться планами Олена.
Дев'ятикласник Денис говорить, що їздити в школу краще, ніж сидіти вдома та розв'язувати задачі.

"Нічого не розумієш, як робити вправу чи завдання. Самим це дуже складно. Тому потрібна підтримка й увага вчителя", — розповідає Денис Колотєєв.

Олена допомагає своїм прийомним дітям розпаковувати планшети — їх передала обласна адміністрація для дистанційного навчання.
"Тепер, коли ми тут, сподіваюся, навчальний процес відновиться. Тим більше у нас тепер є планшети, ми завантажимо підручники. Є надія, що діти почнуть спілкуватися з вчителями, заходити в конференції на уроки й надолужувати згаяне", — каже Олена.

Денис вперше у житті отримав планшет. Хлопець включив гаджет, але не зміг під'єднатися до інтернету.
"Коли буде інтернет, можна буде завантажити підручники й навчатися", — каже дев'ятикласник.
Заступниця начальника обласної служби у справах дітей Тетяна Пономаренко пояснює, що інтернет під'єднаний, але в другій половині будівлі.

"Це все технічні моменти, які ми узгодимо, і діти будуть навчатися дистанційно", — говорить Тетяна Пономаренко.
За її словами, за час російського вторгнення з деокупованих територій виїхали понад 80% прийомних родин. Нині там залишається чотири дитячих будинки сімейного типу і 13 прийомних сімей, у яких й далі залишаються 76 дітей.
"Поки що вони не бажають евакуюватися. Тримає будинок, боязнь невідомості, куди вони будуть їхати, як буде на новому місті. Наші фахівці постійно наголошують на необхідності евакуюватися, але кінцеве рішення все одно залишається за родиною", — розповідає Пономаренко.
До 24 лютого 2022 року загалом на території області в дитячих будинках сімейного типу і прийомних родинах перебували близько 1400 дітей. На сьогодні залишається близько 800.
"Наші служби завжди перебувають на зв’язку з цими сім'ями, щоб були дотримані всі права і збережені всі пільги. Багато сімей відмовлялися від планшетів, казали, що самі вже придбали — за ті кошти, які їм платить держава на утримання дітей", — говорить Тетяна Пономаренко.
Читайте також
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube