Освіта під час війни та підготовка до НМТ: інтерв'ю з очільником Харківського центру оцінювання якості освіти

Освіта під час війни та підготовка до НМТ: інтерв'ю з очільником Харківського центру оцінювання якості освіти

Освіта під час війни та підготовка до НМТ: інтерв'ю з очільником Харківського центру оцінювання якості освіти
Зруйнований ліцей у Лозовій на Харківщині. Вересень 2022 року. Фото: Юлія Токар/Суспільне Харків

У квітні 2023 року освітяни знатимуть, скільки випускників Харкова та області складатимуть національний мультипредметний тест. Нині ця цифра є "абсолютно непрогнозованою".

Про це в інтерв'ю Українському Радіо Харків розповів директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександр Сидоренко.

Тестування на Харківщині у 2023 році

Скільки потенційних учасників чекаєте, зважаючи на те, що чимало жителів області виїхали?

Зважаючи на обстановку, ця цифра абсолютно непрогнозована. Річ у тім, що ми матимемо цифру тільки тоді, коли закінчимо реєстрацію учасників зовнішнього оцінювання. У нас в середньому, якщо говорити про Харківську область, в ті часи, коли все було благополучно, було 25-26 тисяч учасників. Минулого року ця цифра була практично вдвічі меншою. Якою буде зараз — спрогнозувати важко через те, що багато дітей разом з батьками виїхали за межі області.

З іншого боку, ми спостерігаємо певний процес повернення. Воно не таке масове, але воно помітне, частина дітей повертаються додому.

Третя причина полягає в тому, що ті діти, які є учнями харківських шкіл, можуть проходити й реєструватися на НМТ в інших регіонах. Скажімо, торік в нас велика кількість одинадцятикласників проходили зовнішнє оцінювання у формі НМТ у Полтавській області. Тому ми повернемося до цих даних тоді, коли закінчимо реєстрацію — це буде квітень.

Як проходитиме НМТ

Що наразі має знати абітурієнт, до чогось їм готуватись?

Абітурієнт уже сьогодні має знати, що на нього очікує випробування із трьох предметів, два з яких безальтернативно включені до переліку завдань — це українська мова і математика. Третій предмет абітурієнт вже сьогодні може обирати для себе той, який відповідає профілю його майбутньої спеціалізації.

Читайте також: Шмигаль відповів, чи має історія бути обов'язковим предметом для вступу

Тобто, якщо він збирається йти, скажімо, на комп'ютерні науки, то третім предметом він може обрати фізику. Якщо збирається йти в медицину, то третім предметом він може обирати біологію або хімію. Якщо збирається йти на факультет іноземних мов, то третім предметом буде іноземна мова. Третій предмет визначатиметься тоді, коли будуть затверджені умови прийому до вищих навчальних закладів на 2023 рік. Поки що їх немає.

Можливо, очікуються якісь особливості цього року: терміни, складання самих завдань, чи така ж структура буде?

Так, завдання будуть такі ж. Структура тестових завдань уже сьогодні оприлюднена на сайті Українського центру і на сайті нашого Харківського регіонального центру. Вже сьогодні абітурієнт може побачити по кожному предмету, скільки буде завдань на визначення однієї правильної відповіді, скільки буде завдань на встановлення логічних пар, скільки буде завдань на встановлення послідовності тощо.

Абітурієнт повинен готуватися до трішки більшої кількості завдань, ніж вони були торік, тому що ми матимемо 180 хвилин на три предмети. Цього разу ми додамо певну кількість завдань підвищеної складності, тому що ми мусимо дати можливість тому абітурієнтові, який має широкий світогляд, який серйозно підготовлений, отримати високу, максимальну оцінку, розкрити свої знання, розкрити свої вміння орієнтуватися в тих чи інших явищах.

Читайте також: Мультипредметний тест замість ЗНО. Міносвіти спростило вступну кампанію-2022

Абітурієнти вже сьогодні можуть ознайомитися з демонстраційним варіантом тестового завдання з української мови й з математики. Демонстраційна версія — це така ж сама структура тестового завдання, яке буде і на основному випробуванні.

Тестування на Харківщині

Коли розпочинається реєстрація на тест?

Реєстрація буде 31 березня або 1 квітня.

Чи можна скласти тест на окупованій Харківщині?

Щодо окупованих територій, то питання не обговорюється. На превеликий жаль, там сьогодні не діють закони, за якими ми працюємо. Дистанційно скласти немає можливості.

Освіта під час війни та підготовка до НМТ: інтерв'ю з очільником Харківського центру оцінювання якості освіти
фото ілюстративне/УНІАН

До речі, ми будемо реєстрацію робити дистанційно в електронному форматі, тому зареєструватися можна звідки завгодно, але проходити тестування можна буде тільки на тих територіях, на яких діють закони України, в тому числі і на деокупованих. Ми будемо працювати в тих містах, які для нас визначать обласна військова адміністрація.

Читайте також: Евакуація на Харківщині: стало відомо, яку кількість людей волонтери вивезли за останні пів року

Про які міста йдеться?

Здебільшого вони будуть ті ж самі, можуть додатися тільки деякі. В минулому році їх було в нас шість, у цьому році спробуємо додати ще, але поки не будемо їх називати.

Повітряні тривоги

Минулого разу ви говорили про складнощі з інтернетом. Яка ситуація зараз?

Складнощі завжди були й складнощі будуть. Єдине, чим вони можуть бути викликані — відсутністю стабільного електропостачання. При наявності енергозабезпечення у нас складнощів нема ніяких.

Складність була минулого року одна і ми її боїмося в цьому році — це нескінченні перерви на повітряні тривоги, коли всі учасники цього процесу змушені були на час тривоги спускатись в укриття і продовжувати потім роботу, щоб закінчити завдання. Інших проблем ми не бачимо, сьогодні вже ведемо підготовку, працюємо із керівниками вищих навчальних закладів.

Читайте також: У "Харківобленерго" відмовились від графіка погодинних відключень

На вашу думку, наскільки виправдовує себе формат тесту і його організації в умовах війни?

Національний мультипредметний тест суттєво відрізняється від зовнішнього незалежного оцінювання в першу чергу тим, що ми працюємо за допомогою комп'ютера, ми працюємо за допомогою інтернету, з використанням електронних технологій, чого ніколи в нас не було.

Найголовніший наш, скажімо так, критик і споживач — це університети. Ми не чули жодного негативного вислову жодного ректора українського університету, який би сказав, що така форма не дає можливості здійснити адекватний відбір абітурієнтів для того, щоб вони зайняли місця у студентських аудиторіях.

Якість освіти

Хотілося б також запитати, чи позначилась повномасштабна війна на якості освіти?

Не могла не позначитися. Той, хто каже, що ми даємо таку саму освіту, м'яко кажучи, лукавить. Ми не можемо забезпечити такий самий рівень надання освітніх послуг і забезпечення освітнього процесу, який очно відбувався, у звичному форматі. Тут не треба бути ні педагогом, ні дослідником, це абсолютно зрозуміло на підсвідомому рівні.

Читайте також: Чи втрачений рік шкільного навчання через війну: думки батьків та вчителів з Харкова

Є предмети, які легше опрацьовувати самостійно в дистанційному форматі, скажімо, історія або географія. А є предмети, де повинен учитель бачити учня, де має бути відповідне обладнання, лабораторне забезпечення і так далі. Безумовно, що якість освіти за ці два роки, яку ми надаємо, постраждала так чи інакше, хоча героїчно працюють наші вчителі.

Освіта під час війни та підготовка до НМТ: інтерв'ю з очільником Харківського центру оцінювання якості освіти
Андрій Самойлов. Фото: Департамент освіти/Facebook

З іншого боку, це й підвищує цінність знань. В першу чергу для самих учнів, які розуміють, якою ціною це дається і наскільки це варто цінувати. Достатньо було одного року війни, коли ми всі зрозуміли, що діти хочуть до школи. Думаю, що ми наздоженемо.

Що відомо

  • У зв'язку із повномасштабною війною РФ проти України змінився алгоритм вступної кампанії. Школярі в комп'ютерному форматі другий рік поспіль складатимуть національне мультипредметне тестування (НМТ).
  • 1 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський підписав проєкт закону №7132 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері освіти", який передбачає скасування державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання для вступу у виші.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок