Люди з вадами зору дізнаються про повітряну тривогу зі смартфона. Їм складно знайти укриття, бо добре не бачать написів і вказівників. Голова обласного УТОСу Олексій Войтович розповів Суспільному, що приміщення товариства площею 60 квадратних метрів не опалюється, бо немає чим платити за газ.
За його словами, протягом року кілька разів товариство отримувало гуманітарну допомогу від українських та міжнародних благодійних організацій.

"Нещодавно отримали гуманітарну допомогу від обласної організації товариства Червоного Хреста. Здебільшого гігієнічні та косметичні засоби, також отримували одяг і продукти. Пакунки, якими зараз заставлений коридор, планують розвезти членам УТОСу, які проживають у селах", – каже Олексій Войтович.
В обласному товаристві сліпих зареєстровано майже вісімсот осіб, каже Олексій Войтович. Через війну їм довелося зіткнутися з новими труднощами.
"Найбільша проблема – відсутність фінансування з державного бюджету. Від січня 2022 року по лютий 2023 наші працівники зарплати не отримували й не було грошей на утримання організації. От зараз в нас, наприклад, світла нема. В нас були спонсори з Нідерландів, вони оплатили наш борг і ще 513 гривень залишилося. Нам на рік потрібно 785 тисяч гривень на зарплату".

Ще одна проблема – в приміщенні організації немає укриття, розповідає чоловік.
"Як мені пояснили, в нашому приміщенні проводити колективні чи групові заходи не бажано, бо я не маю куди вивести людей в час тривоги".
Знайти в місті найближче укриття під час повітряної тривоги незрячим людям складно, каже тернополянка Леся Сушко.

"Я зовсім незряча. Таким людям, як я, важко в будь-який час, а у воєнний особливо. В укриття не годен піти, бо нічого не бачиш, сам нікуди не підеш, потрібна весь час допомога, а її дуже мало. Навіть коли в УТОС йдемо, то минути бордюри важко. Зрячі люди на них не зважають, а незрячі – ледь зачепишся, вже падаєш", – говорить Леся Сушко.
Жінка каже, досі є проблемою відсутність озвучення зупинок в маршрутках.
"У тролейбусах є оголошення, озвучують, яка зупинка. Але в маршрутках, скільки ми вже говоримо, просимо, нема ніякого оголошення. Сідаєш і не знаєш, куди їдеш, де зупинка, яка твоя зупинка і як виходити. Просто на один день або хоча б на годину зав’язати очі й походити по квартирі своїй і попробувати, як це нелегко".
Бажання залишити країну й поїхати за кордон, кажуть члени УТОСу, нема. Намагаються бути корисними країні й збирають гроші для ЗСУ. Щотижня переважно по церквах організовують концерти. Упродовж року вдалося зібрати 200 тисяч гривень, каже одна з учасниць творчого колективу Дарія Ліська.

"Концерти робимо невеликі. Ті гроші, що зібрали, віддаємо на ЗСУ. Ми й на машину збирали, на причепи. У нас в касі зараз грошей нема, тільки надходять, нам дають список і ми одразу їх перераховуємо або віддаємо", – розповіла Дарія Ліська.
Що відомо
- Члени тернопільської організації "Біла тростина" збирають гроші для ЗСУ
Читайте також
- На Тернопільщині минулого року зробили 55 операцій на глаукому