"Йду до Кришталевого глобуса". 21-річний Котовський претендує на виграш сезону Кубка світу з найскладнішим стрибком

"Йду до Кришталевого глобуса". 21-річний Котовський претендує на виграш сезону Кубка світу з найскладнішим стрибком

Ексклюзивно
"Йду до Кришталевого глобуса". 21-річний Котовський претендує на виграш сезону Кубка світу з найскладнішим стрибком
Фото Євгена Вялкова

Ексклюзивне інтерв'ю лідера збірної України для Суспільне Спорт.

21-річний Дмитро Котовський проводить найуспішніший сезон у кар'єрі з лижної акробатики. У сезоні Кубка світу він вже здобув дві перемоги, останню – на попередньому етапі, що відбувся у швейцарському Санкт-Моріці.

До сезону 2022/23 Котовський не мав жодної медалі на рівні Кубка світу з лижної акробатики в особистих змаганнях. Однак тепер, за відсутності Олександра Абраменка, став лідером збірної України – чотири подіуми, дві перемоги.

Найбільш знаковою для Котовського залишається перемога у Дір-Веллі - його перше "золото" на рівні Кубка світу. Причому здобув її 21-річний спортсмен з найкращим стрибком в історії України: отримав оцінку 138.32 бала, що є шостим результатом в історії з лижної акробатики.

Читайте також: "Не передати словами". 21-річний Котовський здобув першу перемогу в кар'єрі з найкращим стрибком в історії України

Високі результати Котовського у сезоні пов'язані з внесенням змін у види стрибків. З сезону 2022/23 український лижний акробат почав виконувати у суперфіналі в особистому турнірі стрибок "Ураган" (з п'ятьма гвинтами), складність якого складає 5.2 бала. Саме його 21-річний стрибун виконав у Дір-Веллі та на останньому етапі в Санкт-Моріці (отримав оцінку 136.76 бала).

Уперше Котовський виконав цей стрибок ще у 2021 році на етапі в Руці у командних змаганнях, де Україна здобула дві "бронзи". Однак якщо тоді він мав проблеми під час приземлення, то зараз "Ураган" приніс йому дві золоті медалі.

"Мені після попередніх перемог вже набагато легше ставитися до стрибків на змаганнях, якоїсь розмови з тренерами не було. Тільки перед розминкою до фіналу ми поговорили, що і як розминаємо та що стрибаємо на подальших стадіях змагань.

Якихось нових стрибків я не показав. Кваліфікація та фінал, вони підводять до стрибка в суперфіналі. Показав гвинт-два гвинти-гвинт у кваліфікації, щоб пройти далі у нього складність достатня. А у фіналі треба виконати хороший стрибок, щоб мати змогу зробити потрійне сальто з п‘ятьма гвинтами далі. За такою програмою ми домовилися з тренером йти.

Раніше у попередніх сезонах я думав про суперників і як би мені перестрибати їх. Зараз я розумію, що пройшовши кваліфікацію та фінал, і виконавши у суперфіналі цей стрибок якісно – це однозначно високі бали і високі шанси на перемогу. Тому я думаю, як виконати свої стрибки якнайкраще".

Особливість стрибка "Ураган" Котовський також пояснив і тим, що може його виконувати лише за оптимальних погодних умов та відсутності вітру.

"Після виконання «Урагана» в Дір-Веллі і до цього старту, я зробив цей стрибок один раз на тренуванні, напередодні цих змагань. Зробив добре, приземлився і потім вже в суперфіналі. Це такий стрибок, що його краще виконувати в ідеальних погодних умовах, коли вітру немає і все чудово. Підібрати швидкість на цей стрибок легко і морально легше, ніж коли вітер. З вітром під час легших стрибків буває й складніше зробити вихід з трампліну. Це ще й морально тисне, тому краще в хороших умовах виконувати".

Стрибок "Ураган" у виконанні Котовського є найскладнішим у сезоні Кубка світу з лижної акробатики. Жоден з інших спортсменів не виконував стрибків зі складністю 5.2 бала – лише на останньому етапі швейцарець Ное Рот наблизився до українця, виконавши у суперфіналі стрибок зі складністю 5.1 бала.

"Я виконував п‘ятим стрибок в суперфіналі, після мене був лише Ное Рот зі Швейцарії. Він мав шанси показати кращий результат. Він стрибав два гвинти-два гвинти-гвинт - це стрибок серйозної складності, але йому не вдалося отримати більше балів, ніж я за свій.

На чемпіонаті світу в Бакуріані Ное Рот став чемпіоном змагань
На чемпіонаті світу в Бакуріані Ное Рот став чемпіоном змагань. AP Photos

«Ураган» в цьому сезоні окрім мене ніхто на змаганнях не виконував. Знаю, що швейцарець Пірмін [Вернер] на воду його пробував, але каже, що дуже складно. У нього не виходить після трьох гвинтів далі на ще один гвинт піти. Щодо виконання на сніг, я зі всіма спортсменами спілкуюся, і поки ні в кого навіть у планах немає виконувати цей стрибок".

Після етапу в Енгадіні Котовський став претендентом на здобуття Малого кришталевого глобусу в лижній акробатиці. Перед заключними двома етапами він вийшов у лідери заліку та випереджає швейцарця Ное Рота, щоправда лише на два бали.

"Щодо лідерської майки – я був дуже задоволений, адже від початку сезону в мене була мета – це жовта майка лідера. І в подальшому, до чого я зараз йду – це Кришталевий глобус. У мене відрив від Ное Рота в загальному заліку зараз лише два очки. Це дуже мало. Але від Ное до третього місця більше 100 балів. Навіть, якщо володар третього місця виграє наступні змагання, то він не обжене, ні Ное, ні мене. Тобто хто з нас двох на наступних змаганнях буде вище – той і отримає глобус", – резюмує Котовський.
Дмитро Котовський на вершині подіуму в Санкт-Моріці
Дмитро Котовський на вершині подіуму в Санкт-Моріці. Twitter FIS Freestyle

Ситуація у заліку Кубка світу з лижної акробатики

  1. Дмитро Котовський (Україна) – 351 очко
  2. Ное Рот (Швейцарія) – 349 очок
  3. Крістофер Лілліс (США) – 239 очок

Останній етап Кубка світу з лижної акробатики відбудеться в неділю, 19 березня, в Казахстані.

Читайте більше: "Боротьба буде запекла". Тренер України з лижної акробатики - про фінал сезону й шанси Котовського на чемпіонство

Хто такий Дмитро Котовський

  • 21-річний український лижний акробат з Рівненщини.
  • Бронзовий призер ЧС-2023 в грузинському Бакуріані. Єдину медаль здобув у змішаному командному турнірі з Анастасією Новосад та Олександром Окіпнюком.
  • Дворазовий переможець та чотириразовий медаліст Кубка світу з лижної акробатики. Усі особисті нагороди здобув у сезоні 2022/23.
  • Учасник Олімпійських ігор 2022 в Пекіні, де посів 15-те місце в особистих змаганнях.
  • Автор рекордного стрибка в історії України. На переможному етапі в Дір-Веллі Дмитро отримав 138.32 бала, що є шостим найкращим результатом змагань в історії серед представників усіх країн.
На початок