"Головне – не картати себе". Кропивницька психологиня про те, як розпізнати шахрая і що робити, коли стали його жертвою

"Головне – не картати себе". Кропивницька психологиня про те, як розпізнати шахрая і що робити, коли стали його жертвою

"Головне – не картати себе". Кропивницька психологиня про те, як розпізнати шахрая і що робити, коли стали його жертвою
Фото ілюстративне: Pexels

Навіть серед колег-психологів є люди, які через свою емпатійність і чутливість не змогли розгледіти шахраїв, які втерлися в довіру. Про це говорить кропивницька психологиня Ірина Радул. У своїй практиці час від часу зустрічає людей, які пережили зустріч з шахраями. Вона розповіла, як уберегтися від шахрайства і що робити, якщо людина стала його жертвою.

Хто може піддатися впливу шахрая

Піддатися впливу шахрая може хто завгодно, говорить Ірина Радул. За її словами, шахрай здатен так замаскувати свої наміри, що людина відключає самоконтроль й дає себе обманути. "Такі шахраї мають високу інтелектуальну й психологічну підготовку".

Водночас є категорії людей, які найчастіше стають жертвами шахрайства. Шахраї на них переважно й орієнтуються. Це діти, люди похилого віку, люди-емпатиЕмпатія – коли ви здатні відчувати чужі емоції та переживання, як свої власні., а також ті, хто хоче легкої наживи.

"У людей похилого віку знижується критичність сприйняття, – розповідає Ірина Радул. – Діти не можуть об’єктивно оцінити ситуацію. Люди з високим рівнем емпатіїСпівпереживання допомагають іншим, і шахраї цим користуються. Навіть відстежують у соціальних мережах, коли таку людину хтось відзначає за її допомогу іншим".

У практиці Ірини Радул зустрічалися різні випадки шахрайства. Шахраями могли бути знайомі й незнайомі людині особистості. Інколи траплялася шахрайська схема, коли людина не мала персонального контакту з тим, хто її обманув.

"Наприклад, зверталися люди похилого віку. Їм приходили каталоги, і треба було купити товари на певну суму, а потім мали прийти якісь бонуси. Гроші не з’являлися, і люди вимагали їх від поштарок, думаючи, що начебто ті їх приховують. Були випадки, коли людям телефонували від імені дітей і говорили, що трапилася халепа, і треба передати гроші. І люди робили це через таксистів, а потім дзвонили дітям, і зрештою з’ясовувалося, що там усе нормально. Інколи шахраї дізнавалися, що людина відкладає гроші на якусь подію, і починали їх видурювати. Також втиралися в довіру і провокували людину на зловживання службовим становищем, щоб вирішити певне питання".

Як розпізнати шахрая

Схильність людини до певного вчинку, в тому числі шахрайського, вивчає диференційна психологія. Вона досліджує, як саме на людину впливає генетика й середовище, наскільки її поведінка залежить від віку, національності, професії, соціальної групи, говорить психологиня. "Якщо людина зростала в середовищі картярів, то, звісно, вона вже не бачила інших способів заробляння грошей".

Зі слів Ірини Радул, шахраї не просто шукають легкі шляхи заробітку. Вони також люблять ризик і панування над людьми. "Шахраї відчувають, що можуть контролювати іншу людину. Загалом їм притаманні психічні відхилення. Це можуть бути психопатіяЕгоцентризм і невміння співпереживати або акцентуаціїНадмірна вираженість окремих рис характеру характеру – шизоїдногоЗамкнутість і відгородженість від інших чи істероїдногоЕгоцентризм і бажання бути в центрі уваги типу".

Зі слів Ірини Радул, шахраї поводяться по-різному. "Одні – експресивні та емоційні, інші – виховані, виважені й спокійні. Це залежить від їхньої тактики й мети. Деякі намагаються викликати в жертви емоційну невпевненість, розхитати її, відгородити її від контактів".

У розмові – і очній, і телефонній – шахраї використовують схожі прийоми, каже психологиня. "Їхня мова часто швидка. Ви не можете розібрати, що він каже. Але при цьому він робить акцент на ключових моментах. Наприклад, серед словесного потоку ви ловите фразу "ваша картка заблокована". А потім знову йде набір слів. При цьому говорить впевнено й поставлено. У вас починається паніка".

Як допомогти людині, яка стала жертвою шахрайства

Люди по-різному сприймають свою поразку – обман від шахраїв. Це залежить від їхньої стресостійкості, говорить психологиня. У більшості виникає образа на самого себе й падає самооцінка.

"Людина себе звинувачує. Говорить: "Я – невдаха". Вона емоційно виснажена самою ситуацією і не хоче звертатися в поліцію через безсилля. У людини просто опускаються руки. Також вона може боятися за свою репутацію й через це не розповідає іншим, що натрапила на шахрая".

За словами Ірини Радул, шахраї якраз і розраховують на те, що людина в такому стані не звертатиметься в правоохоронні органи чи засоби масової інформації.

Головне, що треба зробити, – це зняти почуття провини й не засуджувати себе. "Просто прийміть, що так склалося, – говорить психологиня. – І оцініть обставини, що далі робити. Чи варто "розпилятися" на боротьбу з цим шахраєм, чи, може, краще зосередитися на собі й збереженні свого психічного здоров’я? Якщо ви й далі страждатиме, то до чого це приведе? Чи не посилить це проблему?".

Є засіб нової інтерпретації проблеми, говорить психологиня. Це коли людина переоцінює ситуацію й визнає, що в неї не так уже все й погано. За словами Ірини Радул, також можна зменшити наслідки пережитого на фізичному рівні – попити заспокійливі чаї, медитацію й масаж. Важливою є підтримка родини й друзів.

Профілактикою ж таких ситуацій є стресостійкість, критичність мислення і спостережливість. "Ці риси треба з дитинства виховувати, – каже психологиня. – Якщо ж така ситуація сталася, людині треба просто "перехворіти" вдома самій, або за допомогою психолога чи друзів, і жити далі".

Читайте також

  • Підозрюють у шахрайстві. На Кіровоградщині жінка під виглядом допомоги дитині збирала гроші
  • Фіктивні оголошення, занадто низька ціна. Найпоширеніші шахрайства на ринку оренди житла Кропивницького
  • Жителі Кіровоградщини під час воєнного стану вдвічі частіше повідомляють про шахрайство
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок