Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн

Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн

Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн
Українські військовослужбовці на бойових навчаннях у Київській області, 3 березня, 2023. AP Photo / Efrem Lukatsky

4 березня — 374 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

На цьому Суспільне завершує онлайн. Наступні новини читайте тут.

Німеччина хоче придбати у Швейцарії 96 танків Leopard 1 для України

Німецький оборонний концерн Rheinmetall хоче придбати 96 танків Leopard 1 у швейцарської оборонної компанії Ruag для передачі Україні.

Про це повідомляє видання Tages-Anzeiger.

Як зазначає видання, оборонна компанія Ruag придбала Leopard 1A5 у кількості 96 одиниць ще у 2016 році придбала в Італії. Раніше вони вже були в експлуатації і на момент покупки не були технічно справними.

"Rheinmetall хотів придбати транспортні засоби та чітко дав зрозуміти, що вони будуть доставлені в Україну після ремонту", — сказав Tages-Anzeiger представник Ruag.

За даними журналістів, Rheinmetall та Ruag хотіли впровадити цю ідею через Державний секретаріат з економічних питань Швейцарії, однак отримали негативну відповідь.

Попри це вважається, що угода все ще може бути реалізована. Ймовірно, його обговорить Федеральна рада Швейцарії.

Центр з розслідування злочинів агресії РФ у Гаазі запрацює влітку — генпрокурор

Україна підписала із партнерами угоду про створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії Росії. Він має розпочати свою роботу у Гаазі влітку цього року.

Як повідомив генеральний прокурор України Андрій Костін, угоду підписали генеральні прокурори країн-членів спільної слідчої групи (JIT) на полях конференції "United for Justice" у Львові.

"Сьогодні (4 березня — ред.) ми підписали додаткову угоду до Угоди про Спільну слідчу групу, яка передбачає створення в Гаазі на базі Євроюсту Спеціального міжнародного центру з розслідування злочину агресії — агресії Російської Федерації проти України. І саме сьогодні ми розпочали цю роботу, ми провели дискусію щодо того, як буде працювати цей центр, щодо того прокурори з яких країн будуть брати участь в роботі і будуть складовою цього міжнародного центру", — розповів посадовець під час заходу.

За його словами, здебільшого участь у роботі братимуть прокурори країн-учасників Спільної слідчої групи, однак також розглядається й можливість залучення прокурорів з інших країн.

"Попередньо ми плануємо, що цей центр розпочне свою діяльність влітку цього року. Ми говоримо зараз про липень, але, можливо, це буде навіть раніше. Ми поставили перед собою дуже амбітні строки щодо формування детального плану роботи Міжнародного центру з розслідування злочину агресії і я маю надію, що спільними зусиллями цей центр запрацює, як ми і плануємо, влітку цього року", — пояснив генпрокурор.

Це дозволить Міжнародній групі прокурорів і слідчих збирати злочини агресії саме на міжнародному рівні, пояснив Костін. У майбутньому до роботи можуть долучитися й експерти, зауважив він.

"Вже багато чого зроблено і в Офісі генерального прокурора, і ви знаєте, що ми також розслідуємо злочин агресії і в країнах, які розпочали свої власні розслідування щодо злочину агресії. Це — і країни ССГ, і деякі інші. Тобто наше завдання — все це зібрати і вже на міжнародному рівні почати будувати справу щодо злочину агресії, яка може стати саме тією справою, яку буде розглядати Спеціальний міжнародний трибунал", — зазначив посадовець.

Генпрокурор зауважив, що 4 березня відбулося чергове координаційне засідання Спільної слідчої групи, яка була створена практично рік тому.

"Створена вона була прокуратурами України, Польщі та Литви. Після цього до цієї групи доєдналися інші наші партнери — Латвія, Естонія, Словаччина, Естонія. Партнерами Спільної слідчої групи також є Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду та Євроюст. Вчора ви також були свідками підписання першого Меморандуму про співпрацю між Спільною слідчою групою та Міністерством юстиції США", — сказав Костін.

За його словам, головна мета Спільної слідчої групи —

Україна працює над механізмом конфіскації активів РФ — Шмигаль

Україна спільно із партнерами розробляє механізм конфіскації російських активів, які спрямують на післявоєнну реконструкцію України.

Про це на своєму Telegram-каналі повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

"Працюємо над створенням механізму конфіскації російських активів, які можна буде направити на відновлення України. Про це наголосив сьогодні під час конференції United for Justice, яка відбувається у Львові", — зазначив він.

За його словами, спеціальний компенсаційний механізм виплати репарацій буде базуватися на міжнародному договорі, який Україна розробляє разом із державами-партнерами.

У міжнародного компенсаційного механізму буде чотири елементи.

  • Міжнародний реєстр збитків.
  • Компенсаційна комісія, яка розглядатиме заяви про відшкодування збитків.
  • Компенсаційний фонд, з якого будуть іти відшкодування.
  • Механізм виконання прийнятих Компенсаційною комісією рішень.

Російські війська обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини: загинули двоє людей

Через обстріл військами РФ Нікопольського району Дніпропетровщини 4 березня загинули двоє людей. Про це сказано в повідомленні пресслужби Дніпропетровської обласної військової адміністрації.

Подія сталася в Червоногригорівській громаді. Загинули 57-річна жінка та 68-річний чоловік.

У Нікополі зачепило готель.

За уточненими даними голови Дніпропетровської облради Миколи Лукашука, у Червоногригорівській громаді понівечено заправку, 11 приватних будинків, п‘ятиповерхівку, 3 господарські споруди, газогін та електромережі. Також загинули свійські птахи. Рятувальники загасили три осередки пожежі.

Під обстріл потрапила і Марганецька громада. Загиблих і поранених немає.

В інших районах області день минув тихо, додав посадовець.

В Україні зареєстрований 171 випадок сексуального насильства з боку військових РФ — Олена Зеленська

Прокуратура розслідує 171 випадок сексуального насильства проти українців з боку російських військових. Серед постраждалих — 39 чоловіків. Про це повідомила перша леді Олена Зеленська під час панельної дискусії на конференції у Львові.

"За цією цифрою не тільки жінки — серед постраждалих 39 чоловіків. 13 — неповнолітніх, серед них — хлопчик. Ми знаємо про ці випадки тільки тому, що ці люди знайшли в собі сили говорити. Скільки страждають мовчки, особливо на окупованих територіях - ми не знаємо", — зазначила вона.

За словами Олени Зеленської, чимало людей, які постраждали через насильство, не можуть повернутися до звичного життя.

"Багато, хто постраждав від таких злочинів, як ґвалтування, говорять, що їхнє життя було тільки "до". Після — це існування. Коли страшно пригадувати те, що з тобою сталося, коли важко розмовляти з правоохоронцями, неможливо з родиною, нестерпна увага ЗМІ", — сказала перша леді.

Вона додала, що зґвалтування досі лишається у всьому світі дуже стигматизованим злочином. Жертва завжди почувається особливо вразливою і незахищеною, повністю знищеною, підкреслила Зеленська.

"Кількість і неприхованість ґвалтувань мирних українців дає нам впевненість у тому, що це — свідома політика російської армії. Це їхня свідома психологічна і фізична зброя проти українців", — наголосила дружина президента.

Олена Зеленська заявила, що кривдники та ґвалтівники мають бути покарані.

"І я впевнена, що це потрібно не тільки постраждалим, це потрібно усьому світові. Тому моє наступне звернення до демократичного світу. Засудження російських ґвалтувань і інших російських злочинів потрібно, як прецедент. Щоб будь-який потенційний агресор, колективний гвалтівник у світі знав, що подібне не минеться безкарно. І для тих, кому й досі щось здасться незрозумілим, хто натякає на поступки агресору — ми маємо звільнити нашу землю від загарбника не тільки тому, що прагнемо повернутися до загальновизнаних кордонів. Це боротьба не тільки за територію і квадратні кілометри, ми маємо звільнити ці землі, бо там, на окупованих територіях, досі панують гвалтівники і мародери. І поки вони там — продовжується насильство", — зазначила перша леді.

Іпотеку швидко не дадуть. Гайдай розказав особливості російських паспортів, виданих окупантами

Паспорти, які оформлюють люди на тимчасово окупованій території Луганської області, відрізняються від тих, які видають у РФ. З цими паспортами люди не можуть отримувати певні послуги. Про це розповів начальник Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Насправді цей документ не являється таким самим рівнозначним, як і паспорт Росії який отримують росіяни. Деякі жителі Луганщини, які розібрались в цих нюансах і справді хотіли отримати паспорт РФ, навмисно їздили в Росію і там отримували", — повідомив Сергій Гайдай.

За словами Гайдая, російські установи відрізняють паспорти видані на окупованих територіях, по серіях паспортів, кодам, або по базі даних.

Гайдай додав, що на тимчасово окупованій території Луганщині, люди які вже отримали паспорт РФ, скаржилися на те, що не могли отримати певні послуги. "Їм відмовляли. І вони розуміють, що той хто отримав паспорт на території РФ, ці послуги надають. Наприклад, швидко отримати іпотеку", — розповів Сергій Гайдай.

У Мукачево прибув евакуаційний потяг зі сходу України

У Мукачево 4-го березня прибув евакуаційний потяг зі сходу України. Пасажирів зустріли закарпатські рятувальники, представники Unisef Ukraine, Української фундації громадського здоров'я та Закарпатського обласного центру соціальних служб. Про це повідомили на Facebook-сторінці ДСНС України в Закарпатській області.

"7 родин, які до останнього не полишали свої домівки у найгарячіших точках східних регіонів України, приїхали на Закарпаття", — йдеться у публікації.

Залужний зустрівся з головою Штабу оборони Канади

Головнокомандувач Збройними силами України Валерій Залужний провів зустріч із начальником Штабу оборони Збройних сил Канади генералом Вейном Ейром. Військові обговорили становище на фронті та військову співпрацю між країнами.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці Генерального штабу Збройних сил.

"Радий вітати в Україні начальника Штабу оборони Збройних Сил Канади генерала Вейна Ейра. Мали відверту розмову. Детально поінформував колегу щодо оперативної ситуації на фронті. Особливу увагу звернув на Східний напрямок", — зазначив головнокомандувач.

За його словами, сторони обговорили питання постачання Україні військової допомоги: озброєння та боєприпасів.

"Україна та Канада й надалі розвиватимуть співпрацю у сфері безпеки та оборони. Вдячний генералу Ейру, уряду та всьому канадському народу за послідовну і чітку підтримку нашої держави", — додав Залужний.

Армійці РФ з мінометів обстріляли два села Сумщини

Вдень 4 березня військові РФ обстріляли два населених пункти двох громад Сумської області. Про це повідомили в ОК "Північ".

З 12:50 до 13:30 було 8 влучань, ймовірно з міномета 120 мм, в районі села Нововасилівка Зноб-Новгородської тергромади.

З 17:07 до 17:45 надійшла інформація про 15 влучань, ймовірно з міномета 120 мм, в районі села Студенок Есманьської громади.

Втрат серед особового складу та техніки немає. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила, повідомили в ОК "Північ".

У "ДНР" заявили про затримання Погодіна, засудженого в Україні за вбивство Степана Чубенко

Самопроголошена міліція терористичного угрупування "ДНР" заявила, що затримала Вадима Погодіна, який в Україні заочно засуджений за вбивство Степана Чубенка — 16-річного краматорчанина.

"Як встановили правоохоронці (терористичного угрупування "ДНР" - прм. редактора), 2014 року 52-річний підозрюваний з іншими членами ОЗУ за попередньою змовою викрали підлітка, жорстоко побили його, вивезли його за місто та розстріляли", — йдеться у заяві самопроголошеної міліції.

У 2017 році Торецький суд виніс заочний вирок бойовикам "ДНР", винним у смерті Степана Чубенка — Юрію Москальову, Вадиму Погодіну та Максиму Сухомлинову. Їх засудили до довічного ув'язнення, але до цього часу вони не понесли покарання.

Згодом заступник Генерального прокурора України Євген Єнін звернувся до Генеральної Прокуратури РФ з вимогою видати обвинувачуваного українському правосуддю, коли Вадим Погодін знаходився під вартою у тимчасово окупованому Криму.

За словами Євгена Єніна, тоді Генпрокуратура не отримала офіційної відповіді з РФ, а Погодін згодом був звільнений з під варти.

На окупованій Херсонщині на міні підірвались чоловіки, які ремонтували електромережі. Двоє з них загинули

3 березня під час проведення ремонту електромережі, у тимчасово окупованому селі Праві Солонці Херсонської області, на міні підірвалися троє чоловіків. Про це Суспільному повідомив Олешківський міський голова Євген Рищук.

Один з працівників ремонтно-експлуатаційної служби загинув на місці, другий чоловік помер 4 березня.

"Хлопцю, який сьогодні помер, відірвало ноги та руку, були поранення несумісні з життям. Лікарі робили все для того, щоб він вижив, а місцеві жителі здавали кров", — говорить Олешківський міський голова.

Чоловік, який помер сьогодні, — Олександр Іщенко. Його фотографію та слова співчуття Євген Рищук оприлюднив на власній сторінці у Facebook.

За словами Рищука, третій працівник злегка поранений. До війни усі втрьох працювали у місцевому комунальному підприємстві "Побут".

"У тимчасовій окупації Олешківську громаду все одно треба було обслуговувати, то люди почали працювати, хоча щодня бомбардують місто і є пориви електромереж. До цього добу не було світла, тож виїхала вчора бригада електромонтерів, і вони натрапили на міну", — каже Євген Рищук.

Внаслідок ракетного удару РФ по Запорізькому району пошкоджені близько десяти будинків

4 березня армія РФ завдала ракетного удару по Мар'ївці Запорізького району. Внаслідок обстрілу пошкоджені близько десяти будинків мирних жителів. Загиблих та поранених немає.

Місцеві жителі кажуть, що чули звук польоту ракети сьогодні о 13:15. А потім гучний вибух. Це перший обстріл їхнього села від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

"Вибіг, глянув, купа пилу піднімається. Побило у людей шифер, черепицю, зараз люди ремонтують", — розповів краєзнавець та житель села Олександр Гребенюк.

Від удару на пустирі, де селяни планували облаштувати парк, утворилась воронка діаметром близько 12 метрів, завглибшки до 6 метрів. На центральній вулиці пошкоджена лінія електромережі. Її вже лагодять електрики.

"Пробило дах із обох сторін, тепер немає опалення, тому що глиба впала в розширювальний бак, де вода заливається", — ділиться жителька села Ганна Желудько.

Як зазначили у Запорізькій обласній прокуратурі, росіяни для обстрілу застосували ОТРК "Іскандер-К".

"Встигли розчистити проїжджу частину, щоб транспорт міг їхати, а також ремонтуємо електромережу. щоб у людей було електропостачання у будинках, тому що наразі воно відсутнє. У понеділок будемо приймати заяви від людей, які постраждали, для того, щоб їм якось допомогти", — розповіла фахівчиня з соціальної роботи Біленьківської сільради Запорізького району Ангеліна Бондар.

У понеділок на подвір'ях власників пошкоджених будинків документуватимуть наслідки обстрілу й надаватимуть легкі будматеріали, аби зашити посічені дахи.

"Ненавиджу все, що пов’язано з Росією": історія танцівниці з Харкова, дім якої знищили обстрілами

Рік тому Тетяна Лапа через повномасштабну війну була змушена покинути у Харкові все: свою квартиру та улюблену справу — власну танцювальну студію. Разом з чоловіком та дворічним сином жили кілька днів у підвалі в районі Салтівки, який часто обстрілювали. Згодом сім’я вирішила виїхати на Одещину, до родичів чоловіка. Як покинули все і розпочали життя на новому місці дізнавалась кореспондентка Суспільного.

Тетяна Лапа — хореографка, дітей і дорослих в Арцизі вона навчає танців. Рік тому в Харкові жінка мала власну студію, квартиру та, як каже, щасливе життя з чоловіком та сином Ванею:

"Знаєте, ми в Харкові не чули сирен, ми чули дещо страшніше. ... Ми жили на Салтівці. Це вже найвідоміший район. Коли почалась війна, 24 лютого ми прокинулись, як і всі, від обстрілів. Ми жили на дев’ятому поверсі. ... Було видно лінію "Градів", які стріляють у наш бік. Постійні вибухи, ми розуміли, що це російські агресори".

Через постійні обстріли сім’я з маленькою дитиною жила у підвалі.

"Це було 5 березня, ми виїхали. Люди просто йшли пішки. Вони з валізами, з собаками, з іншими тваринами просто йшли вздовж дороги. Саме так і ми. Ми виїхали з Харкова, куди їхати - не знали", — розповіла Суспільному Тетяна.

Повну історію читайте за посиланням.

За добу РФ завдала 4 ракетних та 10 авіаційних ударів — Генштаб

Протягом доби 4 березня російські війська завдали 4 ракетних та 10 авіаційних ударів по території України. При цьому РФ продовжує спроби оточити Бахмут Донецької області, а також веде наступальні дії на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні.

"Протягом доби противник завдав 4 ракетних та 10 авіаційних ударів, здійснив 4 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Зокрема, по житлових будинках та цивільній інфраструктурі Дніпропетровської, Запорізької та Херсонської областей, є загиблі та поранені серед мирного населення", — йдеться у повідомленні.

Загроза завдання Російською Федерацією ракетних ударів залишається високою по всій території України, нагадали в ГШ.

Водночас авіація Сил оборони за добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів, а також 2 удари по зенітно-ракетних комплексах та 1 — по складу боєприпасів РФ.

Обстріли з мінометів та артилерії: під удари РФ потрапили 26 населених пунктів Харківщини

Російські військові обстріляли щонайменше 26 населених пунктів Харківщини. РФ продовжує зосереджувати зусилля на наступальних діях на куп'янському напрямку. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ 4 березня.

На Слобожанському напрямку під мінометні та артилерійські обстріли потрапили райони 22 населених пунктів. Серед них — Гранів, Глибоке, Верхня Писарівка, Гатище, Вовчанськ, Вільча, Бочкове, Вільхуватка, Дворічанське та Дворічна.

На Куп'янському напрямку під артилерійськими ударами РФ опинилися Гряниківка, Кислівка, Піщане та Крохмальне.

Російська армія обстріляла село Львове на Херсонщині: загинув чоловік

4 березня опівдні російська армія обстріляла село Львове Тягинської територіальної громади на Херсонщині. Загинув чоловік, повідомила на Telegram-каналі ОВА.

57-річний загиблий під час обстрілів перебував у власному будинку, у нього уламкове поранення грудної клітини.

Також у селі пошкоджені ще кілька домівок місцевих жителів та будинок культури, йдеться у дописі.

На півночі Рівненщині почали рити другу лінію протитанкових ровів — військова адміністрація

На Рівненщині неподалік кордону з Білоруссю завершили роботу над першою лінією протитанкових ровів та почали облаштування другої. Про це повідомив начальник обласної військової адміністрації Віталій Коваль.

Пресслужба військової адміністрації опублікувала відео, як на місце облаштування прибуває додаткова техніка з Рівного.

“Ми щодня споруджуємо фортифікаційні та інженерні споруди. Копаємо другу лінію протитанкових ровів та зводимо загородження, використовуючи тетраїди — спеціальні бетонні конструкції. Разом з військовими, прикордонниками та ДСНС продовжуємо нарощувати обороноздатність області”, — зазначив начальник ОВА.

Віталій Коваль також повідомив, що до впровадження кругової оборони на Рівненщині щодня долучається близько двохсот людей, серед них добровольчі формування та місцеве населення.

Посадовець зазначив, що такі роботи відбуваються завдяки тому, що 52 громади області сформували спільний оборонний бюджет, вклавши у нього свої частки фінансування.

Запорізька, Полтавська, Дніпропетровська, Кіровоградська, Харківська, Донецька області — повітряна тривога.

Пройшла блокпости окупантів. Історія нацгвардійки Марії, що вийшла з Азовсталі

На початку повномасштабного вторгнення Росії Марія проходила службу в Нацгвардії у Маріуполі на посаді командира стрілецької роти з конвоювання. Коли місто було оточено, вона потрапила на комбінат Азовсталь, звідти за наказом командира евакуювалася до Запоріжжя. Нині Марія продовжує службу у бригаді "Азов". Військовослужбовиця розповіла про оборону міста та втрати на війні.

Марія родом з Донеччини, у березні 2021 року вона вступила до Нацгвардії та проходила службу у Маріуполі. Звістку про початок повномасштабного вторгнення отримала вночі 24-го лютого.

"Десь о другій ночі мені зателефонували й сказали: "У нас війна. Їдь до військової частини!" Ми тоді приїхали, і ще пару днів обороняли військову частину", — розповіла вона.

Як згадує Марія, росіяни били по Маріуполю з артилерії, авіації та ракетами з моря. Вона з побратимами вже в той час була на заводі Азовсталь.

Повний текст публікації читайте за посиланням.

У Нікополі комунальники усувають наслідки обстрілу військ РФ

У Нікополі комунальники усувають наслідки обстрілу військ РФ, який стався 4 березня. Про це йдеться на Telegram-каналі Нікопольської міської ради.

Повідомляється, що бригади комунального підприємства допомагають прибирати на території понівечених будинків: збирають уламки та бите скло. Знищені після пожежі речі виносять та вивозять комунальною технікою.

Жителям, чиї будинки понівечені, допомагають закривати вікна, розбирати завали, накривати дахи тощо. Також безкоштовно надають будівельні матеріали для екстрених ремонтів: дошки, OSB-плити, плівку, тенти.

За фактом обстрілу правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею "Порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством".

Кількість загиблих внаслідок нічної ракетної атаки Запоріжжя армією РФ зросла до одинадцяти людей

Унаслідок ракетної атаки Запоріжжя армією РФ 2 березня кількість загиблих людей зросла до одинадцяти, серед них дитина. Вісім людей поранені.

Близько 5 вечора стало відомо, що рятувальники дістали з-під завалів зруйнованої багатоповерхівки тіло ще однієї людини. Пошуково-рятувальні роботи тривають, зазначили у ГУ ДСНС у Запорізькій області.

Загалом вдалося врятувати 11 людей.

У Нідерландах відкрили 45 проваджень через порушення антиросійських санкцій

Прокуратура Нідерландів розслідує кримінальні справи через обхід санкцій, запроваджених проти Росії. За перший рік дії санкцій відкрито 45 кримінальних проваджень. Про це повдіомляє RTL Nieuws.

Як зазначається в повідомленні. на кінець 2022 року прокуратура розглядала 27 справ. У відомстві наголошують, що підозр буде більше.

"Очікується, що обхід санкцій зростатиме, чим довше триватимуть санкції", — зауважив прессекретар Ельс Мартенс.

Зі 45 кримінальних проваджень, які розслідуються на цей час, 29 стосуються порушень імпортно-експортних санкцій. Інші розслідування стосуються порушення фінансових санкцій.

За даними видання, одне кримінальне розслідування призвело до конкретного судового процесу: людину на ім'я Дмитро К. нині підозрюють в експорті мікрочипів і, ймовірно, дронів до Росії через Казахстан.

На Харківщині прикордонники знешкодили дрон російських військових

На Харківщині прикордонники знешкодили дрон РФ, який розвідував позиції українських захисників, повідомили у пресслужбі Держприкордонслужби України.

"На відеокамеру військовий РФ, який управляв дроном, зняв себе та місце запуску безпілотника. З отриманих кадрів прикордонники вирахували розташування позицій російських військових", — йдеться у повідомленні.

Радник мера Маріуполя показав, як виглядає знищений росіянами Драмтеатр

Радник міського голови Маріуполя Петро Адрющенко оприлюднив відеозапис зруйнованого росіянами Драматичного театру у Маріуполі. Від більшої частини будівлі лишився лише фундамент.

Андрющенко додав, що схожа ситуація спостерігається і на площі Кірова.

Армія РФ обстрілами продовжує нищити інфраструктуру — Череватий про знищення мостів у Бахмуті

Американський інститут вивчення війни 4 березня повідомив, що українські військові підірвали два мости у Бахмуті — на північному сході та на заході. Речник Східного угрупування військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону, прокоментував це повідомлення.

"Це війна і в такому шквалі вогню знищуються й об'єкти критичної інфраструктури. Але досвід вже більш ніж річної війни у великому масштабі й загалом 9-ти річної війни проти окупанта дозволяє нам перебудовувати оборону і надалі чинити опір, не дивлячись на те, що він наносить шкоди інфраструктурі", — пояснив Череватий.

За інформацією Бахмутської військової адміністрації, у Бахмуті було десять мостів. Станом на початок лютого обстрілами були пошкоджені два автомобільних та два пішохідних мости.

За його інформацією, протягом останньої доби російські окупаційні війська 21 раз обстріляли Бахмут, відбулось дев'ять бойових зіткнень.

"Загалом в районі населених пунктів Васюківка, Дубово-Василівка, Богданівка, Бахмут та Іванівське було зафіксовано 131 обстріл ворога та з РСЗВ та артилерії та сталося 38 боєзіткнень. Було вбито 155 окупантів, 239 зазнали поранень, а трьох взяли у полон", — розказав Череватий.

Також він додав, що ситуація в місті складна, але українські військові її контролюють.

Як повідомив Суспільному заступник міського голови Бахмута Олександр Марченко, російські війська обстрілюють всі дороги, які ведуть з міста. Евакуацію мирних жителів проводять лише дві бригади ДСНС та поліції.

На Херсонщині під обстріл російської армії потрапила слідчо-оперативна група поліції: четверо людей поранені

На Херсонщині, в Антонівці, під обстріл російських військових потрапила слідчо-оперативна група поліції, повідомила у Facebook обласна поліція.

Правоохоронці на службовому автомобілі їхали на виклик, коли російські військові запустили дрон та скинули гранату. Поранені четверо поліцейських. Їх шпиталізували, у людей осколкові поранення та контузія.

"Прошу Бога їх покарати": як у селі Яковлівка на Харківщині за рік після авіаудару відновлюється життя

Пізно ввечері 2 березня 2022 року російські військові завдали по селу Яковлівка авіаудару. Внаслідок бомбардування у селі загинули чотири людини: чоловік, подружжя та літня жінка. Ще 14 людей дістали поранення, понад 100 будинків зазнали пошкоджень.

Рік по тому єдиний магазин у селі відновив роботу, а діти почали збиратися на уроки вокалу у відремонтованому сільському клубі.

Чи всі жителі повернулися і як живуть ті, хто залишився — у новому матеріалі Суспільне Харків.

Спогади про 3 березня 2022 року

31-річний син Алли Гудзь Андрій — один з чотирьох людей, які загинули у березні під час авіаудару по селу. В той день Алла працювала на зміні добу: вдома у неї якраз гостював син з невісткою, в будинку поруч жила донька Алли з родиною.

"І от воно почало гепати. Після влучання в будинку завалило 9-річних синів дочки. Зять Олег вирвав двері й витягнув їх. У нас в сараї льох, оце до нього всі бігли. А Андрій не добіг. Якби він туди заховався, був би живий", — говорить Алла.

Повний текст новини читайте за посиланням

У Чорнобаївці склали присягу на вірність Україні новобранці добровольчого формування "Феміда"

У Чорнобаївці склали присягу на вірність Україні новобранці добровольчого формування "Феміда". Відтепер аеророзвідка "Карлсон" влилась у лави формування.

"Дуже цікавий підрозділ. Тепер у "Феміди" буде свій підрозділ аеророзвідки. Це хлопці, в основному херсонці, які в перші дні початку війни разом з нашими ЗСУ вони відступили в криворізькому напрямку і воювали з того боку. Ми з миколаївського воювали, вони з криворізького, в Херсоні ми об’єднались, домовились про співпрацю й оці молоді хлопці, які не присягали на вірність батьківщині, сьогодні урочисто прийняли присягу та вже повноцінно стануть частиною "Феміди", — розповів Суспільному командир добровольчого формування "Феміда" Чорнобаївської територіальної громади №1 Едуард Леонов.

Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн
Чорнобаївка. Новобранці добровольчого формування "Феміда" склали присягу на вірність Україні, 4 березня 2023 року Фото: Суспільне Херсон. Чорнобаївка. Новобранці добровольчого формування "Феміда" склали присягу на вірність Україні, 4 березня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Боєць спецпідрозділу "Карлсон" Микита з позивним "Тірен", каже, що для нього складання присяги сьогодні просто формальність, бо для себе дав її торік 24 лютого, коли взяв до рук зрою та почав боротись з окупантами.

"До підрозділу "Карлсон" я доєднався у серпні минулого року з тієї причини, що саме в цьому підрозділі багато моїх друзів, хлопці з Херсона, Дніпра. І з ними вирішив стати на шлях для звільнення Херсона. І коли ми звільнили Херсон, частина хлопців вирішила оформитись тут, у рідних краях і продовжувати звільняти наш край", — розповів Микита.

Армія РФ обстріляла Невське на Луганщині, є поранений

Російські окупаційні війська 3 березня обстріляли Невське Сватівського району. Поранення отримала одна людина, також обстрілом зруйнований житловий будинок.

Про це повідомила пресслужба Луганської обласної військової адміністрації.

"Учора о 14:00 внаслідок ворожого обстрілу с. Невське Сватівського району зруйновано приватний будинок. Отримав поранення 44-річний місцевий житель", — йдеться у повідомленні.

Першу допомогу пораненому надали військові медики, а після доправили його до лікарні у Краматорськ.

"В чоловіка — мінно-вибухова травма, поранення грудної клітки та хребта, йому ампутували ліву руку", — розказали у пресслужбі.

Після стабілізаційних заходів пораненого чоловіка доправили до лікарні у Дніпрі.

За добу Сили оборони знищили три розвідувальних БПЛА армії РФ на Херсонському напрямку

За минулу добу Сили оборони знищили три розвідувальних БПЛА російської армії на Херсонському напрямку, повідомило у Facebook ОК "Південь".

Також повідомляється, що вздовж лінії фронту фіксується збільшення розвідувальних БпЛА, українські захисники ефективно по них відпрацьовують.

Армія РФ продовжує обстрілювати правобережжя ворог, намагаючись залучити до терору людей в тому числі і БПЛА, які здатні закидати снаряди на місця скупчення людей, йдеться у дописі.

Штурм росіян провалився: українські військові під Авдіївкою знищили три танки РФ

Українські військові відбили штурм на Авдіївському напрямку фронту, знищили вісім одиниць російської техніки та захопили полонених. Про це повідомляє окрема президентська бригада імені гетьмана Богдана Хмельницького.

"На Авдіївському напрямку ворог намагався штурмувати наші позиції. В підсумку 2-й Механізований батальйон президентської бригади у взаємодії з артилерією 55-ї окремої артилерійської бригади та 110-ї окремої механізованої бригади ліквідували 3 танки та 5 БМП", — йдеться у повідомленні.

У бригаді додали, що також українські військові захопили у полон шістьох російських окупантів.

Жительку Лимана, яку підозрюють у колабораціонізмі, затримали на Вінниччині

На Вінниччині СБУ затримала жительку Лимана, яку підозрюють у колабораціонізмі. За інформацією слідчих, затримана добровільно очолила так званий "відділ персоніфікованого обліку управління праці та соціального захисту населення ДНР". Про це повідомила пресслужба Служби безпеки України.

"На цій "посаді" зловмисниця пропонувала місцевим жителям отримувати пільги в російських рублях, складала списки пільговиків та формувала відповідну базу для окупантів", — повідомили у Службі безпеки.

За інформацією Офісу генерального прокурора України, жінка керувала працівниками відділу і складала нормативні документи. А також їздила на "курси підвищення кваліфікації" в окуповане з 2014 року Єнакієве. "За місяць роботи на окупантів жінка отримала заробітну платню в розмірі 21000 рублів", — додали в прокуратурі.

Після звільнення Лимана підозрювана виїхала на Вінниччину, де намагалась "залягти на дно". Її затримали за місцем тимчасового проживання.

Жінці оголосили про підозру за частинами 4 та 5 статті 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність) та взяли її під варту.

На Луганщині 27 псевдодепутатам "ЛНР" оголосили про підозру

Правоохоронці оголосили підозру 27 так званим депутатам терористичного угрупування "ЛНР", які проголосували за проведення псевдореферендуму щодо приєднання тимчасово окупованих територій України до РФ. Про це повідомляє Служба безпеки України.

"27 "депутатам народної ради" терористичної організації ЛНР повідомлено про підозру у злочинах проти України. У вересні минулого року вони проголосували за так званий "закон про референдум щодо входження до складу Росії на правах суб’єкта РФ", — йдеться у повідомленні.

У відомстві додали, що депутати також публічно закликали до участі у фейковому референдумі.

За даними СБУ, один з підозрюваних очолює "федерацію профспілок ЛНР". Він наказав головам профспілкових організацій агітувати робітників за підтримку "приєднання" регіону до Росії.

За ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) та ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність України) їм загрожує до десяти років позбавлення волі.

Загалом СБУ встановила особи вже понад 90 організаторів фейкового референдуму на Луганщині.

Російські війська обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини: загинули двоє людей

Через обстріл військами РФ Нікопольського району Дніпропетровщини 4 березня загинули двоє людей. Про це сказано в повідомленні пресслужби Дніпропетровської обласної військової адміністрації.

Це сталося в Червоногригорівській громаді. Загинули 57-річна жінка та 68-річний чоловік. Пошкоджено вісім хат, дві господарські споруди, лінію електропередач та газогін.

У Нікополі зачепило готель. Інші наслідки обстрілу з'ясовують.

Військові навчання РФ та Білорусі продовжені до 13 березня — "Білоруський Гаюн"

Навчання білоруських та російських Збройних сил у Білорусі продовжено як мінімум до 13 березня. Про це повідомляється на Telegram-каналі моніторингової групи "Білоруський Гаюн".

"Про це свідчить графік проведення навчань на білоруських полігонах. 4-5 березня стануть вихідними для деяких полігонів, а інші, де сконцентровані ЗС РФ, продовжать працювати без перерви: "Осиповичський", "Доманово", "Лепельський", "Обуз-Лісновський", — йдеться у повідомленні.

Зеленський та Мецола підпишуть угоду про створення центру з переслідування злочинів Росії — фон дер Ляєн

Президент Зеленський та голова Європарламенту Мецола підпишуть у Львові угоду про створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії проти України в Гаазі. Про це заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляється

"Ми повинні зробити все від нас залежне, щоб притягнути винних до відповідальності. Європейський Союз підтримує роль Міжнародного кримінального суду. Ми також вважаємо, що потрібен спеціальний трибунал для судового переслідування злочину агресії Росії", — зазначила вона.

Посадовиця додала, що ЄС продовжить працювати над притягненням Росії до відповідальності за її злочини.

"Я пишаюся тим, що на цій конференції в якості першого кроку ви підпишете угоду про створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії в Гаазі. Європейський Союз продовжуватиме працювати з нашими партнерами, щоб Росія платила. Ми єдині за справедливість для України", — підкреслила фон дер Ляєн.

Rheinmetall хоче побудувати танковий завод в Україні — ЗМІ

Німецька збройна компанія Rheinmetall веде перемовини щодо будівництва танкового заводу на території України. Як повідомляє Der Spiegel, про це заявив керівник компанії Армін Паппергер газеті Rheinische Post.

"Завод Rheinmetall може бути побудований в Україні приблизно за 200 мільйонів євро", — сказав він.

За словами посадовця, підприємство могло б виготовляти до 400 основних бойових танків новітнього типу Panther KF51 на рік. Паппергер додав, що переговори з українським урядом є "багатообіцяючими" та він сподівається на рішення "протягом наступних двох місяців".

Також керівник Rheinmetall переконаний, що завод можливо захистити від нальотів російської авіації.

"Захист засобами протиповітряної оборони не складе труднощів. Для перемоги Україні потрібно від 600 до 800 танків", — наголосив він.

Армін Паппергер підкреслив, що будівництво заводу є необхідністю з огляду на нестачу танків Leopard 2 у Німеччини.

"Навіть якщо Німеччина віддасть усі 300 танків Leopard 2, які є у розпорядженні Бундесверу, цього все одно буде замало", — пояснив посадовець.

Як зазначає видання, західні союзники місяцями наполегливо збирали танки для України, але країні, ймовірно, потрібні ще сотні одиниць техніки. Нині Rheinmetall виробляє близько 250 танків у зв'язку з війною в Україні.

"Ми працюємо на повній швидкості. Ми вже поставили на озброєння понад 40 бойових машин піхоти Marder, а до кінця року їх буде близько 100. Готово близько 30 танків із 50 Leopard 2A4. Є також близько 100 старих моделей Leopard 1, з яких зараз ми можемо знову використовувати 88", — сказав Паппергер.

У Чорному морі зросла кількість російських носіїв "Калібрів"

У Чорному морі вдвічі зросла кількість російських ракетоносії: наразі на бойовому чергуванні два надводних і два підводних. Загальний залп може складати 24 "Калібри". Про це повідомили в Оперативному командуванні "Південь".

Загалом у Чорному морі чергують 17 російських кораблів. Також в ОК зазначили, що вздовж лінії фронту збільшилась кількість розвідувальних безпілотників.

У Повітряних силах пояснили, чому оголошують тривогу на Київщині без Києва

У Повітряних силах ЗСУ пояснили, чому оголошують повітряну тривогу на Київщині без Києва. Про це розповів речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.

1 березня в регіоні оголошували тривогу через нерозпізнаний повітряний об’єкт. За словами Ігната, спочатку думали, що повітряна куля, проте це був розвідувальний безпілотник невстановленого типу. По ньому відпрацьовували засобами протиповітряної оборони, які його збили.

"Коли працює ППО, то можуть запустити одну-дві ракети в залежності від ситуації, а уламки становлять загрозу. Нагадаю, вони падають вниз", — зазначив речник.

Ймовірно, це був "Орлан" або інший розвідувальний БПЛА. Ігнат пояснив, що Повітряні сили бачать свої цілі мітками на радарі.

"Коли ракети знищують ціль, то знайти уламки на землі не так просто. На українській землі вже доволі різних уламків від попередніх збитих об’єктів. Тож коли є можливість відразу встановити тип цілі, то про це повідомляють", — підсумував він.

Байден та Шольц у Вашингтоні обговорили війну в Україні

Канцлер Німеччини Олаф Шольц прибув у Вашингтон, де зустрівся із президентом Сполучених Штатів Джозефом Байденом. Посадовці обговорили подальшу підтримку України на тлі російської збройної агресії.

Про це повідомляється у заяві Білого дому від 4 березня.

"Президент Джозеф Р. Байден-молодший сьогодні привітав канцлера Німеччини Олафа Шольца в Білому домі, щоб підтвердити міцні двосторонні відносини між Сполученими Штатами та Німеччиною", — йдеться у повідомленні.

Зокрема, політики обговорили агресію Росії проти України та подальшу підтримку Києва.

"Після року жорстокого вторгнення Росії в Україну лідери обговорили поточні зусилля щодо забезпечення безпеки, гуманітарної, економічної та політичної допомоги Україні та важливість підтримки глобальної солідарності з народом України. Вони підтвердили своє зобов’язання стягувати з Росії кошти за її агресію стільки, скільки буде потрібно", — зазначається в дописі.

Окрім того, Байден та Шольц також обмінялися думками щодо інших глобальних питань.

Можливості української оборони в Бахмуті скорочуються — британська розвідка

Сили оборони, які перебувають у Бахмуті, відчувають посилений тиск з боку російських збройних формувань, при цьому маршрути постачань з міста стають все обмеженішими.

Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії.

Як зазначають у міністерстві, українська оборона Бахмута зазнає все серйознішого тиску, у місті та навколо нього йдуть запеклі бої.

"Сили регулярної російської армії та групи Вагнера продовжили наступ на північні околиці міста, які наразі є утримуваним Україною виступом, вразливим для російських атак із трьох сторін", — йдеться у повідомленні.

При цьому Україна зміцнює район Бахмута елітними підрозділами, зазначає британська розвідка.

Також за останні 36 годин у місті були зруйновані два ключові мости, в тому числі життєво важливий міст, що з'єднує Бахмут з останнім основним маршрутом постачання з Бахмуту до Часового Яру.

"Утримувані Україною маршрути постачання з міста стають дедалі більш обмеженими", — наголошують у Міноборони королівства.

Зеленський зустрівся з президенткою Європейського парламенту

Президент Володимир Зеленський зустрівся з президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою. Вона прибула у Львів, де перебуває президент.

"Дякую за лідерство в підтримці України з перших днів цієї жахливої війни та важливі рішення, ухвалені Європарламентом. Зокрема, 1 березня минулого року, на другий день після подання нашої заявки на членство в ЄС, Європейський парламент ухвалив резолюцію про підтримку та необхідність надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС", — написав президент.

Армія РФ з "Градів", авіації та артилерії гатила по населених пунктах Донеччини

Протягом 3 березня російські війська завдали 38 ударів по 18 населених пунктах Донеччини. У Дружківці з авіації вони поцілили у багатоквартирний будинок. Велику Новосілку обстріляли з "Градів". У Максимільянівці обстріляли лікарню та школу, одна людина загинула.

Про це повідомила пресслужба поліції Донеччини.

"З авіації російські війська вдарили по Дружківці, поцілили в багатоквартирний будинок. З "Градів" — по Великій Новосілці, пошкоджено приватну оселю. Ракету "С-300" спрямували по Комишівці, руйнувань зазнав об’єкт інфраструктури. В усіх випадках люди не постраждали. Реактивною артилерією рашисти накрили Максимільянівку, поцілили в освітній та медичний заклади, вбили людину", — йдеться у повідомленні.

Також через обстріли загинула одна людина у Сіверську.

Також російські окупаційні війська обстріляли Авдіївку, Курахове, Часів Яр, Торецьк, Сіверськ, Красногорівку, Курахівка та села Зоряне, Сєверне, Ласточкине, Дружба, Красногорівка, Соловйове, Тоненьке.

Вони гатили з авіації, ЗРК "С-300", РСЗВ "Град", артилерії, мінометів та танків. Обстрілами зруйновані та пошкоджені 14 цивільних об'єктів, серед них вісім житлових будинків, школа, амбулаторія, інтернат, кафе, залізничний вагон, господарча споруда.

За всіма фактами обстрілів поліція та СБУ відкрили кримінальні провадження за статтею 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.

У Запоріжжі зросла кількість загиблих

Внаслідок ракетного удару по житловому будинку в Запоріжжі загинуло десять людей, з яких одна дитина.

Російського військового судитимуть за вбивство двох мирних жителів Київщини

Офіс генпрокурора передав у суд кримінальне провадження щодо військовослужбовця РФ, якого обвинувачують у вбивстві двох цивільних українців на Київщині у березні минулого року. Про це повідомляє пресслужба ОГПУ.

Зазначається, що прокурори Бучанської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт у порядку спеціального досудового розслідування стосовно старшого лейтенанта 5-ї окремої гвардійської танкової Тацинської червонознаменої ордена Суворова 2-го ступеня бригади збройних сил РФ за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством. Слідство встановило, що у березні 2022 року п’ятеро військових РФ на автомобілі з літерою "V" та написом "танковий спецназ rus" приїхали на підприємство поблизу населеного пункту Мрія Бучанського району Київської області.

"В цей час до окупантів вийшли двоє цивільних беззбройних громадян — власник та охоронець цього підприємства. Загарбники, переконавшись у тому, що ці люди не становлять для них ніякої загрози, дали можливість їм піти. Проте, як тільки вони відійшли на декілька метрів, обвинувачений разом з невстановленим військовослужбовцем підступно відкрили вогонь із автоматичної зброї у спину мирних мешканців. Від отриманих щонайменше 12 вогнепальних поранень, чоловіки померли", — йдеться у повідомленні. Після цього окупанти зайшли до приміщення на території підприємства та викрали матеріальні цінності, завантаживши награбоване в автівку. Злочин зафіксували камери відеоспостереження підприємства. Матеріали відносно інших осіб, причетних до вказаного злочину, виділені в окреме кримінальне провадження

Міжнародна федерація гімнастики продовжила обмеження для спортсменів з РФ та Білорусі

Міжнародна федерація гімнастики (FIG) ухвалила рішення продовжити заборону на участь у змаганнях російських і білоруських спортсменів. Про це повідомляється на сайті федерації.

"Виконавчий комітет FIG ухвалив рішення на підставі нової статті 13.3 Статуту FIG, чинної з 1 січня 2023 року, підтвердити заходи, вжиті 26 лютого 2022 року та 4 березня 2022 року, зокрема захід, відповідно до якого російські та білоруські спортсмени та офіційні особи, включаючи суддів, не допускаються до участі у змаганнях FIG або змаганнях, санкціонованих FIG до подальшого повідомлення", — зазначили в організації.

Командувач ССО відвідав Бахмут та перевірив роботу підрозділів, які боронять місто

Командувач Сил спеціальних операцій Збройних сил України бригадний генерал Віктор Хоренко перевірив роботу підпорядкованих підрозділів, які обороняють Бахмут і залучаються до бойової роботи на Донеччині та Луганщині. Про це повідомила пресслужба Командування Сил спеціальних операцій ЗСУ.

"Всі підрозділи ССО України, залучені до оборони Бахмута, чітко виконують поставлені завдання. Наші воїни безперервно працюють в надзвичайно тяжких умовах і роблять все, аби кількість сил противника зменшувалася щодня", — зазначив Хоренко.

Під час візиту до Бахмута Хоренко ознайомився з ситуацією в цьому районі та на місці опрацював питання забезпечення та організації роботи підрозділів Сил спецоперацій.

Дніпропетровська, Донецька, Харківська області — повітряна тривога.

На Миколаївщині війська РФ завдали сім вогневих ударів за добу

Протягом третього березня війська РФ шість разів гатили по території Очаківської громади та один раз обстріляли Куцурубську громаду Миколаївського району. Загиблих та поранених немає. Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної військової адміністрації.

"Третього березня о 10:45, 10:56, 11:47, 12:09, 14:43, 17:36 військові російської армії завдали артилерійські та мінометні удари по акваторії й узбережжю Очаківської громади. О 15:30 зафіксовано артилерійський обстріл за межами населеного пункту Куцурубської громади. Постраждалих немає", — йдеться в повідомленні.

За даними районних військових адміністрацій, у місті Миколаїв, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах вдень 3 березня та в ніч проти 4 березня обстрілів з боку російських військ не зафіксовано.

Україна створює умови для виведення військ із частини Бахмута — ISW

Українські сили, ймовірно, створюють умови для контрольованого відходу з бойових позицій у частині Бахмута Донецької області. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Як зазначається, кадри з геолокацією, опубліковані 3 березня, підтверджують, що українські війська зруйнували два важливі мости в районі Бахмута — один через річку Бахмутівка на північному сході Бахмута та один на трасі Хромово-Бахмут на захід від Бахмута.

"Запобіжна руйнація мостів, ймовірно, вказує на те, що українські війська можуть спробувати перешкодити пересуванню росіян у східній частині Бахмуту та обмежити потенційні шляхи просування росіян із Бахмуту на захід", — йдеться у повідомленні.

При цьому радник президента Олександр Роднянський заявляв 28 лютого, що українські сили можуть відступити з позицій у Бахмуті за необхідності, нагадують в ISW.

Роднянський також додав, що Україна зміцнила район на захід від Бахмута таким чином, що навіть якщо українські війська почнуть відхід, російські сили не обов'язково зможуть швидко взяти все місто.

"Якщо українське військове командування визнає за необхідне піти з Бахмута, воно, ймовірно, проведе обмежений і контрольований відхід з особливо складних ділянок східного Бахмута, судячи з українських заяв та повідомлень про дії української сторони", — зазначається в дописі.

Відтак аналітики вважають, що якщо українське військове командування визнає за необхідне піти з Бахмута, воно, ймовірно, проведе обмежений і контрольований відхід з особливо складних ділянок східного Бахмута, судячи з українських заяв та повідомлень про дії української сторони.

На Луганщині окупанти організували виїзний прийом документів

Російські окупанти продовжують примусову паспортизацію на Луганщині. Вони організували виїзні прийоми документів. Про це повідомила пресслужба Луганської обласної військової адміністрації.

"Їздять по населених пунктах, ходять по подвір’ях, перевіряючи наявність документів РФ. В кого ще нема — змушують писати заяву на місці", — повідомили у пресслужбі.

Дніпропетровська, Харківська області — повітряна тривога.

Армія РФ на Херсонщині змінила тактику і почала використовувати дрони проти мирних жителів — Гуменюк

Російська армія на Херсонському напрямку змінила тактику і почали використовувати дрони проти жителів населених пунктів правобережної території області. Про це в етері загальнонаціонального марафону заявила керівниця об'єднаного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк.

За її словами, це відбувається через те, що Сили оборони тримають під контролем ситуацію на лівобережжя і не дають російській армії повною мірою обстрілювати Херсонщину.

"Зараз обстрілів стало менше, але за добу одна людина загинула та десять — поранені. Це через те, що ворог застосовує нову тактику. Наша контрбатарейна робота не підпускає їх близько, тому вони почали використовувати дрони", — каже Гуменюк.

Вона розповіла, що тепер армія РФ використовує не тільки розвідувальні дрони, а й ті, які знадні переносити та скидати боєприпаси, зокрема ВОГи.

"Це досить небезпечно, треба бути дуже уважними, не завжди можна навіть попередити про таку небезпеку з огляду на тактику використання цієї зброї. Тому всіх мешканців правобережної Херсонщини попереджаємо про небезпеку з неба, треба уникати скупчення людей. Ця тактика проти цивільного населення росіянами використовується віднедавна", — попередила Гуменюк.

Донецька область — повітряна тривога.

Кількість загиблих внаслідок нічної ракетної атаки у Запоріжжі зросла до десяти людей

Станом на ранок 4 березня рятувальники дістали з-під завалів будинку у Запоріжжі, в який поцілила армія РФ, тіла ще трьох загиблих мешканців будинку. Загалом внаслідок влучання у багатоповерхівку російської ракети загинули 10 людей, з них одна дитина. Про це повідомили у ГУ ДСНС у Запорізькій області.

Пошуково-рятувальні роботи тривають.

Полтавська, Кіровоградська, Сумська, Дніпропетровська, Донецька, Харківська області — відбій повітряної тривоги.

На Донеччині від обстрілів загинули ще двоє людей

Протягом 3 березня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули двоє людей у Максимільянівці та Сіверську. Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1396 людей, поранення отримали 3119 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

Російська армія за добу 69 разів обстріляла Херсонщину: одна людина загинула, десять — поранені

3 березня російська армія з важкої артилерії та "Градів" 69 разів обстріляла Херсонську область, використала для цього 435 снарядів. Про це в Telegram повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.

Херсон військові РФ обстріляли чотири рази, 26 снарядів влучили у будинки та територію комунального підприємства. Одна людина загинула, десять — поранені, йдеться в повідомленні.

Харківська область — повітряна тривога.

Уночі армія РФ обстріляла Нiкопольський район Дніпропетровщини: пошкоджене підприємство, будинки та лінія електропередач

У ніч на 4 березня армія РФ обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

У Нікополі пошкоджені приватне підприємство, чотири будинки, лінія електропередач, дві господарські споруди. Одна з них зайнялася. Вогнеборці пожежу вже загасили.

Поранених та загиблих немає.

Запорізька, Донецька, Полтавська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Сумська області — повітряна тривога.

Сили оборони за добу ліквідували 820 військових РФ — Генштаб

Протягом доби 3 березня українські Сили оборони знищили близько 820 військових, загальні людські втрати Росії становили орієнтовно 152 190 військовослужбовців. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.

"Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 04.03.23 орієнтовно склали: особового складу — близько 152190 (+820) осіб ліквідовано", — йдеться у повідомленні.

Також росіяни втратили:

  • танків — 3409 (+4) од,
  • бойових броньованих машин — 6683 (+10) од,
  • артилерійських систем — 2414 (+12) од,
  • РСЗВ — 487 (+3) од,
  • засобів ППО — 247 (+0) од,
  • літаків — 302 (+1) од,
  • гелікоптерів — 289 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня — 2066 (+5),
  • крилатих ракет — 873 (+0),
  • кораблів та катерів — 18 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 5289 (+8) од,
  • спеціальної техніки — 230 (+0).

Дані щодо втрат РФ уточнюються, додали у Генштабі.

Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Полтавська, Миколаївська, Донецька, Харківська області — відбій повітряної тривоги.

Окупанти у Криму створюють загони для боротьби з партизанами — Генштаб

Російська окупаційна адміністрація створює у Криму добровольчі воєнізовані формування для боротьби із проукраїнським рухом на тлі відтоку силовиків з півострова. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у ранковому зведенні.

"У Сімферополі тимчасово окупованої республіки Крим російська окупаційна влада, побоюючись активізації проукраїнського руху, дій патріотично налаштованих осередків, створює так звані "добровільні дружини". Відомо, що через війну в Україні, існує певна нестача співробітників правоохоронних органів, тому, окрім патрулювання міста, одним із завдань згаданих підрозділів має бути виявлення коригувальників та диверсантів", — йдеться у повідомленні.

Запорізька, Миколаївська, Донецька, Харківська області — повітряна тривога.

Кількість загиблих від ракетного удару по Запоріжжю зросла до 7

Унаслідок ракетної атаки Запоріжжя армією РФ 2 березня кількість загиблих людей зросла до семи, ще десять вважаються зниклими безвісти, серед них дитина. Вісім людей поранені.

Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн
Фото: Ганна Черевата/Суспільне Запоріжжя

Рятувальна операція триває. Працюють рятувальники, комунальні служби, а також психологи.

Раніше Суспільне повідомляло про те, що 2 березня близько 01:30 російські військові здійснили ракетний обстріл Запоріжжя. Одна з ракет влучила у п'ятиповерховий житловий будинок. Попередньо відомо про двох загиблих.

Прапор справедливості має вкорінитися у кожній системі — Карім Хан

Про це заявив прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, який рік тому особисто ініціював розслідування вторгнення РФ в Україну під час виступу на конференції United for Justice, яка розпочалася у Львові.

"Цей захід не проводиться Україною, щоб отримати зброю. Він не проходить, щоб отримати фінансову допомогу. Він проводиться Україною, щоб як ніколи міцно поставити прапор справедливості на цій землі. Цей прапор справедливості не належить жодній з країн. Він має вкорінитися у кожній системі, кожній юридичній системі, кожній політичній філософії, релігійному переконанні", — наголосив Хан.

Читайте також: Прокурор Міжнародного кримінального суду відвідав місця злочинів РФ на Київщині

"Останній рік я мав гірку можливість більше дізнатися цю країну. Я був з генеральним прокурором і його мужніми співслужбовцями в Бучі, Бородянці, Херсоні, Харкові. Жінки і чоловіки з мого офісу бували у такій кількості локацій, що я згадую, як сказав у квітні, що Україна, нажаль, це місце злочину. І ми бачимо так багато звітів щодо такої кількості видів злочинів", — зазначив Хан.

Російське вторгнення — це не лише війна, це спроба колонізації, — Гукстра

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, про це заявив міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра під час виступу на міжнародній юридичній конференції United for Justice, яка розпочалася 3 березня у Львові та триватиме кілька днів.

"Більшість країн світу стійко стоять разом з вами. І ми будемо вас підтримувати. Нідерланди продовжать вас підтримувати так довго, як це було необхідно у вашій боротьбі за свободу, суверенітет та правосуддя. Не буде миру без справедливості та відповідальності", — заявив Гукстра.

Він додав, що російське вторгнення — це не лише війна, це спроба колонізації та атака на українську ідентичність: "Усі військові злочини та злочини проти людяності мають бути розслідувані, мають бути покарані відповідно до міжнародних стандартів".

Вибір редакції

На початок