Скільки киян виїжджали з Києва на початку війни і чи комфортно переселенцям у столиці — опитування

Скільки киян виїжджали з Києва на початку війни і чи комфортно переселенцям у столиці — опитування

Опитування
"Пункт незламності" біля станції метро "Арсенальна". Київ 1 березня, 2023 р.
"Пункт незламності" в Києві поруч зі станцією метро "Арсенальна". Київ 1 березня, 2023 рік. Фото: Юрій Свиридюк / Суспільне

44% киян виїжджали з Києва у лютому-березні 2022 одразу після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. З них більше половини виїхали до іншої області України, третина — до іншого населеного пункту Київщини, кожен десятий – за кордон. Відповідні дані свого дослідження оприлюднила Соціологічна група “Рейтинг”.

Опитали соціологи й переселенців, які зараз проживають у Києві.

Основна причина їхнього вибору Києва — наявність родичів і близьких друзів (45%). Серед інших — можливість знайти роботу (26%) та безпечність міста в умовах війни (22%). 8-9% зазначили, що їм подобається Київ і тут є багато можливостей, щоб почати нове життя, 5% — що тут наявні вільні місця для тимчасового проживання. Для 4% було байдуже, куди виїжджати, ще для 2% — це було рішення організації, відповідальної за переселення.

17% переселенців зазначили, що їхнє житло, де вони жили до війни, зруйноване і непридатне до життя. У 24% — частково пошкоджене, 2% — було зруйноване, але вже відновлене, у 35% — без змін. 21% сказали, що не мають інформації щодо стану свого житла. Про більшу кількість руйнувань зазначили переселенці з Донбасу та старші опитані.

Згідно з результатами опитування, дві третини переселенців орендують квартиру у Києві, ще чверть — живуть у помешканні родичів, друзів, знайомих. У центрах для біженців, готелях, хостелах проживають 6-7%, у власному помешканні — 2%, у помешканні інших місцевих жителів — 1%.

Чи погіршилось економічне становище киян та ВПО

Понад 60% опитаних киян відзначили погіршення економічного становища своєї сім’ї під час повномасштабної війни. У 30% воно не змінилося, у 4% — покращилося. Економічна ситуація серед ВПО дещо гірша: близько 80% зазначили про погіршення, у 14% — вона не змінилася, у 5% — покращилася.

Три чверті як киян, так і переселенців працювали до початку війни. Зараз серед киян 60% працюють у звичайному режимі, 6% — віддалено, 7% — за скороченим графіком, 7% — на новій роботі. Втратили роботу — майже 20% киян.

Серед ВПО 21% працюють у звичайному режимі, 12% — віддалено, 4% — за скороченим графіком, 17% — на новій роботі. Не працюють зараз 45% переселенців, які живуть у Києві.

Серед киян, що втратили роботу, близько 40% збираються працевлаштовуватися найближчим часом у Києві. Серед переселенців таких більше 60%.

Чи існує напруженість у відносинах між киянами та ВПО

65% опитаних киян вказали на відсутність напруження у відносинах між переселенцями і киянами, близько 20% зазначили, що воно існує. Серед переселенців про відсутність напруження у відносинах із місцевими зазначили майже 80%, близько 20% — про його наявність.

55% опитаних киян позитивно поставилися б до того, якби частина переселенців залишились жити у місті, працювати, 35% — нейтрально, 8% — негативно.

Скільки киян і ВПО пов’язують своє майбутнє з Києвом

85% опитаних киян зазначили, що вони однозначно пов’язують свої плани на майбутнє з проживанням у Києві, ще 11% — скоріше пов’язують, близько 3% — не мають планів залишатися жити у Києві.

Серед переселенців однозначно пов’язують свої плани із Києвом 28%, ще 27% — скоріше пов’язують. Близько третини ВПО не планують своє майбутнє життя у столиці.

Близько 90% опитаних киян та ВПО вважають Київ комфортним для проживання. Протилежну думку мають 9% киян і 6% переселенців.

Протягом 16-27 лютого 2023 р. соціологи опитали 800 мешканців Києва та 800 переселенців, які приїхали у місто, віком від 18 років і старше. Вибірка серед постійних мешканців репрезентативна за віком, статтю. Опитування проводилося методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 3,5%.

Читайте також

США виділять новий пакет військової допомоги Україні, Росія продовжує штурмувати Бахмут. 373 день війни. Онлайн

На початок