У Чернівцях міськрада продає підприємцю Білику ділянку з його майном без аукціону: чи законно це

У Чернівцях міськрада продає підприємцю Білику ділянку з його майном без аукціону: чи законно це

У Чернівцях міськрада продає підприємцю Білику ділянку з його майном без аукціону: чи законно це
Ділянка, яку планує купити Білик. Джерело: Суспільне Чернівці

У Чернівцях підприємець та ексдепутат Ростислав Білик планує купити комунальну ділянку на вулиці Хотинській. Торік він виграв аукціон, щоб орендувати цю землю десять років. Цьогоріч звів тут частину фундаменту, торговий павільйон й оформив право власності на майно. Рішення про продаж ділянки підтримали депутати. Водночас адвокатка та заступник голови громадської ради при НАЗК вважають, що продаж цієї ділянки — незаконний.

Ділянка розташована на вулиці Хотинській, 41-І. Її площа — 8,5 соток. Ростислав Білик виграв аукціон на оренду цієї ділянки у липні 2022 року. Вартість оренди на рік — 550 тисяч гривень, йдеться на сайті аукціону Prozorro.sale.

Ділянку продають не на земельному аукціоні, а за рішенням сесії Чернівецької міської ради. У відповіді скріншот відповіді на запитскріншот відповіді на запитна запит Суспільного департамент урбаністики та архітектури повідомив, що ділянку, де є об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, не можуть продавати на земельних торгах.

Ростислав Білик
Ростислав Білик. Суспільне Чернівці

У підприємця є право власності на фундамент та торговий павільйон, але як на об'єкт незавершеного будівництва. Про це у коментарі Суспільному сказав Ростислав Білик.

"Я отримав всі дозволи на будівництво торгового павільйону на 150 квадратних метрів. Отримав експертизу проєкту, пройшов всі інстанції, всі технічні умови, і отримав, що є 18% готовності фундаменту від того, що мало бути побудовано. На половині фундаменту є об’єкт нерухомості, площею десь 50 квадратних метрів, який є торговим павільйоном, який і є об'єктом нерухомості і я подав документи на сесію міськради", — каже Білик.

За продаж проголосували на сесії 23 лютого. Рішення підтримали 22 депутатів. Більшість — з фракцій "Рідне місто", "Команда Михайлішина", "Європейська солідарність" та "Єдина альтернатива". Фракція "Пропозиція" не голосувала.

У Чернівцях ексдепутат Білик купує комунальну ділянку, яку мав орендувати її 10 років. Що відомо
Скріншот поіменного голосування

Депутат від фракції "Пропозиція" Олексій Каспрук не голосував за рішення. На його думку, підприємець, коли взяв в оренду цю ділянку, зобов’язувався 10 років сплачувати оренду плату.

facebook / Олексій Каспрук
"Він міг би ставити питання про викуп, якби там була вже будівля. Депутати мають право, а не обов’язок надати дозвіл на викуп. Тобто ми могли зробити це після того, як буде введений в експлуатацію об’єкт нерухомості"
Каспрукдепутат від Пропозиції

Депутат від фракції "Єдина Альтернатива" Руслан Білоскурський проголосував "за", оскільки бачив витяги з державного реєстру, які підтверджують право власності на цій ділянці.

facebook / Руслан Білоскурський
"І у випадку відмови це рішення було б незаконне, суперечило б земельному кодексу, це б привело до судових позовів. Фактично у всіх випадках, коли це можна зробити в законний спосіб, ділянки передаються саме шляхом земельних аукціонів"
Білоскурськийдепутат від Єдиної Альтернативи

За яку вартість цю ділянку продають — наразі невідомо. Під час пресконференції міський голова Роман Клічук сказав, що це передбачено процедурою: спочатку має бути згода міськради на продаж, лише після цього — експертна оцінка.

"Ми зробили все, як є в законі. Якщо приватний підприємець, чия компанія взяла в оренду землю, побудувавши там будівлю, отримавши право власності, у законний спосіб, вона має право написати заяву на приватизацію. Я б попросив не дивитися на прізвище, а дивитися на виконання вимог закону. Ми розуміли, якщо ми не проголосували б, він би подав в суд і виграв", — відповів Клічук на запитання Суспільного.

Орендар може викупити комунальну земельну ділянку без аукціону, якщо на ній є нерухоме майно й орендар має на нього право власності, каже адвокатка Людмила Янчук. Це передбачено у Земельному кодексіСтаття 128 Земельного кодексу України.. Водночас за Цивільним кодексомСтаття 331 Цивільного кодексу України. незавершене будівництво не є нерухомим майном. Тому, на думку Янчук, рішення про продаж ділянки на вулиці Хотинській є незаконним.

"Дещо поспішив замовник та орендар земельної ділянки із реєстрацією права власності на земельну ділянку. І відповідно й міська рада передчасно надала йому дозвіл на викуп даної земельної ділянки, оскільки такий викуп міг бути здійснений уже після здачі будівництва в експлуатацію", — каже Янчук.

Заступник голови громадської ради при НАЗК Сергій Миткалик вважає, що орендар має першочергове право на викуп ділянки, але ділянку з об’єктом саме незавершеного будівництва мають продавати через аукціон згідно з Земельним та Цивільним кодексами.

"Ми вже знаходили подібні рішення в інших областях, наприклад, Господарський суд Львівської області визнав, що рішення, коли передали землю на основі права власності на незавершене будівництво, є незаконним і неправомірним. І депутатський контроль тут не спрацював, бо все ж таки перед тим, як голосувати за те чи інше рішення, треба дивитися, що на тій чи іншій земельній ділянці перебуває", — каже Миткалик.

У рішеннях Верховного суду також були випадки, де йшлося, що об`єкт незавершеного будівництва не єу розумінні статей 181, 331 Цивільного кодексу України нерухомим майном, тому можливість купівлі ділянки без конкурсу прямо не передбачена законом, каже адвокатка Янчук.

У Чернівцях ексдепутат Білик планує купити ділянку, яку мав орендувати 10 років. Чи законно це
Ділянка, яку купує Ростислав Білик. Джерело: Суспільне Чернівці

Тепер на цій ділянці на вулиці Хотинській — електрокари. За словами Білика, поки що тут вивчають попит на електромобілі.

Що відомо

  • Торік міська рада продала 40 ділянок у Чернівцях. Третину — на аукціоні, решту — власникам майна на тій землі, повідомили нам у відповіді на запит. На сесії 23 лютого депутати міськради надали дозвіл на викуп земельних ділянок ще чотирьом підприємцям, окрім Білика.
  • Ростислав Білик був депутатом фракції "Рідне місто". У жовтні 2015 року йому оголошували підозру у підкупу виборців. У червні 2022 року стало відомо, що Білик виграв апеляцію: судді встановили, що доказів у справі недостатньо, відтак рішення першої інстанції про виправдання Білика залишили в силі. 21 березня 2023 року стало відомо, що справу Білика про ймовірний підкуп виборців повернули на повторний розгляд.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок