Шмигаль назвав орієнтовну суму збитків, завданих РФ, станом на 1 січня

Шмигаль назвав орієнтовну суму збитків, завданих РФ, станом на 1 січня

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, 3 березня 2023 року
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, 3 березня 2023 року. Фото: Дарина Коломієць, Суспільне

Сума збитків, завданих Росією Україні, станом на 1 січня може зрости до 600-750 млрд доларів. Про це 3 березня під час річного звіту повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, передає кореспондентка Суспільного. Станом на 1 червня 2022 року ці збитки становили 350 млд доларів, додав глава уряду.

“Станом на 1 січня ми очікуємо, що ця цифра зросте до 600-750 млрд доларів. Єдине фактично велике і достатнє джерело, яке може покривати велику частину відновлення України — це, безумовно, російські активи, заморожені у країнах-наших партнерах”, — сказав Шмигаль.

За його словами, України працює над тим, щоби конфіскувати ті активи або будь-яким іншим способом отримати їх для відновлення держави.

“Безумовно, проєкти приватного і державного партнерства, кошти міжнародних фінансових організацій, кошти бізнесу, донорів, державного бюджету — всі будуть спрямовуватися на всі проєкти відновлення. Сьогодні в бюджеті уже є 17 млрд грн, які конфісковані від двох російських банків, які були фактично санкціоновані і конфісковані Україною після повномасштабного вторгнення і повномасштабної агресії”, — сказав глава уряду.

Це перша частинка, пояснив він. Зараз уже регіони напрацьовують проєкти відновлень.

“Друга частина для бюджету — це доходи Національного банку, які забюджетовані у нас на тому рахунку відновлення від  наслідків  російської агресії — 35 з половиною мільярдів гривень — це  очікування надходжень від НБУ — теж спрямовані на проєкти відновлення”, — сказав Шмигаль.

Інша частина — це півтора мільярда доларів, які виділив Конгрес США і мільярд євро, які виділяє Єврокомісія теж на проєкти відновлення.

“Тобто все вкупі складає порядка 150 млрд грн — це наш верифікований або підтверджений бюджет швидкого відновлення. Цього недостатньо. Нам потрібно 17 млрд доларів для того, щоб цього року в п’яти сферах  розпочати швидке відновлення, де сфера номер 1 — це енергетика”, — зазначив глава уряду.

Станом на 1 січня 2023 року державний борг України становив 111 млрд доларів

"Державний борг станом на 1 січня складає 111 млрд дол, він збільшився в порівнянні з початком року на 13 млрд дол. Тобто при залучених 38 млрд дол, загальна сума зростання склала 13 млрд доларів", — сказав Шмигаль.

За його словами, завдяки залученню грантових коштів у минулому році це дозволило незначно збільшити обсяги держборгу.

За рік Україна втратила понад 3 млн робочих місць

Як розповів прем’єр-міністр, упродовж року повномасштабного вторгнення РФ в Україну було втрачено понад 3 мільйони робочих місць.

“Економічне відновлення — це те, що ми зобов’язані робити. Більше трьох мільйонів робочих місць втрачено українцями за рік повномасштабної війни. Тому ми розпочали програму єРобота”, — сказав Шмигаль.

Що сказав Шмигаль про перспективи вступу України до ЄС

“Через 120 днів ми отримали результат. Це були надзвичайно важкі 120 днів щоденної, щогодинної, щонічної роботи і Кабінету міністрі, і президента України особисто, і Офісу президента, і секретаріату Кабміну, і всіх міністрів, які були залучені. Ми отримали статус кандидата, отримали певний маршрут, як нам рухатися далі”, — сказав Шмигаль.

Він додав, що на сьогодні майже всі рекомендації виконані.

“Я переконаний, наступного тижня ми зможемо отримати від міжнародної комісії кандидатів на керівника НАБУ. Уряд буде розглядати, це буде ще одним важливим кроком щодо виконання семи рекомендацій, які виставила Єврокомісія для України за результатом надання статусу кандидата, фактично всі інші кроки виконані. І переконаний, що вже цієї весни ми отримаємо попередню оцінку”, — сказав глава уряду.

За його словами, до осені Євросоюз дасть вже глибокий аудит.

Шмигаль нагадав, що Україна дуже оперативно отримала п’ять “безвізів” – енергетичний, економічний митний, цифровий, транспортний.

“Ми працюємо далі над безкоштовним роумінгом, над стабілізацією економічного безвізу, щоб він був продовжений ще на рік… Крім цього, ми зараз спільно з Нацбанком активно працюємо над доєднанням до спільного простору платежів у євро, що дасть відразу хороший результат для наших компаній, банків і громадян, які переправляють валюту в одну чи іншу сторону”, — сказав прем’єр.

Він додав, що заразі роумінг безкоштовний для українців, але уряд працює над тим, щоб увійти в систему європейського роумінгу і закріпити це назавжди.

“Це кроки до так званої фактичної євроінтеграції, коли ми стаємо частиною Європи і паралельно закріплюємо це все документами, а не навпаки, коли довго готуються документи і потім відбувається якийсь вступ, доєднання, інтеграція”, — пояснив Шмигаль.

Україна впродовж року проведе роботи із захисту розподільчої та генеруючої енергомережі

“Протягом весни-літа ми вже розробили відповідні проєкти захисту від бетонних шелтерів, бетонних накриттів, до заглиблення під землю на достатній рівень для того, щоб ні дрони, ні ракети не могли пошкодити розподільчу мережу, підстанції. Ми ці роботи проводитимемо впродовж цього року, готуючись до наступного опалювального сезону. Крім цього, будемо вживати технологічних заходів для захисту наших генеруючих установок, які власне виробляють енергію на відповідних електростанціях”, — сказав Шмигаль.

За його словами, технології, за якими це буде зроблено, не озвучуватимуться через воєнний час. На багатьох станціях забезпечили протиповітряну оборону.

“На багатьох станціях, які генерують електрику і тепло для великих міст, вже є системи протиповітряної і протиракетної оборони, що також дало нам змогу захищати їх протягом цього опалювального сезону”, — сказав Шмигаль.

Він додав, що російські війська завдавали удари ракетами та дронами як по розподільчих станціях, так і по генерації — блоках, турбінах гідростанцій. Через це енергетична система Україна зазнала великих руйнувань.

Читайте також

Авіатроща у Броварах: матеріали чорної скриньки уже у слідства — Шмигаль

"Що стосується найближчого часу, ми не обговорювали жодних кадрових змін" — Шмигаль

Шмигаль відповів, чи має історія бути обов'язковим предметом для вступу

Вибір редакції

На початок