Між Китаєм і Білоруссю є військове співробітництво — журналіст

Між Китаєм і Білоруссю є військове співробітництво — журналіст

Ексклюзивно
Лідер Китаю Сі Цзіньпін і президент Білорусі Олександр Лукашенко
Глава Китаю Сі Цзіньпін і президент Білорусі Олександр Лукашенко. Фото: AP

Так званий "мирний план" щодо війни в Україні, який 24 лютого оприлюднив Китай — він не чіткий, але самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко його одразу ухвалив, при чому ще до оприлюднення.

Про це в ефірі національного телемарафону Суспільному заявив журналіст білоруської служби “Радіо Свобода” Валерій Калиновський.

28 лютого Лукашенко перебував з візитом у КНДР, де зустрічався з лідером країни Сі Цзіньпіном.

"Білоруська пропаганда подала це, як “дружбу на вік” з Китаєм. А в опозиції є настороженість, тому що однією з головних тем було обговорення з політичної точки зору саме того плану, який висунув Китай, щодо врегулювання війни в Україні", — сказав Калиновський.

За словами журналіста, суспільство не знає, про що домовились лідери двох країн.

"Ми знаємо те, про що офіційно повідомляється. Про що вони домовились реально, що конкретно загрожує, цього ще не випливло. Але співробітництво Китаю та Білорусі триває не лише в суто економічних питаннях", — розповідає Валерій Калиновський.

Він стверджує, що між країнами існує співробітництво у військовій сфері.

"Зокрема, є така ракетна система, яка може стріляти на близько 300 кілометрів, називається “Полонез”Система призначена для високоточного ураження відкрито розташованої та прихованої живої сили, неброньованої та броньованої військової техніки, інших об'єктів. РСЗВ є пусковою установкою для восьми 301-мм китайських ракет A200 і А300, а з недавнього часу доступні до застосування білоруські ракети В200 і В300.. Це плід такої співпраці Китаю та Білорусі. Вона зараз проводить стрільби, бере участь у парадах, але не використовується у боях. Тобто Росія не отримала цих "Полонезів" — білорусько-китайських ракетних систем. Але, що буде далі, важко сказати", — зауважує журналіст.

Крім того, є інші постачання зброї з Китаю до Білорусі. Китай також допомагає в модернізації старої радянської військової техніки.

Але Калиновський вважає, що Китай не буде використовувати Білорусь, як транзитну зону для постачання зброї Росії.

"У Росії та Китаю є набагато ближчі коридори, щоби передавати щось, якщо вони на це наважаться. А у такому випадку це буде інша проблема. І тут Лукашенко не допоможе, тому що Китай може наразитися на західні санкції, чого він дуже хотів би уникнути. Від Лукашенка не залежить, як це піде. Це залежить від рішучості Китаю піти на ескалацію у цій війні та взагалі у світовій економічній та політичній системі", — підсумував Валерій Калиновський.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.

Читайте також

Росія і Китай можуть використати Білорусь для обходу західних санкцій — ISW

Китай оприлюднив свій "мирний план" щодо війни в Україні. Що до нього увійшло

Зеленський прокоментував китайську "формулу миру" і готовність зустрітися із Сі Цзіньпіном

Вибір редакції

На початок