У Кривому Розі міськрада закупила для ЗСУ коптери на майже 14 мільйонів гривень: аналіз тендеру

У Кривому Розі міськрада закупила для ЗСУ коптери на майже 14 мільйонів гривень: аналіз тендеру

У Кривому Розі міськрада закупила для ЗСУ коптери на майже 14 мільйонів гривень: аналіз тендеру
Суспільне Львів. Фото ілюстративне

Криворізька міська рада провела публічну закупівлю квадрокоптерів для ЗСУ та запчастин до них. Громадська організація “Криворізький центр розслідувань” провела аналіз цього тендеру. За словами її керівника, переможцем обрали учасника, який запропонував більшу суму – майже 14 мільйонів.

На початку січня Криворізька міська рада оголосила публічну закупівлю квадрокоптерів для ЗСУ та запчастин до них. У цій закупівлі взяли участь три учасники. Найнижчу ціну запропонувало ТОВ "Дрон Центр Сервіс" – 11 мільйонів 900 гривень, найбільшу – ФОП “Чорномаз Микола Миколайович”, майже 14 мільйонів гривень. Саме його оголосили переможцем тендеру. Громадська організація “Криворізький центр розслідувань” провела аналіз закупівлі.

“Пропозицію з найнижчою ціною учасника відхилили через формальність. Тому що вони не додали договір від виробника на те, що вони мають право продавати техніку цього виробника. Це є формальністю, котра обійшлась платникам податків в 2 мільйони гривень. Криворізька міська рада спробувала це аргументувати тим, що нібито вони проти того, щоб безпілотники завозились сюди нелегально, щоб платились податки, і щоб це не була гуманітарна допомога. Щодо гуманітарної допомоги – в таких обсягах це важко, тому що в таких обсягах, якщо йде гуманітарна допомога, тим паче таке обладнання, про це стане відомо. Щодо нелегального ввозу – вибачаюсь, у нас війна, і коптери дійсно необхідні у великій кількості нашим військовим. Наша організація зробила висновок, що скоріш за все, можливо, тут був зговір між замовником та виконавцем. Ми вже 5 років моніторимо публічні закупівлі і на цих речах вже розуміємось", – розповів керівник ГО “Криворізький центр розслідувань” Антон Кравченко.

Ми зателефонували учасникам тендеру. Представник ФОП “Чорномаз Микола Миколайович” відмовився коментувати, однак, говорить, змови із замовником не було. А представник «Дрон Центр Сервіс» вважає, що документ, який запросила Криворізька міськрада, не є ключовим у виборі переможця.

“Ми давали пояснення з приводу того, чому ми не надаємо цей документ, але він, в принципі, це не принципова така штука, по котрій обирають переможця в тендері. Тобто, це геть не принципово, особливо в наш час", – каже представник ТОВ "Дрон Центр Сервіс" Ігор.

Адвокат Олександр Макаренко говорить: наразі доказів змови між замовником та виконавцем немає.

"Сказати, що якісь дії незаконні, неможливо до того моменту, доки це не встановлено в передбаченому порядку. Наприклад, в судовому. З точки зору цього конкретного тендеру, все зроблено достатньо технічно. Чи це дійсно була мета захистити гуманітарну допомогу від розкрадання, щось гарантувати, отримати додаткові бонуси в обслуговуванні – може бути і так, і ні. Ключове пояснення замовника полягає саме в тому, що начебто вони хотіли на 100% побачити біле походження і мінімізувати всі ризики. Хоча в поясненнях суб`єкта, який програв, вони достатньо фахово коментують, що цей документ не є єдиним можливим, який на 100 відсотків прогарантує біле походження товару. І я, як фахівець, з ними абсолютно погоджуюсь", – пояснив адвокат Олександр Макаренко.

У Кривому Розі міськрада закупила для ЗСУ коптери на 14 мільйонів гривень: думки експертів
У Кривому Розі міськрада закупила для ЗСУ коптери на 14 мільйонів гривень: думки експертів. Фото: Суспільне Дніпро

Суспільне також звернулось з інформаційним запитом до виконавчого комітету Криворізької міської ради аби отримати обґрунтування їхнього вибору.

Читайте також

Встановлять новий ліфт та вхідні двері: що зроблено за місяць після ракетного удару на ж/м Перемога у Дніпрі

"РФ вбила продавчиню та знищила мій бізнес". У Дніпрі через ракетний удар зруйновано магазин

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок