Спогади, терапія, надія. Жителька Маріуполя розповідає історії містян-переселенців, які зберігають ключі від дому

Спогади, терапія, надія. Жителька Маріуполя розповідає історії містян-переселенців, які зберігають ключі від дому

Спогади, терапія, надія. Жителька Маріуполя розповідає історії містян-переселенців, які зберігають ключі від дому
Авторка проєкту Марія Адамова. Фото: Суспільне Донбас

Маріупольчанка Марія Адаманова запустила в Instagram проєкт "Ключі від Маріуполя", де разом з однодумцями розповідає історії переселенців, які у різних куточках світу продовжують зберігати ключі від будинків та квартир, знищених армією РФ у приморському місті. Нині проєкт вже об’єднав понад три десятки переселенців.

Вона народилась і виросла в Маріуполі, там виховувала трьох дітей, працювала стилісткою і мала власний салон краси, але 16 березня 2022 рік була вимушена залишити рідне місто.

“9 березня я і мої діти постраждали від авіаудару, який був скоєний на пологовий будинок. Мій будинок знаходиться якраз навпроти того місця, куди була скинута бомба", — розповідає Марія про авіаційний удар РФ по пологовому та дитячій лікарні у Маріуполі.

"Я йшла з дітьми й думала, як би так упасти, щоб їх собою укрити, але не придавити, якщо помру", — згадує вона.

Нині Марія з родиною у безпеці, вони мешкають у Німеччині. У квітні жінка випадково знайшла серед речей ключі від свого дому у Маріуполі.

“Вперше думка про ключі з'явилася, коли я випадково натрапила на них в дальній кишеньці портфеля, з яким виїхала з Маріуполя. Так боляче було їх тоді побачити. Ще до того моя психотерапевтка порадила виписувати свої почуття і проживати емоції через творчий напрямок. Я спробувала і мені це допомогло. Я згадала все цінне для мене, виписала, за що я вдячна, що для мене ці ключі... Це було дуже терапевтично”, — ділиться Марія.

Жителька Маріуполя започаткувала проєкт, де розповідає про однодумців, які досі зберігають ключі від своїх помешкань
Ключі від квартири у Маріуполі. Фото: Марія Адамова

Через пів року вона усвідомила, що не єдина, хто зберігає таку пам'ятку: “Ключі від дому, якого нема. Так і з'явилася ідея проєкту. Я зробила сторіз і пост в Instagram з опитуванням, де понад сто людей відповіли, що вони теж зберігають ключі”.

Пізніше Марія поділилася ідеєю створення проєкту зі своїм другом Олексієм, і він зробив перший дизайн, замінив назву “Ключі від дому” на більш точну — “Ключі від Маріуполя”.

“Думка, що проєкт можна зробити масштабнішим, допомогти людям впоратися з цим болем, розказати якомога більшій кількості людей про трагедію Маріуполя і його сильних мешканців мене не покидала. Тож було вирішено перекласти розповіді кількома мовами”, — розповіла маріупольчанка.

Наразі над проєктом працюють вісім людей. Історії збирають, оформлюють, перекладають п’ятьма мовами та викладають на сторінці в Instagram. Деякі з них роздрукували і показали на мітингу за Україну у Німеччині.

Читайте також новини про Маріуполь

Архітектурні втрати Маріуполя: пам'ятники, які знищили росіяни

"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу": яким був колишній Будинок культури

У Маріуполі знесуть історичну забудову XIX століття

"Я бачив, як з моєї квартири вели вогонь по Азовсталі" — маріуполець, який жив у будинку на вулиці Ломізова

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Вибір редакції

На початок