Обстріл Запоріжжя, РДК в Брянській області РФ. 372 день війни. Онлайн

Обстріл Запоріжжя, РДК в Брянській області РФ. 372 день війни. Онлайн

Будинок у Запоріжжі, обстріляний 2 березня 2023
Пожежники обстежують будинок, який постраждав після російського обстрілу в Запоріжжі, 2 березня 2023 р. Фото: АР

2 березня — 372 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 372 дня війни. Нову текстову хроніку 3 березня — читайте тут.

Майже 200 херсонців подали заявки на вступ до підрозділів Гвардії наступу

Міністерство внутрішніх справ України оголосило додаткове формування бригад Національної гвардії, Нацполіції та Державної прикордонної служби. Як до них потрапити, які навички для цього потрібні та чи багато херсонців вже приєднались до підрозділів Гвардії наступу, дізнались кореспонденти Суспільного.

Підрозділи Гвардії наступу формуються з добровольців. Сформовані бригади мають підсилити сили оборони під час майбутнього контрнаступу.

На 21 лютого заяви на вступ до бригад гвардії наступу подали 184 херсонці, 29 з них — вже проходять військові лікарські комісії. Щоб вступити у гвардію наступу треба подати заявку на сайті гвардії наступу або в місцях дислокації підрозділів через ЦНАП Миколаївської міськради. Потім необхідно пройти військову лікарську комісію. В медичних підрозділах систем МВФ скласти психологічне тестування та фізичні нормативи, та у разі успіху пройти відповідне навчання.

США запровадили санкції щодо шести компаній щодо транспортування і продажу іранської нафти

Про це повідомляє Держдепартамент США.

"Державний департамент США визначив шість компаній, які займаються транспортуванням або продажем іранських нафтопродуктів або нафтохімічної продукції, а також ідентифікував 20 суден, які є власністю або частками у власності цих компаній", — йдеться у заяві на сайті Держдепу.

Під нові санкції потрапили в'єтнамська компанія Golden Lotus Oil Gas and Real Estate через транспортування нафтопродуктів з Ірану, китайські компанії Global Marine Ship Mgmt і Shanghai Xuanrun Shpg, а також Swedish Management з ОАЕ. Також обмеження застосували до іранських компаній Shiraz Petrochemical та Bushehr Petrochemical через продаж нафтохімічної продукції з Ірану.

Прориваються мобільними групами та розбили базу: окупант розповідає про успіхи ЗСУ на Луганщині

Російський солдат у телефонній розмові розповів співрозмовнику про те, що ЗСУ проривається на двох флангах Луганщини та знищення бази російських окупантів у Кремінній, де загинули дев'ять військових РФ. Відповідні аудіо перехоплення опублікувало Головне управління розвідки України.

У розповіді військовий РФ каже, що їхні військові поїхали до Кремінної на базу заночувати, і по ним відпрацювала українська артилерія з РСЗВ HIMARS.

"В результаті — дев’ять 200-х. У одного черепно-мозкова, в іншого — лише кілька подряпин, а від будинку одна стіна залишилась", — розповів російський військовий.

Його співрозмовник натомість жаліється, що по Кремінній стріляють та на двох флангах ЗСУ прориваються.

Москва безпосередньо фінансувала організацію тортур цивільних на Херсонщині

Про це передає СNN з посиланням на висновки міжнародної групи юристів Mobile Justice Team, які надають підтримку Офісу генпрокурора України.

Експерти посилаються на свідчення понад тисячі місцевих жителів та результати дослідження 20 камер для катувань у Херсоні. Цими камерами для катувань, як стверджується, керували співробітники ФСБ і місцеві жителі, які співпрацювали з російською владою.

Розслідування виявило, що російські сили діяли за "конкретним планом у кількох окупованих районах, з чіткими закономірностями, які вказують на загальний план московської окупації України".

"Ці місця тортур мають фінансові зв'язки з російською державою, — заявив керівник групи Вейн Джордаш, посилаючись на документи, виявлені слідчими. — Ці фінансові документи показують, що цивільна адміністрація фінансується з Росії, а цивільна адміністрація фінансує місця тортур, тож ми маємо дуже чіткі схеми і дуже чіткі зв'язки".

У камерах ув’язнених били, використовували проти них електричний струм, опускали голову у воду, не даючи дихати, а також змушували вчити і декламувати проросійські гасла, вірші та пісні.

Зеленський обговорив з президентом Бразилії дипломатичні зусилля з повернення миру в Україну

"Провів телефонну розмову з Президентом Бразилії Луїсом Інасіу Лулою да Сілвою. Подякував за підтримку нашої резолюції в ООН. Наголосили на важливості дотримання принципу суверенітету та територіальної цілісності держав. Обговорили дипломатичні зусилля з повернення миру в Україну та весь світ", — повідомив президент Володимир Зеленський.

У Бахмуті досі залишаються близько п'яти тисяч людей, серед них — 37 дітей

Попри напружену ситуацію в Бахмуті, який зруйнований на 80%, тут залишаються близько п'яти тисяч жителів, серед них 37 дітей. Про це під час телемарафону "Єдині новини" розповів голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Евакуйовано всіх дітей, чиї батьки позбавлені батьківських прав, дітей-сиріт, дітей, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу", — зазначив Кириленко.

За словами Кириленка, у місті залишається 37 дітей, що мають батьків, які відмовляються евакуюватися.

Україну від Росії можуть врятувати НАТО або ядерна зброя — голова МЗС Естонії

Гарантувати Україні безпеку в умовах російської агресії може лише членство в Північноатлантичному Альянсі (НАТО) або володіння ядерною зброєю.

Про це в інтерв'ю Newsweek заявив міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу, закликавши міжнародну спільноту не ігнорувати амбіції Києва щодо вступу до Альянсу.

"Якщо ми скажемо, що не бачимо Україну членом НАТО після цієї війни, це означатиме, що ми боїмося – або прогнозуємо, що Росія знову нападе, і тоді країни НАТО будуть втягнуті у світову війну, або, принаймні, у війну за європейський континент. Це вже визнання того, що широкомасштабна війна повториться", — наголосив він.

Зеленський: 847 захисників і захисниць відзначені державними нагородами

"Підписав сьогодні кілька указів щодо нагородження наших воїнів. Загалом за цей день 847 захисників і захисниць відзначені державними нагородами. Бійці наших механізованих бригад, танкісти, артилеристи, морпіхи, розвідники, воїни Повітряних сил, Сил спеціальних операцій, Тероборони, Нацгвардії, Національної поліції, прикордонники, працівники ДБР і ДСНС. На сьогодні кількість наших захисників і захисниць, чия хоробрість і результативність були відзначені державними нагородами, вже понад 40 тисяч. Я дякую всім, хто захищає нашу державу", — наголосив президент Володимир Зеленський.

Зеленський провів засідання Ставки щодо фронтової й безпекової ситуації

"Загальну доповідь зробив Головнокомандувач. Була доповідь розвідки. Детально – з конкретних бойових напрямків, від командувачів угруповань наших військ. ОСУВ "Хортиця" – ключова увага Бахмуту. ОСУВ "Таврія" – обговорили Донецький і Запорізький напрямки. Була детальна доповідь генерала Тарнавського", — розповів президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

США оголосили про нові партнерства для допомоги сільськогосподарському сектору України

США оголосили про створення трьох нових партнерств, спрямованих на розвиток сільськогосподарського сектору України та сприяння постачанню українського зерна, повідомили представники USAID в інтерв'ю CNN.

"Це оголошення є частиною зусиль адміністрації Байдена, спрямованих на розбудову української економіки та пом'якшення глобальної кризи продовольчої безпеки, яка загострилася після вторгнення Росії в Україну", — передає CNN.

За даними Міністерства економіки України, у 2022 році економіка країни скоротилася більш ніж на 30% після того, як брутальне вторгнення Росії зруйнувало інфраструктуру, завдало шкоди бізнесу та порушило повсякденне життя.

Нові партнерства USAID із зерновим альянсом, "Кернел" та "Нібулоном", за прогнозами, збільшать пропускну спроможність зернового ринку України на понад 3 мільйони тонн щорічно, зазначили урядовці. Спільними зусиллями USAID та ці організації планують інвестувати 44 мільйони доларів США на підтримку та розширення інфраструктури в аграрному секторі України.

Нові інвестиції будуть спрямовані термінали Ізмаїл та Рені в Україні, обидва на Дунаї, та Чієрна-над-Тисою у Словаччині де очікується збільшення експорту зерна. Проєкти включатимуть нове будівництво та реконструкцію зон завантаження суден.

У Курахівській громаді на Донеччині залишається 1300 дітей

У Курахівській громаді на Донеччині залишається близько 1300 дітей, розповів Суспільному очільник Курахівської міської військової адміністрації Роман Падун.

"За нашою статистикою у громаді залишається 1300 дітей. Але ця цифра постійно змінюється, люди повертаються, коли немає інтенсивних обстрілів, і їдуть, коли обстріли армії РФ частішають", — розповів він.

За його словами, останні два дні кількість обстрілів зменшилась. Він також повідомив, що найчастіше жителів Курахівської громади централізовано евакуюють на Черкащину, також багато людей їдуть у Кропивницьку та Рівненську області, хоча кожного дня курсує евакуаційний потяг Покровськ — Львів та до міста Дніпро.

Роман Падун розповів Суспільному, що до повномасштабного вторгнення у громаді жили понад 141 тисяча людей, нині залишилося близько 22 тисяч.

"Укренерго" не надало обмежень споживання електроенергії на 3 березня — ДТЕК

"Укренерго" не надавало обмежень споживання електроенергії на 3 березня. Про це повідомляє ДТЕК. Це дозволяє не відключати світло у Києві, Київській, Одеській та Дніпропетровській областях.

Водночас внаслідок пошкодження мереж "Укренерго" в деяких енерговузлах можливі відключення за графіком, якщо буде зростати споживання електроенергії, зазначили у ДТЕК.

Без Тупікова і Герцена. Київрада перейменувала ще 3 вулиці і провулок

У Києві у межах декомунізації та дерусифікації перейменували ще чотири міські об’єкти, назви яких пов’язані з Росією та її сателітами. Рішення ухвалили депутати Київської міської ради на засіданні 2 березня.

Як нагадав заступник міського голови — секретар Київради Володимир Бондаренко, у столиці за участі громадськості другий рік поспіль триває процес деколонізації та дерусифікації міської топоніміки. Міська влада попередньо зібрала пропозиції щодо перейменування, далі за назви голосували столичні депутати. Згідно з сьогоднішнім рішенням:

  • у Солом’янському районі вулиця Генерала Тупікова названо на честь Андрія Мельника;
  • у Шевченківському районі Тургенєвську перейменували на вулицю Олександра Кониського, а провулок Герцена стане провулком Бабин Яр;
  • на столичній Оболоні вулиця Аляб’єва називатиметься на честь Гулаків-Артемовських.

"У місті-герої Києві не має бути топонімів, які возвеличують російську імперію та тоталітаристський режим", — наголосив Бондаренко.

Головний радник Залужного: війна триватиме ще щонайменше рік

Головний радник головнокомандувача Збройних сил України генерал Віктор Назаров заявив, що за його оцінками, війна в Україні триватиме ще щонайменше рік, а перемогти Росію потрібно на полі бою.

Про це він сказав в інтервю німецькому виданню Der Spiegel.

"У лютому 2022 року я вже передбачав, що конфлікт триватиме щонайменше рік, а можливо, і більше. Зараз, за моїми оцінками, він триватиме ще щонайменше рік", — зауважив Назаров.

Він зазначив, що завдати Росії повної поразки неможливо, зважаючи на її розміри та володіння ядерною зброєю. Водночас Назаров наголосив, що завдати армії РФ поразки на полі бою цілком можливо.

"Питання полягає у відвоюванні територій на Азовському морі та Кримському півострові", — вважає військовий.

Читайте також: Буданов відповів, коли закінчиться війна і скільки снарядів залишилося в РФ

Говорячи про успішні операції українських військових, Назаров навів приклад контрнаступів ЗСУ на Харківщині та Херсонщині.

Він також додав, що наступний контрнаступ Сил оборони розпочнеться тоді, коли військові будуть достатньо підготовлені та отримають обіцяну допомогу від партнерів.

"Коли танки, які нам обіцяли, прийдуть в Україну; коли будуть навчені екіпажі та підготовлені кадри; коли отримаємо достатню кількість боєприпасів", — підсумував радник Залужного.

Війська РФ 5 разів вдарили по 4 громадах Нікопольщини: пошкоджені приватні будинки та автівки

Вдень 2 березня війська РФ 5 разів вдарили по Нікопольщині. Про це повідомив голова обласної ради Микола Лукашук.

За його словами, обстріляли Покровську, Марганецьку, Червоногригорівську та Мирівську громади.

В одному з сіл Марганецької громади внаслідок обстрілу понівечено два приватні будинки, дві автівки та гараж.

Загиблих та поранених немає.

Європейський Союз запропонує виділити 1 мільярд євро на боєприпаси для України

Як пише Politico з посиланням на проєкт документу, мова йде, зокрема, про 155-міліметрові артилерійські снаряди.

"ЄС допомагає постачати Україні зброю через позабюджетний міжурядовий "Європейський фонд миру", який використовується для відшкодування витрат країнам, що експортують зброю в Україну. Наразі з цього фонду було виділено 3,6 мільярда євро військової допомоги Україні, а в грудні минулого року країни-члени вирішили збільшити його фінансування на 2 мільярди євро у 2023 році", — пише видання.

Верховний представник ЄС Жозеп Боррель має намір запропонувати "надзвичайний пакет підтримки" у розмірі 1 мільярд євро, спрямований на постачання 155-мм боєприпасів, йдеться в документі ЄС, підготовленому дипломатичною службою блоку.

Документ ЄС також передбачає нарощування європейського промислового виробництва, яке зараз не в змозі виробляти боєприпаси в обсягах, яких вимагає війна.

Першою українською амбасадоркою EQUAL від Spotify стала Jamala

Співачка Jamala стала першою амбасадоркою від України плейлиста Equal Global від Spotify, який популяризує творчість жінок-артисток. Про це розповіла співачка у Instagram.

Проєкт складається з набору музичних добірок EQUAL та сестринських програм, які транслюються у 187 країнах, від Японії до Аргентини, від Польщі до Великої Британії. А відтепер — в Україні.

Трек Jamala "Take Me To A Place" із мініальбому "Поклик" відкриває відразу дві музичні добірки. Крім того, виконавиця брала участь у створенні плейлистів, надавши рекомендації щодо найсильніших артисток української сцени.

За рекомендацією Jamala до плейлиста потрапили треки Аліни Паш, Onuka, аlyona аlyona, Kola, а також гуртів Tonka, The Hardkiss, Go-A.

На місці зруйнованої багатоповерхівки у Запоріжжі триває розбір завалів

За словами Юлії Баришевої, начальниці сектору взаємодії зі ЗМІ та зв’язків із громадськістю ДСНС в Запорізькій області, наразі у лікарні залишаються троє постраждалих. За оновленою інформацією від ГУ Нацполіції у Запорізькій області, безвісти зниклими вважають 10 людей (6 жінок, 3 чоловіків та 1 дитина).

Читайте також: Кількість загиблих внаслідок нічної ракетної атаки Запоріжжя армією РФ зросла до чотирьох людей

ТОВ "Старлінк" виграла суд першої інстанції проти Space X Маска

Українська компанія ТОВ "Старлінк" виграла суд першої інстанції проти Space X Ілона Маска. Про це повідомляє dev.ua з посиланням на учасників судового процесу.

У жовтні 2022 року стало відомо, що американська компанія SpaceX подала позов щодо українських компаній ТОВ "Старлінк" і "Укрпатент". SpaceX хоче достроково припинити дію торговельної марки "Старлінк" — Starlink.

Як пише dev.ua, український однойменний бренд Starlink існує вже понад 10 років. Заявку на реєстрацію українська ТОВ "Старлінк" подала у березні 2010 року. Зареєстрували знак у лютому 2011. Як розповів виданню засновник ТОВ "Старлінк" Сергій Дулицький, юристи Маска вийшли на нього десь рік тому, ще до початку війни. Вони вимагали віддати на користь американського Starlink торговельну марку.

МАГАТЕ провело ротацію місії на ЗАЕС

Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі.

"Раді повідомити про успішне завершення довгоочікуваної ротації місії, вже 6-ї за рахунком на Запорізькій АЕС. Я дякую нашим співробітникам за їхній професіоналізм, мужність та відданість справі, а також зусилля всіх учасників", — написав Гроссі у Twitter.

Майже по всій Україні дали відбій повітряних тривог за виключенням Донецької, Луганської областей, Криму та Білоцерківської громади Київської області.

Координаційний штаб подав 120 позовів до Європейського суду з прав людини щодо агресії РФ

Як повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, від початку створення Координаційного штабу відбулося 38 обмінів полоненими, завдяки яким вдалося звільнити 1 863 особи.

"Також на рідну землю повернули 1 409 тіл загиблих воїнів. За добу консультанти Штабу надають допомогу близько 419-ом родинам оборонців. Загалом за цей час рідним надали майже 28 тисяч консультацій, як в телефонному режимі, так і під час особистих прийомів", — зазначив Лубінець.

Він додав, що Координаційний штаб подав 120 позовів до Європейського суду з прав людини (в тому числі справи щодо всіх командирів Азовсталі).

Зеленський уперше провів розмову з новим президентом Швейцарії Аленом Берсе

Про це президент Володимир Зеленський повідомив у Telegram.

"Подякував за пакет підтримки на 114 млн швейцарських франків. Обговорили спільні проекти, в яких зацікавлені обидві країни, також приділили час практичним питанням щодо реалізації "Формули Миру", — написав президент Зеленський.

По всій Україні оголошено повітряну тривогу!

На полях саміту G-20 Блінкен зустрівся з Лавровим

Про це повідомляє CNN з посиланням на заяву державного секретаря США Ентоні Блінкена.

"Я закликав Росію скасувати своє безвідповідальне рішення і повернутися до виконання нового СНО (Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь - ред.), який накладає обмеження на ядерні арсенали Сполучених Штатів і Російської Федерації, що піддаються перевірці. Дотримання цього договору — в інтересах обох наших країн. Це також те, чого люди в усьому світі очікують від нас, як від ядерних держав", — сказав Блінкен на прес-конференції у Нью-Делі.

За його словами, він сказав Лаврову, що США будуть готові взаємодіяти з Росією в питаннях контролю над стратегічними ядерними озброєннями "незалежно від того, що ще відбувається в світі і в наших відносинах", посилаючись на історичну роботу, яку США провели з колишнім Радянським Союзом в цьому питанні в розпал холодної війни.

Блінкен також закликав Росію припинити війну в Україні і сісти за стіл переговорів: "Кожен член G20 і практично кожна країна продовжує нести витрати, пов'язані з російською агресивною війною".

Російські окупанти встановили блок-пости на виїзді з Маріуполя

2 березня російські окупанти встановили блок-пости на виїзді з Маріуполя в Сартану, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"Суцільна перевірка документів (паспорт/фільтрація/прописка) та вибірково телефонів. Також пункти контролю на всіх мостах", — йдеться у повідомленні радника мера.

За словами Петра Андрющенка, російські окупанти додатково біля мостів почали рити окопи та проводити мінування.

Авіація Сил оборони за добу завдала 13 ударів по позиціях РФ

Авіація Сил оборони за добу завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 1 склад боєприпасів противника, йдеться у повідомленні Генштабу.

До населених пунктів Херсонської області прибули представники ФСБ, проводять обшуки — Генштаб

"Противник посилив фільтраційні заходи на тимчасово захоплених територіях Запорізької та Херсонської областей. Зокрема, до населених пунктів Піщанівка та Пойма Херсонської області прибули представники ФСБ. Проводяться масові обшуки житлових приміщень, перевірка телефонів. Основну увагу окупанти приділяють людям, чиї родичі виїхали на неокуповану частину України", — передає Генеральний штаб ЗСУ.

У школах Херсонської області окупанти ввели обов’язкові так звані "кадетські класи"

Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

"В багатьох школах Херсонської області окупанти ввели обов’язкові так звані "кадетські класи", починаючи з першого класу. Для цих учнів є обов’язковим носіння уніформи та додаткові заняття з "патріотичного" виховання. Через дефіцит вчителів на роботу приймають проросійських місцевих жителів без педагогічної освіти. Переважно їм понад 50 років", — йдеться у повідомленні Генштабу.

Для легалізації, у відповідності до російського законодавства, їх автоматично зараховують на заочну форму навчання до профільних ВУЗів Російської Федерації.

За добу росіяни завдали 24 авіаційних удари по позиціях Сил оборони та 3 ракетних удари по містах України

"Протягом доби противник завдав 24 авіаційних удари по позиціях наших військ та 3 ракетних удари по містах Часів Яр Донецької області та Запоріжжя. В результаті терористичного акту пошкоджено житлові будинки та є жертви серед цивільного населення", — повідомляє Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні.

Крім того, росіяни понад 55 разів обстріляли з реактивних систем залпового вогню цивільну інфраструктуру Сумської області.

  • На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Росіяни утримують підрозділи поблизу державного кордону України та продовжує інженерне обладнання позицій. Формування наступальних угруповань не виявлено. Війська РФ здійснили мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Рижівка, Хотінь, Стецьківка і Славгород Сумської області та районів 15 населених пунктів Харківської області. Серед них — Красне, Глибоке, Веселе, Вовчанськ, Огірцеве та Стрілеча.
  • На Куп’янському та Лиманському напрямках військо РФ вело безуспішні наступальні дії поблизу Білогорівки і Кремінної Луганської області та Спірного на Донеччині. Здійснили артилерійські обстріли районів 17 населених пунктів. Зокрема, це: Дворічна, Лиман Перший, Петропавлівка, Куп’янськ Харківської області; Макіївка, Кремінна Луганської області та Роздолівка на Донеччині.
  • На Бахмутському напрямку російська армія продовжує наступ. Штурмує місто Бахмут. Сили оборони відбили атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Курдюмівка, Диліївка, Майорськ та Нью-Йорк.
  • На Авдіївському та Шахтарському напрямках військові РФ продовжують атакувати позиції ЗСУ. Без успіху спробували наступати у напрямку населених пунктів Кам’янка, Сєверне та Мар’їнка Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали райони 15 населених пунктів. Серед них — Веселе, Авдіївка, Водяне, Первомайське, Красногорівка та Вугледар.
  • На Запорізькому та Херсонському напрямках російни ведуть оборону, на окремих ділянках продовжують спроби створити умови для переходу у наступ. Здійснили артилерійські обстріли понад 40 районів населених пунктів. Зокрема це — Новосілка, Времівка Донецької області; Залізничне, Гуляйполе, Кам’янське Запорізької області, а також Веселе, Берислав, Чорнобаївка, Антонівка та Херсон.

В Україні вже заблокували майже пів сотні каналів щодо ПВК “Редан” — поліція

Поліцейські аблокували майже пів сотні каналів та груп, повʼязаних з ПВК “Редан” і встановили 45 адміністраторів цих каналів. Про це повідомив заступник начальника Управління ювенальної превенції Нацполіції Ярослав Шанько під час брифінгу.

Ці групи та канали створені для того, щоб "розкрутити цей молодіжний рух та дестабілізувати ситуацію у нашій державі", — сказав він.

Кіберполіція спільно з іншими оперативниками встановлюють джерела фінансування цих каналів та їх адміністраторів і організаторів.

Шанько уточнив, що за неповний тиждень Нацполіція зафіксувала понад 40 зустрічей молоді у 17 регіонах України.

"В Україні є й інші субкультури, вони були і є серед молоді. Але якихось протиправних дій або такого резонансу вони не набували. Це і свідчить, що саме ця субкультура штучно розвинута", — зауважив правоохоронець.

Зеленський призначив нового начальника Херсонської МВА

Президент Володимир Зеленський призначив Романа Мрочка начальником Херсонської міської військової адміністрації. Про це йдеться у розпорядженні №30/2023-рп від 2 березня, опублікованому на сайті президента.

"Призначити Мрочка Романа Миколайовича начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області", — ідеться у документі.

Попереднім розпорядженням №29/2023-рп Зеленський звільнив Галину Лугову з посади начальника Херсонської МВА.

Міністр оборони Хорватії запевнив у підтримці України

Міністри оборони Хорватії та Туреччини зустрілися в Анкарі та обговорили розвиток подій в Україні. Про це йшлося в ході спільної пресконференції міністрів оборони Туреччини та Хорватії в Анкарі Хулусі Акара та Маріо Банозича, повідомляє Укрінформ.

“Ми, як Туреччина, повторили, що від самого початку підтримуємо територіальну цілісність і суверенні права України”, — сказав Хулусі Акар. Своєю чергою міністр оборони Хорватії запевнив у підтримці України.

“Хорватія захищає незалежність і територіальну цілісність України від початку війни. Хочу також сказати, що завжди прийдемо на допомогу Україні”, — сказав Маріо Банозич.

Міністри також говорили про співпрацю в рамках НАТО, двостороннє та регіональне співробітництво, боротьбу з тероризмом.

Власникам 43 зруйнованих квартир на житломасиві Перемога у Дніпрі невдовзі почнуть виплачувати компенсації

Власники 43 зруйнованих квартир невдовзі отримають компенсації, вже готові документи на виплати. Документи для інших 20 ще готуються. Про це йдеться у пресрелізі міської ради Дніпра, який отримало Суспільне. За повідомленням, власники 43 зруйнованих квартир отримають виплати наступного тижня.

Потерпілі можуть отримати до мільйона гривень з міського бюджету та ще мільйон обласної субвенції на відновлення пошкодженого житла. Як отримати грошову допомогу читайте тут.

Дивіться також: Місяць після ракетного удару по Дніпру. Як живуть місцеві. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

У Бородянці ексгумували тіла трьох убитих росіянами жителів

У Бородянці Київської області ексгумували тіла трьох мирних жителів, убитих російськими окупантами під час спроби наступу на Київ.

Розстріляний пам'ятник Шевченку, знищені багатоповерхівки. Як виглядала Бородянка після військ РФ

Є дві цілі — в ГУР пояснили, навіщо РФ влаштовує напругу навколо Молдови

Росія влаштовує напругу навколо Молдови та невизнаного Придністров'я, переслідуючи дві цілі: щоб відвернути увагу світу від війни в Україні та продемонструвати якусь "перемогу" для російського народу. Про це представник ГУР Міністерства оборони України Андрій Черняк повідомив у коментарі РБК-Україна.

"У Придністров'ї росіяни мають дуже обмежений контингент. Є склади, які вони охороняють. Але на тих складах вже майже нічого немає, а те, що залишилося - старе і непридатне до використання. А в Молдові вони зараз все ж таки намагаються політичним шляхом розхитати ситуацію – під "чужим прапором", — зазначив Черняк.

Представник воєнної розвідки України нагадав, що за таким сценарієм росіяни колись влаштовували провокації у Донецьку та Луганську: "Створюючи напругу в Молдові, Росія ставить для себе дві цілі. Перша - це спроба відвернути європейську громадськість від подій, що відбуваються в Україні. Вони бачать, що вся увага сконцентрована на Україні, у тому числі в сенсі допомоги. Тому вони намагаються розпалити нову пожежу в Європі".

По-друге, за його словами, це спрямоване на внутрішнього споживача у Росії.

"Адже вони не досягли жодного результату у своїй так званій "спеціальній військовій операції". Тому їм потрібно демонструвати будь-які "перемоги" для свого населення. Зараз вони намагаються зробити якусь революцію, щоб створити ілюзію як "мир за них", "народ "Молдавії за нас", — підсумував Черняк.

"Беларускі Гаюн" пише, що росіяни переганяють техніку з Білорусі на Донбас

Моніторингова група "Беларускі Гаюн" повідомляє, що ще два ешелони з технікою та військовими ЗС Росії вирушили з Білорусі у напрямку окупованої Донецької області.

Перший вирушив 28 лютого на станцію Матвєєв-Курган (Ростовська обл, РФ), куди прибуде 7 березня, і далі локомотивами так званої "ДНР" буде відправлено на станцію Іловайськ, Донецька область, Україна. В ешелоні 48 вагонів, з них 2 пасажирські вагони (з особовим складом ЗС РФ: ≈100 осіб) і 46 вагонів-платформ (з колісною військовою технікою).

Другий ешелон відправили 1 березня на станцію Неклинівка (Ростовська обл, РФ), куди прибуде 8 березня. Далі також локомотивами т.зв. "ДНР" буде відправлено на станцію Іловайськ. У другому ешелоні 38 вагонів, з них 2 пасажирські вагони (з особовим складом ЗС РФ: ≈100 осіб); 36 вагонів-платформ (з колісною військовою технікою).

РФ активізувала інформкампанію щодо Бахмута

Сьогодні спостерігається надмірна активізація російської інформаційної кампанії, яка супроводжує штурмування Бахмута, повідомила заступниця міністр оборони України Ганна Маляр.

"Ворог запускає декілька наративів, спрямованих на деморалізацію нашого суспільства та військових. Зокрема: нібито Бахмут не має стратегічного значення і його оборона це нібито політичне рішення. Це не так. Військові неодноразово пояснювали значення і задачі оборони Бахмута. Рішення щодо ведення бойових дій приймає вище військове керівництво", — розповіла вона.

Також РФ намагається дискредитувати військове командування східного напрямку. Викладають фейкові документи нібито зі штабу на Сході, зазначила Маляр.

"З метою навіювання демонструють «силу» окупантів і «слабкість» оборонців, розкриваючи нібито відомі їм плани щодо Бахмута обох воюючих сторін", — додала вона.

Блінкен і Лавров вперше від початку повномасштабної війни в Україні провели особисту зустріч

Держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров вперше від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну провели особисту зустріч. Це сталося під час саміту глав МЗС G20 у Нью-Делі.

Зустріч була незапланованою і тривала приблизно десять хвилин, розповів CNN неназваний представник Держдепартаменту США.

Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова підтвердила, що Блінкен і Лавров поспілкувалися "на полях" саміту G20.

"Блінкен попросив про контакт із Лавровим. На ходу, в рамках другої сесії двадцятки Сергій Вікторович поспілкувався. Жодних переговорів, зустрічі не було", — сказала Захарова.

Масовані ракетні атаки Росії можуть залишитись у минулому, росіяни шукають нову тактику – Гуменюк

Масовані ракетні атаки Росії можуть залишитись у минулому. Про це повідомила речниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк на брифінгу у Military Media Center.

“Ми говоримо, що масовані ракетні атаки можуть залишитися у минулому, а зараз ворог знаходиться на етапі пошуку нової тактики”, — пояснила Гуменюк.

За її словами, тепер окупанти  починають розподіляти в часі ракетні удари. Інколи це колаборація ударів з моря і повітря, а також невеликі партії “Шахедів”.

“Зараз вони хочуть і знешкоджувати нашу ППО, і завдавати результативних ударів”, — додала Гуменюк.

Припиніть цю війну: Бербок до Лаврова на саміті G20

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала Росію закінчити війну проти України. З такими словами вона звернулася до глави МЗС РФ Сергія Лаврова на саміті G20 в Індії, повідомляє Bild.

Бербок звинуватила Росію в тому, що вона паралізувала роботу "Двадцятки" своєю загарбницькою війною проти України.

"Ми віримо в багатосторонність. Припиніть цю війну! Припиніть порушувати міжнародний порядок!" — сказала вона.

У Франківську до п'яти років ув'язнення засудили чоловіка, який виправдовував збройну агресію РФ

Про це інформує Івано-Франківська обласна прокуратура.

Прокурори довели, що 63-річний уродженець Казахстану, який тривалий час проживає в Івано-Франківську, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну поширював у мєережі антиукраїнські дописи та підтримував окупантів.

"Чоловік публічно виправдовував збройну агресію РФ та звеличував російську владу. Війська загарбників називав "визволителями", а захоплені українські міста — "звільненими від нацизму", — йдеться у повідомленні.

У суді чоловік не визнав себе винуватим. Вирок суду набере законної сили після закінчення терміну подання апеляційної скарги.

Путін назвав події в Брянській області "терактом"

Президент РФ Володимир Путін назвав терактом події у Брянській області, куди за версією ФСБ, прорвалася "українська ДРГ" і нібито стріляли у мешканців прикордонних сіл. Про це він сказав під час телемосту з П'ятигорськом, повідомляє телеканал "Дождь".

За його словами, "терористи" проникли на прикордонну територію та відкрили вогонь по цивільних особах, зокрема по дітях.

"Ось саме такі люди і ставили собі завдання позбавити нас історичної пам'яті, своєї історії, своїх традицій, мови", — сказав Путін.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що через події у Брянській області Путін скасовує поїздку у Ставропольський край на відкриття Року педагога та наставника та "зі зрозумілих причин" братиме участь у заходах у режимі відеоконференції.

Пєсков заявив, що Путін "отримує постійні доповіді" про події у Брянській області.

"Йдеться про атаку терористів. Наразі вживаються заходи для знищення цих терористів", — сказав він.

У Києві тестують оновлену систему оповіщення: працюватиме без електроенергії

Київ поступово удосконалює систему оповіщення населення про надзвичайні ситуації. Тепер вона зможе працювати без електроенергії протягом тижня на резервному обладнанні. Про це повідомив міський голова Віталій Кличко.

Окрім формування сигналу "Увага всім", нова система дозволяє виконати адресне (індивідуальне на кожен гучномовець) сповіщення громадян у залежності від типу надзвичайної ситуації, її масштабу та прогнозу розвитку.

Така гнучка робота дозволить швидко поінформувати населення про необхідні дії по кожному мікрорайону (зоні). Це має мінімізувати можливі наслідки від НС. За зразок брали системи, які працюють у США, Німеччині та Польщі.

"Навіть в умовах відключення всіх операторів зв’язку ця система діятиме, адже керуватиметься автономно та із застосуванням штучного інтелекту. Це забезпечуватиме більш точне прогнозування надзвичайної ситуації та ефективніші плани реагування на неї", – зазначив столичний голова.

Перші 15 таких точок оповіщення вже протестували у Деснянському районі. За два тижні до них додадуть ще 12. Загалом у Деснянському районі передбачено встановити 47 точок сповіщення, а по Києву — 630.

Четверо людей загинули внаслідок наїзду на міну на Ізюмщині

У селі Співаківка Оскільської громади Ізюмського району четверо людей загинули, коли їхнє авто наїхало на російську міну.

Попередньо, подія сталася в ніч з 28 лютого на 1 березня, повідомили в ДСНС у Харківській області.

"У лісі біля с. Співаківка на ворожій міні підірвався автомобіль, в якому перебували четверо чоловіків. В результаті вибуху всі вони загинули. Остаточні обставини трагедії з’ясовує Національна поліція України", — сказано у повідомленні.

Співаківка перебувала в окупації. Ситуація з розмінуванням у громаді складна, сказав голова Оскільської громади Геннадій Загоруйко.

"Люди знають, вони попереджені. Територія сама по собі, підходи до річки, луки, ліс — там дуже багато роботи зараз для саперів", — розказав очільник громади.

Основний напрямок — це критична інфраструктура, лінії електропередач, газопроводи, автошляхи, і за заявками громадян, у кого на подвір’ї залишилися вибухонебезпечні предмети

"Розмінувати весь ліс поблизу Співаківки — це не одного дня робота. Там перебував армійський контингент рашистів, і вони там замінували дороги, чи боячись підходу наших військ, чи захищаючись, коли відступали", — сказав Геннадій Загоруйко.

У львівських лікарнях забезпечать покращене харчування для військових

У Львові затвердили програму забезпечення покращеного харчування для військових, які лікуються чи проходять реабілітацію на території громади. На це виділять 1 мільйон 800 тисяч гривень. Таке рішення ухвалила сесія міськради. "За" проголосували 55 депутатів.

У міському управлінні охорони здоров'я зазначають, під час лікування важких травм та реабілітації захисникам потрібне повноцінне та поживне харчування. Адже це сприятиме швидшому одужанню. Натомість грошей, щоб повністю його забезпечити, бракує.

"На харчування передбачено 85 гривень у день, і такі кошти не можуть повноцінно покрити потребу у витратах на харчування для військових, які проходять тривале лікування і реабілітацію. Переважно такі пацієнти не є мешканцями Львівської громади, тому їх родичі не проживають тут і не можуть їх відвідувати та надавати додаткові продукти, які містять необхідні вітаміни та мікроелементи", — каже керівниця міського управління охорони здоров’я Марта Матюшко.

Програма передбачає розробку раціону залежно від стану хворого. Для цього з бюджету додатково виділять на харчування кожного військовослужбовця по 60 гривень на день. Загалом це становить 1,8 млн гривень до кінця року.

Сподіваємося на визначення терміну руху України до НАТО: Єрмак зустрівся з помічником Столтенберга

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак обговорив із помічником Генерального секретаря НАТО Девідом Кеттлером підготовку до саміту Альянсу у Вільнюсі і висловив сподівання, що на зустрічі партнери зможуть визначити термін руху України до членства в Альянсі.

Голова ОПУ поінформував Кеттлера про ситуацію на фронті і обговорив з ним наявні військові загроз із боку Росії, а також її можливості і далі застосовувати ракети та ударні дрони проти України.

Окремо Єрмак наголосив на необхідності подальшого посилення протиповітряної оборони України сучасними системами, які мають члени Альянсу, зокрема для захисту від російських ракетних атак.

Він також висловив сподівання на якнайшвидше отримання Україною бронетехніки, передусім бойових танків, та іншого озброєння, необхідного для звільнення тимчасово окупованих територій.

Співрозмовники обговорили підготовку до саміту НАТО у Вільнюсі в липні цього року.

"Сподіваємося, що у Вільнюсі союзники зможуть ухвалити рішення щодо модальностей і можливих часових меж подальшого руху України до членства в Альянсі", — сказав Єрмак.

Крім того, він наголосив на необхідності активізації діалогу з країнами – членами НАТО щодо забезпечення дієвих гарантій безпеки для України після завершення війни.

"Нашій країні необхідні надійні міжнародні гарантії безпеки, які б унеможливили повторення російської агресії в майбутньому", – зазначив голова ОПУ.

На Сумщині заочно засудили російського військового до 10 років позбавлення волі

Військовослужбовця Російської Федерації визнали винним у порушенні законів та звичаїв війни. Про це повідомили у Сумській обласній прокуратурі.

Прокурори в суді довели, що обвинувачений обіймає посаду командира відділення військової частини 196124 гвардійська танкова Кантемирівська ордена Леніна Червонопрапорна дивізія імені Ю. Андропова (м. Наро-Фомінськ, Московська область). Перебуваючи на блокпосту, облаштованому під час окупації м. Тростянець Охтирського району, проводив перевірки транспортних засобів та осіб, які пересувались містом.

У березні 2022 року під час зупинки авто зазначений командир відділення змушував водія та пасажирів виходити із салону та погрожуючи мирним жителям зброєю, відбирав у них цінні речі.

За повідомленням прокуратури, військовий відібрав у трьох осіб смартфони та готівку. При цьому командир відділення забирав лише ґаджети, які надалі використовував у приватних цілях.

Українські бізнеси поступово відмовляються від податкової пільги — Опендатабот

Для підтримки бізнесу на початку повномасштабного вторгнення влада створила податкову пільгу та запропонувала замість оплати ПДВ перейти на спрощену систему оподаткування. Підприємці мали сплачувати 2% податків від виторгу. У 2022 році пільгою скористалося понад 150 тисяч бізнесів.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними "Опендатабот".

Натомість більшість компаній залишилась на загальній системі з ПДВ, при цьому сплачуючи більше податків та тримаючи економічний фронт.

У червні 2022 року, за даними Державної податкової служби, в Україні було понад 250 тисяч платників ПДВ: 21,3 тисячі ФОПів та 229,5 тисяч компаній. Відтоді відкритої інформації не було, адже доступ до реєстру було закрито.

"За рік від початку повномасштабної війни все більше компаній оговтуються від кризи та самостійно повертаються до сплати податків — навіть попри те, що держава наразі не скасувала "спрощенку", — йдеться в повідомленні.

Так, станом на початок березня 2023 року вже 3 359 бізнесів повернулось на загальну систему оподаткування та сплачують ПДВ. Йдеться про 2 952 компаній та 407 ФОПів.

"Серед них такі великі бізнеси, як "Ростдорстрой", "Метінвест" та "Галнафтохім". Загалом в Україні наразі 248 тисяч платників ПДВ", — повідомляє "Опендатабот".

Загалом в Україні наразі 248 тисяч платників ПДВ.

Наразі офіційно реєстр платників ПДВ Державної податкової служби є закритим — навіть попри рекомендації Комітету Верховної Ради, Кабміну та Мінцифри. Натомість податкова досі відмовляється відкривати дані. Наприкінці лютого 2023 ДПС лише відкрила можливість перевіряти статус платника в кабінеті платника податків.

За словами гендиректора "Опендатаботу" Олексія Іванкіна закритість даних створює простір для маніпуляцій, шахрайств та ускладнює життя платникам ПДВ, які не можуть перевірити статус своїх контрагентів.

"Якщо постачальник втратив статус або збрехав про нього — поставка буде на 20% дорожче для покупця, адже податковий кредит не буде закладено у вартість поставки. На жаль, ситуації, коли бізнес втрачає статус платника ПДВ, непоодинокі. З 2019 року Опендатабот фіксував ріст анулювання свідоцтв платників ПДВ", — сказав Олексій Іванкін.

Загалом на початок 2022 року в Україні було 259 тисяч платників ПДВ, на 2021 — 267 тисяч, а у 2020 — 278 тисяч.

Посівна цього року на Херсонщині буде складною — перший заступник голови облради

Посівна цього року на Херсонщині буде складною. Наразі відпрацьовуються шляхи розв'язання проблем з Української аграрною радою, бо без державної підтримки херсонські фермери не зможуть працювати. Про це на брифінгу в Media Center Ukraine сказав перший заступник голови облради Юрій Соболевський.

"По-перше, не вся територія перевірена на міни та боєприпаси, які не розірвалися. Це дуже великий ризик для людей, які будуть працювати на цих земельних ділянках. По-друге, окупанти пограбували усе, що тільки можна — вивозили сільськогосподарську техніку, вивозили цілі виробничі лінії обробки сільськогосподарської продукції. Матеріальна і технічна база фактично знищена. І для того, щоб це відновити потрібен час і підтримка з боку держави", — сказав Соболевський.

Він сподівається, що буде продовжена пільгова кредитна програма для фермерів Херсонщини і називає досягненням, що наші фермери не повинні сплачувати кредити по майну, яке було знищене або суттєво пошкоджено під час окупації.

"Є питання по лізингу. Його також треба розв'язувати, бо якщо ми хочемо, щоб у нас збереглися фермерські господарства, потрібно допомогти. Самі вони не всі зможуть пройти цей шлях", — сказав Соболевський.

Україна повністю контролює ситуацію на кордоні з Росією — ДПСУ

Україна повністю контролює ситуацію на кордоні з Росією, повідомив у коментарі Суспільному речник ДПСУ Андрій Демченко.

"Те що зараз розганяють російські пабліки щодо якоїсь української ДРГ на території Росії можу відмітити – Україна не агресор, наша основна задача оборона і захист від країни-окупанта. Країна-терорист у всьому відразу безпідставно намагається звинуватити Україну", — зазначив він.

Ситуація на кордоні України з країною-агресором залишається повністю контрольованою, хоч звісно обстановка досить непроста, що пов'язано в першу чергу зі щоденними обстрілами з території Росії, додав Демченко.

"Ворог обстрілює як лінію кордону, так і наше прикордоння, використовуючи і артилерію, і стрілецьку зброю, і авіацію. Проте наші воїни пильнують весь державний кордон, де виконують свої завдання, щоб не допустити вторгнення та упередити будь-які провокативні дії ворога", — зазначили в ДПСУ.

Події у Брянській області — внутрішнє протистояння між громадянами Росії — ГУР

Події у Брянській області — це внутрішнє протистояння між громадянами Росії, повідомив у коментарі Суспільному речник ГУР Андрій Юсов.

"Так звана Російська Федерація це абсолютно нестабільне утворення з колосальною кількістю внутрішніх конфліктів: міжнаціональних, соціальних, політичних. І справді, мають місце, зокрема, ось такі речі, що говорить про протистояння в середині самої Російської Федерації між громадянами самої Російської Федерації", — сказав він.

Він зазначив, що вже є публічні свідчення перебування бійців "Русского Добровольческого корпуса"Російський добровольчий корпус (рос. Русский добровольческий корпус) — військовий підрозділ Збройних сил України, сформований у серпні 2022 року для захисту України від російського вторгнення під час російсько-української війни. Входить до Інтернаціонального легіону ТрО України. На відміну від легіону «Свобода Росії», відбір до РДК відбувається не з полонених і колишніх російських військовослубовців, які потрапили до «Легіону» з Росії, а з етнічних російських емігрантів, які живуть на території України, а також в інших європейських країнах. на тій території.

"Це свідчить про те, що напевно народ Росії починає прокидатися проти кривавої Путінської диктатури", — додав Юсов.

Інформацію щодо загиблих чи травмованих потрібно перевіряти додатково, наголосили в ГУР.

"Наскільки відомо, зокрема із заяви РДК, що вони воюють не проти цивільного населення, а виключно проти режиму Путіна і тих хто йому служить", — додав він.

У Бахмуті залишилося близько 40 дітей — НПУ

У Бахмуті Донецької області натепер залишилося менше 40 неповнолітніх українців. Про це поінформувала пресслужба Нацполіції України.

“На Донеччині триває планова евакуація мешканців з районів бойових дій. Наразі поліцейські відпрацьовують Бахмутську громаду, де ситуація найгостріша. Завдання поліції – порятунок всіх дітей. Зокрема, у Бахмуті залишилося менше 40 маленьких українців. Також активно йде евакуація з Сіверська, Часового Яру, Званівки”, — уточнюється у повідомленні.

Зазначається, що родини з дітьми евакуюють у першу чергу. Зокрема, неповнолітніх евакуюють тільки з батьками та з їхнього дозволу.

“Працюють 8 евакуаційних груп, які забезпечені бронетранспортом. Додатково створено групу супроводження у складі парамедиків та спецпризначенців КОРДу. Ми перевіряємо всі адреси, де можуть перебувати діти, а також підвальні та напівпідвальні приміщення, де люди можуть ховатися від обстрілів”, — заявив начальник поліції Донеччини.

Дивіться також: Як українські військові обороняють Бахмут — Фоторепортаж

ФСБ Росії заявляє, що на територію Брянської області нібито зайшли "українські націоналісти"

Підконтрольне Кремлю агентство "РИА-Новості" опублікувало повідомлення ФСБ Росії. Ідеться, що у прикордонному Климовському районі Брянської області ефесбешники і сили Міноборони Росії "проводять заходи по знищенню озброєних українських націоналістів, які порушили державний кордон".

Раніше низка російських ЗМІ повідомила, що у прикордонному селищі Сушани у Брянській області триває бій між бійцями Росгвардії та групою озброєних людей, чути вибухи. Жодних підтверджуючих фото та відео наразі немає.

Суспільному у Прикордонній службі та в ОК "Північ" повідомили, що їм невідомо про інциденти на території РФ.

Повітряна тривога у Сумській та Полтавській області.

Обстріл Запоріжжя: 11 травмованих

Як повідомили на брифінгу ДСНС на місці події, було врятовано 11 людей, з них одна вагітна жінка. 11 травмованих, ще 20 евакуювали з сусідніх під'їздів. Наразі роботи тривають по розбору завалів. Працює 122 рятувальники, передає Суспільне Запоріжжя.

Чорнобаївці пропонують присвоїти звання "Село — Герой України"

Чорнобаївці (Херсонська область) пропонують надати звання "Село — Герой України", повідомив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський.

Він оприлюднив посилання на відповідну електронну петицію, розміщену на офіційному інтернет-представництві президента України.

Шольц відкинув заклики до переговорів із Путіним

Канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув заклики до мирних переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним.

Про це він сказав під час заяви в уряді на тему "Рік переломного моменту — зміцнення безпеки Німеччини та альянсів, які продовжують підтримувати Україну".

"Не можна вести переговори зі зброєю біля скроні — хіба що про власну покору", — сказав канцлер Німеччини. Він додав, що нічого не вказує на те, що Путін готовий до переговорів.

Коментуючи позицію Китаю Шольц закликав КНР працювати над миром в Україні: "Мій меседж Пекіну чіткий: використовуйте свій вплив у Москві, щоб натиснути на виведення російських військ. Не постачайте зброю Росії-агресору", — сказав він у Бундестазі.

Шольц також підтвердив двовідсоткову мету НАТО, що вимагає збільшення витрат на оборону у федеральному бюджеті.

"Ця війна про ідентичність". Глава Мінкульту обговорив з представницею Держдепу США захист культурної спадщини

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що обговорив із заступницею Державного секретаря з питань освіти та культури США Лі Саттерфілд захист української культурної спадщини.

"Нещодавно Державний департамент США оголосив про виділення 7 мільйонів доларів на захист культурної спадщини в Україні. З цього приводу і не тільки мали робочу зустріч з Лі Саттерфілд, заступнцею Державного секретаря з питань освіти та культури США та її командою. Перш за все говорили про важливість Національної системи охорони культурної спадщини, яка має стати ефективним інструментом для трансформації законодавства та цифровізації. Оцінка збитку є першим і невідкладним кроком, який необхідно зробити для подальшої реалізації проєкту", — написав міністр.

За його словами, американські колеги розповіли, що активно працюють над створенням Фонду для допомоги культурній спадщині України, митцям та інституціям. Крім того, підтримують дистрибуцію українських документальних фільмів, надають стипендії українським учням, а також говорять про саміт G20 і як там будуть просувати українське питання.

"Наголосив на важливості для наших колективів та закладів колаборацій з нашими зарубіжними партнерами, необхідності тісної координації процесів співпраці з Міністерство культури та інформаційної політики України та подякував колегам за всебічну підтримку", — додав Ткаченко.

Як повідомлялося, Державний департамент Сполучених Штатів оголосив про виділення 7 мільйонів доларів на захист культурної спадщини в Україні.

В Естонії завершила навчання по стрільбі з гаубиць FH-70 п’ята група українців

На Центральному полігоні Сил оборони Естонії в середу пройшли навчальні стрільби, які стали завершальним етапом навчання п’ятої групи українських артилеристів. Про це повідомляє національний мовник ERR.

Іспит складали дев'ять українських артилерійських розрахунків. Щоб навчитися стріляти з гаубиць FH-70, українським артилеристам знадобилося лише два тижні.

"У них багатий досвід роботи з радянськими системами озброєнь, що буксируються. Отже, можна сказати, що двох тижнів цілком вистачає", — сказав командир естонського артилерійського батальйону, підполковник Аллан Райдма.

Це п'ята група українських артилеристів, яка проходить навчання в Естонії.

Досі їм доводилося стріляти лише з гаубиць радянського зразка Д-20 і Д-30 152 калібру — одного з найпоширеніших на просторі колишнього СРСР.

Військовослужбовець ЗСУ із позивним "Портфель" зазначив, що рівень гаубиць FH-70 набагато вищий. "Це приблизно, як їздити на "Жигулях" і на "Мерседесі". Сенс залишається тим самим, гармата вона і є гармата. Певні нюанси, звичайно, є, але в цілому все ідентично. Відрізняється лише якість", - додав інший військовослужбовець ЗСУ із позивним "Шрек".

Крім більшої дальності та точності, FH-70 відрізняється від радянських зразків і потужнішим 155-м калібром. Це універсальний стандарт НАТО, а отже й проблем із боєкомплектом в українських артилеристів буде менше.

Найближчими днями українські артилеристи вирушать разом із освоєними в Естонії гарматами назад, в Україну. Але на фронт вони потраплять не одразу. "Ми ще навчатимемо своїх товаришів, які не приїхали сюди. Я думаю, це займе у нас трохи більше часу, ніж у естонських інструкторів, але у нас хлопці тямущі, вони швидко все освоять", — сказав військовослужбовець ЗСУ з позивним "Портфель".

У Росії заявили про затримання мешканця Хабаровського краю за співпрацю з українською розвідкою

Російська ФСБ заявила про затримання мешканця Комсомольська-на-Амурі Хабаровського краю РФ за підозрою у "державній зраді" за співпрацю з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України.

Як пише російський "Інтерфакс", за версією ефесбешників, затриманий зв'язався через інтернет з представником ГУР МОУ, аби передати дані про військові об'єкти Міноборони Росії на території Хабаровського краю. Проти нього нібито порушили кримінальну справу за ст. 275 (Державна зрада) КК Росії. Стаття передбачає покарання до 20 років позбавлення волі.

За даними російських правозахисників, у 2022 році за підозрою у держзраді в Росії було затримано щонайменше 20 осіб, за цією статтею винесено понад 11 вироків. Справи про держзраду в РФ засекречені та розглядаються у закритому режимі. Часто про факт такої справи стає відомо лише після винесення вироку.

Обстріл Запоріжжя: прокуратура повідомила про чотирьох загиблих

Унаслідок обстрілу російськими військами Запоріжжя у ніч на 2 березня загинуло чотири людини, вісім поранено, ще п’ятеро вважаються зниклими безвісті, серед них дитина. Ці дані не остаточні, повідомили в Офісі генпрокурора.

Прокурори розпочали розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

"Уламками та вибуховою хвилею пошкоджено багатоповерхівки, розташовані поряд, а також автотранспорт місцевих мешканців. На місці події працюють слідчі. Триває пошуково-рятувальна операція. Інформація щодо постраждалих уточнюється", — додали в ОГПУ.

Стартувала адвокаційна кампанія, покликана привернути увагу до викрадених Росією цивільних українців

В Україні стартувала адвокаційна кампанія “Звільнити без умов та обмінів”, покликана привернути увагу суспільства та міжнародних інституцій до проблеми викрадення цивільних українців армією РФ. Про це повідомив Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. "Мета кампанії “Звільнити без умов та обмінів” - об’єднати зусилля всієї міжнародної спільноти заради звільнення цивільних ув’язнених внаслідок російської агресії на території України. Адже систематичні викрадення цивільних, їхня депортація з території України, зокрема й дітей є одним з найбільших злочинів Росії та чіткою ознакою геноциду", — ідеться у повідомленні.

Під час офіційного відкриття кампанії учасники обговорили передумови та фактори звільнення всіх цивільних заручників. Також був презентований артпроєкт “В’язні сумління”, а також відбулася прем’єра стрічки “Голос Вікторії: щоденник викраденої вчительки”. На відкритті кампанії, окрім представників Координаційного штабу та правозахисників, також були присутні визволені бранці кремля. Зокрема врятована з полону вчителька із Броварів Вікторія Андруша та релігієзнавець Ігор Козловський.

Головна ідея започаткованої кампанії — закликати світ потужніше тиснути на Росію з вимогою негайного звільнення усіх цивільних заручників без жодних умов, як того вимагають Женевські конвенції та міжнародне право.

На Херсонщині трактор підірвався на міні, є поранені

У Бериславському районі 1 березня двоє чоловіків на тракторі наїхали на вибуховий пристрій. Як повідомили в ДСНС, через вибух транспортний засіб загорівся, а чоловіки отримали травми різного ступеню тяжкості. Пожежу ліквідували, поранених доставили до лікарні.

У ДСНС наголошують, що у полях, посадках, лісах, на узбіччях доріг залишається багато вибухонебезпечних предметів.

Українські військові навчаються на британських танках «Челенджер» — репортаж Суспільного з полігону

Українські танкісти тренуються на Challenger 2 на полігоні у Великій Британії. Суспільне Новини побувало на навчаннях танкістів та артилеристів.

"Це можна порівняти з тим, як ти пересідаєш з «жигулів» на «Мерседес", — порівнює радянську та британську техніку військовий із Сум.

Військові з України у Британії навчаються не тільки керувати танком, а й обслуговувати його та заряджати боєприпасами. Їхній курс навчання скорочений, втім інструктори кажуть, що українці освоюють «Челенджери» швидко, як й артилерійські установки. Танки мають прибути до України одразу після навчання військових, орієнтовно — у березні. Раніше британський уряд пообіцяв виділити Україні 14 танків Challenger 2.

У Житомирі перевіряють інформацію про замінування всіх дитсадків та шкіл

У Житомирі правоохоронці перевіряють інформацію про замінування усіх дитсадків та шкіл.

"Надійшла інформація про замінування усіх ліцеїв та садочків міста. Наразі правоохоронці перевіряють заклади", — повідомив департамент освіти Житомирської міської ради. Зазначається, що в деяких закладах діти вже повернулися до навчання.

Умисне влучання в багатоповерхівку — Зеленська про обстріл Запоріжжя

Олена Зеленська прокоментувала нічний ракетний удар війьками РФ по багатоповерхівці у Запоріжжі.

"Запоріжжя відважно протистоїть російському агресору. У помсту він нещадно обстрілює мирних жителів. Цієї ночі – умисне влучання в багатоповерхівку. Трьох поверхів просто немає, загинули люди. Тривають пошуки під завалами. Мої співчуття постраждалим. Ми цього не пробачимо", — написала Олена Зеленська.

За попередніми даними, загинули троє людей, 7 осіб госпіталізовано.

Війська Росії вбили в Україні 461 дитину і ще 929 дітям завдали поранень — ОГП

Станом на ранок 2 березня 2023 року більше ніж 1390 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 461 дитина загинула та понад 929 отримали поранення різного ступеню тяжкості, повідомили в ОГПУ.

Дані не є остаточними. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово захоплених та звільнених територіях.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 445, Харківській — 272, Київській — 123, Херсонській — 90, Запорізькій — 84, Миколаївській — 83, Чернігівській — 68, Луганській — 66, Дніпропетровській — 64.

1 березня внаслідок обстрілу росіянами с. Чорнобаївки Херсонської області був поранений 1-річний хлопчик. Також учора через обстріл військами РФ с.Клугино-Башкирівка Харківської області дістав поранення 14-річний підліток.

Через масовані бомбардування та обстріли протягом року збройними силами Росії пошкоджено 3126 закладів освіти. 438 з них зруйновано повністю.

Харків — Суми — Конотоп. Укрзалізниця відновила курсування “Слобожанського експреса”

Укрзалізниця у четвер, 2 березня, відновила курсування регіонального поїзда “Слобожанський експрес”.

"Регіональний експрес №805/806 Харків — Суми — Конотоп вирушатиме з Харкова щоденно о 16:03, прибуватиме в Суми о 19:02 та в Конотоп о 21:08. Зворотно, з Конотопа, поїзд вирушатиме щоденно о 04:44, прибуватиме до Сум о 06:49 та до Харкова о 09:51", — ідеться у повідомленні.

Поїзд матиме 8 зупинок, у тому числі у Люботині, Тростянці, Білопіллі та Ворожбі.

“На маршруті курсуватиме комфортний дизель-поїзд ДПКр-3, який пройшов плановий ремонт та повертається на свій маршрут”, — зазначили в Укрзалізниці.

У вересні окупанти збираються провести в "ЛНР" вибори, паспорти РФ необов’язкові — ОВА

На "виборах", які російські окупанти планують провести на Луганщині за пів року, паспорти Росії у виборців не вимагатимуть. Як повідомила Луганська обласна військова адміністрація, колаборанти "мріють зберегти здобуті силою посади".

"Задля цього вони запланували «перші вибори» в т. зв. «лнр» у вересні. Аби підвищити явку, а також задля можливості маніпулювати результатами голосування, дозволено брати участь у неволевиявленні громадянам навіть за відсутності паспорту РФ", — ідеться в повідомленні.

Тим часом жителям Сватового і Кремінної пропонують оселитися в Сєвєродонецьку, мовляв, порожніх квартир там вистачає.

"Мирний договір Китаю зараз — це підтримка Росії" — британський парламентар

Тобіас Еллвуд, Член парламенту Сполученого Королівства, відповідаючи на питання ведучої Sky News про китайський "мирний план".

"Мирний договір зараз — це підтримка Росії, тому що Росія зайняла 1/5 території України. Замороження конфлікту зараз грає лише на користь Росії. В України не буде тих довготривалих гарантій миру. І що Росія зробить далі? Заспокоїться, перегрупується, зміцнить армію і нападе знову", — сказав він.

"Ми маємо використати 2023 рік, щоб це вирішити і дати Україні ті системи озброєнь, яких вона потребує", — додав Еллвуд.

У Запоріжжі на місці зруйнованого будинку тривають рятувальні роботи

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що пошуково-рятувальні роботи на місці удару російських військ по Запоріжжю тривають.

"Вночі окупанти вдарили по центру міста. Є влучання в багатоповерхівку. Зруйновано 3, 4, 5-й поверхи. На жаль, є загиблі та постраждалі. Тривають пошуково-рятувальні роботи. Держава-терорист хоче перетворити кожен день для наших людей на день терору. Але зло не запанує на нашій землі. Ми виженемо всіх окупантів, і вони обов’язково відповідатимуть за все", — написав Зеленський у телеграмі.

Унаслідок обстрілу Запоріжжя, троє людей загинули — Єрмак

За даними Офісу президента, унаслідок нічного обстрілу російськими військами міста Запоріжжя, загинули троє людей. П‘ятеро людей в лікарні і ще 20 — евакуйовано.

"Вночі ворог обстріляв місто і влучив у багатоповерхівку. Люди спали в себе вдома, але для терористів житлові будинки - це також «військові цілі»", — написав глава ОП Андрій Єрмак.

За минулу добу військові РФ обстріляли 14 населених пунктів Запорізької області

Протягом минулої доби, 1 березня, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру 14 населених пунктів Запорізької області.

Про це повідомили в пресслужбі Запорізької ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Обстріляні населені пункти: Запоріжжя, Гуляйполе, Новоданилівка, Малинівка, Білогір'я, Новоандріївка, Ольгівське, Малинівка, Мала Токмачка, Червоне, Чарівне, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.

Надійшло 27 повідомлень про руйнування будинків (квартир) мирних жителів та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.

Як зазначають у ЗОВА, в Енергодарі Запорізької області російські загарбники разом із місцевими колаборантами проводять пропагандистські заходи, де висвітлюють фейкові “переваги” так званої “російської влади” та обґрунтовують її легітимність.

Загалом на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Росіяни основні зусилля зосереджують на утриманні зайнятих рубежів.

Російські військові з мінометів обстріляли дві прикордонні громади на Чернігівщині

1 березня російські війська обстріляли дві громади на Чернігівщині. Про це повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.

За її словами о 12:40 росіяни обстріляли Семенівську громаду. Прикордонники нарахували один вибух від міномета 120 мм калібру. Вогонь вели з російського села Брахлів.

Також, о 14:30 у Городнянській громаді прикордонники нарахували дев'ять вибухів з міномета 120 мм калібру. Вогонь вели зі сторони російського села Чорноземний Городок.

Втрати під Вугледаром свідчать про серйозні проблеми армії РФ — ISW

Втрати військ РФ під час нещодавнього наступу поблизу Вугледара свідчать про те, що російські військові все ще не в змозі швидко розв'язувати проблеми, пов’язані з серйозними втратами персоналу та техніки, а також через нездатність враховувати помилки. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

Зазначається, що 1 березня NYT написала, що українські офіційні особи повідомили, що російські війська продовжували робити серйозні помилки та висувати танкові колони в українські засідки під час нещодавнього наступу поблизу Вугледара, який українські джерела схарактеризувати як найбільшу танкову битву на сьогодні.

Газета повідомила, що російські сили втратили щонайменше 130 танків і бронетранспортерів (БТР), що змусило їх останній тиждень вдаватися до фронтальних атак піхоти.

Українські військові пояснили NYT, що вони заманили росіян в зони ураження перед тим, як блокувати російські колони та направити їх на міновані узбіччя, а потім знищили їх артилерією, включаючи HIMARS, яка зазвичай використовується проти статичних тилових цілей.

В ISW зазначили, що російські підрозділи, розгорнуті в районі Вугледара, насамперед 155-а морська піхотна бригада, в основному укомплектовані погано навченим мобілізованим персоналом, який зазнав значних втрат у цьому районі в жовтні 2022 року, а потім у лютому 2023 року.

"Раніше ISW повідомляв про російські втрати поблизу Вугледара та оцінював що вони символізують нездатність російської армії вчитися на своїх невдачах. Розслідування NYT підтверджує оцінку ISW про те, що продовження відновлення та посилення військових невдач перешкоджатиме здатності російських військ проводити ефективні наступальні операції", — йдеться у звіті.

На Донеччині від обстрілів загинула одна людина, ще п'ятеро отримали поранення

Протягом 1 березня на Донеччині від обстрілів російської армії загинула одна людина — у Бахмуті, ще п'ятеро жителів отримали поранення.

Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

За його даними, поранені по двоє жителів у Бахмуті й Авдіївці та одна людина у Часовому Ярі.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1392 людини, поранення отримали 3114 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

Російська армія обстріляла з реактивних систем залпового вогню громаду на Миколаївщині

Армія Російської Федерації протягом першого березня двічі завдала ударів по Куцурубській громаді Миколаївського району. Били з реактивних систем залпового вогню.

Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

За інформацією Миколаївської ОВА, військові РФ завдавали ударів в напрямку Куцурубської громади о 11:14 та 13:13. Влучили за межами населеного пункту та по узбережжю громади. Загиблих немає.

У Миколаєві, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах доба минула без обстрілів.

Внаслідок обстрілів Херсонщини російськими військами поранені 11 людей

Російська армія минулої доби 87 разів обстріляла Херсонщину, поранені одинадцять людей. Серед поранених є дитина. Про це в Telegram повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.

За його даними, армія РФ випустила 498 снарядів з важкої артилерії та "Градів" по території області

Також Прокудін повідомив, що Херсон російські військові обстріляли двічі за добу. 11 снарядів влучили в приватні й багатоквартирні будинки.

Війська РФ вдарили по Дніпропетровській області

Російські війська вночі 2 березня двічі обстріляли Нікопольський район Дніпропетровської області, пошкодивши житлові будинки, ЛЕП та водопровід. Про це повідомив голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук.

За його словами, війська РФ вдарили з важкої артилерії по двох громадах.

"У Нікополі обстрілом пошкоджено дитсадок, три магазини, аптека. У місті також постраждали вісім п'ятиповерхівок, гаражі та автомобілі в них, електромережі, водопровід", — написав він у Telegram.

Під обстрілом уночі перебувала і Червоногригорівська громада. Наслідки удару ще уточнюються. Відомо, що внаслідок обстрілу обійшлося без потерпілих.

Сили оборони відбили понад 170 атак військ РФ — Генштаб

Основні зусилля війська РФ зосереджує на веденні наступів на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Минулої доби Сили оборони відбили понад 170 атак на цих напрямках.

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках формування наступальних угруповань росіян не виявлено. Протягом доби війська РФ обстріляли населені пункти Єліне і Баранівка Чернігівської області; Рожковичі, Старикове, Гірки, Атинське, Стукалівка, Будки, Волфине, Тур’я, Грабовське Сумської області та Червона Зоря, Ветеринарне, Стрілеча, Красне, Тернова, Охрімівка, Потихонове, Дворічна, та Кіндрашівка на Харківщині. Застосували БпЛА з бойовим навантаженням неподалік Бударок Харківської області.

У прикордонних районах Бєлгородської області, росіяни продовжують інженерне обладнання місцевості, встановлюють протитанкові загородження.

На Куп’янському та Лиманському напрямках російські війська вели наступи в районах населених пунктів Кремінна і Білогорівка Луганської області та Спірне на Донеччині. Успіху не мав. Здійснили артилерійські обстріли районів населених пунктів Масютівка, Лиман Перший, Куп’янськ, Кислівка Харківської області; Куземівка, Макіївка, Кремінна, Білогорівка, Діброва на Луганщині та Званівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку війська РФ продовжують наступати, штурмують Бахмут. Сили оборони відбили атаки в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут та Іванівське. Російських обстрілів зазнали Бондарне, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Кліщіївка, Часів Яр та Нью-Йорк Донецької області.

На Авдіївському та Шахтарському напрямках росіяни здійснили безуспішні наступи в напрямку населених пунктів Кам’янка, Сєверне, Водяне, Невельське та Мар’їнка. Обстріляв райони населених пунктів Авдіївка, Ласточкине, Бердичі, Водяне, Красногорівка, Мар’їнка, Георгіївка, Богоявленка, Велика Новосілка і Нескучне Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках російське військо обороняється, на окремих ділянках намагається створити умови для переходу у наступ. З артилерії обстріляли понад 45 районів населених пунктів. Серед них – Мала Токмачка і Новоандріївка Запорізької області, а також Добра Надія, Нікополь, Зміївка, Козацьке, Новосілка, Інженерне, Білозерка, Дніпровське та місто Херсон.

Авіація ЗСУ за минулу добу завдала 16 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів. Також, українські військові збили російський безпілотник типу “Орлан-10”. Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один район зосередження військ РФ, два склади боєприпасів та три інші важливі об’єкти росіян.

США закликають Росію продовжити та розширити зернову угоду

Про це на брифінгу сказав представник Держдепартаменту США Нед Прайс.

За його словами, продовження зернової угоди, дія якої закінчується 18 березня є пріоритетом США і держсекретар Ентоні Блінкен говоритиме про не на саміті G20

"Ці самі прохання ми чули з боку України, але це не просто запити з боку України. Це благання решти світу, тому що це зернова угода, яка відкрила вкрай необхідне продовольство, продовольчі товари та зерно з українських портів, які відправилися до решти світу", — сказав представник Держдепу.

За словами Прайса, зернова угода допомогла знизити ціни на продовольство і нагодувати світ.

"Завдяки цьому важливому інструменту проблема продовольчої безпеки була полегшена. Немає жодних причин, щоб будь-яка країна робила щось інше, окрім як намагатися розширити Чорноморську зернову ініціативу, оскільки це зерно та харчові продукти пішли до країн, що розвиваються, де це найбільше потрібно", — сказав він.

Представник Держдепу зазначив, що Блінкен обговорив Чорноморську зернову ініціативу з Генсеком ООН Антоніу Гутеррешем і турецькими урядовцями.

"Ми продовжуємо закликати Росію зробити те, що просто правильно: погодитися відновити і зрештою розширити Чорноморську зернову ініціативу, щоб люди в усьому світі могли продовжувати отримувати необхідну їм їжу", — наголосив Прайс.

Війстка РФ завдали по Україні 35 авіа та ракетних ударів

За інформацією Генштабу, за минулу добу російські війська завдали 14 ракетних ударів по цивільних об’єктах на Харківщині, Полтавщині та Доннечині. Є поранені серед мирного населення, пошкодженні житлові багатоповерхівки та приватні будинки.

Також росіяни здійснили 21 авіаційний удар, зокрема задіяли 2 БпЛА "Шахед-136". Ударні дрони збиті. Армія РФ здійснила 58 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Рівень загрози завдання ракетних ударів є дуже високим по всій території України.

У Запоріжжі росіяни влучили ракетою у п'ятиповерхівку. Є загиблі

2 березня близько 01:30 російські військові здійснили ракетний обстріл Запоріжжя. Одна з ракет влучила у п'ятиповерховий житловий будинок. Попередньо відомо про двох загиблих.

Про це повідомив секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв.

Під завалами знаходяться люди. Попередньо відомо про двох загиблих, зазначив посадовець.

Станом на 05:00 зі зруйнованого будинку врятували 9 людей та 20 евакуювали.

Як зазначили у ЗОВА, ймовірно, це була ракета С-300. Снаряд зруйнував три поверхи.

Містяни повідомляють, що чули не менше двох вибухів, після яких пролунала тривога.

Наразі на місці працюють відповідні служби.

Блінкен заявив, що не планує спілкуватися з росіянами на саміті G-20

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що не планує зустрічатися зі своїми російськими чи китайськими колегами на саміті міністрів закордонних справ G-20.

"Я не планую зустрічатися ні з тими, ні з іншими на G-20, хоча я підозрюю, що ми, безумовно, будемо разом брати участь у тих чи інших групових засіданнях", — сказав Блінкен журналістам під час прес-брифінгу в Ташкенті (Узбекистан).

Міністри закордонних справ G-20 зустрінуться в Нью-Делі (Індія). Саміт розпочнеться 2 березня. Головування Індії в G-20 проходить під гаслом "Одна Земля — одна сім'я — одне майбутнє" і передбачає понад 200 заходів по всій країні.

Росія надіслала США офіційну ноту про вихід з Договору про скорочення і обмеження ядерних озброєнь

Росія направила США офіційну дипломатичну ноту про вихід з нового Договору про скорочення і обмеження ядерних озброєнь (ДСНО), повідомляє СNN з посиланням на заяву Державного департаменту США.

"Я думаю, буде справедливо сказати, що те, що ми дізналися з цієї дипломатичної ноти, не повідомило нам нічого нового, чого б ми не знали з публічних заяв, які виходили з Москви", — заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

Прайс назвав рішення Росії про одностороннє призупинення дії договору "прикрим" і "безвідповідальним", а також "ставить під загрозу кожну націю на цій планеті".

Договір СНО-3 або New Start, був підписаний терміном на 10 років у Празі навесні 2010 року. Набув чинності 5 лютого 2011 року. Договір передбачає, що кожна зі сторін скорочує свої запаси ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, і до 700 одиниць для розгорнутих носіїв – міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників.

Наслідки вибуху на аеродромі в російському Єйську. Фото

Проєкт "Схеми" оприлюднив супутникові знімки Planet Labs, на яких можна побачити наслідки пожежі на території полігону ППО, що знаходиться поблизу аеродрому у Єйську в Краснодарському краї Росії.

"Чи постраждав безпосередньо аеродром в Єйську — наразі невідомо, супутник поки не зафіксував, як виглядає летовище", — зазначили у "Схемах".

Натомість на знімках можна побачити, що станом на 15 лютого у східній частині аеродрому перебували два винищувачі типу МіГ-29, два пасажирські Ту-134, шість винищувачів типу Су-34 або Су-37, два транспортні Ан-72 і один Іл-38.

В центральній частині летовища знаходились три Іл-38, один Ан-72 та три Су-27, а у західній частині аеродрому — пасажирський Іл-62 та три транспортні Ан-24 або Ан-26.

Вибір редакції

На початок