Можна не боятися підвищення цін на електроенергію — радник міністра про новий меморандум

Можна не боятися підвищення цін на електроенергію — радник міністра про новий меморандум

Ексклюзивно
Можна не боятися підвищення цін на електроенергію — радник міністра про новий меморандум

Підписаний урядом Меморандум про взаєморозумінняКабінет Міністрів України підписав "Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики", який передбачає, що виробники ВДЕ приймають умови добровільної реструктуризації "зелених" тарифів, що передбачає їх зменшення. Зокрема, для усіх об’єктів електроенергетики, що виробляють сонячну енергію передбачається зменшення тарифів на 15%, для об’єктів, що виробляють електроенергію з енергії вітру – на 7,5%. щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики, дозволить не боятися підвищення тарифів. Тим часом у понад 3 мільйонів абонентів не встановлені лічильники, які можуть захистити від спекуляцій у платіжках.

"Для держави це зменшення фінансового навантаження на енергетичну систему. Відповідно, ми не будемо боятися підвищення тарифів на електроенергію, чим нас лякали. Це відмова інвесторів, які вклали кошти у відновлювальну енергетику від будь-якої судової тяганини з державою, що позитивно, адже держава не понесе жодних збитків у вигляді судових витрат. Також держава збереже свій імідж надійного партнера у своїх зобов’язаннях, які вона брала відповідно до закону", — заявив в ефірі Українського радіо радник в.о. міністра енергетики Олександр Трохимець.

Трохимець також прокоментував рішення Шостого апеляційного адміністративного суду про скасування "занижених" норм споживання газу, за якими:

 • плита газова за наявності централізованого постачання гарячої води ─ 3,28 куб. м;
 • плита газова у разі відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача ─ 5,39 куб. м;
 • плита газова та газовий водонагрівач ─ 10,49 куб. м.

Тепер діють "завищені" норми:

 • плита газова за наявності централізованого постачання гарячої води ─ 9,8 куб. м;
 • плита газова у разі відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача ─ 18,3 куб. м;
 • плита газова та газовий водонагрівач ─ 23,6 куб. м.

"Немає одностайної думки, чи занижені норми споживання. Це не вперше суд скасовує зміни до норм споживання. Суд за формальних причин виносив рішення, тому що не був дотриманий певний порядок прийняття нормативно-правового акту. Зараз за дорученням Ольги Буславець (виконувачки обов'язків міністерки енергетики — ред.) експертна рада вивчає це питання, аби дійти до висновку, які норми споживання газу відповідають реальності", — сказав він.

За словами Трохимця, наразі близько 3 мільйонів абонентів не обладнані лічильниками газу. Йдеться про людей, які живуть у багатоквартирних будинках. Якщо норми занижені, платять за тих, у кого лічильників немає і вони споживають за нормами, ті, у кого лічильники є. А якщо норми завищені, всі споживачі газу сплачують додаткові кошти газорозподільним компаніям, які вони не повинні були б сплачувати.

Водночас Трохимець не може сказати, коли споживачам встановлять лічильники, оскільки це вирішу Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг, а не Міністерство енергетики.

Що відомо

 • Згідно з міжнародними зобов’язаннями з 1 січня 2020 року Україна перейшла на ринкове ціноутворення на газ для побутових споживачів в рамках ПСО.
 • З 1 травня 2020 року, в межах зобов'язань перед МВФ, Україна взяла на себе обов’язок повністю лібералізувати ринок постачання газу побутовим споживачам і забезпечити умови для конкуренції в цьому сегменті.
 • Відкриття ринку природного газу для побутових споживачів було заплановане на 1 травня 2020 року, але через впровадження карантину терміни перенесли на 1 липня.
 • З 1 липня 2020 року в Україні буде відкрито ринок газу відповідно до Постанови Кабінету міністрів №303 від 24 квітня 2020 року.
 • В результаті проведеного у країні анбандлінгу, на ринку відбулось розділення: є компанії, які займаються доставкою газу і відповідають за труби, а є компанії, які газ продають і відповідають за його постачання клієнтові.
 • Нацкомісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) на засіданні ухвалила рішення про спрощення процедури зміни постачальника газу для населення з 1 липня 2020 року.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди