Як правильно дивитися мультфільми з дитиною — поради експерток

Як правильно дивитися мультфільми з дитиною — поради експерток

Діти і гаджети
Діти грають в ігри на гаджетах. Фото: Getty Images

"Моїй дитині 1,3 роки. Тільки приходимо з прогулянки, вона показує на пульт, щоб включили мультики. Якщо відмовляюся — крик і плач". "Дитині п’ять місяців, вона дивиться мультики, не відлипаючи". Типові цитати для батьківських груп.

Батькам важко втриматися від спокуси увімкнути дитині відео на гаджеті, щоб трішки відпочити, каже кандидатка психологічних наук у галузі медичної психології, психологиня благодійного фонду "Голоси дітей" Олена Лісова. "Їх можна зрозуміти. Але в період активного формування мовлення дитини, тобто до трьох років, варто контролювати цей процес. І щонайменше до півтора-двох років не вмикати мультики", — говорить фахівчиня. Чому, чим це загрожує дітям та як правильно дивитися мультфільми — у матеріалі Суспільного.

Що стається, коли немовля дивиться мультики

Якщо батьки вже з п’яти місяців дитини заміняють себе гаджетом, порушується зв’язок між малям і рідними, а далі — ушкоджується природний розвиток саморегуляторних процесів, тобто розвиток здатності дитини справлятися з емоціями й керувати своєю поведінкою, каже Олена Лісова.

Дослідження кафедр психології Інститутів у Нантері (Франція) та Портсмуті (Велика Британія) і Сорбонського університету показали: якщо діти віком до року проводять багато часу поруч з екраном, у них може бути затримка у формуванні мовлення у шість разів порівняно з однолітками, яким не вмикають гаджети, пояснює кандидатка біологічних наук Вікторія Кравченко: "Мозок адаптивний. Якщо згодом дитина потрапить у середовище, де з нею будуть багато спілкуватися живі люди, вона надолужить. Але нащо надолужувати, якщо можна уникнути проблеми?"

Вчена пояснює: для ефективного навчання і формування мовлення важливо, щоб дитина мала активне спілкування, звернене до неї: артикуляцію, емоції, зоровий контакт. В одному з експериментів вчені запускали аудіодоріжку "Телепузиків" задом наперед і показували дітям. Малюки до двох років навіть не зауважили, що персонажі говорять "абракадаброю" — у цьому віці вони сприймають "картинку" поверхнево.

Дівчинка грається з телефоном
Фото ілюстративне: Getty Images

Олена Лісова пригадує, як прийшла у дитсадок на свято і була вражена, що багато дітей у випускній групі мають порушення мовлення. Їх розуміють лише батьки. Тому психологиня радить до трьох років не вмикати мультфільми, а більше спілкуватися з дітьми, щоб стимулювати формування мовлення.

Заміна спілкування мультиками також гальмує розвиток вміння себе розуміти й контролювати. "Бо увімкнути мультик — це заткнути емоції, які переживає дитина. Малеча істерить, а ми відеокартинкою засовуємо їй переживання назад: "На, проковтни їх. Переключися. І не заважай мені жити". Мама заліпила пластиром пробоїну, але не розібралася, звідки проблема. Дитина не розуміє, що з нею відбувається, як і дорослі", — пояснює Лісова.

До того ж діти до року погано сприймають побачене в гаджеті. У них ще не повністю сформовані центри в мозку, які дозволяють оцінити об’єм і форму на екрані, говорить Кравченко.

Але й це ще не все. Якщо у кімнаті з дитиною фоново працює телевізор чи ноутбук, малюк відволікається на яскраву зміну кадрів. Це погано для формування структур, які відповідають за формування довільної уваги, тобто здатності дитини свідомо на чомусь концентруватися, пояснює кандидатка біологічних наук.

Що робити, якщо дитина уже "підсіла" на мультики

Лісова радить виправляти ситуацію альтернативною діяльністю. Проговорити з малечею: "Ми дивимося мультик, але в конкретній годині, і тільки 30 хвилин. Стійте на своєму, і ці правила згодом запрацюють і для дитини. Головне — спокійно й терпляче пояснюйте, чому тепер так. Без крику".

Діти з гаджетами
Діти з гаджетами. Діти. Ілюстративне фото: Getty Images

"Слід змінювати сімейну систему, яка призвела до такої ситуації, — каже кризова психологиня благодійного фонду "Голоси дітей", казко- та арттерапевтка Марина Дробишева. — Батьків часто шокує думка, що їм треба змінювати звички, щоб дитина брала приклад. Вважають: якщо накричать на дитину, це спрацює. Так, але на короткий час. І в майбутньому може призвести до того, що дитина зламається або буде бунтувати. І діалог з батьками зникне".

Що станеться, коли дитина буде їсти за мультиками

Часто батьки самі підсаджують дитину на мультики, якщо вона не їсть, їсть вибірково чи вибагливо. Бо так легше "запхати" в неї страву, каже дитяча нутриціологиня, харчова педагогиня "Привітної Клініки", фахівчиня з дитячого прикорму та харчування Вікторія Стельмах. Але від цього тільки шкода, бо:

 1. Дитина, яка їсть лише під мультики, не вміє правильно жувати, їй важко перейти з пюре на шматочки, тверду їжу, вона не концентрується на тому, як працює рот для прийому страв. Не стежить за тим, як жують тато і мама, тому нема кого наслідувати. Серед клієнтів Стельмах є хлопчик 4,8 років, який досі їсть лише пюре. Каже, навіть шоколадне печиво, яке його так манить, може лише облизувати.
 2. Коли малюк їсть за мультиками, не зауважує, що саме смакує, не контролює насичення. Зір та слух фокусуються не на їжі та соціальних зв’язках під час трапези, а на екрані, тому дитина переїдає. Точніше, її перегодовують. Бо мозок ще не здатний одночасно обробляти стільки інформації. Навіть смакові рецептори не так спрацьовують. Надалі це загрожує вибірковістю у їжі, страху перед нею, огидою, відмовою куштувати щось нове. Якщо малеча, наприклад, їсть м’ясо лише під час мультиків, то без яскравої картинки на екрані почне відмовлятися від нього.
 3. Зрештою, це з часом може призвести до ожиріння, діабету другого ступеня та серцево-судинних захворювань.
 4. Діти в такому віці не мають чіткої концентрації, тому можуть вдавитись, коли забудуть за переглядом про те, що їжу треба жувати. А жування має кращий рівень засвоєння в організмі.

Що робити, коли вже привчили дитину їсти за мультиками

Виправляйте ситуацію малими кроками, радить Стельмах. Не обіцяйте дитині увімкнути відео, якщо вона з’їсть кілька ложок. Бо це шантаж, який тільки поглибить негативну асоціацію на їжу та матиме негативний вплив на стосунки з батьками.

Як варіант, експертка пропонує таку схему: вмикаємо мультик і починаємо трапезу. Потім вимикаємо і кажемо: "Я зараз пошукаю щось інше". Поки ви "шукаєте", дитина їсть далі, але не дивиться в гаджет. Поступово збільшуєте час "пошуку". Так ви ще й закладаєте часові рамки на перегляд гаджета. Цей метод працює для дитини до двох років.

Батько з дитиною дивляться відео
Батько з дитиною дивляться відео. Фото: Getty Images

У трохи старшому віці можна домовлятися. Наприклад: "Свинка Пеппа зараз піде обідати, і ти підеш, а потім повернешся, і продовжите гру" — це, каже фахівчиня, закладка на заплановану дію. Дитина отримує сигнал, що скоро їжа, але ще додивляється відео. Далі ще раз підходите: "Їжа вже на столі, ходи мити руки". Це буде ваш ритуал, що ознаменує завершення однієї дії — перегляду мультиків, і початок другої — прийому їжі.

Важливо: якщо ви пообіцяли, що дитина після їжі зустрінеться з Пеппою, дотримайте слова, наголошує Стельмах. Це позитивне закріплення та довіра між вами: обіцянка виконана.

Діти віком 5-6 років добре перемикаються від мультиків завдяки розмовам. Поговоріть з ними про друзів, запитайте, як минув день. Це вириває їх зі світу гаджетів, пояснює фахівчиня.

Як правильно дивитися з дитиною мультики

"Якщо однорічній дитині для того, щоб мама випила кави й зібралася з думками, потрібно 15 хвилин мультиків, біди не буде. Але за умови, що потім буде прогулянка", — каже дитяча офтальмологиня Леся Лисиця.

Також треба дотримуватися пропорції 1 до 2, пояснює Лисиця — дитина має користуватися гаджетом вдвічі менше часу, ніж перебуває на свіжому повітрі. Лікарка додає: проблема не у гаджетах, а у близькій відстані до них. Прийнятна віддаль, на якій можна дивитися відео — п’ять діагоналей екрана. Тобто діагональ телефона, комп’ютера чи телевізора треба множити на п’ять.

І ще декілька правил:

 • Перегляньте відео спершу самі. Адже багато речей, які до 24 лютого 2022 року сприймалися мирними, зараз можуть травмувати, пояснює Марина Дробишева. Наприклад, зображення чи звук літаків.
 • Дивіться мультфільми разом — вони не мають замінювати батьків, каже арттерапевтка. Дивлячись разом, можете допомогти дитині зрозуміти якісь моменти, помітити, як малюк реагує на різні відео та отримати корисну інформацію про внутрішній світ дитини.
 • Має бути фідбек. Навіть наймолодших слід запитувати: "Що ти побачив, що зрозумів? Що тобі сподобалося?", пояснює психолог благодійного фонду "Голоси дітей" Роман Дробишев. Тоді буде навчання і розвиток, не буде порушуватися зв’язок із батьками. До того ж перегляд відео з дитиною 8-12 років може допомогти зрозуміти, що її хвилює. Підліток не завжди йде на контакт, а фільм може допомогти його налагодити.
Діти граються з гаджетами
Діти граються з гаджетами. Фото: Getty Images

Скільки часу можна дивитися мультики на день

Рекомендації Американської академії педіатрії та Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо мультфільмів такі:

 • 18–24 місяці: тільки спецпрограми разом з батьками, менше однієї години за добу.
 • Дошкільнята: одна година перегляду навчальних програм, краще разом з батьками.
 • Молодший шкільний вік (6-10 років): година-півтори в день.
 • Середній шкільний вік (11-13 років): до двох годин.
 • Старший шкільний вік: до 2,5 години в день.

Що саме можна дивитися з дитиною

Документальні ролики з макрозйомкою про рослинний і тваринний світ від BBC, радять родина психологів Дробишевих. Там повільний темп, дитина встигає все роздивитися.

Релакс-кіно без тексту: природні ландшафти, замки, водоспади, ріки, море — їх можна вмикати з трьох років, додають експерти. Як альтернативу можна вмикати аудіоказки. Серед рекомендацій Дробишевих — мультиенциклопедія "Корисні підказки" і YouTube-канал Освіта дитини XXI століття.

Керівниця Центру гідності дитини при УКУ Христина Шабат радить:

 • онлайн-садок "Нумо";
 • "Пташеня. Дитячий простір";
 • мультики від ЮНІСЕФ;
 • "Книга-мандрівка Україна";
 • "Щенячий патруль";
 • "Маленькі поні";
 • Ада Твіст на Netflix;
 • повнометражні стрічки від Disney, з найновішого – "Ваяна", "Принцеса і Жаба", "Енканто".

Вікторія Стельмах радить глянути ролики, які допомагають дітям знайомитися з їжею та викликають інтерес до неї.

Авторка: Марія Думич

Слухайте також "Хоробрі казки" — це історії про кожного з нас, про дружбу, дім, страх, сміливість, втрату, надію і віру. 12 аудіоказок від Суспільного голосами українських артистів, військових та волонтерів:

Юлія Саніна — «Вел і Цуц»

Леон, Елвін і Олександр Буша — «Місто сирен»

Павло Вишебаба — «Кепка сили»

Ірма Вітовська — «Їжачок Лесик і лісова зграя»

ALYOSHA — «Їжачок Лесик на новому березі»

Антоніна Хижняк — «Любий мамозавр»

Тімур Мірошниченко — «Бульбашки для зайчика Вжуха»

Сергій Притула — «Як волонтери зірки купували»

ROXOLANA — «Диво в темряві»

Наталка Денисенко — «Біжи, мишеня»

Злата Оґнєвіч — «Мій (Над)звичайний Пес»

Тарас Компаніченко — «Воїни-котики з острова Паляниця»

Читайте також

Вибір редакції

На початок