"Ми втомилися". Футболістки Канади й Франції вимагають змін системи та бойкотують ігри в рік ЧС-2023: про що ці протести

"Ми втомилися". Футболістки Канади й Франції вимагають змін системи та бойкотують ігри в рік ЧС-2023: про що ці протести

"Ми втомилися". Футболістки Канади й Франції вимагають змін системи та бойкотують ігри в рік ЧС-2023: про що ці протести
AP Photo/LM Otero

Канадки вимушені скорочувати тривалість і якість підготовки, тоді як Франція втрачає провідних футболісток напередодні мундіалю. Що відбувається в одних із найсильніших збірних світу та за які зміни виступають гравчині.

За п'ять місяців до початку чемпіонату світу-2023 жіночий футбол сколихнула низка акцій протесту й бойкотів. Представниці збірних-учасниць майбутнього мундіалю, що відбудеться з 20 липня до 20 серпня в Австралії та Новій Зеландії, виступають проти порушення своїх прав та гендерної нерівності.

Якщо на початку лютого головним фокусом для критики в жіночому футболі була ФІФА та її наміри підписати угоду з саудівською компанією Visit Saudi для спонсорства чемпіонату світуФедерація футболу Австралії (Football Australia), що є однією з організаторок турніру, заявила, що ФІФА не радилася з ними щодо цього кроку, та розкритикувала таке рішення. Проти спонсорства від Саудівської Аравії через проблеми з правами жінок у цій країні виступили, серед інших, американки Алекс Морґан, Меґан Рапіно, Беккі Сауербранн та англійка Емма Гейз., то згодом додатковим приводом для дискусій стали внутрішні конфлікти в командах.

Невдоволення керівництвом і національною системою, зокрема, висловили гравчині збірних Канади та Франції. Перші вчергове порушили питання оплати праці й трудових прав, влаштувавши акцію протесту на турнірі в США. У випадку ж Франції одразу троє топгравчинь оголосили бойкот чемпіонату світу, до яких пізніше приєдналися ще кілька спортсменок: вони вказують на нездорову атмосферу в команді, що призвела до проблем із психічним здоров'ям спортсменок та самою грою.

Що передувало протестам футболісток

Канада

З січня 2022 року жіноча збірна Канади вела переговори з Федерацією футболу Канади (Canada Soccer), аби добитися рівної оплати праці з колегами по чоловічій збірній. Того ж року чоловіча команда влаштувала бойкот і не вийшла на товариський матч проти Панами через вимогу запровадити рівні умови праці з жінками.

У лютому 2023-го жіноча команда заявила про "значне скорочення бюджету" і жіночої, і чоловічої програм, що викликало "обурення" та "глибоке занепокоєння". На думку гравчинь, федерація "скомпрометувала" їхню підготовку до чемпіонату світу, до якого ті підходять у статусі чинних олімпійських чемпіонок.

"Попри солідний послужний список нашого успіху та історичних досягнень упродовж понад десятиліття, нам продовжують казати, що грошей для адекватного фінансування нашої програми й молодіжних команд недостатньо... Ми втомилися. Втомилися постійно боротися за справедливе й рівне ставлення та за програму, що дасть нам шанс досягти того, що, як ми знаємо, ця команда може досягти для Канади".

Збірна відзначила успіх чоловічої команди, яка в 2022-му вперше за 36 років узяла участь у чемпіонаті світу. Утім, канадки вважають, що отримують менше підтримки від федерації напередодні світової першості, ніж чоловіки торік, та називають це "зневагою" з боку Canada Soccer. Спортсменки виступили з вимогою "негайних змін" та, за потреби, призначення нового керівництва, якщо попереднє не може задовольнити їхні потреби.

Як повідомляє жіноча збірна "кленових", через обмеження в бюджеті команда була вимушена скоротити кількість і тривалість тренувальних зборів, зменшити перелік гравчинь і персоналу, запрошених на виїзди, а також подій для молоді.

За інформацією журналіста CTV Ріка Вестгеда, восени 2022-го – напередодні чоловічого чемпіонату світу – канадська федерація мала фінансову "кризу", і більшість витрат на виїзди жіночої команди на товариські матчі, а також ігри молодіжних команд, натомість покрив "приватний донор". "Фінансування жіночої збірної – на життєзабезпеченні. Ми випрошуємо милостиню", – констатує джерело, близьке до ради Canada Soccer.

"Ми не просимо про гроші, яких не існує в нашій організації, – пояснила на своїй сторінці в Instagram одна з провідних гравчинь збірної, півзахисниця "Челсі" Джессі Флемінг. – Ми просимо про однакову можливість виступати та про необхідні зміни в організації, аби забезпечити фінансову сталість у майбутньому та, врешті, підтримувати обидві дорослі збірні та розвиток молоді".

У грудні 2022 року про схожу проблему заявила шотландська жіноча збірна з футболу, яка подала до суду на Асоціацію футболу Шотландії (SFA) через нерівну оплату праці та неналежне ставлення до гравчинь.

Франція

З 2017 року головною тренеркою жіночої збірної Франції є Корінн Діакр, яку з того часу неодноразово звинувачували у створенні негативної атмосфери в команді та конфліктах із підопічними, які впливали на відбір до топтурнірів. Низку критичних коментарів щодо її роботи, зокрема, озвучила колишня капітанка Амандін Анрі. Футболістка розповіла, що впродовж минулого чемпіонаті світу-2019, на якому Франція вилетіла у чвертьфіналі від США, у збірній панував "тотальний хаос", а гравчині плакали у своїх номерах.

Попри успіх у минулому сезоні Ліги чемпіонівКоманда Анрі "Олімпік" Ліон здобула титул. Амандін відзначилася одним із голів у фіналі та була визнана гравчинею матчу. Анрі в 2022-му не потрапила до складу збірної на Євро. Не було в заявці й іншої провідної футболістки – Ежені Ле Соммер. На думку Анрі, причиною був саме конфлікт із тренеркою. За подібних обставин ЧС-2019 пропустила одна з тодішніх лідерок чемпіонату Франції Марі-Антуанетт Катото, а ще раніше, в 2017, статусу капітанки була позбавлена Венді Ренар.

Читайте також: "Запам'ятаю цей дзвінок на все життя". Топфутболістку фіналу Ліги чемпіонів Анрі не беруть на Євро: у чому причина

У коментарі The Athletic джерела, наближені до команди, пояснили, що гравчині вже тривалий час були невдоволені "непрозорістю в питаннях планування, ухвалення рішень, відбору до команди й загального менеджменту", а також критикували нестачу інтенсивних і тактичних тренувань та стабільності у відпрацюванні схем гри.

До яких протестів удалися футболістки

Канада

Напередодні лютневого Кубка SheBelieves у США жіноча збірна Канади оголосила страйк та не вийшла на тренування. Гравчині планували бойкотувати й матчі турніру, проте федерація, за їхніми словами, змусила їх брати участь у змаганнях, погрожуючи санкціями.

Натомість футболістки влаштували протест на самому турнірі та вийшли на поле у фіолетових футболках з написом "Досить" і з браслетами такого ж кольору. Фіолетовий є символом боротьби за гендерну рівність та права жінок.

На знак солідарності з канадками у фіолетових браслетах почали грати представниці й інших збірних. Серед учасниць SheBelieves Cup з такими тейпами виходили на матчі збірна США, яка також мала білі пов'язки на підтримку трансгендерних людей, та Японії.

Саме США у травні 2022-го – після шести років судової тяганини – стали першою футбольною федерацією, що запровадила не лише рівну оплату й умови праці для жіночих і чоловічих команд, а й рівний розподіл призових за участь у чемпіонатах світу, згідно з їхніми результатами.

Читайте також: США стали першою країною, яка запровадила рівну виплату призових за жіночий і чоловічий чемпіонати світу з футболу

Приєдналися до акції з фіолетовими пов'язками на зап'ястях і чемпіонки Європи: футболістки збірної Англії виступили з ними на Arnold Clark Cup. Те саме на своїх товариських поєдинках зробили гравчині Австралії та Ірландії.

Франція

Низка топфутболісток жіночої збірної Франції оголосили, що відмовляються грати за команду, допоки не відбудуться зміни у ставленні до спортсменок і стилі керування, та з цих причин ризикують пропустити чемпіонат світу-2023.

Головною втратою для збірної стала Венді Ренар, яка грала за команду на двох попередніх чемпіонатах світу й Олімпійських іграх та загалом з 2011 року провела 142 матчі за збірну. У 2021-му її поновили в ролі капітанки.

"Я люблю Францію понад усе. Я далека від ідеалу, але не можу більше підтримувати нинішню систему, що не відповідає вимогам найвищого рівня, – написала захисниця "Ліона" у зверненні на своїй сторінці у Twitter. – Це сумний, але необхідний день для збереження мого психічного здоров'я... На жаль, я не гратиму на чемпіонаті світу за таких умов. Моє обличчя може приховати біль, але серце страждає... А я не хочу більше страждати".

В інтерв'ю RMC Sport Ренар зізналася, що думала про те, щоб піти зі збірної ще після Євро-2022, де Франція вибула у півфіналі після поразки від Німеччини. За словами гравчині, вона мала розмову з тренеркою Корінн Діакр, після якої не відчула перспектив до змін, які б дозволили Франції боротися за найвищі титулиФранція ще ніколи не перемагала на чемпіонатах світу, Олімпійських іграх та Євро..

Прикладу Ренар слідували гравчині "ПСЖ" Марі-Антуанетт Катото й Кадідіату Діані, які брали участь у Євро-2022. Згодом збірну покинули й захисниці "Ліона" Ґрідж Мбок Баті та Перле Морроні.

Таким чином Катото може пропустити другий мундіаль поспіль після того, як Діакр не обрала її на ЧС-2019.

"Слова нашої капітанки Венді спонукали мене висловитися про ситуацію у збірній Франції, – заявила нападниця. – Події 2019-го, травма в 2022-му та останні події показали мені, що я більше не сумісна з керівництвом французької команди та цінностями, які вона транслює. Тому я ухвалила рішення поставити на паузу мою міжнародну кар'єру, допоки не будуть введені необхідні зміни".

Діані зазначила, що також сфокусується на клубній кар'єрі. Кадідіату назвала себе "першою вболівальницею" збірної Франції, але сказала, що зможе повернутися до тільки тоді, коли побачить "глибокі" трансформації.

Підтримку Ренар та іншим футболісткам висловила її колега за "Ліоном", норвежка Ада Геґерберг. Володарка "Золотого м'яча" сама відмовлялася грати за національну збірну впродовж п'яти років через ставлення федерації до жіночого футболу й повернулася до команди лише в 2022-му.

"Як довго нам ще доведеться докладати стільки зусиль, аби нас поважали? – відреагувала на заяву Ренар Геґерберг. – Я з тобою, Венді, та з усіма, хто проходить через такі самі процеси. Час діяти".

Бойкот іграм за збірну раніше оголосили й представниці іспанської команди. У вересні 2022-го одразу 15 гравчинь на чолі з найкращою футболісткою року за версією ФІФА Алексією Путельяс призупинили міжнародну кар'єру через "токсичну атмосферу" за керівництва головного тренера Хорхе Вільди. Утім, федерація підтримала наставника, а конфлікт досі не вирішено – збірна грає неосновним складом.

Читайте також: Футболістки збірної Іспанії спростували заяву про бойкот та вимогу звільнити тренера: що вони відповіли федерації

Реакція та зміна керівництва в Канаді та Франції

Канада

Канадська федерація опублікувала звернення, в якому зазначила, що розгляне всі вимоги жіночої збірної. Canada Soccer запевняє, що її ціллю є договір з обома збірними, що стане "історичним" та призведе до "реальних змін і рівності в зарплатні".

Наприкінці лютого президент федерації Нік Бонтіс оголосив про відставку. "Хоча я залишаюся одним із найбільших прихильників створення рівності в змагальному середовищі нашої національної жіночої збірної, на жаль, я не очолюватиму організацію, коли це станеться. Визнаю, що цей момент потребує змін", – йдеться в заяві Бонтіса.

Читайте також: Президент Канадської футбольної асоціації подав у відставку через скандал щодо фінансування збірних: що сталося

Виконувачкою обов'язків президента призначили Шармен Крукс, яка до цього обіймала посаду віцепрезидентки. Таким чином канадську федерацію вперше очолила жінка й темношкіра людина.

Крім того, комітет спадщини Палати громад зобов'язав федерацію надати копію угоди з підприємством Canadian Soccer Business до п'ятниці, 3 березня. Компанія займається маркетингом і спонсорством програм федерації та зазнала критики з боку жіночої й чоловічої збірної через скорочення й нерівність фінансування, а також підозри в податкових махінаціях.

2 грудня Canada Soccer заявила, що вони разом із жіночою збірною досягли домовленості щодо "попереднього" фінансового договору за зразком чоловічого. Утім, остаточний колективний договір ще в процесі розробки.

Франція

Федерація футболу Франції (FFF) заявила, що розгляне ситуацію з Ренар, Катото й Діані, проте зазначила, що "жодна особа не є вищою за інституцію збірної Франції".

Президент федерації Ноель Ле Ґре також покинув посаду. Утім, ситуація з жіночою командою була не єдиною проблемою керівництва. Наразі триває розслідування щодо звинувачення Ле Ґре в сексуальних домаганнях, через що його було усунуто від обов'язків ще в січні 2023 року. Міністерка спорту Франції Амелі Удеа-Кастера заявила, що його відставка допоможе футболу країни "рухатися вперед". Тимчасовим очільником федерації став віцепрезидент Філіпп Діалло.

Читайте також: Президент Федерації футболу Франції подав у відставку після звинувачень у сексуальних домаганнях

Як повідомляє The Times, наступною посаду достроково може покинути й Корінн Діакр, чий контракт розраховано до 2024 року. Долю тренерки, імовірно, визначать 9 березня під час наступного засідання виконавчого комітету FFF, адже це рішення має затвердити президент або виконувач його обов'язків.

Що відомо про участь Канади та Франції в чемпіонаті світу

  • Канада увосьме поспіль відібралася на чемпіонат світу, де в 2023-му зіграє в групі B з Австралією, Ірландією та Нігерією. Їхній найкращий результат – півфінал 2003 року. Минулого разу дійшли до 1/8 фіналу.
  • Франція вчетверте поспіль зіграє на мундіалі: у 2023-му вони потрапили до групи F разом із Бразилією, Ямайкою та Панамою. Топрезультат Франції на такому рівні – півфінал 2011 року. У 2019-му вилетіли у чвертьфіналі.
  • Матчі групової стадії чемпіонату світу-2023 розпочнуться 20 липня. Титул чемпіонок світу захищатимуть США.
Читайте також: Визначилися всі учасниці жіночого чемпіонату світу з футболу: повний список груп ЧС-2023
На початок