У Вінниці вперше пересадили нирки від померлого донора. Лікар розповів про особливості операції

У Вінниці вперше пересадили нирки від померлого донора. Лікар розповів про особливості операції

У Вінниці вперше пересадили нирки від померлого донора. Лікар розповів про особливості операції
Фото: Департамент охорони здоров'я та реабілітації Вінницької ОДА

В обласній клінічній лікарні імені Пирогова вперше пересадили нирки від померлого донора. Операції відбулися учора, 26 лютого. Про це Суспільному розповів заступник директора з організації хірургічної допомоги Ярослав Хребтій.

Пацієнти, яким робили операції 57-річна жінка та 47-річний чоловік, які не один рік були на діалізі. Вони мешканці Вінницької області. Пересадку їм проводили майже одночасно. Стан обох наразі стабільний, каже Ярослав Хребтій. За його словами, тих, хто отримає, донорські органи відбирають за спеціальними тестами.

"Це так звана біологічна сумісність. Кров тих, хто в очікуванні, постійно зберігається. І, коли з'являється донор, у нього теж береться забір. Проводяться спеціальні лабораторні тести: зіставлення пари донор – реципієнт. Йде відбір пари, – каже Ярослав Хребтій. – Щодо донора теж є відповідні критерії. Це стан органа, аналізи. Робляться ультразвукові обстеження, стан кровотоку, супутні патології тощо. Наприклад, онкологічні хворі не можуть стати донорами. Є ціла низка обмежень: інфекційні захворювання".

У Вінниці пересадили нирки від померлого донора
Фото: Департамент охорони здоров'я Вінницької ОВА.

На донорство дають згоду родичі померлого. Весь процес юридично унормований.

"Основне – це констатація смерті мозку. Є спеціальні тести, які показують, що він помер. Потім родичі дають згоду і відбуваються усі подальші процеси, – каже Хребтій. – Операція абсолютно безкоштовна. Родичі померлих також ніяких грошей не отримують. Це абсолютно гуманні речі. Бажання врятувати чиєсь життя".

Щодо успішності операції стане відомо пізніше. Це залежить від того, чи включаться пересаджені органи в роботу.

"Усе залежить від того, як буде перебігати процес. Які особливості, в якому стані реципієнт. Тому не хочемо зараз давати жодних прогнозів. Будемо бачити по ситуації, як воно буде відбуватися. Загалом, є декілька критеріїв. Але, найважливіший, коли нирка включилася в кровотік. Коли вона починає давати сечу і починають знижуватися певні показники, які вказують на те, що нирка працює. Це може стати відомо за декілька днів. У кожного по-різному. В когось нирка запускається через тиждень, в когось зразу", – каже Хребтій.

У Вінниці пересадили нирки від померлого донора
Департамент охорони здоров'я Вінницької ОВА.

Допомагали провести операції колеги із Львівського центру трансплантології під керівництвом керівника центру Максима Овечко.

Читайте також

  • Новий метод контролю: як на Вінниччині перевірятимуть захворюваність на COVID-19 та грип
  • Утеплили стіни, замінили вікна та електрику: в інклюзивно-ресурсному центрі на Вінниччині покращили якість послуг

Вибір редакції

На початок